Команда
Контакти
Про нас

    Головна сторінка


Урок прес-конференція «Політичні репресії 1920-1940 рр. в СРСР і Казахстані »





Скачати 87.17 Kb.
Дата конвертації 07.11.2018
Розмір 87.17 Kb.

МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ РЕСПУБЛІКИ КАЗАХСТАН


Подільська Середня Школа














Урок - прес-конференція в 11 класі

На тему:

«Політичні репресії

1920-1940гг. в СРСР і Казахстані »










Провів вчитель історії:


Чіжаковскій С.М.











hello_html_m1bafe7b2.gif

Мета уроку:

1. Дати уявлення про негативну суті складних політичних

процесів Радянської влади 20-30 років. Навчити учнів розбиратися в

складних політичних процесах, сприяти виробленню власної

оцінки подій, що відбуваються.

2. Продовжити формування умінь самостійної навчальної

діяльності, роботи з додатковою літературою і джерелами.

3. Виховувати в учнів ставлення до свободи як вищої

досягненню людського духу і сучасної культури.

hello_html_m743efc20.gif

Форма уроку: прес-конференція.

Обладнання уроку:

- карта Республіки Казахстан;

- слайди до уроку;

- тексти документів;

- архівні матеріали.

Підготовча робота: учні заздалегідь повторюють історію

періоду правління Сталіна, готують питання кореспондентам.

Проблемне завдання: «Чи вплинули політичні репресії на зміну

політичного режиму в нашій країні - від тоталітарного до

демократичному? »

hello_html_m4bf75edd.gif

план уроку

1. Причини і початок політичних репресій.

2. Репресії і каральні органи.

3. Робота прес-конференції.

4. Підведення підсумків конференції.

Хід уроку

Вступне слово вчителя. У кожного часу свої питання.

Кожне покоління шукає на них відповіді - і в минулому теж ... Сьогоднішній

урок - тому підтвердження.

Інсценування. Лунає стук у двері, заходить учень.

Учень. Можна, можливо?

Учитель. Ти чому запізнився?

Учень мовчить. У класі шепіт.

Учитель. Чому ти мовчиш? Де ти був?

У відповідь мовчання. Учень опускає голову ще нижче.

Лунає репліка:

-Сьогодні вночі заарештували його батька.

Лунає друга репліка:

- Він син ворога народу!

Учитель. Проходь, сідай!

Учень йде на своє робоче місце. Поруч сидить учень не пускає

його на це місце.Учень йде на інше вільне місце, воно тут же

займається іншим учнем. Збентежений спізнився варто, розуміючи,

що місця в класі йому немає ...

Учитель. Ми не погрішимо проти істини, якщо скажемо, що такі

ситуації в 30-ті роки минулого століття були частими. (Звертається до

спізнілому учневі.) Що ти відчув на місці свого героя?

Відповідь. Мені стало страшно!

Учитель (питання до аудиторії). А чим пояснюється ваша поведінка?

відповіді:

- Зараз мені за себе соромно, але я боявся сидіти поруч з ним. А раптом від

мене відвернуться всі інші!

- Я був як всі!

- Мені його шкода, але вчинити інакше я не міг, адже він син ворога народу!

Учитель. Всього лише хвилинне повернення до подій тих трагічних

років. Як страшно! Криваві долі не тільки батьків, але і дітей, викреслених з життя за «злочини батьків».

Оголошується тема уроку.

У 30-і роки суспільство жило як би в двох вимірах, героїчне і

трагічне уживалися разом. І на тлі героїчної, прекрасної, як

здавалося, життя відбувалися страшні, повні трагедії події. Назва

їм - репресії. На всю країну був надітий намордник, безправ'я, свавілля і

насильство, постійні погрози висіли над головою кожного.

Перш ніж почнемо прес-конференцію, в якій візьмуть участь наші

гості, давайте згадаємо:

- Який політичний режим сформувався в нашій країні в 30-і роки

і його основні риси?

hello_html_68defaea.gif

Характерні риси сталінізму

1. Встановлення однопартійної диктатури.

2. Єдина ідеологія і уніфікація всього суспільного життя.

3. Культ особистості вождя.

4. Масові репресії.

5. Одержавлення економіки.

6. Самоізоляція країни.

7. Перебільшення зовнішньої загрози.

Учитель звертає увагу на слайд.

