Казенне загальноосвітній заклад Омської області
«Адаптивна школа-інтернат № 19»
Тема методичної розробки
«Олімпійські ігри в Стародавній Греції»
Розробила: Богданова І.І.,
вчитель історії
Урок розроблений для учнів 6 класу «Адаптивної школи» з важкими порушеннями мови і розрахований на 45 хвилин.
Місце в загальному курсі: даний урок є частиною теми «Давньогрецька культура» в рамках розділу «Стародавня Греція».
Тип уроку: комбінований. Форма уроку: урок - подорож. Відповідно до вимог ФГОС представлена методична розробка реалізує системно - діяльнісний підхід.
Структура заняття відповідає провідному виду діяльності учнів - навчальної. Шестикласники навчаються самостійно ставити цілі, будувати плани по їх реалізації і досягати їх.
актуальність: Олімпійські ігри були і залишаються найяскравішим культурним і спортивним заходом міжнародного значення.
Тема: Олімпійські ігри в давнину (слайд 1)
Мета: ознайомлення учнів з історією і значенням Олімпійських ігор, першими спортивними змаганнями та традиціями.
Завдання уроку:
Навчальна: сформувати уявлення в учнів про те, як відбувався процес зародження Олімпійських ігор (зв'язок міфології і релігії древніх греків), якими були порядок проведення, види змагань, склад учасників Олімпійських ігор; дати оцінку значення Олімпійських ігор, їх общегреческий характер.
Розвиваюча: продовжити формування вмінь працювати з текстом підручника і його ілюстраціями, виділяти головне, правильно показувати на карті місця досліджуваних подій, аналізувати історичні факти, робити самостійні висновки, готувати повідомлення та вміти виступати перед однокласниками.
Виховна: виховувати інтерес до історії і культури інших народів, почуття патріотизму і громадянськості, здоровий спосіб життя на прикладі життєдіяльності стародавніх греків.
формування УУД
Регулятивні УУД: про пределяет мета, проблему в навчальній діяльності; висувати версії; планувати діяльність у навчальній ситуації; оцінювати ступінь і способи досягнення мети в навчальній ситуації.
Пізнавальні УУД: володіти смисловим читанням; виявляти причинно-наслідкові зв'язки; робити висновки; самостійно працювати з інформацією, знаходити її, осмислювати і використовувати; доводити.
Особистісні УУД: аргументовано оцінювати свої і чужі вчинки, спираючись на загальнолюдські моральні цінності, усвідомлювати цілісність світу і різноманіття поглядів на нього; оцінити значення спорту для формування ЗСЖ.
Комунікативні УУД: викладати свою думку, аргументуючи його,
підтверджуючи фактами, висуваючи контраргументи в дискусії; долати конфлікти, домовлятися з людьми.
Про борудованія: карта «Освіта грецьких колоній», комп'ютер, мультимедійний проектор, презентація.
Основні поняття: Олімпійські ігри, атлет, п'ятиборство, іподром, Олімпія, «Священний світ», олимпионик, елланодікі, стадіон.
Підготовка до уроку: робочий лист із завданнями (Додаток №1), підготовка повідомлень учнями про кожен день змагань.
Тип уроку: комбінований.
Форма уроку: урок-подорож.
Структура і хід уроку:
1. Організаційний етап (1 хвилина);
2. Мотивація навчальної діяльності учнів. Актуалізація знань (5 хвилини);
3. Постановка мети і завдань уроку (2 хвилини);
4. Вивчення нового матеріалу (27 хвилин);
5. Контроль засвоєння, обговорення допущених помилок і їх корекція (5 хвилин);
6. Інформація про домашнє завдання, інструктаж по його виконанню (2 хвилини);
7. Рефлексія (підведення підсумків заняття) (3 хвилини).
Хід уроку
I. Організаційний момент. Психологічний настрій на урок.
Учитель: Доброго дня, хлопці! Давайте створимо, один одному гарний настрій - сміявся. Бажаю всім нам сьогодні, плідної роботи, бути уважними і активними.
II. Мотивація навчальної діяльності учнів. Актуалізація знань. (слайд 2)
Учитель: Сьогодні ми з вами продовжуємо подорож по дивовижному, загадкового світу, світу Стародавньої історії.
