Команда
Контакти
Про нас

    Головна сторінка


Проект уроку з історії Росії на тему "Володимир Святославович. Прийняття християнства на Русі" (6 клас)





Скачати 35.58 Kb.
Дата конвертації 03.02.2018
Розмір 35.58 Kb.
Тип проект


проект уроку

з історії Росії (6 клас)


Розробила: Єсіна І.А, учитель історії МОУ Шараповская ЗОШ Шатковського муніципального району.

Тема уроку: «Володимир Святославич. Прийняття християнства на Русі. »

Тип уроку: відкриття нового знання з елементами лабораторної роботи в групах

Методи: проблемний, дослідницький, групового навчання.

Мета: Характеристика діяльності князя Володимира, основних напрямів зовнішньої та внутрішньої політики в період його правління

завдання:

навчальна:

  • познайомити з особистістю князя Володимира;

  • з'ясувати причини прийняття християнства і

  • історичне значення прийняття християнства;

розвиваюча:

  • створити умови для розвитку картографічних навичок, умінь працювати з текстом підручника і джерелами, публічно виступати, систематизувати матеріал;

  • розвивати інтерес до вивчення історії своєї країни.

виховні:

  • формувати російську громадянську ідентичність, повага до історії своєї країни.

  • сприяти вихованню поваги до минулого свого народу, розуміння ролі особистості в історії.

  • виховувати толерантне ставлення до релігійних вірувань різних народів.


Обладнання: підручник: Данилов, Косулина Історія Росії 6 клас,

карта «Русь в IX - XII ст.»; презентація та відеофрагменти диска «Відеоуроки. Історія Росії 6 клас. »

документи: уривки з «Повісті временних літ»


Основні поняття уроку: язичництво, пантеон, християнство, церква, монастир, єресь, митрополит, держава.


Форми організації навчальної діяльності: індивідуальна, групова, фронтальна.


Основні дати: 980 м - спроба створення пантеону богів;

988 м - хрещення Володимира.

988 - 1015 рр. - хрещення Руси.


Освітні технології (елементи, які використовуються на уроці): проблемного навчання, системно-діяльнісного підходу, групового навчання, інформаційно-комунікативні.

ХІД УРОКУ

мета етапу

діяльність учителя

діяльність учня

компетенції /

УУД

Оцінювання / форми контролю

результат

I етап: організаційний 2 хв.

Мотивація до навчальної діяльності

включення в навчальну діяльність на особистісно значущому рівні.

Привітання.

Прохання продовжити фразу:

Я прийшов на урок, щоб ...


Подання власного досвіду, висловлювання власних думок.


Особистісно-смислова - я прийшов на урок, щоб ..

Розвиток мотивів навчальної діяльності, формування особистісного сенсу навчання

Чи не оцінюється

Включення в навчальний процес

II етап: актуалізація знань 5 хв.

Організація підготовки до вивчення матеріалу, необхідного для «відкриття нового знання»;

виявлення труднощів в діяльності кожного учня.

Завдання: Відповісти на запропоновані питання.

Один учень в ролі відповідача, інший - архіваріуса, ролі міняються.

1. Правил в Києві з 882 по 912 р (Олег)

2. Загинув від рук древлян (Ігор)

3. Княжив в Києві з 912 по 945 р (Ігор)

4 .. Проведена перша державна реформа - реформа збору данини (Ольга)

5. Не нападав на ворогів, не готових до бою, «Іду на Ви», - попереджав їх (Святослав) 6. Відправлено пишне посольство в Царгород, де частина свити прийняла християнство (Ольга)

7.Установіть відповідність:

Олег Київ

Ярополк Древляни

Володимир Новгород



Демонструють знань, вміння по попередній темі. Критично ставляться до питань-відповідей, конкретизують відповідь, дають оцінку.






Навчально-пізнавальна - встановлення відповідності, аналіз. Продуктивна комунікація.

Критерії оцінювання: питання-відповідь конкретний, точний, взаимооценка

Фіксація наявних предметних знань (умінь), виявлення прогалин і труднощів.


II I етап: постановка мети і завдань уроку 3 хв.

Створення проблемної ситуації, в результаті якої навчаються самостійно висунутий мети уроку у вигляді питань або гіпотез.

