План-конспект уроку історії Росії в 6 класі.
Учитель: Таскараков Р.І.
МБОУ «Сонская ЗОШ»
Тема: «Побут і звичаї Древньої Русі».
Тип уроку: комбінований.
Форма: урок-заочна екскурсія.
Мета уроку:
1. Ознайомити учнів з побутом та звичаями Стародавньої Русі.
2. Розвивати самостійність, мова, вміння працювати в команді. Висловлювати власну точку зору на історичні події, і її аргументувати.
3. Виховувати почуття гордості за історію своєї країни, патріотизму і любові до Батьківщини.
завдання:
- особистісні: формувати почуття причетності і поваги до історичного минулого свого народу, розвивати особистісні якості учнів через спільну діяльність і спілкування;
- метапредметние: створювати умови для розвитку умінь і навичок з планування, контролю та корекції власної навчальної діяльності;
- предметні: засвоїти такі поняття, як "повсякденне життя", "побут і звичаї", "слобода", "хороми".
Мета використання мультимедійних технологій на уроці: створення яскравого, незабутнього образу епохи.
Оснащення: проектор, ноутбук, презентація вчителя, картка
Обладнання: підручник А.А. Данилов, Л.Г. Косулина Історія Росії 6 клас, історичні документи і завдання групам.
План вивчення нового матеріалу.
1. Повсякденне життя землеробів і городян.
А) побут (одяг, житло);
Б) ремесла, військова справа;
В) звичаї жителів Стародавньої Русі.
Хід і структура уроку
I. Організаційний момент (1 м.) Привітання, знайомство з класом, створення робочої атмосфери. (який настрій до уроку?) Давайте привітаємо наших гостей.
II. Актуалізація опорних знань учнів (5 м.)
Слово вчителя.
Ранок, пробуджується природа.
Перші світанкові промені
На воротах стародавнього селища
Відблиски залишили свої.
Тут живе народ високий і красівий-
Светлоокая і сильні мужі,
Жінки, витончені, немов ті тополі,
Діти немов міцні дубки ».
- Прослухавши рядки з вірша: Скажіть, що ми вивчаємо з вами протягом декількох уроків? (східних слов'ян, перших київських князів, давньоруська держава).
Сьогодні ми хлопці продовжимо нашу екскурсію по Стародавньої Русі і згадаємо що ми вже дізналися.
Питання.
1.Перечислите основних східнослов'янських племінних союзів. (поляни, древляни, дреговичі, ільменські словени і т.д.)
2.Назовите найбільш шанованих слов'янських божеств. (Ярило - бог сонця, Перун - бог грому і блискавки, Стрибог - повелитель вітру, Волос ~ Велес - покровитель скотарства та ін.)
3. Як ви розумієте термін патріотизм? (любов до Батьківщини, відданість своїй Батьківщині, своєму народу)
Молодці, хлопці, ви непогано впоралися з питаннями!
III. Вивчення нового матеріалу (25 м.)
Слово вчителя.
Перехід до нової темі: А тепер, друзі мої, давайте подумаємо, про що ми будемо говорити зараз? А підказкою вам будуть наступні рядки
Русь могутня і безмежна,
Люди були тоді всесильними,
У хатах дерев'яних жили,
Займалися мистецтвом знатним.
Самі ткали, хліба ростили,
Хоч і в постолах ходили.
- Правильно, сьогодні ви дізнаєтеся, як люди жили на Русі.
(повсякденному житті, як жили наші предки, про побут і звичаї людей) і то МЕТА нашого уроку: (Ознайомити учнів з побутом та звичаями Стародавньої Русі.)
Вчора на уроці ми познайомимося з Вами з повсякденним життям, звичаями, вдачами східних слов'ян, жителями міста і села, виявимо характерні риси російського побуту.
І так тема сьогоднішнього нашого уроку «Побут і звичаї Древньої Русі» (слайд 1)
Епіграф нашого уроку такі слова: (слайд 2)
Учитель: - А що ж таке побут?
Повсякденне життя. (Якщо не дадуть, то)
- А що входить в поняття «повсякденне життя»? - житло, одяг, їжа
- А що таке звичаї? Звичаї, уклад життя.
Слово вчителя. Прийняття християнства змінило вдачі життя слов'ян. Повідомлення (3 - 7 слайди).
Робота з документом (документ у дітей).
В.О. Ключевський писав про характер російської людини: «У Європі немає народу більш витривалого. Притому по самому властивості краю кожен кут його, кожна місцевість задавала осілого важку господарську загадку: де було вивчити своє місце, всі його умови, щоб вивідати угіддя, розробка якого могла б бути найбільш прибуткова ... Жоден народ в Європі не здатний до такої напруги праці на короткий час, яке може розвинути великорос ... »
Про що писав великий історик?
Висновок: Великороси були дуже витривалими і пристосовувалися до всіх особливостей краю.
Продовжуємо нашу екскурсію познайомимося з житлом, одягом, їжею, і військовою справою жителів Стародавньої Русі і попрацюємо по групах, але спочатку проведемо невелику фізкультхвилинки «Богатирі» (1 м.), Щоб додалися сили для цієї роботи давайте всі станемо і повторимо за мною
Богатир - ось він який! (показують силача)
Він сильний, він здоровий
Він з лука стріляв (імітують рух)
Влучно палицю кидав
На кордоні стояв,
Пильно-пильно спостерігав (долоню до голови)
Подрастём ми, і дивись (руки високо вгору)
Станом як богатирі.
Роботи по групах. Слово вчителя. А зараз попрацюємо групами, хлопці діляться на 4 групи. Завдання, потрібно скласти творчий проект: грає музика. Слайди (8 - 17) (10 хвилин)
1 група: споряджають богатиря в похід;
2 група: підбирають одяг дівчині;
3 група: обставляють житло меблями;
4 група: складають меню сім'ї на свято «Масляна»
- Підсумок вашої роботи - творчий проект. Для додаткового збору інформації використовувати можна підручник. Завдання зрозуміло? Приступайте до роботи. Бажаю удачі!!!
Виступ учнів (5 хвилин) Який ви можете зробити висновок?
III. Закріплення уроку (8 м.) Попрацюємо з кросвордом, дається слайд. (слайд 18)
IV. Рефлексія (2 м.) 1. Що вам дав цей урок нового?
2. Що викликало найбільший інтерес?
3. Чи було цікаво?
Оцінювання. Найактивнішим на уроці я ставлю «5», інші теж попрацювали добре і вам за урок я ставлю «4».
V. Домашнє завдання (1 м.) параграф 8, стр.71 питання і завдання
Підсумок уроку. Учитель: МИ ПОВИННІ ПАМ'ЯТАТИ ПРЕДКІВ, ПИШАТИСЯ ІМІ та СВОЄЇ РОСІЄЮ !!!
Ви розумієте, хлопці, що за 1 урок розкрити цю велику тему докладно неможливо. Ті, хто захоче дізнатися більше про культуру та традиції, я раджу прочитати книгу російського історика Вадима Долгова «Побут і звичаї Древньої Русі. Світ повсякденності XI - XIII ст. »І може дізнатися багато цікавого про традиції хакаського народу прочитавши книгу В. Я. Бутанаева« Культура і побут Хакасія ».
(Учитель читає фінальне вірш)
Часи тепер інші,
Як і думки, і справи.
Далеко пішла Росія
Від країни, якою була.
Розумний, сильний наш народ
Свою землю береже.
А перекази давнини
Забувати ми не повинні.
Слава російської давнини!
Слава нашому боці!