Команда
Контакти
Про нас

    Головна сторінка


НСД за цивільно-патріотичному вихованню «Історія мого міста і його знамениті жителі» для старшого віку





Скачати 12.37 Kb.
Дата конвертації 16.12.2017
Розмір 12.37 Kb.
Тип Конспекти занять, НОД

Ірина Павлова
НСД за цивільно-патріотичному вихованню «Історія мого міста і його знамениті жителі» для старшого віку

мета:

- познайомити дітей з історією свого міста і його знаменитими жителями показати дітям місто, викликати почуття гордості за свою "малу батьківщину".

завдання:

1. Ознайомити з історією рідного міста.

2. Розглянути через історію міста знаменитих і відомих людей нашого міста. Розповісти про історичні пам'ятники.

3. Через історію міста, познайомити з історією головного підприємства нашого міста «ХБК». Ознайомити з підприємствами міста, історією їх виникнення та впливом на економічний розвиток краю. Підкреслити: історія міста невіддільна від історії країни.

4. Розповісти про знаменитих поетів, письменників різних епох, колись проживали в місті.

Програмне зміст:

1. Ознайомити дітей з культурними місцями, пам'ятками, життям і творчістю письменників, поетів та митців рідного міста.

2. Розширювати знання дітей про працю бібліотекаря, музичного керівника, керівника гуртка.

3. Удосконалювати діалогічну мова, розвивати зв'язне мовлення, закріплювати правильну вимову поставлених звуків.

4. Виховувати повагу до людей мистецтва, любов до рідного міста, почуття колективізму.

Словникова робота: упорядкований, пам'ятка, фон.

Попередня робота:

- екскурсія в бібліотеку,

-рассматріваніе альбомів і журналів про місто Тейково;

- читання віршів;

- бесіда про місто Тейково.

Методичні прийоми:

- читання віршів;

- розглядання альбомів і ілюстрацій;

- бесіда-розповідь з використанням ілюстративного матеріалу;

- питання вихователя;

- відповіді дітей;

- надання допомоги таким, що відповідає дітям;

- заохочення;

- роз'яснення;

- інсценування казки;

- музичний супровід.

Матеріали та обладнання: ілюстрації, набори листівок, фотографії тейково і підприємств міста; звукозапис; виставка книг письменників і поетів рідного міста; презентація з використанням ІКТ.

Хід заняття:

Звучить музика Діти стають півколом.

Пальчикова гра «Доброго ранку»

- Доброго ранку, очі!

(погладжуємо повіки)

- Ви прокинулись?

(дивимося в бінокль)

- Доброго ранку, вушка!

(погладжуємо вуха)

- Ви прокинулись?

(прикладаємо долоні до вух)

- Доброго ранку, ручки!

(погладжуємо кисті рук)

- Ви прокинулись?

(хлопки)

- Доброго ранку, ніжки!

(погладжуємо ноги)

- Ви прокинулись?

(притупували)

- Доброго ранку, сонце!

(показуємо)

- Я прокинулась!

(голову злегка закинути, широко посміхнутися)

Вихователь: - Діти, ми з вами дуже багато розмовляли про історію нашого рідного міста, розглядали альбоми. А сьогодні ми будемо розмовляти також про наше місто і про знаменитих поетів, письменників міста Тейково. Сідайте на свої стільчики.

Діти читають вірш «Місто моє рідне - Тейково».

Аня:

- Як багато в місті сплелося,

Сторінок історії хоч греблю гати,

Володіє духом, старовиною

І частка жіноча тут є.

Кирило:

- І фабрики, і звід палаців,

Музей фабричний, зодчества,

Розрісся місто вікової,

Всією красою батькові.

Ігор:

- А що заглянув в глибину,

Відшукає промінь пізнання,

Легенд, сказань в перламутр,

Для близького возваніе.

Іван:

- Хто "Тайко" -його кличе,

Від польського походження.

Так поселенье і тече,

У передчасні відродження.

Настя:

- А річки, всім на диво,

Одна - водою розділила,

Інша - для байдарок - натхнення,

Очі озер гладь захопила.

Микита:

- У назвах:

Нерлі, Вязьма, Ухтохма, Санёба, -

Фіно - угорські слова,

Де далечінь закутана в сходах,

Там риба в річках. А вуха.

Катя:

Фабрика ситцеве країни,

Катериною в новий рух

І паровою машиною передрекли,

Для Тейковского історії -

З запамороченням.

Єгор:

- Перлина гідна - це місто,

Для прикраси - Росії, краю,

Тут сильний дух народу - гордий -

Честь і хвала!

Йому я пісню славлю!

Вихователь: - Хлопці, що означає слово «Батьківщина»?

(відповіді дітей).

Вихователь: - Правильно, молодці, хлопці! Родина - це те, що нас оточує: це стежка, по якій ми йдемо в дитячий сад, це земля, ліси і поля. Все, що нас оточує, називається Батьківщиною.

- Як називається країна, в якій ми живемо?

Діти: - Наша країна - Росія!

Вихователь: - А як називається наше місто?

Діти-Наше місто - Тейково!

Вихователь: - Яка головна і найстаріше підприємство в нашому місті

Діти-Тейковского ХБК-текстильне підприємство.

Вихователь: - Правильно ви сказали, хлопці, (вихователь слайд підприємства.) Тейковского ХБК випускає кращі текстильні вироби, які відомі по всьому світу.

Вихователь: - Діти, яким було місто раніше?

Діти: - Місто було маленьким, з дерев'яними будинками.

Вихователь: - Правильно, наше місто було маленьким, з дерев'яними будинками. (Вихователь слайд старого з фотографіями старого міста.)

