Тема позакласного заняття: Історія одного коду.
Тип заняття: відкриття нових знань
Використовувані на уроці засоби ІКТ:
Персональний комп'ютер (ПК) вчителя, мультимедійний проектор, екран;
ПК учнів, роздатковий матеріал.
Характеристика навчальних можливостей групи:
Учні володіють ууд:
предметними:
метапредметний:
пізнавальними: -
регулятивними:
комунікативними:
особистісними:
-
вміють будувати комунікативні відносини в групі однодумців, здатні до рефлексії.
-
володіють навичками навчально-дослідницької діяльності.
мета:
провести дослідження історії створення шифру Цезаря і результати представити у формі ментальної карти.
завдання:
-
навчити роботі з ментальної картою SpiderScribe.ne;
-
навчити пошуку інформації;
-
навчити отримувати необхідну інформацію;
-
формувати комунікативні компетентності;
В ході заняття вчитель створює такі умови, при яких діти отримають можливість:
-
відчути себе частиною команди, об'єднаної роботою в мережевому проекті "У світі кодів";
-
навчитися безпечній роботі в Інтернеті;
-
навчитися працювати в сервісі SpiderScribe.net;
-
навчитися структурувати отриману інформацію.
Плановані освітні результати:
предметні:
1) представлено назва шифру;
2) відсутні відомості про автора і час створення шифру;
3) зазначено бій, рік, хто воював і з ким;
4) є ілюстрація даного шифру;
5) представлений ключ до розгадки шифру.
1) равильне вказані налаштування доступу до карти (доступно всім в інтернент без права редагування)
1) Дотримано авторське право (на карті розміщені посилання на використовувані матеріали)
метапредметние:
пізнавальні -
-
формулювання пізнавальної мети;
-
здійснення пошуку необхідної інформації у відкритому інформаційному просторі;
-
фіксувати інформацію за допомогою засобів ІКТ.
регулятивні -
комунікативні -
особистісні:
-
пунктуальність в роботі (завдання виконувалися строго в термін);
-
прояв самостійності в пошуку інформації;
-
прояв самостійності в створенні ментальної карти.
Основні поняття, що вивчаються на уроці:
Код, шифр, алфавіт, ключ.
Коротка анотація позаурочного заняття "Історія одного коду"
Головний герой проекту "У світі кодів", в рамках якого проходить заняття, кіт Кодфілд запрошує вчених криптографов допомогти йому у вивченні історії виникнення шифрів. На час заняття учні стають вченими кртптографамі, що допомагають коту Кодфілду вивчити історію виникнення шифру Цезаря. В рамках заняття учні досліджують матеріали по темі історії кодування інформації, вчаться користуватися безпечним інтернетом і структурувати отриману інформацію використовуючи сервіс створення ментальних карт SpiderScribe.net. Робота на занятті вимагає від учнів складання алгоритму дій, прийняття рішень у ході роботи з картою, вміння оцінити дію товариша по заданим критеріям.
Авторський коментар по роботі з презентацією
Перед початком уроку посилання на презентацію повинна бути у кожного учня.
В ході заняття учні можуть звертатися до презентації для роботи з посиланнями самостійно. Презентація створена в Google, що дозволяє вчителю вирішити з нею працювати певному колу учнів, надаючи їм доступ редакторів.
Протягом заняття слайди демонструються в наступній послідовності
Слайд 1. Тема уроку.
Слайд 2. Перегляд мультфільму "Машині казки - Алі-Баба". Після перегляду з'ясовується значення слова код.
Слайд 3. Учні з допомогою вчителя з'ясовують хто такий криптограф, чим він займається, якими якостями володіє. Учитель пропонує учням розповісти, якими якостями вони вже мають і чого ще їм потрібно навчитися.
Слайд 4. Целеполагание. Постановка проблеми. .
Слайд 5. Учні складають план дій. На слайді план дій учнів розташований не по порядку. Учні самостійно формують алгоритм діяльності і озвучують його. Після клацання на екрані з'являється правильний план работи.Ученікі формулюють мету уроку.
Слайд 6. Після обговорення правил дорожнього руху, з'ясовується, хто їх придумав. На слайді зображення Цезаря і коротка інформація про нього. Йде обговорення, чим прославився Юлій Цезар, вчитель з'ясовує, що знають учні про шифрування, його призначення.