Подивіться відеофрагмент, спробуйте визначити про що сьогодні буде наш урок? (Чому ярого язичника, братовбивцю, розпусника РПЦ називає рівноапостольним і зараховує до лику святих ???)


Висувають гіпотези, беруть участь в їх обговоренні. Аналізують.

Визначають тему і завдання уроку.

Навчально-пізнавальна -аналіз проблемної ситуації, прийняття завдань уроку, комунікативна - участь в обговоренні

Педагог уточнює тематичні рамки уроку, ініціює учнів до подальшої діяльності.

Поява мети уроку

Уміння співпрацювати, вступати в дискусію, аналізувати, доводити, відстоювати свою думку.

Уміння ставити цілі, планувати свою роботу.

IV етап: Засвоєння нових знань 25 хв.

Учитель пропонує матеріал для лабораторної роботи кожної групи. Нове знання навчаються отримують в результаті роботи з текстом підручника і документами.


Пропонує скласти план роботи. На карті показати Давньоруська держава і сусідів нашої держави, звертає увагу на те які релігії вони сповідують. Ділить дітей на групи. Кожній групі пропонуються документи для дослідження, ставиться мета роботи, за підсумками роботи кожна група готує схему- кластер, план-тезу або таблицю.

Допомагає правильно оформити продукт своєї діяльності кожної групи.

Працюють з картою.

Завдання групам:

1 група - Діяльність князя Володимира по зміцненню Давньоруської держави п.1 (вихід - тезовий план)

2 група - Причини прийняття хрістіанства.п.2 (вихід - блок-схема)


3 група вибір віри Уважно прочитайте текст №3 «Крізь глибину віків» Б. Раушенбаха складіть кластер.

4 група. Уважно прочитайте текст №4 «Політичний фон хрещення Русі» А. Поппе і дайте відповідь на питання.

5 група. Уважно прочитайте текст №5 «З повісті временних літ» і дайте відповідь на питання.

Після цієї роботи представляють її класу, коротко коментуючи, схеми, таблиці проектуються на дошку, хлопці з інших груп заносять їх у свій зошит.















Інформаційна - вилучення інформації в структурованому вигляді, її фіксація.

Навчально-пізнавальна - встановлення відповідностей, причинно-наслідкових зв'язків, аналіз, порівняння.

Комунікативна - продуктивна співпраця - створення схем, таблиць.

Особистісно-смислова - ціннісне ставлення до спільної діяльності.


















Колективний інтелектуальний продукт
























Формування навичок усної комунікації, висловлювання своєї думки, участь у діалозі, прийняття точки зору інших.

Розвиток навчально-пізнавальної мотивації.

Формування умінь навчального співробітництва, колективного обговорення проблем, припущень.

Здатність аналізувати і діяти з позиції змісту предмета.














Організувати діяльність з вивчення ходу хрещення Русі зі складанням опорного плану і розповіддю за планом.

Прийом «Поноси на полях»

1.Прочитайте с. параграфа 6.

2. По ходу читання робіть на полях позначки олівцем:

V- вже знаю,

+ - нове

? - не дуже зрозуміло

! - цінна інформація

Організовує рефлексію з прочитаного відповідно до позначками.

Прийом «Далі-далі» - за бажанням учні проговорюють хід Хрещення Русі відповідно до плану.


Самостійно індивідуально працюють з підручником, роблять позначки на полях. Готують розповідь за планом:

hello_html_m736eec21.gif Вибір віри князем Володимиром


hello_html_m65f2009.gif Взяття Володимиром Корсуні


hello_html_1aa9deb3.gif Хрещення Володимира і одруження на принцесі Анні


hello_html_51d2c5d1.gif Знищення ідолів і Хрещення Києва

Поширення християнства на Русі і церковна організація

Навчально-пізнавальна - встановлення причинно-наслідкових зв'язків, відповідностей. Інформаційна - вилучення інформації, співвідношення знайомого і незнайомого.

Комунікативна - висловлювання учнів, вміння слухати інших.

Особистісно-смислова - ціннісне ставлення до змісту читаного, почуття гордості за героїчне минуле Батьківщини


Взаимооценка за критерієм (беруть участь всі учні):

відповідність розповіді плану.


Усвідомлене, продуктивне читання підручника, структурування навчального матеріалу, співвіднесення з планом. Взаімооценіваніе.


