Конспект уроку з історії для 11-го класу по темі: "Росія в період Нової економічної політики"
Мета уроку:
Освітня мета:
-
Показати прояви кризи політики військового комунізму;
-
Розкрити причини переходу до Нової економічної політики;
-
Розглянути основні події Кронштадтського повстання і розв'язання Х з'їзду партії;
-
Розглянути основні заходи НЕПу, визначити значення НЕПу для подальшого розвитку країни;
-
Встановити причини згортання НЕП.
Розвиваюча мета:
-
розвивати логічне мислення, навички порівняння та самостійної роботи, вміння добувати необхідну інформацію і пред'являти результати своєї діяльності.
-
розвиток умінь аналізувати економічну і політичну ситуацію в країні після громадянської війни, брати участь в дискусії;
-
підкреслити зв'язок історії і літератури на прикладі історичних джерел і творів
-
формування навичок роботи з текстом і документами;
-
розвиток навичок грамотної усного мовлення;
-
розвивати навички групової роботи.
Виховна мета:
-
виховувати інтерес до історії і літературі, повагу до праці і самостійності, повагу до прав людини.
-
виховувати вміння формулювати і відстоювати свою точку зору з будь-якого питання.
Тип уроку: Повторення пройденого матеріалу. Інтегрований урок.
Методи навчання: репродуктивні (вступні слова вчителя), частково-пошукові (самостійна робота в групах з пізнавальними матеріалами і документами)
Форми роботи: вступне слово вчителя, бесіда, групова робота з вирішення пізнавальних завдань, робота з текстами документів і матеріалів, виступи представників груп, загальне обговорення проблемних завдань.
Засоби навчання: роздатковий матеріал, документи, слайди, роздруківка оповідань М. Зощенко. Портрети письменників. Фрагмент з фільму «Собаче серце».
Хід уроку.
Епіграф: Століття приніс уроки всякі,
Але один - вінець усього,
Найяскравіше сонця світять смолоскипи,
Відводять в темряву.
Історик: Спираючись на знання минулих років, використовуючи ваші вміння та навички, ми сьогодні спробуємо розібратися в складних питаннях НЕПу.
Зверніть увагу на слова, які є епіграфом нашого уроку.
Який сенс вкладено в ці слова?
(Відповідь): Ми всі знаємо, що життя складається з протиріч. Іноді ці протиріччя дуже впливають на хід історії, на життя суспільства.
Благі наміри можуть призвести до кризових явищ.
Працюючи на уроці над цією проблемою, ми будемо виходити з протиріч.
Сьогодні ми будемо працювати в групах: історики-літератори.
Обговорення проблеми буде будуватися за таким планом.
план
1. Чому більшовики відмовилися від політики В.К.?
2. непівського громадська модель.
3. А що ж після непу?
При підготовці до уроку навчаються отримали випереджальне завдання:
знайти визначення термінам:
Історики: диктатура, продрозкладка, продподаток, кооперація, біржа, банк.
Літератори: розповідь, сатира, мораль, аристократ.
учитель:
Виходячи з ваших знань, які ви отримали на уроках історії, спробуємо відповісти на перше питання нашого плану.
1-й учень
історики: До початку 1920-х років Громадянська війна в основному закінчилася. Росія лежала в руїнах: транспорт і промисловість не працювали, ріллі були занедбані, в країні починався голод. Ось такими були перші результати політики більшовиків, які прийшли до влади. Політика воєнного комунізму (у селянина з продрозверстки відбирався майже весь зібраний урожай) викликала різкий протест. По всій країні запалали селянські повстання. Селяни були незадоволені тим, що більшовики забирали їх хліб. У березні 1921 року почалося антибільшовицьке повстання в Кронштадті. Влада більшовиків, як в найбільш напружені моменти Громадянської війни, захиталася. Серед більшовиків першим необхідність змін усвідомив В. І. Ленін.
2-й учень
Військовий комунізм »- політика більшовиків, коли забороняли торгівлю, приватну власність, відбирали у селян весь урожай (продрозкладка). У країні скасували гроші, силою відбирали у громадян накопичені кошти. Все це нібито для швидкої перемоги над ворогами. «Військовий комунізм» проводився з 1918 по 1921 роки. Ця політика спільно з війною дала такі результати:
-
Скоротилися посівні площі, знизилися врожаї, були порушені зв'язки міста з селом.
-
Обсяг промислового виробництва досяг 12% від довоєнного рівня.
-
Продуктивність праці впала на 80%.
-
Криза в усіх сферах життя, голод, злидні.
