Відкритий урок в 6 класі по ФГОС.
План-конспект уроку з історії вчителі історії, суспільствознавства і права Грасмік Анастасії Андріївни.
Тема: Московське князівство і його сусіди в кінці XIV - середині XV століття.
Тип уроку: комбінований, але упор на вивчення нового матеріалу.
Вид уроку: урок - подорож.
Основний метод: усний з елементами практичного.
Мета уроку: з'ясувати, хто були сусідами Московського князівства в кінці XIV - середині XV століття.
Підручник: А. А. Данилов. Історія Росії. З найдавніших часів до кінця XVI століття. 6 клас. - М .: Просвещение, 2011. - 270 с.
Обладнання: комп'ютер, проектор.
метапредметний результат
предметний результат
особистісний результат
емпіричний рівень
1. Правління Василя I (один тисяча триста вісімдесят дев'ять - 1425).
2. Московська усобица.
3. Розпад Золотої Орди.
4. Союз Литви і Польщі. Грюнвальдська битва.
5. Освіта російської, білоруської та української народностей.
Комунікативні компетенції: обговорення з класом основних питань, що стосуються теми.
Інформаційна: виділення з підручника головною і другорядною інформації.
Загальноінтелектуального компетенція: знати особливості політики по кожному напрямку, основних представників у зовнішній політиці;
пов'язувати цю історичну реальність з історичними умовами.
Вказувати найважливіші дати, характеризувати місце, обставини, учасників і результати найважливіших історичних подій. Читати історичну карту з опорою на легенду. Проводити пошук інформації в джерелах.
Створити умови для подальшого формування почуття патріотизму, гордості за свою країну, яка не дивлячись на золотоординське панування і міжусобиці змогла перерости в єдине, велика держава; розуміння значення ролі кожного етапу становлення російської держави.
Теоретичний рівень.
Основні поняття: усобица, діалект, унія.
Причинно-наслідкові зв'язки: що вплинуло на зміцнення об'єднавчої ролі Москви?
Оцінка процесів, що відбуваються в сусідніх державах, оцінка діяльності правителів.
Загальноінтелектуального компетенції:
Володіння вміннями працювати з понятійним апаратом.
Навчально-пізнавальні компетенції:
Уміння аналізувати події, що відбулися на Русі, узагальнювати факти, формулювати і обґрунтовувати висновки.
Комунікативні компетенції:
Бесіда з класом.
Готовність до співпраці з однокласниками, колективній роботі
Застосування понять для розкриття сутності історичної події, співвідносити з досліджуваної епохою.
Розкривати зміст і значення понять. Називають характерні істотні ознаки історичних подій і явищ; призводять оцінки історичних подій та особистостей, викладені в навчальній літературі. Визначають і дають свою оцінку особистостям і подіям. Роблять висновки по темі.
Хід уроку.
- Здрастуйте, я рада всіх вас бачити. Прошу вас перевірити, чи немає чого зайвого на парті, чи все там потрібне? Подивіться один на одного, кого сьогодні немає?
Учні вітають вчителя, готуються до уроку.
2. Актуалізація знань (7 хв).
Спочатку вчитель розповідає дітям, що відбувалося в історії 21 квітня (Слайд 1).
Далі йде історична розминка (Слайди 2-9), в ході якої задає дітям питання і коментує відповіді:
- Отже, хлопці, давайте з вами, перш ніж перейти до вивчення нової теми, згадаємо, що ми дізналися на минулому уроці. Перше завдання: Яка подія зображено на картині і коли воно сталося? (Слайд 2).
- Молодці. Підбадьорювати вас буде сьогодні смайлик. А як ви впораєтеся з наступним завданням? (Слайд 4). Яка картинка з представлених зайва? Поочье?
- Добре! Відмінно справляєтеся! А як справа йде з картою? Хто покаже хід Куликовської битви? (Слайди 6-7).
- І останнє завдання (Слайди 8-9). Які результати Куликовської битви?
Ви все великі молодці.
Таким чином, ми з вами згадали про один із знаменних подій історії Росії.
А тепер подумаємо, що було необхідно для того, щоб Московське князівство продовжувало зміцнювати своє становище? У цьому вам допоможуть карти (Слайди 10-11).
Діти уважно слухають, можуть задавати питання і коментувати. Активно беруть участь в історичній розминці.
- На картині зображено, як Дмитро Іванович отримує благословення у Сергія Радонезького, 1380 рік.
- Тохтамиша. Він не є учасником Куликовської битви.
Діти показують хід бою, розташування полків.
- Результати битви - правильні відповіді а, б, м
- потрібно налагоджувати відносини з сусідами.
3. Постановка мети уроку (2 хв).
Отже, метою уроку буде (якщо діти не можуть, вчитель допомагає сформулювати): з'ясувати, хто був сусідами Московської держави в кінці XIV - середині XV століть, а також охарактеризувати особливості відносин з цими державами. (Слайд 14)
Формулюють мету уроку: З'ясувати, хто був сусідами Московської держави в кінці XIV - середині XV століть, виділити особливості відносин з сусідніми державами.