Учитель. Один з пластів істини, гіркою і трагічної, був до

недавніх днів закритий в архівах. Після виходу в січні 1989 року Указу

Президії Верховної Ради СРСР «Про додаткові заходи щодо

відновленню жертв політичних репресій »прокуратура Казахстану

ретельно вивчила багато кримінальних справ. У них - покручені пекельної

репресивною машиною долі тих, хто постраждав за свої політичні і

релігійні переконання, за необережне слово і за наклепи заздрісника і

наклепника, за приклеєний наспіх ярлик ворога народу. Більшість з них в подальшому були реабілітовані. На жаль, багатьом змогли

повернути тільки чесне ім'я, але не життя.

Нам належить познайомитися зі змістом поняття «репресії» і

каральними органами радянської влади 20 - 30-х років. У словнику Ожегова

дано таке визначення слова «репресії».

Репресії - каральні заходи держави проти своїх громадян, що порушували їхні політичні, економічні, особисті права і свободи; важливий елемент управління в авторитарних і тоталітарних режимах.

Каральні заходи здійснювалися каральними органами Радянської

влади.

hello_html_m2c50f72b.gif

Які органи до них ставилися? Назвіть їх.

1. Наркомат внутрішніх справ.

Створено в 1934 р Об'єднував під своїм керівництвом органи

держбезпеки, міліцію, прикордонні та внутрішні війська, ГУЛАГ.

2. Верховний суд СРСР.

Вищий судовий орган держави, який очолює судову систему.

Розглядає судові справи виняткової важливості і є вищою

інстанцією для всіх інших судів держави.

3. Головне політичне управління.

Створено 6 лютого 1922 рпісля скасування ВЧК, функції якого

були передані створеному при НКВС ГПУ. У 1923 р ГПУ перетворюється

в Об'єднане державне політичне управління (ОГПУ) і

виводиться зі складу НКВС.

4. «Трійки» ГПУ.

Особливі наради, куди входили секретар райкому, працівник НКВД і

суддя. Суди проходили протягом 10-15 хвилин, виносилися, як правило,

смертні вироки.

5. Верховний суд РРФСР.

Вищий судовий орган РРФСР у цивільних, кримінальних,

адміністративних справах, що підсудні судам загальної юрисдикції.

6. Верховний суд КазРСР

7. Особлива нарада НКВС

Позасудовий орган.



Учитель. Як бачимо, система каральних органів постійно вдосконалювалася, від репресій не був застрахований ніхто. Ночами люди з тривогою чекали появи фургона і стуку чекістів в двері.

Наведу цікавий факт. У грудні 1927 року відбувся 15 з'їзд

ВКП (б). З Сталінграда в подарунок з'їзду надіслали сталеву мітлу, щоб

«Вимітати» опозицію. Н.С. Хрущов згадував: «Риков взяв цю мітлу і

сказав: "Я цю мітлу передаю тов. Сталіну, нехай він вимітає нею наших

ворогів "».

Каральні органи в руках Сталіна були тією мітлою, за допомогою

якої він боровся з інакомисленням.

Учитель. Сьогоднішній урок ми проведемо у формі прес-конференції.

Це дасть нам можливість глибше зрозуміти той час, розкрити психологію

людей, зрозуміти, як і чому відбувалося безправ'я.

Історію творять люди. І наше завдання в ході роботи прес-конференції довести, що правда повинна восторжествувати, якою б гіркою вона не була.

Переходимо до роботи прес-конференції (представлення учасників).

Учні задають питання кореспондентам різних ЗМІ.

питання кореспонденту газети «Аргументи і факти».

Чому сталінський режим встановився в нашій країні? Які його об'єктивні і суб'єктивні причини?

Відповідь: З кінця 20-х років в країні збіглися два процеси. З однією

боку, розгорнулася гігантська промислова забудова, змінився уклад

життя десятків мільйонів міських і сільських жителів, зросла роль

політики, що проводиться центральними органами влади.

З іншого - все рішучіше долалися величезні труднощі на цьому шляху, все більш безпощадно придушувалося вільне або мимовільне опір.

Другий тотальний криза влади, що наступив в кінці 20-х років,

свідчив, що навколо партійних і державних органів росло

недовіру, відчуженість, ворожість. У відповідь - політика придушення,

насильства, масового терору.

питання кореспонденту «Казахстанської Правди». чому одним

з істотних ознак сталінського режиму стали відкриті масові

репресії і політичні процеси над ворогами народу?

Відповідь: В 30-ті роки остаточно знищуються залишки цивільних

свобод і формується тоталітарний режим. Вся економіка огосударствляется, партія остаточно зливається з державою, держава идеологизируется.