В екстремальних умовах громадянської війни проводиться Радянським урядом внутрішня політика отримала назву «воєнний комунізм». Передумови для її реалізації були закладені широкою націоналізацією промисловості і створенням державного апарату управління нею (перш за все, Всеросійського Ради Народного Господарства - ВРНГ), досвідом військово-політичного вирішення продовольчих завдань через комітети бідноти в селі. З одного боку, політика «військового комунізму» сприймалася частиною керівництва країни як закономірний крок до швидкого побудови безриночного соціалізму, що, нібито, відповідало принципам марксистської теорії. У цьому вони розраховували спертися на колективістські уявлення мільйонів робочих і незаможних селян, готових розділити всю власність в країні порівну. З іншого боку, це була вимушена політика, обумовлена порушенням традиційних економічних зв'язків між містом і селом, необхідністю мобілізувати всі ресурси для перемоги в громадянській войне.Чрезвичайно важким було внутрішнє становище Радянської країни. У країні настала криза.
3-й учень
Політика воєнного комунізму, що не виправдала себе, вимагала координально зміни в питаннях економіки і соціального розвитку.
У 1921 рік перехід від В.К. до НЕПу.
Неп - це політика Радянської влади при якій всі підприємства однієї галузі промисловості підкорилися єдиному центральному органу управління - (головному комітету).
Почалися економічні освіти такі як:
1. Заміна продрозкладки податком. Що це дало?
2. Введення вільної торгівлі.
3. Появи дрібних приватних підприємств.
4. Проведено грошова реформа. 1922г.- вводиться золотий червонець.
5. Перехід від натуральної до грошової оплати праці.
6. Розвиток кооперації.
Все вище сказане призвело до певних змін в суспільстві.
4-й учень
Зі звернення ВЦВК і РНК
«До селянству РРФСР» 23 березня 1921 г. [2]
... Постановою Всеросійського Центрального Виконавчого Комітету і
Ради Народних Комісарів розкладка відміняється, і замість неї вводиться
податок на продукти сільського господарства.
Цей податок повинен бути менше, ніж хлібна розкладка. Він повинен
призначатися ще до весняного посіву, щоб кожен селянин міг заздалегідь
врахувати, яку частину врожаю він повинен віддати державі і скільки залишиться
в його повне розпорядження. Податок повинен стягуватися без кругової поруки, тобто
повинен падати на окремого господаря, щоб старанному і
працьовитому хазяїну не довелося платити за неакуратне односельця.
За виконання податку залишилися в селянина надлишки надходять в його
повне розпорядження. Він має право обміняти їх на продукти та інвентар,
які буде доставляти в село держава через кордони і з своїх
фабрик і заводів; він може використовувати їх для обміну на потрібні йому
продукти через кооперативи і на місцевих ринках і базарах.
Учитель-історик: Поговоримо про суспільну моделі непу. (друге питання плану)
- А тепер давайте подивимося, в чому суть непівської суспільної моделі.
- Чи була непівського модель ідеалом?
Соціальні метаморфози НЕПу.
Введення НЕПу викликало зміну соціальної структури і способу життя
людей. Уособленням нової економічної політики були яскраві, соціально
різнорідні типи: червоні наркоми - недавні революціонери-підпільники і
солдати; червоні директори - учорашні робочі і технічні фахівці;
численна армія службовців різних контор - «панянки» - колишні
гімназистки і курсистки; прикажчики і дрібні крамарі; нарешті постають
на ноги селяни-одноосібники. Це був строкатий світ, де сусідили і
взаємодіяли різні культури, кожна - зі своїми ідеалами, цілями,
нормами поведінки.
Найбільш колоритною фігурою того часу була нова радянська буржуазія
- «непмани», «совбури». Ці люди в значній мірі визначали обличчя
своєї епохи, але вони знаходилися як би за межами радянського суспільства:
були позбавлені виборчих прав, не могли бути членами профспілки. У середовищі
непманів стара буржуазія мала велику питому вагу (від 30 до 50% в
Залежно від роду занять). Інша частина непманів виходила з середовища
радянських службовців, селян і кустарів. Пов'язана непманська буржуазія була
як з приватно-, так і з держкапіталістичні укладом. З огляду на швидкій
оборотності капіталу основною сферою діяльності непманів була
торгівля.
Історик. Поряд з позитивними рисами непу спостерігалися і негативні риси (безгосподарність, розбещеність, зловживання службовим становищем, виродження справжньої інтелігенції). Літератори. Художня література завжди була важливим аспектом відображення подій, що відбуваються. Інакше вона не була б реалістичною і цікавою.
Потрібно віддати належне письменникам-сатирикам, які не боялися описувати справжню правду в своїх творах. Ім'я одного з таких письменників
М. Булгаков.
Біографія М. Булгакова.
1.Обучающіеся розповідають про життя письменника та особливості повісті «Собаче серце».
2. Показ фрагмента з фільму «Собаче серце».
Літератор: коротко проаналізуємо уривок.
Відповідь (учень): на жаль, під час непу були подібні явища, коли деякі несвідомі громадяни претендували на чужу власність, абсолютно не замислюючись про те, що все в житті потрібно заробляти власною працею.
Літератори: кажучи про суспільні явища непівського періоду, не можна не згадати розповіді М. Зощенко, якого по праву називають великим насмішником.
