Тема уроку: Давнє Дворіччя: природні умови, населення.
Мета: познайомити учнів з природою, кліматичними умовами, місцем розташування на карті
Стародавнього Дворіччя.
Завдання: 1. Продовжити формування вмінь порівнювати географічне середовище Єгипту і Дворіччя;
2. Аналізувати історичний документ, працювати з історичною картою.
3. Виховання толерантності по відношенню до інших держав і народів.
Навчальне обладнання:, карта «Стародавній Схід. Єгипет і Передня Азія », інтерактивна дошка проектор, комп'ютер.
Хід уроку
I. Організаційний момент.
II. Перевірка д / з.
Мозковий штурм:
- Ч то ми знаємо про Єгипті? (Учні відповідають по черзі по одному реченню, але кожне наступне речення має бути пов'язане за змістом з попереднім, розповідь зупиняється на тому місці, де зручніше за все перейти до теми про Межиріччя).
(Опитування учнів триває не більше 10 хвилин.)
III. Вивчення нової теми.
план:
-
Природні і кліматичні умови Дворіччя.
-
Заняття жителів Дворіччя.
-
Релігія і писемність стародавніх жителів Дворіччя.
На інтерактив. дошці (Прілож.1 сл-1) записана тема уроку, основний питання: «що спільного в природних умовах і життя жителів Єгипту і Дворіччя? У чому відмінності? »І проблемні питання:
-
Де розташована країна Дворіччя?
-
Чому Євфрат називають «великої перевернутої рікою»?
-
Яка місцевість на берегах Тигру і Євфрату?
-
Які заняття існували у жителів Дворіччя?
-
Чи існувала писемність і релігія?
1. Перегляд відеоуроку. http://interneturok.ru/ru/school/istoriya/5-klass-vseobschaya-istoriya/drevniy-vostok/drevnee-dvurechie
2. Заповнення порівняльної таблиці «Подібні природні умови Стародавнього Єгипту і Стародавнього
Дворіччя »на інтерактив. дошці (Прілож.1 сл-2)
3. Рішення історичного завдання.
Загін воїнів-чужинців підійшов до великої повноводної річки. Це був Євфрат. Чужоземці подивилися на біжучий воду, в подиві замахали руками і закричали: «Не може бути! Та це ж річка, поточна навпаки! »
питання:
-
Припустімо, до якого народу належали чужинці?
-
Чому вони назвали Євфрат «великої перевернутої рікою»?
4. Рішення завдання.
Археологами під час розкопок в Межиріччі було знайдено близько 500 глиняних табличок, що належать учням школи майбутнім секретарям. На цих табличках позначені імена учнів, імена та професії їх батьків.
- Що можна дізнатися за цими табличками про життя людей того часу?
5. Розповідь вчителя.
Для ділового листування потрібен простий і дешевий матеріал. Але папірус на берегах Тигру і Євфрату не зростав. Тому жителі Дворіччя писали на глиняних табличках. Пізніше з глини навчилися робити цеглу і будувати з них вдома, храми і палаци.
IV. Закріплення вивченого на уроці.
1. Тестування (робота з інтерактив. Дошкою)
http://interneturok.ru/ru/school/istoriya/5-klass-vseobschaya-istoriya/drevniy-vostok/drevnee-dvurechie
2. Рішення кросворду і робота по карті.
Електронний підручник з історії Стародавнього світу для 5класс "Кордіс & Медіа", компанія "1С".
IV. Підсумки уроку.
Домашнє завдання: прочитати параграф 13, скласти питання до гри «Хрестики-нулики»