Організувати прогнозування з подальшими підтвердженнями / спростуваннями за допомогою джерела інформації і перевіркою за зразком.

.

Хлопці, ви вже зрозуміли: Хрещення має величезне значення для Русі. Припустімо, яке значення цієї події.

Свої припущення запишіть в зошити (робота в парах учитель просить перевірити ці припущення за допомогою підручника.

Учні записують свої припущення в зошиті (робота в парах) Потім за допомогою підручника коректують їх (при необхідності), перевіряють і оцінюють результат роботи.


  1. Зміцнення влади князя, згуртування суспільства.

  2. Виникала Російська православна церква

  3. Поява шкіл та художнього церковного мистецтва (створення фресок, ікон, мозаїк, давньоруська архітектура без єдиного цвяха).

  4. Пом'якшення звичаїв: зникла кровна помста, багатоженства, вбивства стали рідше, обмежена жадібність, люди стали допомагати бідним.

  5. Змінився побут наших предків (можливі інші формулювання)


Навчально-пізнавальна встановлення причинно-наслідкових зв'язків, відповідностей, аналіз матеріалу.

Інформаційна - вилучення інформації, її переробка, промовляння у зовнішній промови. Продуктивна комунікація.

Коректують свої припущення на основі роботи з джерелом (при необхідності). Після цього відповіді звіряють зі зразком і оцінюють.

Предметна.

Уміння орієнтуватися у змісті предмета.

Інформаційна.

Уміння використовувати інформацію джерела, виділяти її для вирішення навчальної задачі.

комунікативна -

освоєння способів спільної діяльності.

Формування навичок мовленнєвої діяльності.

.

Рефлексія 6 хв

Виявлення ціннісного ставлення учнів до отриманого знання і самого процесу пізнання, експертиза отриманих освітніх продуктів.

На основі міркувань, наявних знань, власного досвіду відповісти на проблемне питання поставлене на початку уроку 1. Які були Ваші цілі перед заняттям і наскільки їх вдалося реалізувати?

2. Перерахуйте труднощі, з якими Ви зіткнулися: а) при вивченні теми; б) при відповіді на питання

3. Яким чином Ви долали труднощі? За рахунок чого?

4. Який головний результат для Вас особисто при вивченні теми?

5. Чому Ви навчилися найкраще?

6. Що Вам вдалося найбільше при вивченні теми і чому?

7. Що не вийшло і чому?

8. Опишіть динаміку ваших почуттів і настроїв при вивченні теми

відповіді учнів










.

відповіді учнів







відповіді учнів



відповіді учнів





відповіді учнів





відповіді учнів




Робота з інтерактивним екраном настроїв.

Комунікативна - монологічне мовлення учнів, навчально-пізнавальна - співвіднесення навчальних завдань з результатом, аналіз своєї роботи, роботи в парі, в групі.

Особистісно-смислова - розвиток доброзичливості, емоційно-моральної чуйності, особистісного сенсу навчання, орієнтація на моральні норми і їх виконання.

Чи не оцінюється












Уміння систематизувати, узагальнювати вивчене. Співвідносити цілі уроку з результатом роботи і зі способами її досягнення.

З'єднувати частини в ціле.

Висловлювати свої судження.

Формування власних уявлень про предмет вивчення. Реалізація особистісного потенціалу. мовна культура

Аналізує досягнення мети, описує спосіб досягнення її. Аналізує особистісне зміна в процесі навчання.

Підсумок уроку. Домашнє завдання. Емоційна розрядка 4 хв

Усвідомлення учнями значущості своєї навчальної діяльності;

самооцінка результатів своєї діяльності і всього класу.

Наш урок закінчується. Прошу вас оцінити свою роботу в балах.

Запишіть домашнє завдання: прочитати параграф 6, прочитати творчу роботу «Хрещення Русі» на моїй сторінці.

Дати оцінку діяльності князя Володимира.

Дякую за урок.

Оціночна діяльність.

Записують домашнє завдання.


Навчально-пізнавальна - співвідносять навчальні завдання з результатом діяльності на уроці.

Особистісно-смислова - усвідомлення учнями значущості своєї діяльності, усвідомлення успіхів / неуспіхів, їх причин.

Самооцінка.

Оцінка педагогом.

Логічна завершеність уроку.










