Нурідінов Валерій Володимирович
учитель історії та суспільствознавства МОАУ ЗОШ № 17 м Кореновск.
Конспект уроку історії в 5 класі
Освітня система «Школа-2100». Базовий підручник: В.І.Уколова. Стародавній світ. 5 клас. 2010. Видавництво «Сфера», зошит-тренажер І.Е.Уколовой. Історія. Стародавній світ. 5 клас. М. 2012
Тема уроку:. Релігія стародавніх греків
Мета уроку - формування навчальних дій учнів:
вивчити культи основних давньогрецьких богів і героїв, познайомити учнів з міфами про них; підвести учнів до розуміння загальних закономірностей релігійних вірувань виникли внаслідок залежності людей від сил природи; продовжити формування вмінь працювати з текстом підручника і його ілюстраціями, вміння виділяти головне.
метапредметние УУД
-
Пізнавальні - встановлювати причинно-наслідкові зв'язки; будувати логічно обгрунтовані міркування; критично оцінювати інформацію, що надходить; систематизувати її і представляти у вигляді плану уроку.
-
Комунікативні - викладати свою думку, аргументуючи його, підтверджуючи фактами, висуваючи контраргументи в дискусії.
3 Регулятивні - визначати мету, проблему в діяльності
Предметні УУД - ознайомлення з пантеоном давньогрецьких богів і основами виникнення політеїстичних релігій, розуміння значення ролі релігії в житті давньогрецького суспільства.
Особистісні УУД - повага до минулого своєї країни, сприймається крізь призму всесвітнього цивілізаційного процесу, аргументоване оцінювання вчинків, з опорою на загальнолюдські моральні цінності
Тип уроку: проблемно-діалогічний
Міжпредметні зв'язки: аналіз письмових джерел (+ література), складання логічних ланцюжків (+ геометрія), робота з картою (+ географія),
Навчальне обладнання: комп'ютер, проектор, DVD, відеомагнітофон, телевізор
Використання інформаційно-комунікативних технологій: показ фрагмента «екранної» лекції з УЕІ «Загальна історія» (ТОВ «Кордіс & Медіа» Е-meil: sales@cordis.ru), уривки з в / ф «Стародавня Греція», інтерактивна гра «Герої Еллади» (ЛОЇ 2010р)
Інтелектуальний продукт уроку: таблиця співвіднесення богів грецького пантеону з силами природи, їх втілюють і з заняттями древніх греків
Тип уроку: проблемно-діалогічний
Хід уроку
I. Організаційний момент
II. Актуалізація опорних знань учнів по темі «Поеми Гомера" Іліада "і" Одіссея "»
-
-
Підготовка усної відповіді по картці.
-
Диференційована робота з учнями письмово на листочках (3-5 чоловік).
Залежно від рівня розвитку дітей учитель вибирає завдання сам.
а) Робочий зошит (вип. 2), завдання № 9 (с. 8).
б) Прочитайте уривки з поеми і дайте відповідь на питання. Здувся кривавий синець смугою на спині від удару. Стиснувся Терсит, з очей його бризнули рясні сльози.
Чоловік велетенського зростання в печері тій жив, самотньо. Пас він баранів і кіз і ні з ким з іншим не водився,
Щоглу піднявши і білий на щоглі розправили вітрило, Всі ми зійшли на корабель і пустилися у відкрите море ...
Визначте, з яких літературних творів наведені ці уривки. Розкажіть про одне з описаних тут епізодів. Що можна дізнатися з цих уривків про життя греків в цей час?
-
Робота з класом.
а) Про які героях ви дізналися з гри «Герої Еллади»? Які подвиги вони здійснили?
ГОМЕР
ІКАР
Ахіллес
ПЕРСЕЙ
ОДИССЕЙ
б) Вирішіть задачу.
-
Чому поеми Гомера були складені набагато пізніше Троянської війни? Чи було щось подібне в російській історії і літературі? (Російські билини про богатирів були складені в XV - XVI ст., Коли Росія стала великою державою, хоча герої билин жили в XI - XIII ст. Різниця в часі їх створення майже така ж, як між Троянської війною і поемами Гомера.)