4. Вивчення нового матеріалу (20 хв).
І сьогодні ми з вами вирушаємо в подорож в Московське князівство і за його межі. Але для початку покажіть в зошиті таку незвичайну схему - квітка, в яку ви будете вносити інформацію, спостереження з подорожі. Але врахуйте, працює для початку тільки олівцем, так як в центрі у вас повинен бути найважливіший на вашу думку факт.
Учитель розповідає новий матеріал матеріал, задає учням питання, контролює заповнення таблиці (Слайд 13-26).
1) Дмитро Донський помер, передавши в своєму заповіті престол старшому синові Василю, не питаючи на те ординського хана. Тохтамиш лише підтвердив права Василя Дмитровича. Василь I успішно продовжив політику свого батька. У 1392 році приєднав до Москви Нижегородське князівство. Муромське і Тарусские князівства. Скориставшись новою усобиць в Орді, Василь припинив виплату данини і поїздки за ярликами. Однак ординського воєначальника Едигею вдалося на час преодалеть усобиці і глибокої осені 1408 року організувати похід на Русь, в ході якого спалив багато міст. Чи не вдалося взяти лише наполегливо оборонялися Москву. Русь змушена була продовжити податок. Орда не мала наміру втрачати свою владу.
2) Московська усобица. (Учитель запитує, що таке усобица?). Тепер битва була за Московський престол, тривало 30 років. Василь I заповідав престол своєму 9-річному синові Василю II Васильовичу. Але на престол були інші претенденти. Василя II підтримував дід - Вітовт. Але в 1430 р Вітовт помер. Василь Косий і Дмитро Шемяка вступили в боротьбу. Військові дії велися по всій країні. Скориставшись усобиць, в 1445 р Орда здійснила похід на Русь. Василі II був узятий в полон і випущений за великий викуп. В 1446 р Дмитро Шемяка наказав виколоти очі потрапив в полон Василю Васильовичу (Темний). Церкві стала на бік Василя Темного. У 1453 р після смерті Шемяки військові дії припинилися. Війна між московськими князями уповільнила хід об'єднання російських земель.
3) Розпад Золотої Орди. У 70-х роках XIV ст. висунувся один з місцевих правителів Середньої Азії - Тимур (Тамерлан) (хлопці, подивіться на його партрет і дайте опис), наділений неабиякими військовими і державними талантами і відомий своєю жорстокістю і залізною волею. У 1395 Тимур розгромив хана Тохтамиша і підпорядкував собі Золоту Орду. Осадив Єлець. Після його смерті в 1405 році почалися усобиці в Орді (Казанське, Астраханське, Сибірське і Кримське ханства). Але це не послабило панування над Руссю. У 1453 році під ударами турецького султана упав Константинополь. У 1475 році Кримське ханство стало воссалом Османської держави.
4) Союз Литви і Польщі 1385 року (унія) проти Тевтонського ордена. 15 липня 1410 року сталась вирішальна битва. З двох сторін - близько 60 тис. Чоловік. Військо Ордена було розгромлено. Православне населення зіткнулося з релігійним гнітом після нової угоди Польщі з Литвою. (Литва зобов'язувалася прийняти католицизм).
5) Широкі контакти з народами Поволжя, Литви, Прибалтики і Ордою приводили до того, що і російські люди стали використовувати окремі слова, елементи одягу, переймати деякі звичаї цих народів. Спільну мову, особливості господарського життя, культури і побуту об'єднують людей в єдину великоруської народності. Але люди не расстворіться в складі інших держав. І у многм тому, що людей об'єднувала православна віра. Зберігалися особливості місцевих діалектів, побуту та культури. Виділилися великоруська, українська, білоруська народності.
Таким чином, незважаючи на династичну війну, Москва не втратила провідних позицій в російських землях.
Зображують схему - квітка і по ходу подорожі заповнюють її. Відповідають на питання, активно беруть участь в обговореннях. Записують основні поняття.
5. Узагальнення і висновки (5 хв).
Учитель підводить дітей до висновків, але для початку узагальнивши всі в схемі. (Слайди 27-29). - Розглянемо карту. Які території вам довелося записати? Перевіряє заповнення схеми-квітки.
Перевіряють правильність заповнення схеми. Роблять висновки.
6. Рефлексія (5 хв).
Учитель роздає аркуші рефлексії, які діти заповнюють.
- А тепер давайте оцінимо вашу діяльність на уроці. Але для початку ви самі поставите собі позначку. Чи згодні ви з моїми оцінками вашої діяльності?
Заповнюють листи рефлексії. Висловлюють свою думку про оцінюванні вчителем роботи учнів.
7. Домашнє завдання (3 хв).
Запишіть, будь ласка, завдання додому: читати параграф 19 (стор. 165), відповісти на питання до документа (с. 175) письмово. Дякую за роботу!
Записують домашнє завдання.