Населення підтримувалося в стані підвищеної мобілізаційної

готовності за допомогою, що змінювали один одного масованих пропагандистських компаній, хвиль масового терору, показових судових процесів над «ворогами народу». Небувало жорстокий політичний режим 1930-х рр., Один з елементів якого - періодичні масові репресії, був пов'язаний не тільки з особистістю вождя, нещадної боротьбою за владу, а й з обраною моделлю індустріалізації, з виниклою в процесі її реалізації командно-адміністративної системи, при якій постійне керівництво виробництвом здійснюється з центру.

питання кореспонденту «Хабар». Розкажіть про основні політичні

процесах 30-х років. Чому колишні кати теж перетворювалися в жертви?

Відповідь: Хвиля терору особливо швидко наростала після вбивства 1

грудня 1934 року в Ленінграді 1 секретаря Ленінградського міськкому і обкому

С.М. Кірова.

Замах було використано керівництвом країни для організації

великомасштабної політичної акції. Репресії були звернені проти

сотень політпрацівників, тисяч рядових комуністів і безпартійних. В

серпні 1936 року відбувся відкритий процес над Зінов'євим, Каменєвим і

іншими, їх звинуватили в антирадянській діяльності і розстріляли.

У березні 1938 року відбувся ще один великий процес над «антирадянським

правотроцькистського блоком ». Були засуджені Бухарін, Риков та інші.

Закритий процес 6 червня 1937 над групою вищих військових керівників

(Тухачевським, Якіром, Блюхером, Єгоровим і ін.) І розстріл обвинувачених

з'явився сигналом для масової компанії по виявленню «ворогів народу» в

рядах Червоної Армії.

Репресії в рядах НКВД -1938, 1940 рр.

Після війни репресії поновилися: «ленінградська справа», «справа

лікарів »,« справа будівельників червоною столиці »і т.д.

Питання задає учень - учасник конференції. Як ви думаєте,

чому ні у кого не викликало сумніву, що названі вами політичні

діячі - вороги народу?

Відповідь. Сильна була віра в ідею, в велич справи будівництва

соціалізму.

питання кореспонденту газети «Країна і світ». Що являв собою

архіпелаг ГУЛАГ? Яку роль він зіграв в економіці країни, «У буднях великих звершень»?

hello_html_3c54f9b3.gif

hello_html_17cf8083.gif

Відповідь: З 30-х років Держплан видав розпорядження про включення праці

політв'язнів в планову економіку. З цією метою в НКВД-ОГПУ було

створено спеціальне управління - ГУЛАГ (Головне управління таборів) в 1931

році.

Значна частина об'єктів першої п'ятирічки була побудована

ув'язненими, в тому числі Біломорканал, Воркутинский комбінат та ін.

ГУЛАГ - 18 млн. Чоловік, з 1930 по 1953 - 53 табори, 425 ІТК і 50 колоній

для неповнолітніх.

hello_html_75c4e77d.gif

Акмолинский табір дружин зрадників Батьківщини (А. Л. Ж. І. Р.) - розмовна назва 17-го жіночого табірного спеціального відділення Карагандинського ВТТ (1938-1953). Найбільший радянський жіночий табір, один з 3 «островів» «Архіпелагу ГУЛАГ».

hello_html_886419c.gif

Назва пов'язана зі складом ув'язнених, значна частина яких була репресована у відповідності з оперативним наказом НКВС СРСР № 00486 - «члени сімей зрадників Батьківщини»

hello_html_36d55111.gif

Степлаг (Степовий табір), Особлагах (Особливий табір) № 4 - табір для ув'язнених в системі ГУЛАГ, що розташовувався в м Джезказган Карагандинської області Казахстану. Чисельність ув'язнених на початок 1954 - 21 090 чоловік. У 1954 Степлаг став місцем найбільшого в історії ГУЛАГ повстання (Кенгірське повстання в'язнів), пригніченого із застосуванням танків. У 1956 (за іншими даними 1 958 [1]) Степлаг був ліквідований, але його в'язні залишилися на примусовому поселенні і повинні були регулярно відзначатися в міліції.

Слайд про ГУЛАГ.

питання кореспонденту радіо. Чи були факти опору

політиці сталінського режиму?

Відповідь. Да були. І поодинокі виступи, і масові опору,

але дуже мало. Дипломат Раскольников, який написав відкритого листа Сталіну

в 1939 році, в якому нещадно викривав репресивний режим. Г.К.

