Команда
Контакти
Про нас

    Головна сторінка


Розробка уроку в з історії





Скачати 27.75 Kb.
Дата конвертації 27.04.2018
Розмір 27.75 Kb.

Тарасова Е.А.

Учитель історії та суспільствознавства

муніципального бюджетного загальноосвітнього закладу

середньої загальноосвітньої школи № 1

з поглибленим вивченням окремих предметів

Бугульмінського муніципального району РТ

elenatarasova 15 @ yandex. ru


Методична розробка уроку історії в 11 класі

Радянська країна в роки НЕПу.

Мета уроку:

  • виявити причини зміни економічної політики «військового комунізму» на нову економічну політику на завершальній фазі громадянської війни;

  • охарактеризувати сутність і основні заходи НЕПу на основі порівняльної характеристики з заходами політики «воєнного комунізму», зазначивши спільні та відмінні риси;

  • підкреслити в результаті аналізу, що головним протиріччям Нової економічної політики було неможливість розвитку економіки, заснованої на часткове визнання товарно-грошових відносин, приватної власності, в умовах посилення однопартійного політичного режиму, ідеалом якого була побудова «бестоварного, безкласового, бездержавного» суспільства;

  • проаналізувати результати і протиріччя соціально-економічного розвитку СРСР в період Нової економічної політики;

  • розкрити боротьбу за владу між політичними спадкоємцями Леніна, що розгорнулася в партії після його хвороби і смерті і причини перемоги в цій боротьбі І.В. Сталіна (Джугашвілі);

  • приділити основну увагу основним питанням дискусії серед лідерів партії про подальші шляхи розвитку СРСР;

  • дати оцінку розвитку радянської держави і суспільства в період Нової економічної політики. 2, с.70

Основні поняття: Нова економічна політика, продподаток, госпрозрахунок, «непівської метаморфози», «ножиці цін», кооперація, «культурна революція», радянська інтелігенція.

Основна дата: 1921 г. - введення НЕПу на X з'їзді РКП (б).

Персоналії: І.В. Сталін, Н.І. Бухарін, К.Е. Ворошилов.

Епіграф: НЕП «вводиться всерйоз і надовго, але ... не назавжди» (Ленін В.І.).

Устаткування і ресурси: відеофрагмент «НЕП: уроки історії», чисті аркуші формату А4, олівці, фломастери; табличка у формі квадрата з номерами 1,2,3,4 (номери розташовані по кутах квадрата) - менедж Мет, нумерація столів, за якими сидять учні, що становлять групу.

Хід уроку:

  1. Організаційний момент.

  1. Привітання учнів.

  2. Сьогодні вам належить працювати в групах по 4 людини. Сидячі за номерами 1 і 2, 3 і 4 є партнерами по плечу (вітання кулачками), що сидять за номерами 1 і 3, 2 і 4 - партнери по обличчю (вітання долоньками).

II. Актуалізація знань: Робота з текстом підручника з елементами повторення і узагальнення. Виявлення причин політичного характеру, які призвели до усвідомлення необхідності зміни економічної політики більшовиків на заключному етапі громадянської війни.

Дата: Х з'їзд партії - 1921 рік - введення політики НЕПу.

Цілі НЕПу:

1. Економічна: відновлення і розвиток економіки;

2. Соціальна: створення умов для зростання пролетаріату, залучення на бік більшості населення;

3. Зміцнення влади РКПб - «диктатура пролетаріату».

III. Вивчення нового матеріалу. 1. Сутність, заходи, особливості НЕПу. Використання моделі Фрейеров: Щоб домогтися більш глибокого освоєння і усвідомлення досліджуваного матеріалу, учні розглядають політику НЕП, записуючи його обов'язкові характеристики, приклади і антиприкладом - то, що не характерно НЕПу (в порівнянні з політикою «воєнного комунізму»). Після виконання роботи протягом певного часу, проводиться спільна перевірка під керівництвом вчителя.


обов'язкові характеристики

- продподаток

- допущення свободи торгівлі

- денаціоналізація дрібної і середньої промисловості

- часткова децентралізація управління

- ринок робочої сили

- впровадження оплати праці за тарифами з урахуванням кількості та якості продукції









необов'язкові характеристики



Нова економічна

політика

НЕП


приклади

- розмір продподатку був удвічі нижчим за розмір продрозверстки, оголошувався заздалегідь і не міг збільшуватися протягом року

- можливість вільно реалізувати надлишки хліба на ринку

- багато раніше націоналізовані підприємства передавалися в приватні руки

- Об'єднання підприємств у трести на основі госпрозрахунку

- біржі праці











протилежні приклади

(на прикладі політики «воєнного комунізму»)

- продрозкладка

- заборона свободи торгівлі

- націоналізація всієї промисловості

- повна централізація управління економікою

- трудова повинність, трудова мобілізація

- Зрівняльна оплата праці, натуральними продуктами


2. Робота над поняттями нова економічна політика, госпрозрахунок, концесія:

- прочитати визначення понять, записати в зошитах.

