Команда
Контакти
Про нас

    Головна сторінка


Конспект уроку з історії Росії "Куликовська битва"





Скачати 30.74 Kb.
Дата конвертації 01.01.2018
Розмір 30.74 Kb.
Тип конспект

Урок: «Куликовська битва»

Клас: 6 клас


Тип уроку: Урок засвоєння нових знань.


Основні види навчальної діяльності (УУД):

особистісні

- виділення морального аспект поведінки і співвіднесення з прийнятими етичними принципами (оцінка Сергія Радонезького, Дмитра Донського, їх вчинків, подій); формування та розвиток громадянської ідентичності, патріотизму, почуття гордості за своїх предків.

регулятивні

- визначати тему уроку; планувати навчальну діяльність; працювати за планом; здійснювати взаимооценке і самооцінку діяльності та досягнутих результатів.

комунікативні

- вміння слухати і вступати в діалог; брати участь у колективному обговоренні проблем; будувати продуктивну взаємодію і співпрацю при роботі колективно, в парах; формулювати свою думку.

Пізнавальні

- робота з текстом: читання, пошук інформації, аналіз, узагальнення; робота з ілюстраціями (витяг інформації); вибудовування висловлювань, логічних міркувань; пояснення сенсу основних понять; структурування знань (схема); розкривати значення Куликовської битви; готувати повідомлення про пам'ятники, присвячених Куликовській битві.


Мета уроку:

1.Образовательная: вивчити основні події, пов'язані з правлінням Дмитра Донського, дати характеристику Куликовської битви (причини, хід, підсумки), підвести учнів до визначення значення перемоги руських дружин у Куликовській битві;

2.Развівать: продовжити формування вмінь працювати з текстом, аналізувати інформацію, отриману з різних джерел (текст, відеофільм, ілюстрації) і робити висновки; продовжити формування вмінь працювати в парах, здійснювати взаімоопроверку і самоперевірку.

3.Воспітательная: на прикладі видатних особистостей (Сергій Радонезький, Дмитро Донський) і великих подій (Куликовська битва) продовжити формування шанобливого ставлення до вітчизняної історії, почуття гордості і любові до своєї Вітчизни.


методи:

  • усне навчання: розповідь, евристична бесіда, пояснення

  • наочне навчання: презентація (ілюстрації), мультфільм

  • робота з текстом: робота з підручником, робота з картою.


Основні поняття: Куликовська битва, засадний полк

Персоналії: Дмитро Донський, Мамай, Сергій Радонезький, Пересвет, Ослябе, Челубей, Тохтамиш

Дати: 1359-1389, 1378, 8сентября 1380, тисячу триста вісімдесят два

Лінії зв'язків: внутріпредметні (зв'язок з історією більш ранніх періодів)


Обладнання: дошка, підручник Данилов А.А.Косуліна Л.Г. «Історія Росії З найдавніших часів до кінця XVI століття», мультимедіа (комп'ютер, проектор, екран, презентація, відеосюжет) роздатковий матеріал, карта «Російські землі в XIV ст.», Схема «Куликовська битва».


План уроку:

  1. Москва напередодні битви.

  2. Підготовка Русі і Орди до битви.

  3. Хід Куликовської битви.

  4. Значення Куликовської битви.


Хід уроку.

I .Організаціонний момент

-Рапорт прийнятий. Здрастуйте, товариші кадети

-Здравствуйте, сідайте. Черговий хто сьогодні відсутній на уроці?


Привітання

Сіли за парти

II. Опитування.

Бліц опитування:

1. Які зміни відбуваються в російських землях на початку 14 століття?

2. Які князівства стали намагатися об'єднати російські землі?

3.Какое виявилося сильнішим і чому?

4.Назовите перших московських князів.

5. При якому з цих князів Московське князівство досягло найбільшої могутності?

6.Почему Іван Калита отримав таке прізвисько?


1.Об'едіненіе

2.Москва і Твер

3.Москва. Геоположеніе, перехрестя торгових шляхів, більш спритні політики, дружба з Ордою, до багатого і щедрого князю потягнулися бояри, підтримка РПЦ, титул Московський і всієї Русі, випадкові фактори: чума не дала роздрібнити спадкоємцям, необачність ханів

4.Дані Олександрович, Юрій Данилович, Іван Данилович Калита

5.Іван Калита

6.Кошелек збору грошей

III. Мотиваційно-цільовий етап.

- Прочитайте уважно епіграф до нашого сьогоднішнього уроку.

"Стояв такий великий стогін,
Йшов бій з такою кров'ю,
Що був в багрець забарвлений
Дон до самого пониззя "...

- Про що піде мова на сьогоднішньому уроці? Може бути, ви знаєте, що це за битва?

- Сформулюйте питання уроку, які починаються зі слів:

  • Чому?

  • Хто?

  • Як?

  • Чим?


-Куликовська битва

Записуємо тему уроку






- Чому почалася боротьба? Хто брав участь? Як відбувалася битва? Чим закінчилося?

  1. Вивчення нового матеріалу.

