Відкритий урок
Історія 5 клас Булгакова Є.П.
Тема уроку: «Давня Спарта»
Мета уроку: 1. Ознайомити учнів з громадським і державним устроєм Спарти, порівняти їх з Афінським державою.
2. Продовжити формування умінь правильно показувати на карті місця досліджуваних подій, аналізувати відповіді товаришів.
Обладнання: таблиці
Хід уроку.
I. Організаційний момент уроку.
II. Повідомлення теми і мети уроку.
III. Перевірка домашнього завдання.
Фронтальне опитування.
-
Як в Афінах називали простий народ?
-
Чому простий народ Аттики піднявся на повстання?
-
Чим це закінчилося?
-
Хто називався архонтом?
-
Кого обрали архонтом в 594-му році до н.е.?
-
Чому Солона поважали всі жителі Аттики?
-
Які нові закони встановив Солон?
-
Хто був рабом в Афінській державі?
-
Які зміни відбулися в управлінні у період правління Солона?
-
Хто міг бути архонтом?
-
Де вирішувалися найважливіші державні справи?
-
Чому суддею міг стати будь-який громадянин Афінської держави?
-
Як проходили засідання суду?
-
Як визначалося рішення суду?
-
Що спільного між судом нашої держави і судом Афінської держави?
-
Чому Солон змушений був покинути Афіни?
IV. Вивчення нового матеріалу.
Предки спартанців - з півночі Балканського півострова - Південна Греція - річка Еврото - область Лаконія - Спарта.
Ілоти - «захоплені в полон» - раби (запис на дошці).
Ілоти були рабами, що належали спартанської держави, їм заборонялося покидати свої поселення.
Розглянути таблицю на дошці.
Робота з історичним матеріалом.
(поурочні розробки з історії Стародавнього світу с. 158)
У 6-му столітті до н.е. Спарта стала одним з наймогутніших полісів Греції.
V. Закріплення вивченого матеріалу.
1. Де жили спартанці?
2. Хто такі ілоти?
3. Як вони зверталися з ілотами?
4. Чому ми Спарту називаємо військовим табором?
5. Яким було державний устрій Спарти?
6.. Яким було суспільний устрій Спарти?
7. Як виховували спартанських хлопчиків?
8. Чим відрізнялися умови життя жителів Спарти і Афін
в VII - VI ст до н.е.
VI. Підведення підсумків уроку.
VII. Завдання додому: п. 31. Що означає «дитячий спосіб голосування в Спарті»? Прочитайте міф на с. 142
VIII. Виставляння оцінок.
IX. Орг. кінець уроку