Предмет: історія Казахстану
Тема: Завоювання монголами земель Казахстану
Тип уроку: Урок вивчення нового матеріалу
Мета уроку
Освітня: Ознайомити учнів з історією створення імперії Чінгісхана, про суспільний устрій, завоюванні казахських земель, загибелі Отрара і створенні улусів. Закріпити знання про культуру Казахстану 2-ї половини IX - початку XIII ст.
Виховна: Виховувати патріотизм, а також негативне ставлення до воєн і військових конфліктів.
Розвиваюча: розвиток пам'яті, уважності, історичного світогляду.
Метод: Пояснювально-ілюстративний
Устаткування: презентація, уривок з фільму «Чингісхан»
Хід уроку:
Орг.момент
Привітання, перевірка готовності до уроку
Постановка теми та мети уроку
Актуалізація опорних знань
«Дерево пізнання» (дерево, а на дереві плоди з питаннями). Задаються питання за минулим матеріалу.
питання:
-
Чому ВШП названий Великим шовковим шляхом?
-
Що означає слово «каган»?
-
Перерахуйте ранньофеодальні держави, що існували на території Казахстану.
-
Яка держава в Казахстані на початку X ст. оголосило «іслам» державною релігією?
-
Що таке архітектура?
-
Які міста були на території Казахстану, що стали центрами торгівлі уздовж Великого шовкового шляху?
-
Що таке криті монументальні надгробні споруди?
-
Що означає «Жетису», в якій частині Казахстану він знаходиться?
Блок № 3. Вивчення нової теми:
Запис у зошиті теми уроку Завоювання монголами земель Казахстану. слайд 1,2,3
План уроку:. слайд 4
1.Рожденіе і шлях до влади Чингісхана
2. Адміністративний устрій імперії
3 завойовницькі походи монголів
4. Отрарская катастрофа
5 Наслідки завойовницьких походів монголів
Вступне слово.
У стародавні часи був створений такий літературний пам'ятник, як «Таємна історія монголів». На відміну від інших літописів того часу в ньому говориться не про предків і розшифровці родоводу, а в основному, про життя і справах Чингісхана.
Монгольські племена спочатку населяли межиріччя Орхона і Керулена, до середини XII ст. вони просунулися на захід, відтіснивши з території Монгольського Алтаю і верхів'їв Іртиша найманов і половців. Правителем монгольського племені був Есугай багатур.
Есугай багатур вкрав чужу наречену красуню Оелун, убивши її нареченого. . Слайд 5, 6,7
У 1155 (1162) народився Темучжин. Після загибелі Есугей-батира, маленький Темучин залишився один, разом з матір'ю вигнали з племені. Ставши юнаків, він зумів об'єднати навколо себе вірних товаришів. І почав боротьбу з племенами за території.
Протягом 20 років син предводителя монгольського племені роду кіятов- Борджигинов Есугей-Бахадура - Темучин (1155-1227) в жорсткій боротьбі підпорядкував собі розрізнені племена Алтаю, і в 1206 р курултаї (хуралі) монгольської знаті, що проходив на березі р. Орхон і Керулен, було оголошено про утворення Монгольської держави, і Темучин був проголошений верховним правителем - Чингисханом. Столиця - Каракорум.
Таким чином, на початку XIII століття в Центральній Азії утворилася новемонгольське військово-феодальну державу. . слайд 8
У 1211-1215 Північний Китай -позаімствовал китайську військову техніку, потім Чингисханом були підкорені народи Сибіру (якути, буряти). Єнісейських киргизів. Уйгурське і Турфанська князівства в Східному Туркестані здалися без бою.
Наступне завдання - підкорення Казахстану, Середньої Азії, Ірану, Близького Сходу, Закавказзя та Східної Європи.
