Ірина Жаборовская
Конспект НСД для старшої групи по навколишнього світу Тема: «Ручка для письма» (історія виникнення)
Конспект НСД для старшої групи по навколишнього світу
Тема: «Ручка для письма» (історія виникнення)
мета:
-знайомство дітей з історією виникнення ручки;
-показати етапи удосконалення ручки;
-уточніть уявлення дітей про такі поняття, як перо, пір'яна ручка, кулькова ручка;
- виховувати вміння дітей слухати, відповідати на питання;
- пробудити інтерес дітей до історії предмета.
матеріал:
Паличка, камінчик (крейда, вугілля, перо, чорнило, чорнильниця, олівець, пір'яна ручка, кулькова ручка, папір, дошка, ілюстрації з наскельними малюнками.
Хід заняття.
вихователь:
Хлопці, сьогодні у нас буде дуже цікаве заняття. Ви знаєте, що багато предметів, якими ми користуємося щодня, не завжди були такими, як ми їх звикли бачити сьогодні. Кожен предмет має свою історію. Ось і сьогодні ми з вами поговоримо про один такий предмет, а про яке, ви дізнаєтеся, коли відгадаєте загадку:
«Якщо ти його відточити, намалюєш, що захочеш». (олівець)
Правильно, хлопці, це олівець.
А тепер, хлопці, послухайте історію нашого олівця. Давним-давно стародавні люди ще не вміли писати, тому вони передавали з уст в уста, з покоління в покоління свої історії, свій досвід, свої знання. Але ці знання швидко забувалися або передавалися невірно, саме тому людині треба було придумати щось нове. Так з'явилася писемність, але у стародавніх людей не було ще тих ручок, якими ми з вами сьогодні пишемо, тому спочатку вони писали пальцем на землі різні значки. Пройшов якийсь час і люди зрозуміли, що писати пальцем незручно і для цього вони стали використовувати паличку, але ті записи, які люди писали на землі, швидко стиралися. І тоді вони придумали інший спосіб запису - гострим предметом на каменях. І до наших днів дійшли наскальні малюнки. Потім у людей з'явився папір, на якій вони стали писати чорними вуглинками. І такі записи зберігалися багато-багато років, їх було зручно передавати нащадкам. Але так як вугіллячко псувала руки, людині довелося винайти олівець.
Але ось одного разу на пташиному дворі, в калюжі, чоловік побачив перо птиці. Чимось це перо сподобалося людині, він його підняв і відніс додому. Там він його поклав на письмовий стіл, а потім помітив, що перо залишило тонкий слід на аркуші паперу. І люди зрозуміли, що можна використовувати перо, як засіб для письма, вмочуючи його кінчик в чорнило. Набагато пізніше люди зробили пером ручку, наконечник якої був зроблений з металу. Але від пір'яних ручок залишалися плями, записи були неакуратні і, це послужило причиною для того, щоб людина винайшов кулькову ручку, якою ми сьогодні пишемо. Кульковою, вона називається тому що, на кінці стержня знаходиться маленький кульку.
Физкультминутка.
Буратіно потягнувся (руки вгору, встали на носочки)
Раз - нагнувся, два - нагнувся (нахили вперед)
Руки в сторони розвів (руки розвести в сторони)
Ключик видно не знайшов (повороти в сторони)
Щоб ключик нам дістати
Потрібно на носочки встати (встати на носочки, руки на поясі).
вихователь:
Ось бачите, хлопці, яка цікава історія у звичайної ручки, якою ми користуємося щодня. Кожен предмет, якими ми користуємося, має свою історію. Сподобалася вам історія нашої ручки? Ви запам'ятали її?
питання:
Скажіть, чим з самого початку писали люди? Що винайшли потім? Чому? Хто пам'ятає історію, як люди стали використовувати перо? Як називається ручка, якою ми пишемо зараз? Хто запам'ятав, чому її так назвали.
Молодці, хлопці, ви уважно слухали розповідь і добре працювали.
.