Тема уроку: Друге ополчення і звільнення Москви
Тип уроку: Комбінований
Дата уроку:
Освітні ресурси:
-
Пчелов Є.В. Історія Росії XVII - XVIII ст. підручник для 6 класу. М .: ТОВ «Русское слово - підручник», 2012. - 240 с.
-
Диск до підручника
-
Робочий зошит до підручника
План уроку:
1 Друге ополчення
2.Земскій собор 1613 року
3.Вступленіе Михайла Федоровича Романова
Мета уроку:
1.продолжіть формування в учнів уявлень про роль особистості в історії, історичні події, що передують Смути, складнощі історичного пізнання;
2.способствовать розвитку критичного мислення, вміння самостійно аналізувати різноманітну інформацію, аргументовано відстоювати свою точку зору, виявляти причинно-наслідкові зв'язки;
3.продолжіть роботу з формування ціннісного ставлення до історичного минулого.
Форми і методи навчання:
Методи: пояснювально - ілюстративний
Форми: індивідуальна, фронтальна, робота в парах
Основні терміни і поняття: самозванець, ополчення, Самбірщина
Організаційна структура уроку
етап уроку
діяльність учителя
діяльність учнів
Форми організації совзаімодействія на уроці
УУД
організаційний момент
Привітання учнів, перевірка готовності уч-ся до уроку.
Привітання вчителя, підготовка до уроку.
Перевірка домашнього завдання
1.Кто це?
Патріарх, який закликав співвітчизників до опору, загинув в ув'язненні в Москві від голоду. (Гермоген)
Цар, вперше присягнув своїм підданим; скинутий із престолу, насильно пострижений у ченці, виданий полякам, вивезений до Польщі, помер в ув'язненні. (Василь Шуйський)
Демонструють знання з пройденого матеріалу.
фронтальна
РУД: Демонструють знання з пройденого матеріалу
КУД: Діалог вчителя і учня
ПУД: Демонструють знання з пройденого матеріалу
Обмінюються отриманою інформацією
луд: міркування учнів
актуалізація знань
Що таке інтервенція?
Які цілі переслідували шведи і поляки?
відповіді учнів
фронтальна
КУД: Спільна діяльність
Луд: Міркування учнів
ПУД: Чи обмінюються отриманою інформацією
РУД: Демонструють знання. Формулюють назву теми уроку
Вивчення нового матеріалу
1.Второй ополчення
1.В червні 1611 року польська армія взяла Смоленськ. У західних повітах господарював Сигізмунд III. Новгород окупували шведи. У Пскові - Лжедмитрій III, Коломиї - Марина Мнішек і Воренок. У Московському Кремлі бешкетували поляки. У країні був хаос.
2.В вересні 1611 в Новгороді посадской староста Кузьма Мінін закликав народ до звільнення.
3.Сообщеніе по темі: «Кузьма Мінін»
4.Во чолі військ ополчення встав Дмитро Пожарський
5. Повідомлення по темі: «Дмитро Пожарський»
6. У Ярославлі в квітні 1612 року було створено другий «Рада Всієї Землі».
7. Влітку 1612 року друге ополчення підійшло до Москви і з'єдналася з залишками першого ополчення. Почалася оборона Китай-міста і Кремля. Польський гарнізон стримував натиск. У Кремля почався голод. На допомогу полякам вирушив загін підлогу командування Хоткевича. У серпні під Москвою зазнало поразки.
8. 22 жовтня 1612 року звільнений Китай-місто
9. 26 жовтня 1612 упав Кремль
10.Чим відрізнялося перше і друге ополчення?
2. Земський Собор
1.Теперь перед «Радою Всієї Землі» стало питання, обрати нового царя.
2. Для підготовки Земського Собору були розіслані грамоти.В місто стало з'їжджатися люд
- робота з документом на стр.35-36
3.Земскій Собор почав роботу в грудні 1613 року
4.Работа з документом
В.О. Ключевський писав про Земському соборі 1613 р .:
На самому початку 1613 року стали з'їжджатися до Москви виборні всій землі ... Це був перший безперечно всесословний земський собор з участю посадских і навіть сільських обивателів. Питання ... вибирати чи царя з іноземних королівських будинків, вирішили негативно ... Але вибрати і свого природного російського государя було нелегко ... однодумності не виявилося ... одні пропонували того, інші цього ... придумували, кого б вибрати, перебирали великі роди, але ні на кого не могли погодитися і так втратили чимало днів. Багато вельможі ... підкуповували виборців ...
питання
У чому історик вбачає головну особливість Земського собору?
Які важливі відомості про його роботі наведені в даному фрагменті?
5.Било чи спорідненості Федора Івановича і Федора Микитовича Романова?
6. 21 лютого 1613 року обраний цар Михайло Федорович Романов
7.Почему народ підтримав саме кандидатуру Романова
3.Вступленіе Михайла Федоровича на престол
1.Міхаіл разом з матір'ю перебував у подільському повіті. Поляки дізнавшись про це вирішили розправитися з ним.
2.Сообщеніе по темі: «Подвиг Івана Сусаніна»
3. 11 липня 1613 року Михайла Федорович вінчався на царство в Успенському Соборі Московського Кремля
Слухають вчителя і заповнюють таблицю на стор. 29
записують дату
заслуховуємо повідомлення
слухають вчителя
заслуховуємо повідомлення
слухають вчителя
слухають вчителя
записують дату
записують дату
відповіді учнів
слухають вчителя
Робота з документом
записують дату
Робота з документом
відповіді учнів
записую дату
Робота з текстом на стор.34
слухають вчителя
повідомлення учня
записують дату
індивідуальна
Робота в парах
групова
РУД: Формулюють висновок;
Узагальнюють і формулюю поняття
КУД: спільна діяльність
ПУД: Працюють з текстом підручника
Дізнаються цікаві факти про те як Старовинні люди
Обмінюються отриманою інформацією
Переробка і структурування інформації (робота з текстом, смислове читання);
Дослідницькі дії (пошук інформації)
Луд: Міркування учнів
Первинне осмислення і закріплення
Про що йде мова?
"До початку 1611 р запаси продовольства в місті стали вичерпуватися. Хвороби і голод косили городян. Багато з них були вбиті або померли від ран. У живих залишилася лише п'ята частина захисників. З'явилися перебіжчики. Зрадник Андрій Дедешін вказав полякам слабке місце в фортеці - стіну, складену восени. Під прицільним вогнем гармат стіна впала. Ворог вдерся в місто ". Взяття цього міста дозволило Сигізмунду заявити про права на російський престол. (Про падіння Смоленська під натиском польських військ)
"І вам би панове, на нашу вироком, вибрати міцних, і розумних, і настійних людей з духовного чину - п'ять чоловік. З посадських і повітових людей - двадцять чоловік. З стрільців - п'ять чоловік ... Давши їм т себе повний достатній вирок, як їм про великого земському справі з нами всіх вас радитися ... "
(Про скликання Земського собору в 1613 році)
відповіді учнів
індивідуальна
Робота в парах
групова
Луд: Міркування учнів
РУД: Виявлення причинно-наслідкових зв'язків;
Формулюють відповідь, застосовуючи отримані знання.
Підсумки уроку.
рефлексія
Підводить підсумки уроку.
Коментує і виставляє оцінки за урок.
рефлексія
Оцінюють роботу на уроці всього класу
Луд: Оцінюють роботу на уроці всього класу
Домашнє завдання
П.6, переказ
Записують домашнє завдання в щоденник