-
Усна відповідь учня по картці і відгук на нього однокласників (план відкликання см. Урок № 10).
-
Учитель. Молодці, хлопці, ви чудово впоралися із завданням. Подивіться уважно на дошку, як ви думаєте, яке питання нам належить з'ясувати на сьогоднішньому уроці?
-
-
Відповіді учнів.
-
-
Перехід до вивчення нової теми
-
Бесіда з учнями.
Чому з'являються релігійні вірування? (Тому, що людина не могла пояснити явища природи.) Учитель показує класу слайди з зображеннями, іменами давньогрецьких богів-олімпійців, запрошуючи до дошки учнів, які дають коментарі до зображень
Примітка: учні повинні бути знайомі з зображеннями, іменами богів грецького пантеону. Залежно від підготовки класу окремі слайди на дошці вже можуть містити будь-яку часткову інформацію про персонажа. Що стосується труднощі виконання учнями завдання можливі підказки з боку вчителя
ПОСЕЙДОН
АФРОДИТА
АИД
АФІНА
ЗЕВС
-
Розповідь вчителя.
Читаючи поеми Гомера, ми переконалися, що в змісті їх зустрічаються назви різних давньогрецьких богів, які або допомагають, або, навпаки, не допомагають героям його творів. Сьогодні на уроці ми познайомимося з різними грецькими богами.
-
Вивчення нової теми
план
-
-
Боги Греціі.Просмотр фрагмента в / ф «Стародавня Греція».
-
Міф про Деметрі, Діоніса, Прометея.
На дошці: тема уроку, нові слова: гора Олімп, боги: Зевс, Аїд ', Деметра, Діоніс, Гефест, Цербер - пес з трьома головами і зміїним хвостом
-
-
-
Розповідь вчителя.
Греки вірили, що головні боги живуть великою родиною в розкішних палацах на вершині гори Олімп. Головним богом у греків був Зевс, це був бог дощу, грому і блискавок. Його зображували могутнім чоловіком середніх років. Він панував на небі. Змахне Зевс рукою - удари грому розкочуються по небу, блисне блискавка - і ринуть потоки дощу. Один раз в чотири роки в Олімпії влаштовували Олімпійські ігри в честь бога Зевса. За переказами, саме в Олімпії Зевс здобув перемогу над своїм батьком Кроном.
Крону сказали про те, що його діти скинуть його панування. Тоді він вирішив з'їсти своїх дітей, народжених від Реї. Одного разу, коли народився Зевс, Рея вирішила підсунути йому камінь, загорнутий і пелюшку. Так і вийшло, що Зевс залишився жити, і коли він виріс - переміг свого батька.
-
-
-
Робота з ілюстрацією «Боги і богині Греції», с. 133 Вігасіна.
-
Заповнення таблиці в ході вивчення матеріалу (в зошитах).
ІІмена богів
Які сили природи
вони відображали
покровителями яких
занять вони вважалися
-
Самостійна робота учнів з текстом підручника. Прочитати міф про Деметрі і Персефоне, міф про Прометея, стор. 134-135 Вігасіна.
-
Учні працюють з олівцем, встановлюючи такі значки:
• V - вже знав;
• + нове;
• - думав інакше
•? не зрозумів, є питання
Бесіда з прочитаного.
-
Які боги були покровителями деяких занять стародавніх греків? (Гефест - покровитель ковальського справи, Деметра - покровителька землеробства, Діоніс - покровитель виноробства ...)
-
Чому греки особливо шанували Зевса і Посейдона, а в релігії єгиптян не було зовсім ні бога грому і блискавок, ні бога моря? (Це пов'язано з різними природними кліматичними умовами, в яких жили греки і єгиптяни. У Єгипті майже не буває дощів, Середземне море не грало в їх житті великої ролі. У Греції ж немає річки, подібної Нілу, від якої залежала б все господарське життя країни .)
-
Чому стародавні греки зображували своїх богів у вигляді людей? (Вони вірили в силу людини.)
