Урок російської мови в 6 класі Дата
Тема: Застарілі слова (архаїзми, історизм) і нові слова (неологізми). запозичена лексика
Мета уроку: навчитися розрізняти застарілі слова, неологізми і запозичені слова, працювати в групі, самостійно здобувати знання по темі, складати колаж, вміти використовувати дані слова в мові, складати речення та тексти з ними, перевірити свої знання з теми.
Передбачуваний результат: учні можуть розрізняти застарілі слова, неологізми, запозичені слова; працюють в групі, самостійно добувають знання по темі, складають колаж, вміти послуговуються даними слова в мові, становлять пропозиції і тексти з ними, працюють зі словником і в інтернеті; перевірити свої знання з теми.
Хід уроку:
-
Ввідно-мотиваційний етап уроку. Розминка з м'ячем «Пожелай одному»
-
Етап перевірки домашнього завдання.
-
Презентація «Словника професійних слів батьків».
-
Модуль «Оцінювання». Завдання класу: оцінити словнички однокласників, «купивши» за гроші всього 2 словничка.
-
Стратегія «Доміно». Перевірка теоретичного матеріалу за попереднім уроку.
-
Стадія виклику. Модуль «Критичне мислення». Екскурсія в музей слів. А яких слів спробуйте здогадатися?
-
І цариця налетіла
На Чернавку: «Як ти сміла
Обдурити мене? І в чому? »
Та визнають у всьому:
Так і так. Цариця зла,
Їй рогаткою погрожуючи,
Поклала чи не жити,
Іль царівну погубити.
- Що за рогатка? Знайдіть в словнику слово. (За старих часів нашийник з довгими вістрями, який надягали на шию ув'язненим, колядників)
- Дощ йшов по авеню. Він грав гами, а люди забігали в вестибюлі, в будинку, закривали жалюзі.
- Які слова вам не знайомі. Знайдіть їх в словнику. Які послід стоять у даних слів?
-
Робота в групах: Модуль «Нові підходи» ( «Діалогічне навчання», «Навчання тому, як вчитися»).
1 група - архаїзми
2 група - історизм
3 група - неологізми
4 група - запозичені слова
Завдання: Вивчити повністю матеріал, скласти колаж, естетично і грамотно його оформивши. Лідер готує екскурсію по музею, тобто виступає із захистом колажу. Решта членів групи доповнюють його.
-
Презентація роботи. Завдання іншим групам: розділити зошит на 4 колонки і записувати приклади слів, які призводять однокласники. З будь-якими 3 словами скласти пропозиції.
-
Стадія осмислення. Практична робота
Завдання виконуються в групах.
Завдання 1
Знайдіть в словнику і в інтернеті значення слів і складіть з ними речення.
Шоу - (англ.) Пишне сценічне видовище за участю артистів естради.
Консенсус - (лат.) Загальна згода щодо спірних питань.
Комунікабельний - (лат.) Схильний до встановлення контактів, з яким легко спілкуватися.
Позитивний - (лат.) Ствердну, позитивний.
Менталітет - (лат.) Світосприйняття, що визначається народно-національними звичаями, способом життя.
Інтегрувати - (лат.) Об'єднувати частини в одне ціле.
Імідж - (англ.) Уявлення про чиєму-небудь внутрішньому і зовнішньому вигляді, способі.
Санкція - (лат.) Твердження чогось вищою інстанцією, дозвіл.
завдання 2
Альошка йшов поруч з з ... нями, в яких з ... поділи троє холопів у військових ковпаках і жупанах з високо ... ми в ... ротнікамі. Це були працівники Василя Волкова. На к ... льчугі грошей у боярина не вистачило, одягнув їх в каптани. Їх ОБГ ... ло багато дворян і боярських дітей в до ... льчугах і латах, і весь повіт з ... Їдьте на площу.
Завдання: Визначте стиль і тип мовлення. Про що йдеться в тексті?
Яка головна думка цього уривка?
(Весь народ піднявся на захист Вітчизни.)
Про події якого часу йде розповідь?
(про давнє, про минуле, що пішло в історію)
- За якими словами ви це визначили?
(холопи, каптани, кольчуги, лати, боярин)
Продуктивне (творче) завдання 3
Синтез у використанні мовних засобів в тексті і в уміннях і навичках учнів.
- І все ж є час доби, коли ми всі стаємо іноземцями, причому говоримо відразу на декількох мовах.
- Коли? (Вранці, за сніданком.)
