Команда
Контакти
Про нас

    Головна сторінка


Культура Московської Русі





Скачати 12.73 Kb.
Дата конвертації 02.12.2018
Розмір 12.73 Kb.
Тип курсова робота

Крім основного тексту послання в практичній роботі зі школярами потрібно і залучення висловлювання вчених-істориків. Винесення будь-якої академічної позиції на дискусію сприяє не тільки розвитку навичок публічного виступу та відстоювання власної точки зору, але несе на собі і функцію знайомства школярів з іменами людей, які пишуть історію.

додаток А

Роздатковий матеріал до уроку. текст джерела

Текст взято з видання Листування Івана Грозного з Андрієм Курбським / підгот. тексту до изд. Я.С.Лурье, Ю.Д.Риков; відп. ред. Д.С.Лихачев. - Л.: Наука, 1979. - 429 с. - (Літ. Пам'ятки)

Перше послання Івана Грозного КурбсьКому

Благочестивого Великого Государя царя і Великого князя Іоанна Васильовича всієї Русі послання в усі його Великої Росії держава на крестопреступніка, князя Андрія Михайловича Курбського з товаришами, про їх зраді

додаток Б

план заняття

Мета: Розвиток у школярів здатності до аналізу і зіставлення фактів, подій і думок.

завдання:

· Ознайомити учнів з різними визначеннями поняття культура.

· Обговорити, що вкладають школярі в це поняття, яке визначення більше підходить для розгляду культури XVIвека, чи є різниця в розумінні «культури» в XVI столітті і сьогодні, у чому ця різниця полягає.

· Вивчити пам'ятники культури Московської Русі, визначити причини, що призвели до їх створення.

· Виявити загальні риси в літературних і художніх пам'ятниках XVI століття.

· Навчити учнів працювати з текстовими документами різного ступеня складності

· Продовжити формування вміння працювати в групах;

Очікувані результати:

В ході заняття учні зможуть самостійно:

Ілюструвати свою розповідь про історію Московської Русі XVI століття прикладами з різних областей мистецтва.

Формулювати визначення понять «культура», «ментальність», «публіцистика» і т.д.

Розкрити, пояснити на прикладах особливості культури московської Русі.

Назвати не менше 3-х рис характеризують культуру Московської Русі XVI століття.

Привести не менше 3-х причин що призвели до створення певних пам'ятників культури XVI століття

Встановлювати смислові зв'язки між зовнішньополітичними відносинами, внутрішньополітичними подіями і тими чи іншими рисами культурного розвитку епохи.

Короткий опис ідеї заняття:

Заняття, присвячене вивченню культури XVI століття, може бути проведено з різним ступенем поглиблення в матеріал в залежності від підготовленості учнів. У ходячи заняття можуть бути порушені зв'язку з курсом світової історії (напр., Прохання навести приклади пам'яток європейської культури 16 століття, згадати основні події, що вплинули на розвиток європейської культури в 16 столітті.) І МХК. Основним поняттям, що розглядається на занятті є поняття «культура». При його інтерпретації можливо встановити міждисциплінарні зв'язку з обществознанием. Заняття в великій мірі дискусійно і передбачає обговорення учнями поставлених питань.

Основні поняття (словник заняття): Культура, артефакт, пам'ятник культури, публіцистика, єресь, централізовану державу, «Москва - третій Рим».

Питання заняття:

Що таке культура?

Чим викликано різноманіття в визначеннях культури?

Чи відрізняється уявлення жителя московської Русі про культуру від її сучасного трактування?

Значення культури в об'єднанні різних народів і територій? Культура - запорука історичної цілісності або основа сепаратизму?

хід заняття

Вступна частина, Мотивація

Що буде зроблено?

Як буде зроблено?

Які цілі?

Демонстрація добірки фотографій: «Пам'ятники архітектури? століття ».

Питання: 1. Яка епоха об'єднує ці споруди?

2. Які події пов'язані з виникненням цих пам'яток? (Новгородський монастир - взяття Смоленська, Покровський собор - взяття Казані, і т.д.)

3. Який архітектурний стиль зустрічається в цих будівлях? (Шатровий)

Фотографії демонструються за допомогою проектора. Можливий розгляд ілюстрації з підручника.

Питання озвучуються вчителем або написані на дошці

Актуалізувати уявлення учнів про зв'язок політичних, військових і культурних подій. Повторення пройденого матеріалу про розширення меж Московського царства при Івані Грозному.

Завдання: Об'єднайте дві фрази в одну і отримаєте ... знайшла відображення в багатьох творах 16 століття і сформульовану старця Філофея.

Всі дороги ведуть до Риму

Москва - порт п'яти морів

(Москва - Третій Рим).

На дошці записані два висловлювання. Учням пропонується висловлювати припущення по черзі.

Узагальнюючі питання: Чи є вищенаведені пам'ятники архітектури частиною культури? А концепція «Москва - третій Рим» теж частина культури? Як зв'язати архітектуру і філософію?

Підвести учнів до основної частини заняття, підштовхнути до спроб дати визначення «культури».

ОСНОВНА ЧАСТИНА

1. Постановка проблеми

Що буде зроблено?