Матеріали до уроку


Текст № 1 Адаптований переклад фрагмента «Повісті временних літ» (Міхельсон Т. Розповіді російських літописів М .; 1989.)


«В літо 986. прийшли болгари - мегометане і іноземці від тата з Риму, а після них хозарські євреї, і хвалили кожен закон свій. Потім прислали греки до Володимира філософа. Він багато говорив про життя і смерть, про буття всього світу. І запала на серце Володимиру думка хреститися, але він хотів ще дізнатися про всі верах ...

В літо 987. скликав Володимир бояр своїх і старців міським і сказав їм: «Ось приходили до мене болгари, кажучи, прийми закон наш. Потім приходили німці від тата і хвалили закон свій. За ними прийшли євреї. Після всіх прийшли греки, лаючи всі закони, а свій-вихваляючи. Що ж ви порадите, що відповісти? »І сказали бояри і старці: -« Якщо хочеш справді дізнатися, то прийшли своїх чоловіків, нехай розвідають, у кого яка служба ». Обрали чоловіків славних і розумних і сказали: «Ідіть до болгарам, до німців і грекам і випробуйте їх віру». Пішли російські посли до болгарам, до німців і грекам. Коли вони повернулися, скликав князь бояр своїх і старців і звернувся до послів: «Говоріть перед дружиною». Вони ж сказали: «Ходили колись, дивилися як вони моляться в мечеті, і немає у них веселощів, тільки печаль велика. Чи не добрий їх закон. І прийшли ми до німців і бачили в храмах різну службу, але краси не бачили ніякої. І прийшли ми в греки і ввели нас туди, де вони служать Богові своєму, і не зналі- на небі ми або на землі, бо немає на землі такого видовища та краси такої, і не знали, як краще розповісти про це. Знаємо ми тільки, що служба їх краще, ніж у всіх інших країнах. Ми не зможемо ввійти забути краси тієї ».


Текст № 2 ( «З історії держави Російської» М. Карамзіна).


«Зібравши численне військо, великий князь Володимир пішов на судах до грецького Херсону .... Великий князь погрожував їм стояти три роки під стінами, якщо здадуться, але громадяни відкинули його пропозиції, намагалися знищити всі роботи нападників ...

На щастя, знайшовся в місті доброзичливець Володимиру, ім'ям Анастас, ця людина пустив до росіян стрілу з написом: «За вами, на схід, знаходяться криниці, що дають воду херсонцям через підземні труби, ви можете відняти її». Великий князь поспішав скористатися порадою і велів перекопати водоводи. Тоді громадяни, виснажливої ​​спрагою, здалися росіянам. Завоювавши, славний і багате місто .... російський князь ... через послів оголосив імператорів Василя і Костянтина, що він бажає бути чоловіком сестри їх Анни і в разі відмови візьме Константинополь. Ці обставини змусили імператорів забути звичайну гордовитість і піклування до поган. Василь і Костянтин, сподіваючись допомогою сильного князя російського врятувати трон і вінець, відповідали йому, що «прийнявши віру християнську, він отримає і руку царівни і Царство Небесне». Володимир .... З радістю згодився хреститися.


Текст № 3 (З книги Раушенбаха Б. Крізь глибину століть)


«У чималій мірі вибір Володимира був обумовлений історично ... .З Візантією вже склалися досить тісні економічні відносини, вона була близько розташована ... На рішення Володимира могло вплинути і те, що в православній церкві на відміну від католицької богослужіння можна було вести на зрозумілій мові ... Візантійський варіант християнства відповідав потребам феодального суспільства і тому цілком відповідав задумам Володимира. Ні Русь, ні Візантія не розцінювали майбутнє хрещення як чисто релігійний акт .... Точка зору Візантії зводилася до наступного:


- 2 -


оскільки Русь зверталася в православну віру, а православну Церкву очолювали патріарх і імператор, то Русь автоматично ставала васалом Візантії .... Крапка

зору Володимира і його оточення була іншою. На думку князя, Русь перетворювалася б в дружнє Візантії, але цілком суверенна держава. Як один Візантії, вона надавала б їй військову допомогу ».


Текст № 4. (З книги А. Поппе «Політичний фон хрещення Русі»).


