Команда
Контакти
Про нас

    Головна сторінка


Всесвітня історія. 8 клас. Тема уроку: "Міжнародні відносини в кінці XIX - початку XX століття".





Скачати 37.35 Kb.
Дата конвертації 30.12.2017
Розмір 37.35 Kb.

Всесвітня історія. 8 клас.

Тема уроку: "Міжнародні відносини в кінці XIX - початку XX століття".

Омаров Бауиржан Елемесовіч , Вчитель історії і суспільствознавства Златопільській середньої школи Бурабайского району Акмолинської області

розділи: Викладання історії та суспільствознавства



Мета: показати причини основних протиріч між великими європейськими державами в кінці XIX - початку XX століття, які спровокували Першу світову війну.

завдання:

  • розкрити особливості міжнародних відносин у світі напередодні Першої світової війни;

  • розвивати і закріплювати навички роботи з різними джерелами інформації: тестом підручника, історичною картою, таблицею;

  • розвивати комунікативні навички.

Термінологічний словник: закони капіталістичного шляху розвитку колонія, пацифізм, експансія, політика «Розділяй і володарюй», метрополія, колоніальна система, колоніальна імперія, Антанта, Троїстий союз, імперіалістична війна,

Устаткування: слайд - презентація «Світ напередодні XX століття», карта "Територіальний поділ світу безпосередньо до 1914 г.", підручник "Нова історія", §29, таблиця "Колоніальні володіння найбільших держав в 1876 і в 1914 рр.".

Хід уроку:

Організаційний момент.

1. Вступна слово вчителя .. В кінці століття людство завжди підводить підсумки минулої епохи. Для людства XIX ні спокійним. Регіони планети стрясали масштабні війни, революції і повстання. У Європі з'явилися могутні держави, в своєму соціально - економічному розвитку набагато випередили решту світу. У соціальному і правовому відношенні на перший план стали виходити філософські концепції про цінність людського життя. Гуманістичні тенденції в галузі літератури і мистецтва дозволили дивитися на розвиток суспільства по-новому. У той же час найбільші досягнення науки і техніки стали використовуватися не тільки в мирних цілях, а для експансіоністських устремлінь великих держав.

2. Вивчення нового матеріалу.

Актуалізація знань.

«Історична розминка».

1. Як називали держави, які відіграють провідну роль в міжнародних відносинах? (Великі держави)

2. Які держави Європи XIX століття можна віднести до числа "великих держав"? (Німеччина, Австро-Угорщина, Росія, Франція, Англія, Італія)

3. Покажіть їх на карті?

4. Яку назву відповідає позначенню загального курсу держави в міжнародних справах? (Зовнішня політика)

5. Що таке експансія? (Розширення території країн за допомогою захоплень чужих територій)

6. Що стало початком експансії європейців? (Великі географічні відкриття)

7. Як називаються держави, що мають колонії? (Метрополії)

8. Що становило основу расистської теорії? (Вчення про нерівноцінність рас.)

9. Яка колонія Великобританії була найбагатшою? (Індія)

10. Який півострів в Європі знаходився в центрі уваги політиків Росії та Австро-Угорщини? (Балканський)

11. Покажіть його на карті.

12. Яку назву отримали Балкани в кінці XIX століття? ( "Порохової льох")

Показ слайда з таблицею

Колоніальні володіння найбільших держав в 1876 і в 1914 рр.

колоніальні держави

1876 р

1914 р

Площа
(в млн. км 2)

кількість жителів
(в млн. чол.)

Площа
(в млн. км 2)

кількість жителів
(в млн. чол.)

Англія

Німеччина

Росія

США

Франція

Японія

22,5

-

17,0

-

0,9

-

251,9

-

15,9

-

6,0

-

33,5

2,9

17,4

0,3

10,6

0,3

393,5

12,3

33,2

9,7

55,5

19,2



Різнорівневі завдання.

Проаналізувати таблицю і відповісти на наступні питання. На 2 перші питання відповідають слабомотівірованние до навчання учні.

  • У яких країн колоній?

  • Які країни мають менше колоніальних володінь?

  • Чому у цих країн мало колоній?

Робота з підручником (параграф 29) та в зошитах.

Прочитати пункт «Завершення регіонального поділу світу» підручник стор. 248

- Навіщо цим країнам потрібні колонії?

(Колонії - це ринки збуту, дешева робоча сила, джерела сировини, доходи в бюджет країни - метрополії)

- Які експансіоністські устремління стали характерні для зовнішньої політики молодих держав Італії, Німеччини та Японії?

(агресивну войовничу)

- Проти якої країни, в першу чергу, були спрямовані зусилля Австро-Угорської імперії та Німеччини?

(Проти Франції, так як Німеччина претендує на першість в Європі і на французькі колонії в Африці Однак Росія і Англія також не бажали посилення Німеччини і попередили її про те, що не дадуть розгромити Францію)

Яку зовнішню політику проводила Росія в останній чверті XIX століття?

(Військові дії проти Туреччини, в результаті якої Росія змогла повернути собі території, втрачені в роки Кримської війни)

- Наведіть приклади визвольної місії Росії по відношенню країн і народів Балканського півострова.

