Команда
Контакти
Про нас

    Головна сторінка


Порівняльна характеристика літературних героїв історичної повісті Н.В. Гоголя "Тарас Бульба"





Скачати 25.31 Kb.
Дата конвертації 23.01.2018
Розмір 25.31 Kb.
Тип Порівняльна

Тема. Розвиток умінь над текстом художнього твору. Порівняльна характеристика літературних героїв історичної повісті Н.В. Гоголя «Тарас Бульба».

Мета: розвивати вміння створювати порівняльну характеристику.

завдання:

- навчальна: вміти орієнтуватися в тексті; знаходити відповіді на питання, використовуючи текст і свій життєвий досвід; закріпити навички складати порівняльну характеристику героїв;

- розвиваюча: розвивати монологічне мовлення, комунікативну культуру учнів; слухати і розуміти мову інших;

- виховна: виховувати і розвивати почуття відповідальності, обов'язку, патріотизму; оцінювати вчинки героїв.

Оформлення: на одній з дощок написані тема уроку, епіграф, різнокольоровий квадрат із завданнями; на другий - ілюстрації до творів; тексти повісті Н.В. Гоголя «Тарас Бульба», портрет письменника, фрагменти фільму.


Хід уроку


Брата рідного бачиш, а розуму його не розумієш.

прислів'я


  1. Мотивація навчальної діяльності учнів.

Метод «Дізнайся героя»


Він навчався охочіше і без напруги, з яким звичайно приймається важкий і сильний характер. Він був винахідливішими свого брата. Він також кипів спрагою подвигу, але разом з нею душа його була доступна і для інших почуттів (Андрій).

Він був суворий до інших спонукань, крім війни і розгульне гулянки; по крайней мере, ніколи майже про інше не думав. Він був прямодушний з рівними. Він був добрий в такому вигляді, в якому вона могла тільки існувати при такому характері і в тодішній час (Остап).


Постановка проблемного питання: Хлопці, як ви думаєте, про що ми будемо з вами говорити на уроці? (про двох братів: Остапе і Андрії, які виховувалися в одній в одній сім'ї, одними батьками, які прищеплювали їм одні й ті ж цінності). Але скажіть, брати однакові? (Ні).


  1. Оголошення теми і цілей уроку.

  1. Звернення до епіграфа

«Брата рідного бачиш, а його розуму не розумієш» (Прислів'я).

- Як ви розумієте сенс даного прислів'я? (Рідного брата, здається, знаєш добре, а ось що в нього на думці, не знає ніхто).

- Чому ж так відбувається? Чи можна пояснити вчинки братів? У нас сьогодні в гостях присутній Н.В. Гоголь, і я думаю, що він нам допоможе розібратися в багатьох питаннях.


  1. Робота по темі уроку.

  1. Відеофрагмент «Приїзд синів до рідної домівки»

- Розкажіть, що це за герої?

- Який епізод ви зараз переглянули?

2. Робота з ілюстраціями.

Розгляньте ілюстрації і скажіть, про що вони оповідають (Будинок Тараса Бульби, буквар, сини Тараса відправляються на Запорізьку Січ, життя під Дубно, смерть братів).

  1. Робота з різнобарвним квадратом.

  1. Життя в рідній домівці.

а) Розкажіть про Остапа і Андрие, виділивши основні моменти життя в батьківському домі.

б) Як ці моменти характеризує їх?

висновки: Зовні брати схожі. Обидва комічно виглядають в безглуздих шатах, обидва збентежені прийомом батька. Остап, захищаючи свою гідність, характеризується Тарасом як «добрий козак», «славно мене тузіл».

Андрій - витончена натура: на відміну від Остапа він не став бити батька у відповідь на шпильки і жарти, за що Тарас назвав його «мазунчіком».


  1. Навчання в бурсі.

Знайдіть в підручнику основні епізоди в житті Остапа й Андрія в бурсі. Прочитайте їх. Як ці епізоди характеризують юнаків?

- Хто з синів Тараса біг з бурси?

- Які слова батька змусили Остапа вчитися?

- Як змінив своє ставлення до навчання Остап після розмови з батьком?

- Як ставилися до товаришів?

- Розкажіть про Андрие в роки навчання в бурсі?

- Чим він цікавився?

Висновки: Про таку рису характеру Остапа як впертість можна судити за її вчинки (Чотири рази тікав з бурси). Зміг подолати себе (незважаючи на нелюбов до навчання, став одним з кращих учнів в бурсі). «Його (Остапа) сікли нелюдяно», що запеклим його характер і виховало в ньому твердість волі. Остап вважався найкращим товаришем, ніколи не зраджував, любив війну і розгульні гулянки.

