Ірина Буркова
НОД по ознайомленню з навколишнім світом у підготовчій групі «Історія козачого побуту»
Муніципальне бюджетне дошкільний навчальний заклад
Центр розвитку дитини - дитячий садок першої категорії №21
Шахти Ростовської області
346516 Ростовська область, м Шахти вул. Красинська, 57-а тел .: 26 -87 -42
НОД
по ознайомленню з навколишнім в підготовчій групі
«Історія козачого побуту»
Мета: Залучати дошкільників до культури Донського краю.
завдання:
Розвиваючі:
1. Розвивати увагу, пам'ять.
2. Робити щеплення дбайливе ставлення до традицій рідного краю.
3. Розвивати і збагачувати словниковий запас.
освітні:
1. Формувати знання про історію виникнення козацтва.
2. Узагальнювати і систематизувати знання про культуру та побут козаків.
3. Ознайомити з музейними експонатами.
виховні:
1. Виховувати почуття патріотизму до Батьківщини.
2. Виховувати любов до своєї малої Батьківщини.
3. Виховувати почуття гордості за свій народ.
Інтеграція освітніх областей: «Мовний розвиток», «Художньо-естетичний розвиток», «Соціально-комунікативний розвиток», «Пізнавальний розвиток».
Словникова робота: курінь, козаки, ікона, прядка, повінь, махотка, отаман.
Попередня робота з дітьми: вивчення фізичної карти Ростовської області, оформлення фотовиставки «Моє місто», виставка дитячих малюнків, виготовлення макета козачого куреня, розучування гри «Навколо куреня ходжу», тісто, відварну картоплю для начинки вареників.
Попередня робота вихователя: презентація «Моє місто», добір дидактичного матеріалу, допомога в оформленні міні-музею, виготовлення фотоальбому «Козацтво на Дону».
Методичні прийоми: показ, пояснення, розглядання музейних експонатів, бесіда.
Наочний матеріал, обладнання: фізична карта Ростовської області, міні-музей «Козача світлиця» - піч, праска, махотка, прядка, ліжко, ікона, скриня, за накритим скатертиною столом: риба, кулебяка, пиріжки, варенички (зроблені з соленого тіста або приготовані батьками).
Структура заняття:
Вступна частина:
Психологічний настрій, мотивація діяльності за допомогою бесіди (діалогу).
Основна частина:
1. Місце розташування міста Шахти.
2. Бесіда про річку Дон.
3. Знайомство з традиціями, звичаями.
4. Відвідування міні-музею «Козача світлиця».
5. Закріпити знання про побут козаків у далекому минулому.
Підсумок заняття: узагальнення пройденого матеріалу.
Хід заняття:
Вихователь: - Хлопці, як називається країна, в якій ми живемо?
Діти: - В Росії.
Вихователь: - А як називається наше рідне місто?
Діти: - Шахти.
Вихователь: А чому він так називається?
Наше місто стоїть на річці Грушівка, а яка найбільша річка в області?
Діти: - Дон.
Вихователь: - А ви знаєте як в народі називають ласкаво Дон?
Діти: - Дон-батюшка.
Вихователь: Дон тягнеться по всій Ростовської області. По ній ходять баржі, кораблі. Річка багата рибою (окунь, сом, товстолоб, краснопірка, щука та інші, тому Дон називали годувальником. По берегах багато міст, сіл, селищ.
Вихователь: - А як називалися люди, які жили на Донській землі?
Діти: - Козаки.
Вихователь: - А що ви знаєте про життя козаків?
Діти: - Козаки будували будинки, засівали землі, ловили рибу. Вони були справжніми воїнами, які захищали свої землі, родини.
Вихователь: - А хто у козаків був головним?
Діти: - Отаман.
Вихователь: - Отамана вибирали на колі, на козацькому правлінні: хто серцю люб, той і буде отаман.
Вихователь: - Давайте згадаємо козачі приказки.
Діти: - 1. Козак скоріше помре, ніж з рідної землі піде.
2. Козача сміливість порушить будь-яку фортецю.
Козачки займалися домашніми справами, топили піч, готували їжу, займалися дітьми.
Вихователь: - Хлопці, згадайте, як називаються будинки, які будували козаки?
Їх будували в два поверхи. Перший поверх був з каменю, щоб під час повені вода не затопила їх, а другий поверх був дерев'яний.
Слайди (курінь кілька фотографій).
Гра «Навколо куреня я ходжу».
Вихователь: - А ви хочете побувати в козацькому курені, подивитися, як жили козаки?
Діти: - Так.
Вихователь: - Проходьте в наш міні-музей козацької світлиці.
Вихователь проводить дітей в міні-музей для подальшого проведення заняття.
Вихователь: Хлопці, піч грала дуже велику роль в житті козаків. Вона завжди була в центрі курені, а всі кімнати розташовувалися навколо печі.
Піч, на якій стоять чавунці, махотки, в них наші предки готували їжу. Піч, що мати рідна і нагодує і обігріє. Як ви думаєте, для чого ще потрібна була піч?
Діти: для лікування хворих, місце для сну.
Вихователь: а ще піч була місцем для розвитку художніх здібностей дітей. Раз в тиждень козачка синьку і дозволяла малювати на грубці різні малюнки і навіть казки.
Вихователь: - Поруч на печі варто праска, як ви думаєте, чому він стоїть на грубці?
Діти: - Раніше не було електрики і праска нагрівали на печі.
Вихователь: - Так, це вірно.
У куренях завжди стояла залізне ліжко, на якій багато подушок, накритих накидкою. Ліжко красиво заправлена. Дитяча люлька для малюка підвішувалася на мотузках або стрічках до стелі.
Вихователь: - На видному місці завжди висіли ікони. Козаки були дуже віруючими людьми.
Майже в кожній родині були прядки і все козачки вміли прясти пряжу, з якої в'язали теплі речі для всієї родини. Зберігали їх в скринях.
Вихователь: - На Дону завжди любили смачно поїсти. А ви знаєте страви з козацької кухні?
Діти: - Це каші, вуха, рибу смажили, запікали, варили локшину, холодець, пекли кулеб'яки, курники, калачі, ліпили варенички з різною начинкою.
Продуктивна діяльність. «Варенечкі» (з тіста виліпити вареники з картоплею).
Вихователь: - Про що ми сьогодні говорили на нашому занятті?
- Що особливо вам сподобалося з розповіді про донських козаків?