1. З якою державою ми з вами знайомилися на минулих уроках?
(В Стародавній Греції.)
2.Що нам відомо про Стародавню Грецію? (Я знаю що…)
3. Покажіть на карті, де греки засновували свої колонії? (Середземне море і Чорне море.) (слайд 2)
III. Постановка мети і завдань уроку.
Учитель: Отже, тема нашого сьогоднішнього уроку .... А втім, спробуйте самі здогадатися, про що піде мова на сьогоднішньому уроці. Давньогрецький філософ Піндар багато років тому написав ці рядки. Скажіть мені, про яких змаганнях він говорив? «Немає іншої зірки благородніше Сонця, зірки, що дає стільки тепла і блиску в пустелі світу. Так і ми прославляємо ті змагання, що всіх ігор благородніше - Олімпійські ігри ». (слайд 3)
Хлопці, як буде називатися тема нашого сьогоднішнього уроку? (Олімпійські ігри в давнину.) (слайд 4)
Запис теми уроку в робочий лист.
-Які мети ми поставимо до уроку? (Постановка цілей уроку учнями. Дізнатися де і коли проводилися перші олімпійські ігри; хто брав участь в перших Олімпійських іграх; яким був порядок проведення Олімпійських ігор, і які були види змагань.)
Визначаємо проблему: древні греки любили змагання всіх видів. Навіщо греки проводили олімпійські ігри? (слайд 5)
IV. Вивчення нового матеріалу (слайд 6)
план
1. Зародження Олімпійських ігор.
2. Підготовка греків до Олімпійських ігор.
3. Олімпійські ігри.
4. Олімпійські ігри вчора і сьогодні.
1. Зародження Олімпійських ігор.
Учитель: Чому ж древні греки стали проводити Олімпійські ігри. Що послужило їх початку? У нас в гостях грецька муза історії Кліо (учениця в костюмі). Послухайте уважно «Міф про заснування Олімпійських ігор», а потім дайте відповідь на питання:
- Як в давнину пояснювали початок проведення Олімпійських ігор? (Бог гір і погоди (грому і блискавки) Зевс повелів влаштовувати змагання в пам'ять про боротьбу за владу між ним, братами і їх батьком Кроном на землі.) (слайд 7)
- Якому богу стародавні греки присвячували Олімпійські ігри? (Зевсу.)
(слайд 7)
- Де проводилися Олімпійські ігри? (На землі Олімпія.) (Слайд 8) - Хлопці, а де розташовувалася Олімпія? Робота з картою. (Це місто розташовувався на території Еллади, в північно-західній частині півострова Пелопоннес.)
- Чому ж центром Олімпійських ігор стала Олімпія? (Місцем їх проведення була обрана Олімпія, тому що до неї було легко добиратися з усіх грецьких міст, зручне місце розташування.)
Учитель: Олімпійські ігри проводилися 1 раз в 4 роки в самий розпал літа. Під час проведення ігор припинялися війни, які вели між собою поліси Стародавньої Греції. По всій Греції оголошувалося священне перемир'я. Перші Олімпійські ігри відбулися в 776 р до н.е.
Запис в робочий лист.
2. Підготовка греків до Олімпійських ігор.
-Як же проходила підготовка до ігор?
Завдання: прочитати п.2. §33. Дайте відповідь на питання: Хто міг брати участь в Олімпійських іграх? (На Олімпійських іграх в змаганнях могли брати участь всі вільні греки. Жінкам вхід заборонявся під страхом смертної кари.)
- Як проходила підготовка до змагань? (За рік до початку ігор всі учасники зобов'язані були приступити до тренувань в своєму рідному місті, а за місяць до відкриття ігор атлети прибували в Олімпію, де продовжували тренуватися.)
- Атлет - хто це? (Атлет - це учасник змагань, чоловік міцної статури.)
Запис в робочий лист. (слайд 9)
3. Олімпійські ігри.
Учитель: Олімпійські ігри тривали 5 днів. Запис в робочий лист.