Про творчість М. Зощенко (розповідь учня).
Відповідь: творчість Зощенко - самобутнє явище в російської радянської літературі. Письменник за своїм побачив деякі характерні процеси сучасної йому дійсності, вивів під сліпуче світло сатири галерею персонажів, що породили загальне поняття
«Зощенківський герой»; він виступив творцем оригінальної комічної новели. Він створив свій, абсолютно неповторний художній стиль.
Літератор: Заслуговує на увагу розповідь, створений під час непу, - «Аристократка». Знайомлячись з його змістом, відразу ставиш запитання: для чого ходять в театр?
Слово для аналізу твори надається ...
Літератор (учень): зачитує уривок стр. 20
Відповідь: з цього уривка можна зробити висновки, що героїв зовсім не цікавить, як називається спектакль, на який вони прийшли, про що він, якого жанру?
Ясно, що героям недостатньо культури. Спостерігається підміна справжніх цінностей.
Літератор (учень): зачитує цитату сторінки 21.
Прочитавши цей уривок, я мимоволі замислююся про те, чи можна назвати героїню аристократкою.
Відповідь: Звичайно, ні! Вона малоосвічена некультурний людина, що не має почуття власної гідності.
Історик-учитель: церква за часів НЕПу.
1-й учень
Боротьба з релігією.
Особливо лютою і нетерпимою була антирелігійна пропаганда. Велика частина населення країни, особливо старші покоління, залишалися віруючими. Боротьба з релігією представляла собою своєрідну "битву за уми". Хоча комуністи частково досягли успіху в своїй агітації серед молоді, зломити пасивний опір церкви їм не вдавалося. Войовниче, часто безграмотне безбожництво, всіяне адміністративними заходами, не мало особливих шансів на успіх. На початку 1920-х років всередині православної церкви посилилося так зване "обновленського рух", яка сама по собі сходило до ліберальних і християнсько-соціалістичних ідей початку століття, що протистояв офіційній церковній політиці. Однак в ситуації, що склалася рух було майстерно використано партійними і політичними органами для розколу церкви. Оновленці скликали церковний Собор з метою скинення патріарха Тихона. Визнанням радянської влади в середині 1923 року і припиненням "анафемствованія" комуністів патріарх вибив грунт з-під ніг своїх опонентів. Проте вкрай вороже ставлення до релігії і гоніння на церкву з боку керівництва продовжували посилюватися.
Літератор-учитель: В оповіданні «Великодній випадок» ми стикаємося з темою неповаги до традицій предків. Обиватель в церкви в день паски.
Літератор-учень: читає уривок стр.96. Тут варто звернути увагу на мову твору. Поряд з літературними і нейтральними словами ми зустрічаємо просторіччя і вульгаризми:
Батя- замість священика,
Прется- замість йде,
Рожа- замість обличчя,
Длінногрівий- замість довгобородий.
Жаргонні фразеологізми: поклажі на кін (вживають картярі), пря піднялася, дух захопило.
Літератор-учитель: Чому такі слова і вирази, тому що Зощенко писав тією мовою, на якому тоді говорили і думали «на вулиці»
(тобто простий народ).
Учитель-історик: Мала місце безгосподарність в період НЕПу
Літератор-учень: В оповіданні «Бочка» піднімається саме ця проблема (уривок з 94-95).
За допомогою яскравих метафор Зощенко розповідає нам про те, як у кооператорів пропадають продукти; і вони абсолютно не піклуються про те, щоб викорінити це явище, а думають тільки про те, як би раціональніше позбутися зіпсованого продукту.
Учитель-історик: Ми підійшли до третього питання: яке майбутнє у НЕПу?
А що ж після НЕПу?
Знову протиріччя: який шлях обрати? Преображенський (експлуатація "внутрішніх колоній") селянства. Бухарін (союз з селянством: "Збагачуйтеся, розвивайте своє госп-во і не бійтеся, що вас притиснуть!). Життя і історія нам показали, який шлях був обраний (смерть Леніна, прихід до влади Сталіна, тоталітарний режим).
Сьогодні багато говорять про шляхи перетворення Росії, ведуть різного роду дискусії, часто стосуються проблем НЕПу. Актуальною є ця тема і сьогодні.
- Так було майбутнє у НЕПу? (За умови політичного плюралізму). І, можливо, іншим шляхом розвивалася б наша країна. Ось вам протиріччя.
аналіз
Підбиття підсумку. Слово вчителю історії. Оцінки.
Домашнє завдання.
Історія: Приготувати усне висловлювання на тему: «Чи можна назвати нинішні реформи в країні НЕП? Спробуйте визначити суперечності нинішніх перетворень і їх долю.
Література: Прочитати розповідь М. Зощенко «Гримаса НЕПу».
Проаналізувати використавши дані питання:
1. Структура розповіді.
2. Тема оповідання.
3.Язик твори.
4.Какие громадські людські пороки висміюються.