Слайд 7. Знайомство з сервісом SpiderScribe.net. Учитель пояснює правила роботи з сервісом. Через посилання в заголовку слайда відбувається перехід на навчальну сторінку на сайті nachalka.com.
Слайд8. Учитель демонструє шаблон ментальної карти, за яким учні створюють свою карту, дають доступ іншим учасникам.
Слайд 9. Користуючись посиланням в презентації учні переходять в дитячу пошукову систему, для проведення дослідження і знаходження відповідей на запропоновані питання.
Слайд 10. Динамічна пауза "Гімнастика для очей"
Слайд 11. Робота з картою. Учні створюють карту за шаблоном, заповнюють поля карти зібраною інформацією. Розміщують посилання на створені карти.
Слайд 12. Використовуючи посилання на форму "Лист взаімооценкі" Робота з ментальної картою ", учні переходять на форму Google, за допомогою якої оцінюють роботу товаришів. Повертаються на слайд №10, переходять за посиланнями на карти і оцінюють роботу один одного.
Слайд 13. Проводиться рефлексія діяльності учнів. На слайді розміщені питання, які допоможуть учням розібратися, в чому вони зазнали труднощі при виконанні завдань і з чим вони впоралися легко. З'ясовується, які якості вони придбали за час роботи і наблизилися вони до образу вченого криптографа.
Слайд 14. Представлені посилання на таблиці з оцінками учнів і вчителя. За посиланнями учні побачать підсумкові оцінки за свою роботу. Підсумкова оцінка складається з оцінки учнів і вчителя. Робота, яка набрала більшу кількість балів, розміщується на сайті проекту "У світі кодів"
Слайд 15. Слова подяки.
Слайд16. Список корисних сайтів, використовується при скруті знаходження інформації.
Слайд 17. «Посилання на електронні ресурси». Чи не демонструється.
Хід заняття:
Мотиваційно -целевой етап
організаційний момент
учитель:
- Здрастуйте, хлопці! Сьогодні наше заняття ми почнемо з перегляду мультфільму про Машеньку, де вона пише казку про Алі - Бабу.
Демонструється відеоролик "Машині казки - Алі-Баба"
- Хлопці, що знав Алі-Баба, що йому дозволило зайти в печеру і, чого не знав жадібний брат, щоб вибратися з печери?
учні:
- Забув чарівне слово.
учитель:
- Як можна по іншому назвати чарівне слово? Цей термін вам знаком він присутній в назві нашого заняття.
учні:
- Він забув код
учитель:
- Скажіть, що таке код?
учні:
- Зашифроване слово.
учитель:
- Кодом називається окрема комбінація символів (знаків). Хлопці, вже друге заняття ми беремо участь в проекті "У світі кодів", на першому ми з Вами познайомилися з котом Кодфілдом, який запросив нас в захоплюючий світ кодів. Сьогодні він кличе нас в світ історії і збирає групу вчених-криптографов, хто вивчає історію виникнення шифру Цезаря. У творчу групу йому потрібні молоді (це про нас), творчі (це теж про нас), але при цьому ІКТ компетентні і глибоко знають кодування інформації дівчатка і хлопчики. Хлопці, а яким ви його собі уявляєте молодого вченого криптографа? Що він вивчає, яку науку? Якими якостями він повинен володіти?
учні:
- Криптограф - вчений вивчає методи шифрування інформації. Він повинен бути розумним, хто цікавиться предметом, дослідником, спостережливим, товариським, комунікабельним, люблячим свою справу, наполегливим, не боятися труднощів.
учитель:
- Напевно цей науковець багато знає про кодування інформації та вміє користуватися будь-якими сервісами в мережі інтернет.
А якими з названих якостей ви вже володієте?
учні:
- Ми допитливі, вміємо користуватися комп'ютером, любимо дізнаватися нове і вивчати нові сервіси, любимо працювати в Інтернеті.
учитель:
- Тоді це подорож для нас.
Цілепокладання. Хлопці, давайте спробуємо визначити мету нашого заняття.
Кодфілд поставив перед нами нелегке завдання.Він попросив хлопців з різних шкіл об'єднатися в пошуках інформації про історію створення шифрів і кодів. А отримані дані обробити і розмістити в карті розуму, яку ми зробимо з Вами за допомогою сервісу SpiderScribe.net.