Модель ТАЙМД ПЕА ШЕА: Два учня в групі (або товариші по «плечу», або товариші по «обличчя» розповідають один одному визначення понять нова економічна політика, госпрозрахунок, концесія). По закінченню роботи всередині групи партнери по «обличчя» і партнери по «плечу» дякують один одному за роботу, вчитель проводить опитування: стіл № ... учень № ... - Що таке нова економічна політика? Стіл № ... учень № ... - Що таке госпрозрахунок? Стіл № ... учень № ... Що таке концесія?

3. Результати і протиріччя НЕПу. З метою організації пізнавальної діяльності старшокласників з вивчення теми організовується читання тексту підручника (п.4,5), перегляд фрагмента навчального відеофільму «НЕП: уроки історії», який допоможе доповнити і систематизувати навчальний матеріал параграфа підручника. 1, с.185 - 189

Робота в групах: 1 група виявляє політичні протиріччя, 2 група - економічні, 3 група - соціальні протиріччя. В ході перевірки результатів роботи груп виявляються політичні, соціальні та економічні суперечності НЕПу.

протиріччя:

1. Економічні: виникають протиріччя між суспільною і елементами приватної власності, ідеалами колективного громадського праці та існуванням індивідуального селянського господарства, плавним початком в економіці і неможливістю регулювати «зверху» ринкове господарство ».

2.Соціальні: проблема інвестицій вирішується в першу чергу за рахунок селянського господарства з усіма наслідками, що випливають з цього соціальними наслідками. Поява економічної нерівності викликає невдоволення, вступає в протиріччя з комуністичною ідеологією. Люди, які вкладають кошти в економіку, сприймаються в масовій свідомості як «класово чужий елемент», як спекулянти і експлуататори.

3. Політичні: Елементи економічного плюралізму (багатоукладна економіка з допущенням приватної власності) вимагали демократизації, лібералізації політичної системи. 3, с.52-53

4. Внутрішньопартійна боротьба за владу. Причини згортання НЕПу.

- після прочитання п.6,7 підручника, учні формулюють в зошитах основні тези - причини згортання НЕПу.

Організовується обговорення відповідей учнів в групі по черзі більше одного кола (до тих пір, поки не закінчаться аргументи кожного).

- перевірка виконання завдання: стіл № ... учень № ... і т.д.

Причини згортання НЕПу:

1. Диспропорція структурної та ціновій політиці по відношенню до міста викликали кризи (1925 р, 1927 - 1928 рр.), Вихід з яких більшовики бачили через призму адміністративних методів.

2. Державі знадобилися кошти для модернізації промисловості. «НЕП - це повільно» Сталін.

3. НЕП не відповідав ідеї створення тоталітарної держави.

4. У масовій свідомості панує психологія «воєнного комунізму».

5. НЕП розглядається як тимчасова, перехідна міра. Ідеї неринковою, безтоварні економіки виявилися дуже стійкими. 3, С.53-54

IV. Закріплення. Згрупувати перераховані соціально - економічні проблеми НЕПу за схемою «причина - наслідок». (самостійне виконання з подальшою самопроверкой - ключі на дошці).

1. Відсутність коштів у державному бюджеті.

2. Введення прогресивного податку на доходи приватних підприємців.

3. Недолік великих іноземних інвестицій.

4. Підвищення цін на промислові товари.

5. Не стабільна економічна і соціально - політична ситуація в країні.

6. Зменшення товарної сільськогосподарської продукції.

7. Приховування доходів непманами.

8. Велике промислове виробництво відновлювалося і розвивалося дуже повільно.

9. Осереднячіваніе села.

10. Брак промислових товарів

11. Частка приватної промисловості в загальному обсязі виробництва не висока.

V. Підсумки уроку. Узагальнивши знання, отримані на сьогоднішньому уроці, дайте визначення поняття неп. Звернемося до епіграфа сьогоднішнього уроку.

На IX з'їзді рад в грудні 1921 Ленін заявив про введення непу «всерйоз і надовго, але ... не назавжди». Чому всерйоз і надовго? На це питання відповісти не важко: в роки «воєнного комунізму» були зруйновані союз робітничого класу і селянства, нормальні відносини між містом і селом. Надовго - тому що швидко позбавити країну від голоду і злиднів було неможливо.

А що означає НЕ назавжди? Звичайно, те, що неп Ленін вважав чимось тимчасовим, розрахованим на відновлення зруйнованого господарства. Відомо, що Ленін пов'язував неп з необхідністю тимчасового відступу після невдалого штурму, але відступ не буває вічним.