«Важке воєнної поразки, ще більш болюча втрата престижу в битві з болгарами 17 серпня 986 року, спонукали Василя III переглянути політику Візантії по відношенню до Русі. Контакти з Києвом були встановлені незабаром після відступу з Болгарії. Під час переговорів між Василем і Володимиром, обговорювалися три проблеми: прийняття християнства Руссю і її правителем, його шлюб з Багрянородний Ганною і військова допомога Візантійської імперії ... Вибір дати хрещення Володимира і його підданих не уявляв особливих зусиль .... Деякі візантійські посли залишалися в Києві, щоб підготувати і здійснити обряд хрещення ... до прибуття в Київ Багрянородний Анни. Найперша, це могло статися влітку 988 року ».


Текст № 5. Адаптований переклад фрагмента з «Повісті временних літ».


«Володимир ... повелів перехилити ідоли- одніх- порубати, а інших - спалити. Перуна ж наказав прив'язати до хвоста коня і волочити його з гори по Боричевому ввезення до струмка, пріставіл12 чоловіків бити його жезлами .... Коли вабили Перуна по Струмка до Дніпра, оплакували його невірні, тому що повністю не прийняли ще вони святого хрещення. І притягнувши, кинули його в Дніпро. І приставив Володимир до нього людей, сказавши їм: «Якщо де пристане він до берега, відштовхувати його. А коли пройде пороги, тільки тоді залиште його ». Вони виконували, що їм було наказано. І коли пустили Перуна, і пройшов він пороги, викинуло його вітром на мілину, як зветься воно і досі. Потім послав Володимир по всьому місту сказати: «Якщо не прийде хто завтра на річку, будь то багатий, чи убогий, чи старець, чи раб буде мені ворогом». Почувши це, пішли з радістю люди, радіючи і кажучи: «Якби не було це хорошим, не прийняли б це князь і бояри». На наступний день вийшов Володимир з попами Царицин і корсунськими на Дніпро, і зійшлося там людей без числа. Увійшли в воду і стояли там одні до шиї, інші по груди ... деякі тримали немовлят, а вже дорослі бродили, попи ж робили молитви, стоячи на місці. І було видно радість на небі і на землі з приводу стількох врятованих душ ».


Текст № 6.Адаптований переклад фрагмента з «Повісті временних літ».


«Володимир наказав рубати церкви й ставити їх по тих місцях, де колись стояли кумири. І поставив церкву в ім'я Святого Василя на пагорбі, де стояв ідол Перуна та інші .... І по інших містах почали ставити церкви і визначати в них попів, і приводити людей на хрещення по всіх містах і селах. Посилав він збирати у кращих людей дітей і віддавати їх в навчання книжкове .... Коли віддані були в навчання книжкове, то тим самим збулося на Русі пророцтво, яке свідчило: «У ті дні почують глухі слова книжкові, і ясний буде мова недорікуватих». Чи не чули вони раніше учення книжного, але за божим розсуд і по милості своїй помилував їх Бог, як сказав пророк: «Помилую, кого хочу».

,

Значення прийняття християнства:

Вивчіть матеріали сторінки і зробіть висновок про значення прийняття християнства, заповнивши другу колонку таблиці:

Малося до 988г.

З'явилося після 988г

Освіта:

Зачатки писемності, домашнє навчання, усна передача досвіду


Поширилася кирилиця, виникло літописання, з'явилися монастирські та князівські школи

мистецтво:

Фольклор, язичницькі пісні і танці, споруди з дерева -будинки, фортеці, мости


Почалося кам'яне храмове будівництво, з'явилася мозаїка фресковий живопис, церковний спів

ремесло:

Розвинені дерево- та металообробки, гончарне, шкіряне, ювелірне виробництво


Число ремесел зросла до 60. Почалася карбування власної монети

побут:

Багатоженство, умикання наречених,

відносна свобода жінок


Моногамія, церковний шлюб, підпорядкування жінки чоловікові, підвищення відповідальності чоловіки за сім'ю та виховання дітей

право:

Переважало звичаєве право


При складанні «Руської Правди» важливим джерелом стало канонічне (церковне) право

Ідеологія:

У князів - розширення території і зміцнення своєї влади


Визначення місця Русі у світовому

історичному процесі, ідея сильної

княжої влади, сильного і єдиного

держави


Відповідь можна на дошці оформити у вигляді кластера:

hello_html_7574cab9.gifhello_html_3cf7fb84.gifhello_html_7c533d1d.gif




hello_html_m66f2f97f.gifhello_html_5789e2f7.gif

відповіді: hello_html_e492ac1.gif

  1. Зміцнення влади князя, згуртування суспільства.