Орджонікідзе, нарком важкої промисловості, наклав на себе руки, тому

що «довше не може так жити».

Повстання в'язнів Ґорлаґу (Норильськ) 1953 р Ув'язнені

працювали на будівництві Норильського гірничо-металургійного комбінату.

Робочий день починався о 7 годині ранку і закінчувався о 21 годині.

Працювали без вихідних, в будь-яку негоду, ніякі хвороби і скарг не

визнавалися.У повстанні брало участь 30 тис. Осіб. Це було перше саме

велике рух непокори, яке було жорстоко придушене.

Доповнює учень - учасник конференції. Ви не сказали ще про те,

що диктатурі пручалися всі верстви суспільства: вчені, військові,

колгоспники, робітники. У 20 - 30-ті рр. деякі партійні працівники намагалися

оприлюднити пропозицію Леніна про необхідність зняти Сталіна з посади

Генсека, але поплатилися за це життям. Прокурор Акулов був розстріляний за

то, що вимагав посилити нагляд за роботою НКВС. Були знищені 74

прокурора, які не дали санкцій на незаконні арешти.

Чи не могли примиритися зі сталінським режимом і багато діячів

культури і науки. Вони не були політиками, не вели політичних дискусій,

але висловлювали свій протест в поетичній, художній формі. поет

Мандельштам написав вірші про «кремлівського горця, душогуба». Поет був знищений, професор Бекмаханов нібито перекрутив національну історію.

Учитель. Репресивна машина продовжувала ламати людські долі

не тільки в 30 - 40-ті роки, але і пізніше.

питання кореспонденту «Асошейдет прес». Яку роль в дисидентському русі грав А.Д. Сахаров? Чому його називають Великим громадянином Росії?

Відповідь: А.Д. Сахаров - академік, видатний учений-фізик, творець

водневої бомби. Його називають совістю народу. Він був гуманістом. як

видатний захисник прав і свобод людини він удостоєний Нобелівської

премії миру. Андрій Дмитрович створив з групою однодумців

Комітет прав людини, який ставив своїм завданням захист людей, яких

влади переслідували за переконання. Він був противником насильства, засуджував

Афганську війну.

питання кореспонденту «Північний Казахстан». Як саме

порушувалися права громадян в нашій республіці? Який буде результат

приводили ці порушення?

Відповідь: В вересні 1925 року на посаду першого секретаря Казкрайкома ВКП (б) був призначений Ф.І. Голощекин, саме з його ім'ям пов'язані репресії 30-40 років в Казахстані. Пошук «ворогів народу», нетерпимість до інакомислення і інакодействію, зміцнення культу особи Й. Сталіна, а в Казахстані - ще й Голощекина стали результатом фізичного знищення національної інтелігенції, керівного складу республіки.

В кінці 1928 року за безпідставним звинуваченням було заарештовано майже всі з числа так званих «буржуазних націоналістів» - колишні діячі Алаш-Орди - 4297 чол. Для розв'язання кримінального переслідування колишніх представників партії «Алаш» використовувалися будь-які засоби - від шельмування імен в засобах масової інформації до прямих провокацій, арештів членів сімей. Репресовані були видатні діячі науки і культури - А. Байтурсинов, А. Букейханов, М. Дулатов, М. Тинишпаев, М. Жумабаєв, С. Сейфуль-Ллін, І. Жансугуров, Б. Майлин, С. Асфендіяров і мн. інші. У «націонал-фашизм», кризі сільського господарства, зв'язках з японською розвідкою, шпигунстві були звинувачені С. Ходжанов, У. Ісаєв, Т. Риськулов, С. Садвакасов, О. Жандосов і багато, багато інших. У цей період були розстріляні Ж. Аймаутов, А. Байдільдін, Д. Аділеев, інші засуджені на різні терміни тюремного ув'язнення. Деякі з них (М. Дулатов і ін.) Померли в таборах, решта (А. Байтурсинов, М. Жумабаєв та ін.), Відбувши покарання, в 1937 році були повторно притягнуто до відповідальності за участь в діяльності Алаш-Орди і розстріляні в 1937-1938 рр.