Як буде зроблено?

Які цілі?

Мозковий штурм: «Що таке культура?»

Чим викликано різноманіття в визначеннях культури?

На дошці записуються всі висловлювання учнів (можливі варіанти - рівень досягнень людства; сукупність духовних цінностей і т.д.)

Підвести учнів до робочого висновку про те, що культура, людина, політика, держава, - взаємопов'язані. Культура не може існувати як-то осібно. Для розуміння культури певної епохи потрібно представляти, про що думали і до чого прагнули її представники, вивчити їх образ думок, ментальність.

III. ІНФОРМАЦІЙНИЙ БЛОК

Робота з джерелом «Перше послання Івана Грозного КурбсьКому»

Учні діляться на чотири групи. (Також можливо скорочення кількості груп або індивідуальна робота кожного учня з джерелом в робочому зошиті). Учні можуть розподілитися по групах самостійно, можливо і використання різних способів, наприклад, пріоритетного вибору. При цьому в класі повинні бути створені умови для роботи в групі: заздалегідь розставлені столи.

Кожна група отримує текст з уривками з послання Івана Грозного князя Андрія Курбського. Тексти для всіх груп однакові.

Школярі працюють в групі, вивчаючи текст, аналізуючи його і виділяючи головні характеристики. Потім учасники групи відповідають на питання і записують їх у таблицю. Питань має бути не багато, так щоб учні змогли відповісти на них протягом 5-10 хвилин. Для економії часу теми, над якими будуть міркувати учні, повинні дещо відрізнятися. Одна група умовно бере на себе відображення зовнішньополітичних подій в тексті, а інша - внутрішньополітичних. При цьому деякі завдання (наприклад, виявлення стилістичних особливостей тексту) можуть повторюватися. Кожній групі дається бланк таблиці, що відповідає номеру групи.

Приблизний перелік питань і завдань:

· Загальні для всіх груп

Що ви можете сказати про дату, проставленою в кінці послання?

Перерахуйте стилістичні особливості тексту

· Спеціальні для кожної робочої групи

Які зовнішньополітичні події порушено в посланні?

Які внутрішньополітичні події порушено в посланні?

Які історичні особистості згадані в посланні?

Які історичні події передували написанню послання,

привели до його появи?

Виділіть особливості композиції, структурні елементи послання

ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА

представлення результатів

Що буде зроблено?

Як буде зроблено?

Які цілі?

Групи учнів презентують результати своєї роботи

Учасники групи зачитують випали їм питання і відповіді. Можливо, ілюструють відповідь цитатами з послання. При відповіді на питання про зовнішню політику можна використовувати карту

Закріпити навички роботи в групі і підготовки презентації результатів дослідницької роботи

Учасники трьох інших груп слухають виступ і заповнюють підсумкову таблицю. Після виступу кожної групи інші учні можуть додавати або відкидати запропоновані характеристики.

Міні-дискусія не повинна перевищувати 3-4 хвилини. У разі відсутності у виступаючої групи і слухачів варіанти відповіді

Підведення підсумків заняття

Що буде зроблено?

Як буде зроблено?

Які цілі?

Узагальнення матеріалу за допомогою методу «перехрестя».

Схема - перехрестя записується на дошці. Учням пропонується назвати 4 властивості, властиві листуванні Івана Грозного та Андрія Курбського. При наявності часу учням пропонується знайти в історії приклади аналогічної листування. Критерієм порівняння служать виписані на дошці 4 характеристики

Актуалізація вивченого матеріалу, вбудовування його в загальну історичну канву. Розвиток здатності до порівняння та аналізу.

Перевірка знань учнів.

Лунає бланк з тестовими питаннями

Може бути використаний для виставлення оцінок; визначення повноти засвоєння матеріалу і т.д.

Формулюється і записується основний висновок.

Висновок записується в зошитах учнів і на дошці.

Рефлексія і оцінювання

Що буде зроблено?

Як буде зроблено?

Які цілі?

Рефлексивний аналіз отриманої інформації

Метод «кругової рефлексії».Кожен учень по черзі закінчує розпочате учителем пропозицію: «Я дізнався ...»

- Що таке…

- Для чого…

- Як ...

- Які ...

Дати учням можливість усвідомити особисту значимість отриманої інформації, яка повинна трансформуватися в знання

Міжпредметні і міжкурсові зв'язку:

з курсом історії різних періодів, з курсом МХК

Форми оцінювання:

Роботу кожного учасника групи складно оцінити, так як їх внесок в загальну презентацію, як правило, не рівноцінний, тому має сенс оцінити якість виконання домашнього завдання або провести невелику перевірочну роботу за допомогою листа контролю знань.

Домашнє завдання: написати твір у жанрі есе, взявши за основу одну із запропонованих ситуацій чи висловлювань.

1. Протягом середини другої половини XVI - першої третини XVII ст. здійснився поворот від культури Давньої Русі до культури Росії Нового часу. У чому виявився цей поворот, в чому відмінність цих двох культур, і власне є воно взагалі?

2. У XVI столітті з'являється новий літературний жанр - публіцистика. Яке його культурне значення? У чому відмінність публіцистики XVI і XXI століття?