Наталя Грибкова
Конспект пізнавального заняття «Історія електричної лампочки» в старшій групі
Конспект пізнавального заняття в старшій групі
«Історія електричної лампочки"
Мета заняття: Ознайомити дітей з історією електричної лампочки.
завдання:
1. Створити умови для ознайомлення дітей з досягненням людства - електричної лампочки.
2. Сприяти розвитку пізнавального інтересу, прагнення до дослідницької діяльності.
3. Викликати позитивний емоційний настрій, інтерес до минулого.
4. Виховувати бажання економити електроенергію, розвивати інтерес до пізнання навколишнього світу.
Матеріал: скіпа, свічка, електрична лампочка, сірники, світильники (картинки з їх зображенням)
Хід заняття:
I.Організаціонний момент.
- Хлопці, давайте привітаємося, один з одним, передаючи по колу Пухнастик і скажемо приємне своєму сусідові. Подивіться, який Пухнастик? (М'який, гарненький і т. Д.) Коли ви будете передавати його, відчуйте ніжність, яка від нього виходить. Візьміть собі трохи ніжності і доброти, поверніться до свого сусіда праворуч від вас і, дивлячись йому в очі, посміхніться і скажіть: «Здрастуй, я радий (а) тебе бачити!»
вихователь:
- Ви любите подорожувати? Хочете відправитися в цікаву подорож? Куди? Щоб дізнатися це, треба відгадати наступні загадки:
1. Будинок - скляний пухирець, а живе в ньому вогник.
Вдень він спить, а як прокинеться, яскравим полум'ям запалиться.
(електрична лампочка)
2. Висить груша - не можна з'їсти.
(електрична лампочка)
3. Чудеса на стелі - повисло сонце на шнурку.
(електрична лампочка)
4. Висить без діла днем, а вночі висвітлює будинок.
(електрична лампочка)
- Молодці! Відповідь одна і той же - електрична лампочка. Значить, ми з вами вирушимо в минуле електричної лампочки. Закрийте очі, а я скажу чарівні слова. З їх допомогою ми опинимося поруч з предметами, які розкажуть про минуле лампочки. Раз, два, три - ми прийшли! Що за предмети на столі?
(Діти перераховують предмети, лежачі на столі: свічка, електрична лампочка, сірники, світильник, сонце)
А тепер скажіть, чим вони відрізняються? (Лампу і ін. Предмети придумав чоловік і зробив своїми руками, значить це предмети рукотворного світу. Сонце - природний світ, воно виникло раніше, ніж людина).
II. Основна частина.
а) Вихователь:
-Що спільного у всіх цих предметів? (Вони запалюються і дають світло)
- Зараз ми з вами поговоримо про те, як людина придумала світло.
-Але спочатку скажіть, чи завжди була електрична лампочка? (Відповіді)
- Хлопці, подивіться, що ви бачите? (Вогонь, багаття).
- Уявіть, що одного разу на всій землі погасли лампи і лампочки, вогні реклам і ліхтарі. Потухли прожектори і фари машин, пропали разом все сірники і свічки ... Що б ви відчули? (Страх).
Страшно! Напевно, так страшно було тільки печерній людині, коли наступала ніч. Повинно бути, з тих давніх пір і мріяв людина завести вдома маленьке ручне сонце. І завів. Спочатку це був вогонь. Вогонь існував на землі ще тоді, коли людей не було. Як міг з'явитися вогонь? (Удари блискавки в ліс, загоряється дерево - і розбігаються в різні боки різні звірі, розлітаються птиці).
- Подумайте, як це вогонь міг потрапити до людини? (Сміливо людина витягав з полум'я лісової пожежі палаючу гілку і приніс її в печеру. Спалахнув в печері перший багаття).
- Скажіть, яку користь приніс цю пожежу людям? (Тепло, світло, готову їжу, відлякування тварин).
- А чому вогнище не дуже зручний в застосуванні? (Його доводиться підтримувати, щоб не згас від вітру і дощу, його не можна перенести в інше місце).
- Людина не зупинився на приборканні вогню. Він почав думати, як зробити багаття зручнішим. Нарешті хтось додумався використовувати факел.
- Спочатку люди використовували факел, це коротка палиця з намотаною на неї просмолённой клоччям. З факелами ходили по вулиці, їх прикріплювали на стіні, і тоді вони освітлювали приміщення.
Потім люди стали використовувати лучину. Що це таке? (Відповіді)
- Це звичайнісінька тріска, тільки загострена на кінці. Зазвичай лучину робили з берези: це дерево краще за інших горить. Один кінець скіпи закріплювали, а інший запалювали. Од свічки мало світла, вона швидко згоряє і сильно коптить. Як ви думаєте, таке освітлення зручно? (Відповіді)
- Пройшли роки, і людина придумала зручніший предмет для освітлення - свічку. Її робили з бджолиного воску, баранячого сала (розглядається свічка, звертається увага на те, що всередині неї гніт з ниток, він і запалює свічку) У наш час ми запалюємо свічки нечасто. Коли? (Під Новий рік, на день народження, коли немає світла)
- А 200 років тому вони горіли в палацах і будинках щовечора. З чого тільки не робили: з бджолиного воску, баранячого сала. Люди придумали красиві свічники, в які ставили кілька свічок відразу. Їх можна було переносити, вішати на стіну і до стелі.
