Урок по темі «Давньогрецька міфологія» - 5 клас
Урок - гра
ЦІЛІ.
освітні:
-
організувати діяльність учнів по сприйняттю і осмисленню знань в області античної художньої культури;
-
допомогти учням усвідомити соціальну, практичну і особистісну значимість досліджуваного матеріалу.
Розвиваючі:
-
сприяти розвитку творчих здібностей учнів;
-
стимулювати бажання збагачувати свій життєвий досвід, пізнання навколишнього світу, людських цінностей.
виховні:
ОБЛАДНАННЯ:
комп'ютерна презентація.
ТИП УРОКУ:
урок-узагальнення, побудований на основі комплексного застосування знань і способів діяльності.
ФОРМА УРОКУ:
урок-гра.
ХІД УРОКУ.
Столи розставлені так, щоб команди сиділи компактно, на кожному столі прапорець, за допомогою якого учні повинні повідомляти про свою готовність відповідати, жеребкування проходить під час перерви, коли хлопці заходять в клас, на партах лежить роздатковий матеріал, згрупований в п'ять конвертів, чисті аркуші паперу, ручки, відомість оцінок.
Учитель ставить за мету уроку перед учнями:
Хлопці, я пропоную вам відправитися на машині часу в далеку подорож по давньогрецьких міфів. А ви в кінці уроку повинні будете дати відповідь на питання - навіщо ж ми з вами на уроках історії, літератури, світової художньої культури постійно звертаємося до міфів Стародавньої Греції, що, крім цікавості цих оповідань, привертає інтерес людей протягом багатьох тисячоліть?
Закриваємо очі і уявляємо собі будь-яку картинку з життя давньогрецьких богів або героїв. (Гонг) ось ми і ... Де ж ми опинилися
(Картинка на екрані: лабіринт на о. Крит - команди висловлюють свої припущення - Додаток 1, слайд 1).
Так, ми на острові Крит в лабіринті жахливого Мінотавра, і нам загрожує страшна небезпека, але якщо ми звернемося за допомогою до богів, можливо, нам вдасться уникнути долі бути з'їденими людинобиком.
Але спочатку треба згадати, а які були у древніх греків боги.
(На екрані з'являються зображення богів, діти повинні назвати їх імена і сферу їх діяльності - см. Додаток 1, слайди 3-12)
* За кожну правильну відповідь команді дається жетон, право першого відповіді дається команді, капітан якої першої підняв руку).
учитель
А тепер у кожної команди на столах в конверті №1 лежать пазли із зображенням символів того чи іншого давньогрецького бога, ваша задача зібрати пазл і вирішити до якого богу ви повинні звертатися за допомогою.
(Пазли: Сова, Виноград, Арфа, Орел, Тризуб - див. Додаток 2).
* 2 жетона дається тій команді, яка відповіла правильно першої, іншим, якщо відповіли правильно, дається по одному жетону.
учитель
Ну що ж звернемося до наших богам з благаннями, головне не переплутати, якому богу, який гімн присвячується. Розкрийте конверт №2, там лежить лист гімнами, але в них не згадується ім'я бога, якому вони адресовані, ви повинні визначити, якому богу який з гімнів присвячено.
(Тексти гімнів - див. Додаток 3)
* 2 жетона дається тій команді, яка відповіла правильно першої, іншим, якщо відповіли правильно, дається по одному жетону
учитель
(Гонг-Грім). У цьому гуркоті грому я почула згоду великого громовержця допомогти нам, але за умови, якщо ми доведемо, що пам'ятаємо про давньогрецьких богів донині і шануємо їх пам'ять.
Так нам буде коштувати титанічних зусиль це завдання, але ми подолаємо панічний страх перед невідомим, запасемося олімпійським спокій і докладемо всіх зусиль щоб довести великим богам минулого, що пам'ять про них не канула в лету.
Ну ось, вже один доказ готове. Скажіть, про що свідчить моя мова?
Приблизний відповідь дітей.
У російській мові ми часто вживаємо різноманітні фразеологічні звороти, які спираються на давньогрецьку міфологію, і, не знаючи змісту міфів, ми можемо не зрозуміти свого співрозмовника, що використовує ці фрази. До таких оборотів часто вдаються і письменники, поети в своїх творах, тому щоб зрозуміти, що хотів сказати автор, треба знати міфи стародавніх греків.
учитель
Молодці, а тепер давайте подивимося, як ви володієте такими оборотами? У мене є чарівний мішок, в якому лежать символи тих чи інших фразеологічних зворотів, вам необхідно відгадати, про яку фразі йдеться, і що вона означає
(Мішок: камінь - «сізіфова праця», клубок ниток - «нитка Аріадни», яблуко - «яблуко розбрату», зображення п'яти - «ахіллесова п'ята», кінь - «троянський кінь», гроно винограду і вода - «танталові муки», лук і стріли - «стріли амура» і т.п.).
* Команди по черзі з мішка дістають предмети і висловлюють свої припущення, якщо команда відповідають невірно, то дається можливість відповісти іншим командам. За правильну відповідь і вірне доповнення командам даються жетони.