«Андрій мав почуття трохи живіші і якось більш розвинені». Він охоче вчився, мав винахідливий розум, що дозволяло йому уникати покарань за участь у витівках бурсаків. Його відрізняє багата уява, скритність, любов до усамітнення, вразливість, любов до жіночої краси.


  1. Життя братів на Запорізькі Січі.

а) Що говорить Н.В. Гоголь про Остапа і Андрие? Чи змінилися вони?

Висновки: Обидва на хорошому рахунку у козаків, обидва помітні прямий заповзятістю і удачею у всьому (влучно стріляють, перепливають Дніпро), АЛЕ на Андрія найбільше справила враження зробила страшна кара за вбивство «... довго ввижався йому страшний обряд».

б) Знайдіть ключові слова, які допомагають побачити в них справжніх бійців?

Висновки: Обидва хоробрі, гідні звання воїн.

Остап виявляє «нахили майбутнього вождя», холоднокровність, винахідливість в бою. «З часом буде добрий полковник», - каже про нього Тарас.

«Андрій же весь занурився в чарівну музику куль і мечів». Він бачить в бою «шалену насолоду і захват», в битвах він запальний і нестримно хоробрий. Саме зухвалість його вчинків, сила пристрасті, нестримність натури об'єднує Андрія з Січчю. Тарас, який розуміється на військовій справі, хвалить молодецтво Андрія, але ставить Остапа вище.



  1. Події під Дубном.

Згадайте епізоди, що характеризують поведінку братів під Дубно? Що там відбувалося?

- Чому молоді воїни нудьгували? (вони хотіли знову випробувати себе в боях).

- Що сталося з Андрієм липневої ночі?

- Що веліла панночка передати Андрієві? Якою була його реакція?

- На що готовий Андрій заради прекрасної полячки? Які слова з його мови чіпали її серце?

- Яку правду чує Андрій у відповіді панночки? У чому її трагедія?

- Як характеризують Андрія його слова, сказані панночку: «А що мені батько, товариші і вітчизна ...».

- Розкажіть, як бився Остап з ворогами. Як це характеризує героя?



  1. Загибель Остапа й Андрія.

Прочитайте епізоди загибелі Остапа й Андрія. Які слова і вирази допомагають відчути і перейнятися тим, що відбувається?

Фрагмент з фільму «Смерть Андрія».

- Знайдіть епізод у творі Н.В. Гоголя.

- Яке зображально-виразний засіб використовує Н.В. Гоголь, коли описує смерть Андрія? (порівняння, знайдіть в тексті).

Фрагмент з фільму «Загибель Остапа».

- Знайдіть епізод у творі Н.В. Гоголя.

- Хто з братів загинув як герой?

- Чому Остап в хвилину смерті звернувся до Тараса?

- Які мовні засоби використовує Гоголь, описуючи смерть братів? Навіщо автор використовує порівняння? (виражає відношення до своїх героїв).

- Який висновок робить автор по відношенню до Андрія? Як ставиться до нього?

6. Висновки на дошці.

Остап: прямодушним, мужній, чесний, стійкий, цілеспрямований, непохитний, холоднокровний, схильний до козацького боргу, любить Вітчизну, готовий віддати за неї життя; переносить нелюдські муки, катування.

Андрій: красивий, розумний, легко давалося навчання, потайний, пристрасний, хоробрий, безвольний, зрадив Батьківщину, неврівноважений, почуття переважають над розумом.


Метод «Займи позицію»

Учні відповідають на питання: «Чи шкода вам Андрія? Чи можна пробачити зраду? »


  1. Підбиття підсумків.

Слово вчителя.

Урок має моральний стрижень. Н.В. Гоголь в повісті підняв ряд проблем: проблема національної самосвідомості, прославляння бойового товариства і засудження зради.

Зіставляючи образи Остапа й Андрія, показуючи їх поведінку, ставлення до батьківщини, Вітчизні, товаришам, Н.В. Гоголь підводить читача до думки: основний закон Січі - закон товариства; найтяжчим покаранням піддаються ті запорожці, які заподіяли зло своїм товаришам, своїй землі, своїй вірі.

Для справжнього козака Остапа поняття особисте щастя і Батьківщина нероздільні.

Для Андрія ж особисте щастя (любов до жінки), яке купується ціною зради, - понад усе, і тому він засуджений і опиняється по інший бік від запорожців.

  1. Домашнє завдання.

Написати твір.