-
Який народ на відміну від стародавніх греків вірив тільки в одного бога, який створив весь світ? (Євреї.)
V. Закріплення вивченого матеріалу
і міфи. Однак вчені і ми з вами вивчаємо міфи стародавніх греків. Чому стародавні греки вірили в існування олімпійських богів? (Вони не могли пояснити явища природи, від яких залежала часом їх життя ...)
-
Чому зараз люди не вірять в них? (Тому що наука може пояснити багато складні явища, що відбуваються в природі.)
-
Поясніть, чому вчені вивчають легенди і міфи? (Це історичне джерело, він дозволяє представити світ, в якому жили стародавні греки.)
VI. Підведення підсумків уроку
Домашнє завдання: прочитати § 28 Вігасіна; підготувати розгорнуту відповідь на питання: «Які релігійні вірування існували у стародавніх греків?»; які подвиги здійснив Геракл? Продовжити роботу по інтерактивній грі «Герої Еллади»
Додатковий матеріал: Подвиги Геракла
У грецькій міфології Геракл вважався сином Зевса і царівни Алкмени. З першого дня життя Геракла переслідувала дружина Зевса - богиня Гера. У нападі божевілля, яке наслала на нього богиня, Геракл убив свою дружину і дітей. За це він повинен був зробити дванадцять подвигів, перебуваючи на службі у боягузливого микенского царя Еврісфея. Про перші два подвиги розказано в підручнику.
Третій подвиг - знищення і вигнання стимфалийских птахів (жили біля міста Стимфала). Птахи мали мідні пазурі і дзьоби, а пір'я у них були з бронзи. Гублячи пір'я, вони вбивали людей і тварин, немов стрілами.
Гераклові допомогла богиня Афіна. Вона дала йому два мідних тимпана, які викував бог Гефест. За вказівкою Афіни герой встав на високому пагорбі під лісом, де гніздилися птахи, і вдарив в тимпани, а коли птахи з переляку злетіли вгору, перестріляв їх з лука.
Четвертий подвиг - піймання Керинейська лані, яку богиня Артеміда відправила в покарання людям спустошувати поля. У лані були золоті роги і мідні, які не знали втоми ноги. Геракл ганявся за ланню цілий рік, поранив стрілою, зловив і відніс Еврисфеєві в Мікени.
П'ятий подвиг - піймання кабана, що володів дивовижною силон і жив на горі Еріманф. Геракл криком вигнав кабана з хащі, довго переслідував і нарешті загнав у глибокий сніг на вершині гори Кабан загруз в снігу, Геракл зв'язав його і відніс в Мікени. Побачивши кабана Еврисфей від страху сховався в величезний бронзовий посуд.
П'ятий подвиг - піймання кабана, що володів дивовижною силон і жив на горі Еріманф.Геракл криком вигнав кабана з хащі, довго переслідував і нарешті загнав у глибокий сніг на вершині гори Кабан загруз в снігу, Геракл зв'язав його і відніс в Мікени. Побачивши кабана Еврисфей від страху сховався в величезний бронзовий посуд.
Сьомий подвиг - приборкання вогнедишного критського бика. Бог Посейдон послав для жертвопринесення царя Міноса бика, але цар залишив його в стаді, а в жертву приніс іншу тварину. Тоді Посейдон наслав на бика сказ, і бик став спустошувати острів. Геракл зловив і приборкав бика, а потім переплив на ньому море.
Дев'ятий подвиг - похід в країну амазонок за поясом цариці Іпполіти. Цей пояс був знаком влади над усіма амазонками, і його дуже хотіла мати дочку Еврісфея. Геракл зібрав загін героїв (у ньому був і Тесей), переплив Чорне море і переміг амазонок. Полонену Іполита герой відпустив, але забрав у неї пояс.
Десятий подвиг - похід за коровами велетня Геріона на край землі, до берегів Атлантичного океану. Гераклові довелося переправитися на острів, де жив велетень-чудовисько (у Гериона було три тулуба, три голови, шість рук і шість ніг), і перемогти його в битві.
Додатковий матеріал: інтерактивна гра «Герої Еллади». (див. додаток)