Конспект уроку з історії
Урок проводиться в 6 Б класі
19.12.14
Підготував вчитель історії Ничипорук Ю. В.
Мета уроку:
1. Продовжити формування вмінь знаходити спільне і відмінне,
робити нескладні висновки, працювати з текстом підручника.
2. Виявити яке значення для подальшої історії Риму мало
поява нової армії, познайомити учнів з диктатурою Сулли і виявити її відмінності від звичайної римської диктатури.
Поняття: проскрипції, вольноотпущенник, «Корнелії».
Дати: 82 р.до н.е.
Хід уроку
I. Оргмомент.
II. Актуалізація опорних знань учнів по темі: «Земельна реформа братів Гракхів».
III. Вивчення нового матеріалу.
Розповідь вчителя. Після загибелі братів Гракхів їх реформи не були продовжені, і велика кількість дрібних землевласників розорилися. Це позначилося на боєздатності римських військ. Чому? (при скруті: Згадайте з кого набиралися римські легіони? Відповідь: Римські легіони складалися з дрібних землевласників.)
Міста були переповнені жебраками, спалахували повстання. Їх довгі роки не могли придушити. Були невдалими війни (проти Нумідії) ніхто не хотів воювати тільки за Сенат. У цих умовах консулом обирається незнатний громадянин Гай Марій.
Повідомлення учня «Гай Марій».
Розповідь вчителя. Римська амия могла тепер придушити будь-яке повстання і розбити будь-якого зовнішнього ворога, але вона не змогла впоратися з військовим виступом італійських міст - союзників Риму. Почалася союзницька війна, підсумком якої стала набуття жителями Італії римського громадянства і лише після цього війна припинилася. Під час війни з Нумідія, під керівництвом Гая Марія висувається талановитий военачальнік- аристократ Луцій Корнелій Сулла. Пізніше йому судилося стати першим необмеженим римським диктатором.
Повідомлення учня «Луцій Корнелій Сулла».
Підсумок. До 82 р до н.е. римська армія стає професійною. У число римських громадян включаються жителі італійських міст. Армія вперше стає інструментом в боротьбі за владу в Римі.
Питання №1. Чим відрізнялася диктатура Сулли від звичайної римської диктатури? Назвіть спільне та відмінне і зробіть висновок.
Питання для порівняння
Римська диктатура
диктатура Сулли
Коли призначався диктатор?
Наскільки його обирали?
Які питання вирішував диктатор?
Керував чи диктатор в мирний час?
Завдання №2 Вставити пропущені слова, використовуючи текст підручника с. 238-239:
1) Новий римський консул _______________ зробив римську армію ________________ і ________________.
2) Кожен _____________ отримував _____________.
3) Служба тривала __________ років.
4) Після закінчення служби виділяли ____________________________________.
5) Після війни з союзниками в римську армію стали набирати жителів ________________.