Розглядаємо Московське князівство при Дмитра Донському.

- За допомогою тексту на стор. 156-157 розставте події в хронологічній послідовності (в зошиті запишіть тільки цифри)

1) Висновок союзу Твері з литовським князем.

2) Облога військами Дмитра Твері і укладення договору Твері з Москвою.

3) Початок князювання Дмитра Івановича.

4) Три походу литовського князя Ольгерда на Москву.

5) Відмова Дмитра виплачувати данину Орді.

6) Отримання митрополитом Алексієм ярлика в Орді для Дмитра.

7) Спроба тверського князя Михайла отримати ярлик в Орді.

самоперевірка:

В ході перевірки - вибудовуємо схему на дошці і в зошиті

Москва  Твер

Дмитро + митрополит Михайло + Ольгерд

1359-1389 Алексій

Кам'яний кремль Три походу поразку

данина Орді

2. Розглядаємо підготовку до битви.

- Як ви думаєте, відмова виплачувати дати якісь міг мати наслідки?

Роздала картки для роботи в групах

- Прочитайте пункт «Русь і Орда напередодні вирішальної сутички» стор 158-160. І працюючи в парах заповніть пропуски в тексті.

Після виконання обмінялися листочками, інша пара перевіряє і ставить кількість помилок, після здають вчителю.

З кінця 50-х років XIV століття в Орді почалися усобиці. Золота Орда розділилася на 2 частини - західну і східну. У західній частині владу захопив Мамай. До середини 1370-х років Мамаю вдалося припинити усобиці і посилити військову міць Орди. Дмитро Іванович, висловивши відкрите непокора Орді, став готуватися до сутички з ворогом. Він збільшив свою дружину, уклав військові угоди з іншими князями, послав сторожів дізнатися наміри ординців. У 1374 році в Нижньому Новгороді повсталими городянами були вбиті ординський посол і його охорона. В 1377 московсько-Нижегородська рать на чолі з Дмитром Боброк Волинським здійснила похід на ординські землі на Середній Волзі і взяла з них викуп. У відповідь ординці завдали поразки Нижнього Новгороду, ординське військо очолював Араб-шах. Наступна зустріч російського війська і ординців відбулася 11 серпня 1378 року на Рязанської землі біля річки Воже.

1378г. - битва на річці Воже.

Дмитро Іванович сміливо повів в бій свої полки і розгромив ординців. Мамай не змирився з поразкою і втратою данини. У короткий термін зібрав величезне військо. Союзниками Мамая стали Велике князівство Литовське і Рязанське князівство. Чималі сили зібрав і Дмитро Іванович. Союзниками московського князя стали дружини Рогволода і брянського князів. Ядро російського війська становили москвичі.

3. Розглядаємо хід бою.

Давайте зараз розберемо як же відбувалися події на Куликовому полі.

Дмитро завдяки своїм безстрашним сторожам добре знав про дії Мамая. Знав він і про союзників Мамая і щоб не допустити їхньої зустрічі він прискорив сові просування до Дону. Велику роль у піднятті національної самосвідомості зіграла православна церква. За переказами, напередодні битви Дмитро відвідав Троїцький монастир і отримав благословення отця Сергія Радонезького на боротьбу із загарбниками. Сергій користувався загальною повагою. Його молитвами приписували велику силу; за ним визнавали дар пророцтва. Сергій не тільки підбадьорив Дмитра, але і передбачив йому перемогу. «Слід тобі, пане, піклуватися про доручену тобі Богом славному християнському стаді. Іди проти безбожних і, якщо Бог допоможе тобі, ти переможеш і неушкодженим до своєї вітчизни з великою честю повернешся ». Такий прогноз, зробившись відомим, сильно порушило в війську відвагу і надію на перемогу.

В ополчення було направлено багато ченців монастиря, серед них виділялися богатирі Пересвет і Ослябя. Це означало, що справа визволення Батьківщини свято навіть для тих, хто давав клятву не брати в руки зброї.

- Зараз давайте подивимося відеосюжет про битву

Відеосюжет.

-Коли відбулася битва?

-В відеосюжеті був упущений цей момент, але може подивившись на картинку ви згадайте що-небудь?


4. Розглядаємо значення Куликовської битви.

- Отже, в битві перемогу здобули російські дружини. Можете пояснити, чому їм це вдалося зробити?

Головним підсумком битви повинно було стати звільнення Русі, але цього не сталося. Уже в 1382г. Дмитро, якого на честь битви назвали Донським, наказав відновити виплату данини Орді. Чому ж це сталося? Знайдіть відповідь на стор. 163

1382г- похід Тохтамиша на Москву.

- Невже Куликовська битва була марною?

3) Початок князювання Дмитра Івановича.

6) Отримання митрополитом Алексієм ярлика в Орді для Дмитра.

1) Висновок союзу Твері з литовським князем.

4) Три походу литовського князя Ольгерда на Москву.

7) Спроба тверського князя Михайла отримати ярлик в Орді.