  2. Виникала Російська православна церква

  3. Поява шкіл та художнього церковного мистецтва (створення фресок, ікон, мозаїк, давньоруська архітектура без єдиного цвяха).

  4. Пом'якшення звичаїв: зникла кровна помста, багатоженства, вбивства стали рідше, обмежена жадібність, люди стали допомагати бідним.

  5. Змінився побут наших предків (можливі інші формулювання)

тест:

1. Хто хрестив Русь?

А) Святослав Б) Володимир В) Ольга Г) Ігор

2. Що сприяло прийняття християнства?

А) Доступність і простота віросповідання

Б) Багаторічні торговельні та політичні зв'язки з Константинополем

В) Змусила княгиня Ольга

3. Де був хрещений Володимир.

А) Херсонес Б) Київ В) Константинополь

4. З якої країни прийшло християнство?

А) Візантії Б) Булгарія В) Сербія

5. Чому до Х століття на Русі не будували храми?

А) Чи не вміли будувати Б) Поклонялися ідолам

6. Визначте зовнішньополітичне значення прийняття християнства.

А) Почала поширюватися писемність Б) Зміцнення зв'язку з Візантією В) Соціальне розшарування та майнова нерівність вимагало ідеологічного обґрунтування.

7. Коли було введено християнство?

А) 988 м Б) 987г. В) 998 м

8. У чому культурне значення запровадження християнства?

А) Почала поширюватися писемність Б) Посилилася влада Київського князя В) зникла кровна помста


Рефлексія: заповнити таблицю: Я знав. Я дізнався.


Я знав

Я дізнався.





Творча робота Автор: Єсіна І.А.

Бесіда з батюшкою про хрещення Русі.


- Як християнство з'явилося на Русі? -

Зважилася я у батюшки запитати,

- Чия в тому заслуга і за чиїми справах

Зметнулися в небо золоті куполи?


-Послухай, чадо, довгий мій розповідь,

Про славне князя я повідаю зараз.

Те було багато років тому:

Володимир - князь. Столиця - Київ-град.


Русь поклоняємося безлічі богів,

Міжусобиці і підступи ворогів

Чи не дозволяли предкам в світі жити.

Вирішив князь вірою всіх об'єднати.


Яка віра краща для Русі?

Про це він вирішив послів запитати:

- Про католицтво, іудаїзм, іслам

Розкажіть, про други, чесно нам.


Розповіді трьох послів його Не надихнуло,

А ось з Візантії здивували:

- На службі там творяться чудеса,

Не знаєш: на землі ти иль на небесах?


Та й княгиня, бабуся твоя,

Адже не дарма православ'я прийняла ...

Володимир довго віру вибирав,

Державою сильної бачити Русь мріяв.


На грецькій царівні що б одружитися,

Умови потрібно виконати: хреститися.

Але як він віру прадідів зрадить ?!

Від тяжких дум осліп Володимир-князь.


Тут в Херсонес священики прибули

І на водохреща князя надихнули.

Для нового життя, для великих справ

Під час таїнства великий князь прозрів.




І бачачи це диво у купелі,

Бояри багато хреститися захотіли.

У хрещенні князь Василем названий

І був з принцесою Анною заручений.


Володимир з Анною приїхали в столицю,

Всім киянам князь велів хреститися.

Що б Божа благодать увійшла в їх душі,

Князь капища та ідолів зруйнував.


І рано вранці до берега Дніпра

Стікатися стала городян натовп.

Священики їх в воду заводили

В ім'я Трійці святий хрестили ...


А час ішов, наш князь змінився на краще,

Жорстокий, буйну вдачу його пом'якшав.

Стає він добрим, милосердним,

Дружині своїй зберігає любов і вірність.


По всій Русі він почав будувати храми

І грамоті вчити діточок малих.

Преображення бачачи, був готовий

Хреститися Новгород, Чернігів і Ростов ...


Над Руссю православ'я світло вставав ...

Люд князя - «Червоне сонечко» прозвав.

А білокам'яні храми багато років

Нам дарують той же Незгасима світло.