Зараз ми запалимо свічку, подивимося на її полум'я. Чим хороші свічки? У порівнянні з лучиною дає більше світла, її можна переносити.
А що не дуже добре в свічці? Світла не так багато, користуватися нею небезпечно.
Хлопці, для того, щоб пройти в наступний зал, нам потрібно освітити дорогу.
Гра «Перенесіть свічку в чаші з водою»
- Як ви думаєте, чим незручна свічка? (Відповіді нею можна обпектися, через неї може початися пожежа, дає мало світла)
в) Физминутку
Разомнемся небагато. Виконуйте руху зі мною. (Педагог вимовляє слова і показує руху, діти повторюють)
Струм біжить по дротах,
Світло несе в квартиру нам.
Щоб працювали прилади,
Холодильник, монітори.
Кавомолки, пилосос,
Струм енергію приніс.
Це гасова лампа.
Пройшли роки. Людина шукав більш досконале освітлення житла. Свічку замінили гасової лампою. Полум'я закривали склом, і горіла така лампа досить яскраво, немов багато свічок відразу. Що ж хорошого було в лампі? Вона безпечніше, ніж скіпа чи свічка, світять яскраво, лампу можна переносити.
А що не влаштовувало в такий лампі людини? Світла хотілося більше, в лампу доводилося додавати гасу, від неї могли спалахнути знаходяться поруч предмети.
г) Минуло багато років. Люди шукали все нові способи зручного висвітлення свого житла. Коли з'явилася електрика, російський винахідник Олександр Лодигін придумав електричну лампочку. Вона і зараз висвітлює наші квартири і вулиці. Тепер в наших будинках багато різних красивих світильників: люстри, бра, настільні лампи, торшери. Така «Скляна груша» світить дуже яскраво, і на неї краще не дивитися, а то заболят очі. Якщо взяти лампочку в руки, то можна побачити за склом нитка розжарення, вона тоненька як волосок, але міцна. Чи є повітря всередині лампочки? (Ні). Через металеву основу електричний струм надходить всередину лампочки, розігріває нитку білого кольору, тому вона моментально спалахує і яскраво і яскраво світиться.
- Зараз ви дізнаєтеся про те, як змінився б світ, якби не стало лампочок. Зараз я прочитаю вам казку про лампочці.
«Маленька Лампочка працювала в дальній частині міського саду. Щовечора вона спалахувала і проганяла Тьму із вузькою доріжки. Темрява злилася, але нічого не могла вдіяти, а Лампочка тільки сміялася над нею.
Іноді вдень лампочка не спалося, тоді вона розглядала перехожих, для яких працювала. Перший час, коли її тільки направили сюди, люди раділи: «Як тут тепер світло!», Потім звикли і перестали звертати увагу на Маленьку Лампочку, але вона не ображалася. Вона розуміла, що потрібна і не чекала гучних зізнань.
Лампочка любила всіх, для кого горіла, і не здогадувалася, якими несправедливими бувають люди. Одного разу Стара Ворона пояснила їй, що треба побоюватися хлопчиків, тому що вони часто носять з собою рогатки, щоб стріляти по воронам і лампочках. З тих пір вона стала боятися, що її розіб'ють, і вона більше не зможе боротися з Темрявою. Незабаром лампочки довелося переконатися, що Ворона не обманювала - кілька разів вечорами Лампочку лякали пролітали повз камені. Їй тоді здавалося, що це сама тьма хоче розправитися з нею. І одного разу сталося те, чого лампочка так побоювалася: випущений з рогатки камінь потрапив в неї. Зрадівши тьма відразу ж захопила стежку.
А наступної ночі там горіла нова лампочка, завбачливо закрита сіткою. У неї не було піднесених думок, як у її попередниці, котра прожила коротке, але яскраве життя. Вворачивая нову лампочку, монтер не говорив: «Ну ось, тепер тут буде світліше»
- Тепер ви зрозуміли, яке величезне значення має лампочка в нашому житті?
- Без неї весь світ став би темним і похмурим. Щоб наш світ висвітлювало електрику, ми повинні ставитися до нього дбайливо, економно, бути уважними, вчасно вимикати світло і електроприлади, щоб не витрачати даремно електроенергію.
- А зараз давайте запам'ятаємо кілька простих правил:
1. Світло включай, коли темно.
З сонечком відкрий вікно!
2. Якщо ти пішов гуляти
Або друга проводжати,
Закриваючи в будинку двері,
Чи все вимкнув, перевір!
III. Підсумок.
- Це не просто лампочка, а справжня королева світла. (Лампочка прощається з дітьми)
Прийшла пора прощатися,
Але з вами розлучатися
Не будемо ми друзі.
Я головний ваш помічник,
І без мене, хлопці,
Ніхто на білому світі
Чи не проживе ні дня.
Світло ви даремно не паліть, мене ви бережіть!
- Що ви дізналися сьогодні на занятті? Що вам особливо запам'яталося?
- Що було до електричної лампочки?
- Яке значення в нашому житті має лампочка?
- Як можна економити електроенергію?