Кращі роботи Кодфілд розмістить на сайті проекту "У світі кодів".
А що ви знаєте про шифр Цезаря?
Учні: (якщо учні не знають відповідь, доповнює вчитель)
- Його створив давньоримський полководець Гай Юлій Цезар.
Кожен символ в тексті замінюється символом, що знаходяться на деякій постійній числі позицій ліворуч або праворуч нього в алфавіті.
учитель:
- Добре, молодці, ці знання ви отримали в початковій школі.
Проблема: Чи можна, знаючи матеріал наполовину, серйозно зайнятися проблемою? Що для цього потрібно знати? Спробуйте спланувати дії в правильному порядку: вони представлені на слайді. Розмістіть їх в правильному порядку.
учні:
-
знайти інформацію по заданій темі,
-
виділити головне,
-
відповісти на поставлені запитання,
-
навчитися працювати з ментальною картою,
-
розмістити отриману інформацію в ментальній карті.
Мета нашого заняття досліджувати історію створення шифру Цезаря, представити інформацію в ментальній карті.
актуалізація знань
учитель:
- Ви знаєте, що в звичайному житті нас оточує інформація, закодована в знаки, символи, звуки і більшість цих кодів ми можемо розшифрувати і зрозуміти їх значення. Наприклад, дорожні знаки. Про що вони говорять?
учні:
- Вони кажуть про правила дорожнього руху. Як потрібно поводитися на дорозі, щоб не потрапити в ДТП.
учитель:
- А чи знаєте Ви, хто першим придумав ввести правила дорожнього руху?
учні:
- Ні
- Так, Цезар.
учитель:
- Гай Юлій Цезар - перший римський полководець, який ввів правила дорожнього руху. Але прославився він як видатний полководець, який виграв не одне бій. А для листування зі своїми генералам він придумав шифр, який став носити його ім'я - шифр Цезаря.
Ознайомлення з новим матеріалом
учитель:
- Шифр допомагав приховати інформацію від сторонніх очей. А хто міг прочитати послання?
учні:
- Той, у кого був ключ до шифру.
учитель:
- Правильно, шифр не має ніякого сенсу, якщо до нього немає ключа. Інформація в процесі шифрування проходить два етапи: перший - процес кодування, коли ми застосовуємо кодіровочние абетку до тексту, другий - декодування, коли ми до зашифрованої інформації застосовуємо ключ шифру, щоб дізнатися істинний сенс послання.
Сьогодні ми дізнаємося історію створення шифру Цезаря, і розповім її не я, розкажіть і покажіть історію шифру ви, використовуючи сервіс SpiderScribe.net -
сервіс для створення ментальних карт. Це нова для вас програма, в якій ви навчитеся працювати і представляти інформацію.
Ментальна карта - це карта розуму, яка представляє інформацію візуально. Вона допоможе вам представити інформацію у вигляді схеми.
Перш, ніж ми почнемо пошук потрібної нас інформації, познайомимося з програмою і створимо ментальну карту.
слово вчителя
Використовуючи навчальну інструкцію сайті nachalka.com. учитель пояснює правила роботи з сервісом.
Налаштування доступу до карти
Демонструє шаблон ментальної карти як зразок для створення карти учнями.
Після того як учитель познайомив учнів з правилами роботи в сервісі і дав шаблон заповнення карти, учні приступають до виконання завдання.
Дії учнів за алгоритмом
-
запустіть Google Chrome
-
введіть в пошуковому рядку назву сервісу SpiderScribe.net
-
Увійдіть у на отримання трьох безкоштовних карт
Динамічна пауза. Гімнастика для очей.
Практичний етап:
Завдання для учнів: створення ментальної карти "Історія одного коду"
Пошук відповідей на питання
1) Знайдіть відповіді на питання. Для отримання інформації скористайтеся дитячої пошуковою системою на сайті nachalka.com.
-
Назва шифру (коду).
-
Хто створив і в якому році?
-
Алфавіт (зображення алфавіту шифру)
-
Ключ до розгадки шифру (зображення).
-
В якому битві використовувався шифр?