Інша група представників національної інтелігенції -близько 40 чол. - була заарештована в вересні-жовтні 1930 року. Незабаром 15 з них (М. Тинишпаев, Ж. Акпала, X. Досмухамедов, Ж. Досмухамедов, К. Кеменгеров і ін.) Були заслані в Центрально-Чорноземну область Росії. У цій обстановці Й. Сталін його соратники вирішили разом покінчити з можливою опозицією не тільки в центрі, але і в національних республіках. Як свідчать справи так званих «націонал фашистів», репресованих в 1937-1938 рр., В число сфабрикованих справ потрапили і ті, хто свого часу відстоював інтереси Казахстану, відкрито висловлював протест з приводу масової загибелі казахського населення в 1931-1933 рр. Показові судові процеси 1937 року проводилися в Урджарского, Пресновском та інших районах республіки. Великий резонанс отримав судовий процес над А. Асилбе-ковим, Н. Нурсеітовим, М. Гатаулина і іншими керівниками Карагандинської області, що відбувся в листопаді 1937 року. Однак долі основної маси «ворогів народу» вирішувалися таємно, на засіданнях Військової колегії Верховного Суду СРСР, на Особливих нарадах НКВД і в так званих «трійках» і «двійках».


ПРОБЛЕМНЕ ЗАВДАННЯ. Чи вплинули політичні репресії на

зміну режиму в СРСР?

Відповідь. Так, вплинули. Вони привели до політичного, економічного і

духовної кризи нашого суспільства, країна вичерпала можливості до

подальшому розвитку.Партійні керівники усвідомлювали, що економіка

потребує реформування, але ніхто з консервативного Політбюро ЦК

КПРС не хотів брати на себе відповідальності за здійснення цих змін.

Учитель (закінчуючи прес-конференцію). гарантом неможливості

повернення політичних репресій є Конституція РК, в якій мовиться, що Казахстан правова держава з республіканською формою правління ».

Скласти повну картину репресій, визначити точне число

заарештованих важко, тому що не повністю відкриті і вивчені архіви.

Тема репресій не закінчується цим уроком. Тільки сказавши правду,

можна дізнатися про мужність тих, хто до останньої хвилини свого життя залишався

Людиною! Ціною свого життя, ціною життя своїх близьких, навічно

залишаючись в пам'яті.

Це потрібно нам живуть. Це потрібно тим, хто тільки народився, це потрібно

нашим нащадкам, щоб вчили вони не нудотну казочку нашої історії, а

літопис подолання, боротьби помилок і перемог. У них повинні бути душевні

м'язи героїв того часу, їх жертовність, їх висока переконаність, їх

совість ...

Учитель дякує всім за участь в прес-конференції.

Домашнє завдання: з'ясувати у родичів, які найбільш

яскраві спогади про періоди правління Сталіна збереглися в їх пам'яті.

Параграф 22-23 стр.104-111

ТВОРЧІ ЗАВДАННЯ:

1. «Наша сім'я в 30-ті роки».
















кореспондент газети

«Казахстанська правда»















кореспондент газети

"Аргументи і факти"

















кореспондент телеканалу

«Хабар»















кореспондент

«Асошейдет прес»

















кореспондент

радіо




















кореспондент газети

«Північний Казахстан»



















кореспондент газети

«Країна і світ»























<>

Щоб завантажити матеріал, введіть свій E-mail, вкажіть, хто Ви, і натисніть кнопку

Натискаючи кнопку, Ви погоджуєтеся отримувати від нас E-mail-розсилку

Якщо скачування матеріалу не почалося, натисніть ще раз "Завантажити матеріал".

Завантаження матеріалу почнеться через 60 сек.
А поки Ви очікуєте, пропонуємо ознайомитися з курсами відеолекцій для вчителів від центру додаткової освіти "Професіонал-Р"
(Ліцензія на здійснення освітньої діяльності
№3715 від 13.11.2013).
Отримати доступ
дізнатись детальніше
  • Історія
опис:

Мета уроку:

1. Дати уявлення про негативну суті складних політичних

процесів Радянської влади 20-30 років. Навчити учнів розбиратися в

складних політичних процесах, сприяти виробленню власної

оцінки подій, що відбуваються.

2. Продовжити формування умінь самостійної навчальної

діяльності, роботи з додатковою літературою і джерелами.

3. Виховувати в учнів ставлення до свободи як вищої

досягненню людського духу і сучасної культури.

Форма уроку: прес-конференція.

Обладнання уроку:

- карта Республіки Казахстан;

- слайди до уроку;

- тексти документів;

- архівні матеріали.

Підготовча робота: учні заздалегідь повторюють історію

періоду правління Сталіна, готують питання кореспондентам.

Проблемне завдання: «Чи вплинули політичні репресії на зміну

політичного режиму в нашій країні - від тоталітарного до

демократичному? »