- Ми вимовляємо слова: чай (китайський), кава (французька), кекс (англійська), какао (американських індіанців), мармелад (португальська).
- Складіть діалог на тему «За сніданком», обов'язково включивши дані слова і слова споконвічно російські: Дякую будь ласка.
Контроль знань. Перевірки тест.
-
Етап інформування про домашнє завдання:
1 рівень - скласти «Доміно» на тему уроку.
2 рівень - виконати завдання по картці. Розподіліть застарілі слова за тематичними групами, користуючись тлумачним сло Варик.
-
їжа:
Посуд:
Одяг:
Жіночі головні убори:
Кокошник, кулебяка, каптан, хлібина, балію, ступа, холодник, душегрейка, сіряк, сіряк, діжа, корчага, цебер, повойник.
3 рівень - скласти розповідь «подорож на машині времені2, використовуючи застарілі і запозичені слова і неологізми (не менше 10 слів з уроку)
-
Рефлексія «Прикрась торт»:
На уроці я дізнався ...
Урок для мене видався ...
Матеріал уроку мені був ...
шоу -
консенсус
комунікабельний
позитивний -
менталітет -
інтегрувати -
імідж -
санкція -
Гусляр-
Ланіти-
вуста-
завдання 2
Альошка йшов поруч з з ... нями, в яких з ... поділи троє холопів у військових ковпаках і жупанах з високо ... ми в ... ротнікамі. Це були працівники Василя Волкова. На к ... льчугі грошей у боярина не вистачило, одягнув їх в каптани. Їх ОБГ ... ло багато дворян і боярських дітей в до ... льчугах і латах, і весь повіт з ... Їдьте на площу.
завдання 2
Альошка йшов поруч з з ... нями, в яких з ... поділи троє холопів у військових ковпаках і жупанах з високо ... ми в ... ротнікамі. Це були працівники Василя Волкова. На к ... льчугі грошей у боярина не вистачило, одягнув їх в каптани. Їх ОБГ ... ло багато дворян і боярських дітей в до ... льчугах і латах, і весь повіт з ... Їдьте на площу.
завдання 2
Альошка йшов поруч з з ... нями, в яких з ... поділи троє холопів у військових ковпаках і жупанах з високо ... ми в ... ротнікамі. Це були працівники Василя Волкова. На к ... льчугі грошей у боярина не вистачило, одягнув їх в каптани. Їх ОБГ ... ло багато дворян і боярських дітей в до ... льчугах і латах, і весь повіт з ... Їдьте на площу.
завдання 2
Альошка йшов поруч з з ... нями, в яких з ... поділи троє холопів у військових ковпаках і жупанах з високо ... ми в ... ротнікамі.Це були працівники Василя Волкова. На к ... льчугі грошей у боярина не вистачило, одягнув їх в каптани. Їх ОБГ ... ло багато дворян і боярських дітей в до ... льчугах і латах, і весь повіт з ... Їдьте на площу.
Картридж ─ це пристрій для заправки чорнилом принтер
Консалтинг ─ діяльність з консультування виробників, продавців, покупців з широкого кола питань
Бонус ─ винагороду
Спам ─ повідомлення, масово розсилаються людям, які не давали згоду на їх отримання
Зберігання коштів клієнтів в сейфовому депозитарії банку із зазначенням в договорі їх суми.
Дрес-код ─ форма одягу, необхідна для відвідування певних заходів.
Інавгурація ─ церемонія вступу на посаду
Ілюмінація -освітлення,
Комюніке - офіційне урядове повідомлення про переговори
Неупереджений - справедливий
Вентіляція- провітрювання
Вінегрет- оцтовий салат
Пейджер- електронний засіб зв'язку
Рента - регулярно одержуваний дохід з капіталу
Е лекторат- сукупність виборців
Поручнік- посередник, повірений
-
Кастинг - публічний перегляд; відбір, підбір акторів, часто на конкурсній основі
-
Логотип - буквений символ, фірмова напис, що є емблемою, торговою маркою фірми-виробника
-
Ноутбук - портативний персональний комп'ютер, що володіє програмної і апаратної сумісністю
-
Слоган - рекламна формула у вигляді яскравої, легко запам'ятовується короткої фрази
-
Спам - незапрошуваних інформація рекламного характеру, яка розсилається адресатам по електронній пошті
-
Фітнес - діяльність, спрямована на підвищення рівня здоров'я.
-
Шопінг - відвідування магазину з метою покупки