(За Сан - Стефанского Російсько - Турецькому договором утворилися самостійні цілісні держави Чорногорія, Сербія та Румунія і частково звільнилася Болгарія)

Читання матеріалу «Троїстий союз» підручник стор. 253.

- Чи можуть молоді європейські держави Німеччина та Італія в поодинці проводити загарбницьку політику?

(Ні. З'являється необхідність шукати собі союзників в боротьбі за колонії)

- Який союз був створений і коли?

(Був створений Троїстий союз в 1882 році).

Дата записується на дошці

- Проти яких країн був спрямований цей союз?

(Троїстий союз був спрямований проти Росії і Франції).

(В ході цього діалогу на дошці оформляється схема.

«Троїстий союз»



Німеччина

Австро-Угорщина

Італія



- Які події підштовхнули Францію на зближення з Росією?

(Агресивна зовнішня політика канцлера Німеччини О.фон Бісмарка і короля Вільгеьма II протівв Франції)

- У чому проявилося протистояння Німеччини та Англії?

(створення Німеччиною потужного військового - морського флоту, прагнення захопити англійські колонії Південно - східної Азії)

- Не дивлячись на власні інтереси Англія, Франція і Росія змушені були піти на зближення. Який військовий союз був створений в 1904 році між Францією і Англією?

( «Антанта»)

- Як вирішилися протиріччя між Англією і Росією щодо країн Азії?

(стор. 255, підручник)

(Іран був розділений на сфери впливу між цими государстваміАнглія продовжувала повновладно володіти Індією і Перською затокою).

- До якого військового союзу приєдналася Росія?

(Антанта - 1907 рр.).

- Отже, в Європі склалися два військово-політичних союзу. Яких?

(Троїстий союз і Антанта).

- Які цілі ставили перед собою ці два блоки?

(Антанта - збереження колоній, проти Німеччини; Троїстий союз - боротьба за колонії, проти Англії і Франції).

- Якими будуть відносини між цими блоками?

(Боротьба, зіткнення)

На схемі малюються стрілки в обидві сторони.

- Який характер носили ці зіткнення?

(Імперіалістичний). Запис в зошитах нового поняття

- Яка війна називається імперіалістичної?

(Війна за переділ світу).

- Знайдіть приклади таких війн.

(стор. 254 - 255, підручник)

(Іспано-американська війна, англо-бурська війна, російсько-японська війна і ін.).

- Доведіть, що ці війни є імперіалістичними.

(Ці війни велися за межу світу, за сфери впливу, не враховувалися інтереси колоній і т.д.)

Висновок.

- Отже, надії людства на світ і спокій в наступаючому новому XX столітті не здійснюються. Перші десятиліття XX століття навпроти посилюють протиріччя провідних країн. До яких трагічних події вони приведуть?

(До першої світової війни).

- Назвіть причини, що призвели до Першої світової війні.

(Боротьба за колоніальні володіння, боротьба за переділ світу).

- Чи можна було уникнути війни?

(Ні, тому що жодна з країн добровільно не віддала б свої колонії, свої ринки збуту. А це в свою чергу і провело до військового зіткнення)

4. Закріплення.

- Спробуйте в зошитах відновити схему, яку ми склали на дошці. (Один учень відновлює схему на дошці)

http://festival.1september.ru/articles/506045/img1.gif

- Перевірка виконання завдання, уточнення, коментарі.

5. Домашнє завдання. П.29, відповісти усно на питання.

Групові завдання: Підготувати слайд - презентацію «Світ на рубежі XIX - XX століть» (побажанню учнів) за наступними темами:

1. видатні досягнення науки і техніки;

2. Повсякденний побут жителів Європи і Азії;



Список використаної літератури.

  1. Н.Нугманова, К.Куліпбаева, Р.Бекіш. «Всесвітня історія» (Методичний посібник) Алмати «Мектеп" 2004 р

  2. О.О.Сороко - Цюпа. «Світ в XX столітті.» Москва «Прсвещеніе» 1996 р

  3. Г.Н.С евостьянов. «А ктуальние проблеми новітньої історії». Москва «Наука» 2008 р



Щоб завантажити матеріал, введіть свій email, вкажіть, хто Ви, і натисніть кнопку

Натискаючи кнопку, Ви погоджуєтеся отримувати від нас email-розсилку

Якщо скачування матеріалу не почалося, натисніть ще раз "Завантажити матеріал".

Завантаження матеріалу почнеться через 60 сек.
А поки Ви очікуєте, пропонуємо ознайомитися з курсами відеолекцій для вчителів від центру додаткової освіти "Професіонал-Р"
(Ліцензія на здійснення освітньої діяльності
№3715 від 13.11.2013).
Отримати доступ
дізнатись детальніше
  • Історія

опис:

Мета: показати причини основних протиріч між великими європейськими державами в кінці XIX - початку XX століття, які спровокували Першу світову війну.

завдання:

· розкрити особливості міжнародних відносин у світі напередодні Першої світової війни;

· розвивати і закріплювати навички роботи з різними джерелами інформації: тестом підручника, історичною картою, таблицею;

· розвивати комунікативні навички.