Адміністративне пристрої імперії. . слайд 9,10
Монгольська імперія
95 адміністративних туменов
3 військово-адміністративних улусів
Праве крило (Барунгар) Центральне крило (Кул) Ліве крило (Жонгар)
Кожен округ складався з декількох «туменов» (кожен по 10 тис.) - тумени ділилися на «тисячники», кожна тисяча на «сотники», далі сотники на - «десятники». Начальники округів і туменов були родичі Чингісхана. Армія відрізнялося залізною дисципліною і високою боєздатністю. Чингісхан висував на видні командні посади
сміливих і рішучих людей, незалежно від їх етнічного та соціального
походження. У Чингісхана була особиста гвардія з 10 тис. Добірних воїнів - «кушук».
Для зміцнення влади і держави в 1206г. Чингисханом виданий звід законів ~ «Яси».
схема 2
Основний закон-Яса Чингісхана. слайд 11
I частина-слова повчання, умови по управлінню
II частина-загальні закони по військовим і цивільним справам, правила, покарання.
Вищий орган-Курултай- установчі збори
Один раз в рік в літній час
Плани майбутньої війни, збір військ, терміни війни,
внутрішні питання життя імперії.
Основне заняття населення - екстенсивне скотарство. Монгольське суспільство поділялося на два стани: панівна частина - нойони і залежні скотарі - арати. У китайських джерелах населення Монголії називалося «татарами», сам же Чингісхан свої племена називав монголами, а держава ~ монгольським. Етнонім «татари» ставився тільки до частини східно-монгольських племен.
З часу заснування монгольське держава була заснована на завойовницьких походах.
перегляд уривка відеофільму
Основні причини монгольських походів:. слайд 12,13,14
• Необхідність в розширенні кордонів держави;
• Необхідність в розширенні пасовищних угідь;
• Для монгольської знаті нові завойовані народи - це нові платники данини і військовий резерв для ведення воєн;
• Для задоволення вимог кочовийзнати, припинити внутрішні чвари і міжусобиці.
г Баласагун здався без бою, заборонив всім містам мати стіни і ворота.
Загибель Отрара.
Приводом вторгнення в Казахстан послужила «Отрарская катастрофа» в 1218 році. . слайд 15
А ви як ставитеся до такого явища, як зрада?
Влітку 1218 р Чингіз хан направляє в Отрар торгової караван з 450 чол. І 500 верблюдів, що віз величезні цінності та подарунки. правитель Отрара Каїр - хан, запідозривши купців в шпигунстві, наказав їх вбити і розграбував караван. Ця подія в історії отримало назву «Отрарская катастрофа» і послужило приводом для вторгнення Чингісхана на територію Казахстану і Середньої Азії. У вересні 1219 Чингісхан з 150 тис. Військом, підійшов до Отрара. Правитель Отрара Каірхан з 80 тис. Військом 6 місяців тримав оборону міста. Лише зрада їх військового начальника Хорезма Караджа - Хаджибей призвело до падіння міста, який з 10 тис. Військом здався монголам, вночі відкрив ворота і впустив в місто монголів, за що згодом ними ж був страчений за зраду. Ще 1 місяць Каїр - хан з загоном оборонявся в цитаделі, захищав її до останнього воїна. Коли все захисники фортеці полягли, Каїр - хан був узятий в полон і страчений. Отрар упав в лютому 1220 Населення вигнано з міста, монголи розграбували все майно, цитадель і стіни міста перетворили в руїни.
Послухайте, як сучасний поет Мухтар Шаханов написав про це у своєму творі «Отрарская поема».
О, гордий Отрар!
В горлі гіркоти кому,
Чи не взятий ти змором, мечем і стрілою,
Шість місяців стійко боровся з ворогом,
У шість днів був зруйнований і зрівняний із землею.
Притулок мудрих, науки притулок,
Ми пісні твої з колиски твердим,
Ти чуєш, Отрар, щось не вітри співають,
Те Азія плаче над попелом твоїм.
Я бачу крізь роки пожежі зорю,
І крики немовлят терзають мій слух.
Я теж у вогні беззахисно горю,
В який кидали осліплих бабусь,
В який кидали вагітних жінок, -
І було їх черево здобиччю меча.