Порядок проведення Олімпіади був суворим: спочатку було відкриття, потім проходили самі змагання, і завершувався свято закриттям олімпіади. (слайд 10)
Під час відкриття Олімпіади, атлети приносили жертви богам, давали клятву боротися чесно. Судді - елланодікі клялися виносити справедливі рішення.
- Що було обов'язковим ритуалом на відкритті Олімпійських ігор? (запалення вогню.)
- Чи зберігся зараз даний звичай? (да.)
- Згадайте, як ми зараз називаємо місце, де проходять спортивні змагання? (стадіон.)
Учитель: Правильно, стадіон - місце для змагань. Це слово зародилося саме в Стародавній Греції під час проведення Олімпійських ігор. Саме на стадіонах проходили основні змагання, і саме на їх трибунах займали глядачі місця задовго до початку змагань. Ніхто не хотів пропустити таку подію !!!
Отже, змагання починаються ...
Хлопці, але в Стародавній Греції, перед тим як почати змагання атлети проводили розминку, давайте встанемо і розімнемося.
Фізкультхвилинки (слайд 11)
Щоб сильним стати і спритним,
Приступаємо до тренування (крокуємо на місці)
Коло пошани пробігти (біг на місці),
Або тяжкості підняти (згинання та розгинання рук)
Зробити видих, зробити вдих (вдих видих)
Будь атлет завжди готовий!
Виступ учнів з повідомленнями про кожен день змагань.
Перший день змагань - це змагання з бігу. (слайд 12)
Другий день змагань - п'ятиборство (боротьба, біг, стрибки в довжину, метання списа, метання диска). Насправді це був один з найцікавіших днів Олімпіади. Саме в цей день атлети змагалися в п'ятиборстві. (П'ятиборство - змагання одну людину в п'яти видах спорту.) Запис в робочий лист.
Одним з найбільш видовищних змагань третього дня були Кулачні бої.
Четвертий день був присвячений змаганням дітей. Чому був присвячений п'ятий день? (Захоплюючим видовищем були перегони колісниць. Вони влаштовувалися на іподромі - місця для проведення кінних змагань. У гонках брали участь тільки багаті греки.)
Запис в робочий лист. (слайд 13) Учитель: Отже, день 5-й - заключний день ігор. Перед храмом Зевса ставили стіл з золота і слонової кістки. Глашатай оголошував ім'я атлета і його рідне місто. Олімпіоніків нагороджували пальмовою гілкою, оливковим вінком і пурпуровими стрічками. А глядачі захоплено кричали: «Слава переможцю!». Переможців в різних видах змагань називали олімпіоніками. Слава про них пережила століття. (слайд 14)
Робота з текстом підручника: стор. 153-154; (слайд 15)
Учитель: Як звали найзнаменитіших атлетів Стародавньої Греції? Чим прославилися ці люди? Запис в робочий лист.
4. Олімпійські ігри вчора і сьогодні.
Учитель: У 394 році Греція перебувала під владою Риму, і римський імператор Феодосій I заборонив проводити Олімпійські ігри. Але в 1896 році, вже в кінці XIX століття, французький барон П'єр де Кубертен, великий любитель спорту вирішив відродити традицію проведення Олімпіад.
(слайди 16, 17)
- Скільки років не проводилась Олімпіада? (1502 року.)
Запис в робочий лист ...
У 1913 році з'явилася олімпійська символіка у вигляді 5 переплетених кілець і священного вогню, який за традицією запалюють в Греції. (слайд 18)
- Хто знає, що зображують ці кільця? А як перекладається девіз? (Переплетені кільця символізують об'єднані в Олімпійський рух п'ять континентів. Кольори континентів: блакитний - Європа, черний- Африка, червоний-Америка, жовтий - Азія, зелений-Австралія. "Швидше, вище, сильніше".) (слайд 18)
- Хлопці, давайте з вами згадаємо, коли в нашій країні проходили Олімпійські ігри? (Столицею ХХII зимових Олімпійських ігор і ХI Паралімпійських зимових ігор в 2014 р був місто Сочі. Період проведення з 7 по 23 лютого 2014 г.) (слайд 19)
V. Контроль засвоєння, обговорення допущених помилок і їх корекція (слайди 20)
Учитель: Давайте підіб'ємо підсумки нашого уроку, що ж ми дізналися нового?