2) Облога військами Дмитра Твері і укладення договору Твері з Москвою.

5) Відмова Дмитра виплачувати данину Орді







Робота в парах - заповнити пропуски, потім перевіряємо.













Записали дату в зошит







Записали в зошит Сергій Радонезький, Пересвет, Ослябе













Перегляд відеосюжету

8 вересня 1380 року - записали дату в зошит Битва почалася з поєдинку Челубея і Пересвіту, обидва впали мертвими


- Засадний полк


Пошук в тексті



Записали дату в зошит

Свою думку + значення за текстом

  1. Домашнє завдання

Записуємо домашнє завдання в щоденники: §18 читати, вчити записи в зошиті.

За бажанням: пам'ять про Куликовську битву (пам'ятники, твори і т.д.)


Записали в щоденники

  1. Закріплення вивченого матеріалу. Підведення підсумків уроку.

  1. Вирішуємо кросворд з презентації. Відповіді називаємо хором.

  2. Продовжити назва уроку Куликовська битва - це ...

поле російської слави; день військової слави; сила російського духу; торжество мужності ...

Вирішують, відповідають.


Придумують.

Роздатковий матеріал:


З кінця 50-х років _______ століття в Орді почалися усобиці. Золота Орда розділилася на 2 частини - _______________ і _______________. В _______________ частини владу захопив _______________. До середини 1370-х років _______________ вдалося припинити усобиці і посилити військову міць Орди. Дмитро Іванович, висловивши відкрите непокора Орді, став готуватися до сутички з ворогом. Він збільшив _______________, уклав ______________________ з іншими князями, послав сторожів дізнатися наміри ординців. В _______ році в Нижньому Новгороді повсталими городянами були вбиті ординський посол і його охорона. В _______ році московсько-Нижегородська рать на чолі з _____________________________________ здійснила похід на ординські землі на __________________________ і взяла з них викуп. У відповідь ординці завдали поразки Нижнього Новгороду, ординське військо очолював _______________. Наступна зустріч російського війська і ординців відбулася 11 серпня ______ року на Рязанської землі біля річки _______________. Дмитро Іванович сміливо повів в бій свої полки і _____________________. Мамай не змирився з поразкою і втратою данини. У короткий термін зібрав величезне військо. Союзниками Мамая стали __________________________________ і _____________________________. Чималі сили зібрав і Дмитро Іванович. Союзниками московського князя стали дружини __________________ і _________________ князів. Ядро російського війська становили _______________.




З кінця 50-х років _______ століття в Орді почалися усобиці.Золота Орда розділилася на 2 частини - _______________ і _______________. В _______________ частини владу захопив _______________. До середини 1370-х років _______________ вдалося припинити усобиці і посилити військову міць Орди. Дмитро Іванович, висловивши відкрите непокора Орді, став готуватися до сутички з ворогом. Він збільшив _______________, уклав ______________________ з іншими князями, послав сторожів дізнатися наміри ординців. В _______ році в Нижньому Новгороді повсталими городянами були вбиті ординський посол і його охорона. В _______ році московсько-Нижегородська рать на чолі з _____________________________________ здійснила похід на ординські землі на __________________________ і взяла з них викуп. У відповідь ординці завдали поразки Нижнього Новгороду, ординське військо очолював _______________. Наступна зустріч російського війська і ординців відбулася 11 серпня ______ року на Рязанської землі біля річки _______________. Дмитро Іванович сміливо повів в бій свої полки і _____________________. Мамай не змирився з поразкою і втратою данини. У короткий термін зібрав величезне військо. Союзниками Мамая стали __________________________________ і _____________________________. Чималі сили зібрав і Дмитро Іванович. Союзниками московського князя стали дружини __________________ і _________________ князів. Ядро російського війська становили _______________.



З кінця 50-х років _______ століття в Орді почалися усобиці. Золота Орда розділилася на 2 частини - _______________ і _______________. В _______________ частини владу захопив _______________. До середини 1370-х років _______________ вдалося припинити усобиці і посилити військову міць Орди. Дмитро Іванович, висловивши відкрите непокора Орді, став готуватися до сутички з ворогом. Він збільшив _______________, уклав ______________________ з іншими князями, послав сторожів дізнатися наміри ординців. В _______ році в Нижньому Новгороді повсталими городянами були вбиті ординський посол і його охорона. В _______ році московсько-Нижегородська рать на чолі з _____________________________________ здійснила похід на ординські землі на __________________________ і взяла з них викуп. У відповідь ординці завдали поразки Нижнього Новгороду, ординське військо очолював _______________. Наступна зустріч російського війська і ординців відбулася 11 серпня ______ року на Рязанської землі біля річки _______________. Дмитро Іванович сміливо повів в бій свої полки і _____________________. Мамай не змирився з поразкою і втратою данини. У короткий термін зібрав величезне військо. Союзниками Мамая стали __________________________________ і _____________________________. Чималі сили зібрав і Дмитро Іванович. Союзниками московського князя стали дружини __________________ і _________________ князів. Ядро російського війська становили _______________.