І довго по небу, закривши небосхил,
Лише ворони пливли, переможно вигукуючи.
Безсмертна пам'ять живим важка.
Де місто стояв - тільки гази і прах.
І слава твоя, що великої була,
Лише гіркою легендою залишилася в століттях.
Коли додимілі в руїнах вогні,
І крики замовкли, і плач пролунав,
Двох привели до Чингисхану - вони
Змучені були, і кожен мовчав.
Один, осяяний легенди крилом,
Чий вірний був очей і смертельний удар,
Шість місяців довгих розумом і мечем
Воював з ворогом, захищаючи Отрар.
Він сотні боїв перемогою вінчав,
Душею незлобивий і підступність знехтувавши.
У ньому мудрість і сила - основа основ -
Зітхнув Каїр-хан і уста відчинив,
Ніби й не їм, а століть говорив,
Сумна мова над землею попливла:
"Історія наша склала крила,
Чингіз нашу славу розвіяв в степах,
Навколо лише руїни, попіл та прах.
В останньому бою впав останній поет,
І подвиг Отрара НЕ буде оспівано ".
Чингіз посміхнувся:
"Пощади не чекай,
Ні тіні надії у вас попереду,
І подвиг Отрара з тобою помре,
Я вирізав всіх, хто продовжив би рід ".
Сумно старий головою похитав:
- Я злоби такий на землі не зустрічав,
Але я, Каїр-хан, повідомити тобі радий,
Що хлопчика вивів тиждень тому
Зі стін обложених нічну часом.
Він живий і вільний, як вітер степовий ".
Сльоза Каїр-хана торкнулася щоки,
У бессилье і болю він стиснув кулаки:
"Похвалив вчинок - продовжиться рід.
Але скільки ж весен над світом пройде,
Поки стане чоловіком врятований молодик
І сина народить на землі нарешті.
І скільки промчить виснажливих років,
Поки серед нащадків народиться поет,
Поки він відшукає в минулу шлях,
Подихом степу наповниться груди,
Поки підійде золота пора,
Де ясні кордону і зла і добра,
Вичерпаються моря, пересохне річка,
Пройдуть на землі не року, а століття ".
Крізь сльози, крізь біль, знесилений від ран,
На місто палаючий дивився Каїр-хан.
Наслідки завоювань. . слайд 16,17
Через п'ять років весь Казахстан і Середня Азія після запеклого опору увійшли до складу монгольської імперії. Монгольська навала залишило незабутні наслідки.
Арабський історик Ібн-аль-Асир писав про це: «Монголи ні кого не шкодували, вбивали жінок, чоловіків, дітей. Чимало представників племен, що населяли Казахстан, виявилися через монгольського завоювання в Угорщині, на Балканах, Індії, Єгипті, Китаї ».
Завойовані території Чингісхан розділив між своїми 4 синами. Землі Казахстану повністю перейшли в руки 3-х старших синів. Роздані землі стали називатися улусами. слайд 18
смерть Чингісхана
У 1224 Чингісхан повертається в Монголію. Помер Чінгісхан у віці 72 років (1227 р), випадково впавши з коня. Підкорив «сотрясатель Всесвіту» 4/5 території Старого світу з населенням понад одного мільярда людей. . слайд 19,20
рефлексія
1. Рік створення Монгольської імперії Чінгісхана:
а) 1155 рік у) 1206 рік з) 1207 рік д) 1208 рік
2. На яку кількість адміністративних володінь-туменов була розділена Монгольська імперія:
а) на 59 в) на 80 с) на 95 д) на 55
3. Монголи вторглися в Жетису:
а) в 1207 році в) в 1217 році з) в 1218 році д) в 1219
4Яса -
5Століца монгольської імперії за Чингісхана -
6 як звали батька Чингісхана -
7-яке ім'я було дано Чінгісхану при народженні -
8 за скільки років монголи підкорили казахстан і середню Азію -
9 правитель г Отрара
Д / З: § 21, підготувати. Виконати к.к Слайд 21,22
Підсумки уроку, оцінки.