1.Родіной Олімпійських ігор є ...
2.Первий в історії Олімпійські ігри були проведені в ...
3.Город Стародавньої Греції, в якому проводили Олімпійські ігри, називався ...
4.Олімпійскіе гри влаштовували на честь ...
А тепер, саме час повернутися до нашого головного питання: Стародавні греки любили змагання всіх видів.Навіщо греки проводили олімпійські ігри? (Олімпійські ігри давали можливість громадянам грецьких полісів проявляти свої можливості, відчути себе одним народом, прославити свій поліс.) (слайд 21)
VI. Інформація про домашнє завдання, інструктаж по його виконанню
Домашнє завдання: параграф 33, переказ; творче завдання по вибору: придумайте розповідь про Олімпійські ігри від імені користувача або глядача.
(слайд 22)
VII. Рефлексія (підведення підсумків заняття).
Хлопці розповідають про свої враження: Я дізнався ... Я навчився ... Я зрозумів, що можу ... Мені захотілося ...
Мене надихнуло ... (слайд 23)
Я переконалася в тому, що ви добре засвоїли матеріал нової теми. Я дякую вам за активну роботу на уроці, вміння слухати, міркувати, робити припущення, висновки. Особливо хотілося б відзнач роботу ..., які отримують оцінки добре і відмінно. Всім іншим я бажаю не впадати у відчай, ваші відмінні оцінки ще попереду.
І на завершення я хочу вас закликати до того, щоб ви прагнули до здорового способу життя, любили спорт, так як він розвиває точність, швидкість реакції, силу, витривалість і масу інших якостей. Я сподіваюся, що хтось із вас стане учасником Олімпійських ігор і в черговий раз прославить нашу країну. (слайд 24)
Використана література і ресурси Інтернету
1. Арасланова О.В. Поурочні розробки з історії Стародавнього світу. 5 клас. - М ,: ВАКО, 2013.
2. Вигасин А. А., Годер Г. І., Свенцицкая І. С. Історія Стародавнього світу: 5 кл. М., 2013.
3. Кун Н.А. Легенди і міфи Стародавньої Греції. Мінськ, 2009 г., с.147-148;
4. Петрова О.Д. Історичний ранок на тему "Подорож на олімпійські ігри" - див. В кн. "Форми позакласної роботи з історії" Москва, 2011 р, с.224-239;
5. Енциклопедія "Історія. Стародавній світ". Видавництво "Олма-Пресс", 2010р.
6. http://lesson-history.narod.ru/map/gr-kolon.gif
7. http://class2004.ru/index.php/drevnieolimpiiskieigry
8. http://news.bcm.ru/sport/2011/2/13/22901/1
9. http://www.olympic.kz/content.php?id=001
10. http://www.gumer.info/bibliotek_Buks/History/Gasparov/_02.php- Бібліотека Гумер. Гаспаров Михайло. Цікава Греція
11.http: //www.olympic-history.ru/istoriya-ellady/nauka.html
12. http://wordweb.ru/sto_arheology/46.htm
13. http://www.olympic.kz/content.php?id=070
Робочий лист
Дата ________
Прізвище, ім'я учня ____________________________________________
Тема урока: _______________________________________________________
776 р. До н.е. е. - ______________________________________________________
Атлет - ___________________________________________________________
Олімпійські ігри тривали __________________________________
Біг, стрибки в довжину, метання списа і диска, боротьба - це _________________________________________________________________
Місце для проведення кінних змагань - _________________________
Імена найбільш прославлених переможців:
?
?
?
борець
візник
забрав статую
...................................................................................................... ..
Робочий лист
Дата ________
Прізвище, ім'я учня ____________________________________________
Тема урока: _______________________________________________________
776 р. До н.е. е. - ______________________________________________________
Атлет - ___________________________________________________________
Олімпійські ігри тривали __________________________________
Біг, стрибки в довжину, метання списа і диска, боротьба - це _________________________________________________________________
Місце для проведення кінних змагань - _________________________
Імена найбільш прославлених переможців:
?
?
?
борець
візник
забрав статую