Вже на XI з'їзді партії Ленін заявив, що через кілька років «з Росії непівської буде Росія соціалістична».

VI. Рефлексія.

Спробуйте оцінити свою роботу на уроці по 10 бальною шкалою.

- Отримав міцні знання, засвоїв весь матеріал-9-10 балів.

- Чи засвоїв новий матеріал частково-7-8 балів.

- Мало що зрозумів, необхідно ще попрацювати -4-6 балів.

Як я працював? Де допустив помилки? Чи задоволений своєю роботою?

- З усіма завданнями впорався сам, задоволений своєю роботою - 9-10 балів

- Допустив помилки -7-8 балів.

- Чи не впорався -4-6 балів.

Як працювала навчальна група?

- Вели діалог, спільно розбирали і обговорювали завдання-9 - 10 балів.

- Обговорення було млявим і нецікавим, допустили помилки - 4 - 6 балів.


Сформулюйте Ваша думка про урок. Ваші побажання. Що сподобалось?

VII. Домашнє завдання. § 28, терміни, дати, отв.на пит. Підготувати повідомлення «НЕП в творах російських письменників» (М. Зощенко, І. Ільфа та Є. Петрова і т.д.)

Список літератури

  1. Алексашкина Л.Н., Данилов А.А., Косулина Л.Г. Росія і світ в ХХ - початку XXI століття. 11 клас. - М .: Просвещение. 2010. - 185 - 189 с.

  2. Ігнатьєв А.В. Методичні рекомендації щодо використання підручника О.В.Волобуева, В.А.Клокова, М.В.Пономарева, В.А. Рогожкіна «Росія і мір.11 клас». - М., 2004. - 70 с.

  3. Корнєва Т.А. Історія Росії ХХ - XXI століття. 11 клас. Поурочні плани за підручником А. А. Левандовського, Ю.А.Щетінова. - Волгоград: Учитель. 204. - 52-54 с.



<>

Щоб завантажити матеріал, введіть свій E-mail, вкажіть, хто Ви, і натисніть кнопку

Натискаючи кнопку, Ви погоджуєтеся отримувати від нас E-mail-розсилку

Якщо скачування матеріалу не почалося, натисніть ще раз "Завантажити матеріал".

Завантаження матеріалу почнеться через 60 сек.
А поки Ви очікуєте, пропонуємо ознайомитися з курсами відеолекцій для вчителів від центру додаткової освіти "Професіонал-Р"
(Ліцензія на здійснення освітньої діяльності
№3715 від 13.11.2013).
Отримати доступ
дізнатись детальніше
опис:

1. Анотація роботи:

Цілі: визначення форм і методів вивчення змісту теми; розкриття досвіду проведення уроків з вивчення даної теми навчальної програми; опис видів діяльності педагога і учнів; використання сучасних педагогічних технологій або їх елементів на уроках.

Новизна представленої роботи полягає в тому, що при вивченні даної теми використані елементи Сінгапурської методики: модель Фрейеров (спрямована на розуміння і усвідомлення поняття), модель ТАЙМД ПЕА ШЕА (два учня діляться розгорнутими відповідями протягом певного часу). Для управління класом використовується інструмент МЕНЕДЖ МЕТ - табличка в центрі столу, що дозволяє зручно і просто розподілити учнів в одній команді (партнер по обличчю, по плечу) для організації ефективного навчального процесу в командах.

Дана методична розробка була реалізована на уроках історії в 11 класі в 2013 року випуску в ході семінару заступників директорів з навчально-виховної роботи освітніх установ Бугульмінського муніципального району, а також в 2014 році для вчителів історії і суспільствознавства освітніх установ Бугульмінського муніципального району. Уроки сприяють розвитку навичок ефективної комунікації, співпраці і роботи в команді, оволодіння навичками критичного та креативного мислення для генерації нових ідей і знаходження вирішення тих завдань, з якими навчаються доведеться зіткнутися в повсякденному житті. Якщо на традиційному уроці один учень відповідає, інші в цей час відпочивають, то при роботі в групах, все залучені в цей процес, їм цікаво і інформація запам'ятовується легко. В ході повторительно - узагальнюючого уроку навчаються змогли відтворити пройдений на цьому уроці матеріал в більшому обсязі і якісніше. На подальших уроках при використанні зазначених моделей Сінгапуской методики навчаються демонстрували вміння співпраці один з одним, з учителем, вміння сприймати чужу точку зору. Непогано розвинені навички складання визначень, вміння відокремити критичні характеристики від просто цікавої інформації про історичне поняття.

Використано програмні засоби: освітні послуги мережі Internet (school-collection.edu.ru), KMPlayer, flash, html.