Вихователь: - Хлопці, а ви пам'ятаєте, як з вами ходили на екскурсію в бібліотеку?

Діти - Так!

Вихователь: - Хто працює в бібліотеці?

Діти: - У бібліотеці працює бібліотекар.

Вихователь: - Що ми бачили в бібліотеці? Давайте згадаємо.

Діти: - У бібліотеці багато книг.

Вихователь: - Діти, а ви любите книги? Чому нас вчать книги?

Діти: - Книги бувають різні, з красивими картинками. Можна книжку читати по малюнкам. З книги ми дізнаємося про тварин і рослини. Книги нас вчать правильно жити, виховано себе вести, поважати і слухатися дорослих.

Вихователь: - Книги нас вчать любити Батьківщину і своїх близьких. З книг ми отримуємо багато знань. Сьогодні я хочу вас познайомити зі знаменитими поетами, письменниками нашого міста.

Багато чудових імен письменників, поетів, пов'язане з нашим містом.

Ожегов Матвій Іванович (1860-1931) - працівник Тейковского мануфактури - автор пісень, поет. За свідченням сучасників, багато хто з його пісень виспівували в трактирах і чайних і вважалися «народними»: «Між крутих берегів ...», «Як під яблонькой під тією ...», «Як у нових біля воріт ...», «Втратила я колечко ...», «Ех, кума, ти голубонько ...». (Слайд ІКТ)

Батько видатної російської поетеси Ахмадуліної Белла Ахатівна (1837-2010) - Ахат Валиевич Ахмадулин - в 1920-і роки працював на Тейковского ХБК. У ранньому дитинстві Белла бувала в тейково в гостях у родичів батька. Белла Ахмадуліна - лауреат багатьох міжнародних і російських поетичних премій, яскравий представник покоління «поетів-шістдесятників» поряд з Андрієм Вознесенським, Робертом Різдвяних, Булатом Окуджавою, Євгеном Євтушенком. (слайд ІКТ)

Батько видатного російського письменника, основоположника «російського фентезі» Штильмарк Роберта Олександровича (1909-1985) - Олександре Олександровичу Штильмарк, інженер - хімік, з 1910 року працював на каретніковской мануфактурі. Тому своє дитинство майбутній письменник провів у Тейково. Свій знаменитий роман «Спадщина з Калькутти» Роберт Олександрович написав під час ув'язнення (арештований в 1945 р за звинуваченням у «контрреволюційній агітації» і засуджений до 10 років ув'язнення). Роман опублікований після звільнення і реабілітації автора в 1958 р (слайд ІКТ)

Вихователь: - А зараз давайте ми з вами відпочинемо. (Физкультминутка під музику)

Буратіно потягнувся,

Раз - нагнувся,

Два - нагнувся,

Три - нагнувся.

Руки в сторону розвів,

Ключик, видно, не знайшов.

Щоб ключик нам дістати,

Потрібно на носочки встати.

Разом дітьми читаємо вірш, виконуючи всі рухи по тексту.

Вихователь продовжує: Ігор Северянин (Ігор Васильович Лотарев) (1887-1941) - великий російський поет, теоретик егофутурізма, автор десятка поетичних збірок. Тітка поета (по батькові) Єлизавета Петрівна Лотарева вийшла заміж за касира каретніковской мануфактури Олександра Іродіоновіча Журова і проживала в Тейково. Майбутній поет нерідко жив в Тейковского будинку своєї тітки. У 1980-ті роки сім'я поета В. М. Смирнова вела переписку з вдовою І. Северяніна - Вірою Борисівною Коренді. (слайд ІКТ).

У школі №4 вчилася Маргарита Костянтинівна Агашина (1924-1999, автор слів чудових пісень «Подаруй мені хустку», «А де мені взяти таку пісню», «Що було, то було», «Росте в Волгограді берізка» і ін., автор багатьох збірок поезій. (слайд ІКТ)

Зі школою №1 пов'язано ім'я Мамушіна Всеволода Євгеновича (1922-2000). Російський лінгвіст, педагог, доктор педагогічних наук, професор ИвГУ. Мамушіним опубліковані роботи з методики викладання російської мови в школі. Щорічно проводиться конкурс читців «Співак Іван-краю». По стопах батька пішов молодший син - Михайло, журналіст, краєзнавець, публіцист, видавець. (слайд ІКТ).

Не можна не назвати ще одне чудове ім'я - ім'я російської поетеси Марини Цвєтаєвої. У Спасо-Преображенської церкви с. Першин служив дядько М. Цвєтаєвої - Петро Володимирович Цвєтаєв (1842-1902 рр) і вчителював там же 15 років, до 1884 року, коли був переведений на службу в Нікольський храм села Ново-Таліци на місце свого померлого батька - Володимира. (слайд ІКТ).

Не вичерпується джерело творчості, як і любов до нашої малої батьківщини - Тейковского землі.

Вихователь: - А тепер послухайте вірш:

- Тейково - ти мій рідний місто

Навіть повітря тут якийсь свій

Ти моєї душі і серця доріг

Мені не потрібен ніякий інший

Твої вулиці і площі красиві

Річка Вязьма і Сосновий бор

І красені тополі великі

Край красивий, Тейковского, рідний.

Вихователь: - Хлопці, що ви дізналися сьогодні на занятті?

відповіді дітей

Вихователь: Правильно.Але це маленька частина того, що є в нашому місті. А найголовніше - люди, руками яких створені всі ці багатства. Наше заняття допомогло вам краще пізнати наше місто і полюбити його ще більше.

Прикріплені файли:

prezentacija-poyety-teikovo_5dmmg.pptx | 1009,94 КБ | Завантажено: 1