Робота в групах
Розподіл обов'язків учнями
Після того, як діти знайшли потрібну інформацію, вони діляться на групи для спільної роботи з ментальної картою.(Група 3 людини)
розподіл ролей
Учням пропонується скласти план дій групи і розподілити обов'язки між собою.
При поділі групи розподіляються обов'язки:
1) 1 учень дає доступ іншим учасникам до карти;
2) учасники розподіляють між собою поля для заповнення
Робота з картою
1) Оформіть ментальну карту відповідно до зразка.
2) Заповніть поля карти інформацією.
3) Зробіть висновок, відповівши на питання: Як допомагає шифровка виграти війну? (Напишіть своїми словами 1,2 пропозиції).
4) розмістити посилання на карту в презентації "Слайд №10"
Рефлексивно - оціночний етап
учитель:
Хлопці, Ви створили ментальну карту "Історія одного коду". Вам сподобалось? Що було найскладнішим в завданні? Що Вам найбільше сподобалося в роботі? Як ви думаєте, вам вдалося наблизитися до образу вченого - криптографа? Якими якостями ви зараз стали володіти, чому навчилися?
учні:
Ми спробували бути дослідниками, були наглядовими коли знаходили потрібну інформацію, обговорювали свої обов'язки, були наполегливими у створенні ментальної карти.
учитель:
Молодці, ви впоралися з завданнями уроку, Поодинці це було робити складніше. Я пропоную Вам оцінити роботу товаришів використовуючи форму Google.Пройдя по посиланнях на слайді №12 "взаимооценке".
Я оцінила Вашу роботу і теж поставила бали за завдання. Учитель оцінює роботу учнів користуючись формою Оцінка діяльності учнів
Пройдіть по посиланнях на слайді № 14 і подивіться підсумкові оцінки за роботу. Робота, яка в сумі набере найбільшу кількість балів буде представлена на сайті проекту "У світі кодів"
Додаток 1.
Робота з ментальної картою.
Налаштування доступу.
Додаток 2.
Шаблон ментальної карти "Історія одного коду"
Додаток 3.
Роздатковий матеріал
Завдання для учнів: створення ментальної карти "Історія одного коду"
1) Знайдіть відповіді на питання. Для отримання інформації скористайтеся дитячим пошуком на сайті nachalka.com. На пошук відповідей вам дається 10 хв.
-
Назва шифру (коду).
-
Хто створив і в якому році?
-
Алфавіт (зображення алфавіту шифру)
-
Ключ до розгадки шифру (зображення).
-
В якому битві використовувався шифр?
Робота з картою 5 хв
2) Оформіть ментальну карту відповідно до зразка.
3) Заповніть поля карти інформацією.
4) Зробіть висновок, відповівши на питання: Як допомагає шифровка виграти війну? (напишіть своїми словами 1,2).
Додаток 4.
Підсумкова робота команди Кульбаби
Додаток 5.
Підсумкова робота команди криптографії.
Додаток 6.
Форма взаімооценіванія робіт.
Додаток 7.
Форма оцінки діяльності учнів
електронні ресурси
-
http://goo.gl/P8k1K - сайт проекту "У світі кодів"
-
http://www.spiderscribe.net/ - сервіс SpiderScribe.net
-
http://www.nachalka.com/node/3113 - інструкція по роботі з сервісом SpiderScribe.net
-
http://www.nachalka.com/poisk_deti - безпечний дитячий пошук
-
http://goo.gl/FN89ty - лист взаімооценіванія учнів, форма "Робота з ментальній карті"
-
http://goo.gl/l2KJxe - лист з відповідями на форму взаімооценіванія
-
http://goo.gl/huJ0mq - форма "Оцінка діяльності учнів"
-
http://goo.gl/nLwMp0 - лист з відповідями на форму "Оцінка діяльності учнів"
-
http://goo.gl/cQBmoU - технологічна карта заняття
-
http://goo.gl/JRKUiU - карта команди криптографії
-
http://goo.gl/aSdvHD - карта команди Кульбаби
-
http://www.youtube.com/watch?v=dOHwKN2QwW4 - відеоролик Машини казки
-
http://www.photoshop-master.ru/forum/uploads/post-462125-1335039449,4757.gif - анімаційна картинка для слайда № 10
-
http://goo.gl/BF45CH - сайт MUZOFON.COM, аудіозапис гімнастики для очей