учитель
А тепер я вам пропоную подивитися на ребуси і спробувати не тільки розгадати їх, а й згадати, з якою легендою пов'язані імена цих героїв.
(Ребуси: Волопас, Лікаон, Аркад, Гера, Каллісто - див. Додаток 1, слайди 14-18)
Згадаймо цю легенду
(Учитель або один з бажаючих дітей розповідають легенду - див. Додаток 1, слайд 20
Легенда про Великій Ведмедиці.
Давним-давно в Аркадії правив цар Лікаон. І була у нього дочка Каллісто, відома всьому світу своєю красою і красою. Навіть громовержець Зевс захоплювався її божественною красою. Від нього народила Каллісто сина Аркада, який швидко підріс. Стрункий і красивий, він спритно стріляв з лука і часто ходив на полювання в ліс.
Гера дізналася про любов Зевса і Каллісто. Впавши в лють, вона перетворила Каллісто на потворну ведмедицю. Коли ввечері Аркад повернувся з полювання, він побачив в будинку ведмедицю. Не знаючи, що це його рідна мати, він натягнув тятиву лука ... Але Зевс не допустив, щоб Аркад, хоча і мимоволі, скоїв такий тяжкий злочин. Ще до того, як Аркад випустив стрілу, Зевс схопив ведмедицю за хвіст і швидко злетів з нею в небо, де і залишив її у вигляді сузір'я Великої Ведмедиці. Але поки Зевс ніс ведмедицю, її хвіст почав збільшуватися, тому на небосхилі у Великої Ведмедиці такий довгий і вигнутий хвіст. Знаючи, як сильно Каллісто була прив'язана до своєї служниці, Зевс і її підніс на небо і залишив там у вигляді невеликого, але красивого сузір'я Малої Ведмедиці. Зевс і Аркада переніс на небо і перетворив на сузір'я Волопаса.
Волопас назавжди приречений берегти свою матір - Велику Ведмедицю, тому він міцно утримує повідці Гончих Псів, які наїжачилися від люті і готові накинутися на Велику Ведмедицю і розірвати її).
* За кожну правильну відповідь команді дається жетон, право першого відповіді дається команді, капітан якої першим підняв руку).
учитель
А тепер подивіться на екран. І дайте відповідь на питання, навіщо ж ми так часто звертаємося на різних уроках до давньогрецьких міфів.
(На екрані з'являються картинки: Атлантичний океан, Егейське море, півострів Пелопоннес, павука Арахна, квітка нарцис, ахіллове сухожилля, періодична система Менделєєва - див. Додаток 1, слайди 22-29)
Приблизний відповідь дітей.
Дуже часто вчені різних спеціальностей (хіміки, медики, ботаніки, зоологи) використовують імена героїв давньогрецьких міфів для позначення тих чи інших спеціальних понять і явищ.
учитель
Так, і ці назви нерідко характеризують ці самі явища. Наприклад, в періодичній системі Менделєєва є такий елемент, як «тантал», який названий так через труднощі його отримання в чистому вигляді, а назва «селен» як би підкреслює те, що цей елемент - супутник телуру, подібно до того, як місяць супутник землі, автори відкриття «прометия» хотіли підкреслити не тільки метод отримання елемента з використанням енергії ядерного ділення, а й загрозу покарання призвідників війни.
А чи має давньогрецька міфологія застосування в побуті сучасної людини? Якщо так, то де?
(Підказка, на екрані з'являється зображення різноманітних вивісок та етикеток - див. Додаток 1, слайди 31-34.)
Приблизний відповідь дітей.
Часто на вивісках і етикетках ми зустрічаємо імена давньогрецьких героїв, їх використовують для назви різноманітних організацій, установ, лікарських засобів і т.п.
учитель
Ви маєте рацію, але тільки не завжди такі назви бувають вдалими, а ви спробуйте зараз кожен в своїй команді придумати правильні назви тим підприємствам, які вказані у вас в конверті №4. Ваші назви повинні відображати суть цих підприємств, організацій, закладів
(див. Додаток 4)
учитель
Ну ось, тепер я думаю, боги переконалися в тому, що ми пам'ятаємо про них до цього дня. Тепер ми можемо повернутися додому. Закриємо очі і уявімо себе в класі. Ось ми і вдома. Так навіщо ж ми так ретельно знайомимося з давньогрецькими міфами? Яке практичне значення вони мають для сучасних людей?
Приблизний відповідь дітей.
Давньогрецькою міфологією наповнена вся наша життя, ми з нею зустрічаємося і в побуті, і в розмовній мові постійно до неї звертаємося, вона є натхненником багатьох діячів мистецтва (літератури, театру, живопису, скульптури), вчені різних спеціальностей часто використовують назви, запозичені з давньогрецької міфології.
учитель
Ми впоралися з усіма випробуваннями, довели богам, що пам'ять про них жива, і нам пора повертатися додому. Закриваємо очі і уявляємо себе на уроці в класі.
Ось ми і вдома, і прийшла пора підвести підсумки. У вас на столах лежать відомості, проставте в них свої прізвища і виставите оцінки один одному самостійно за роботу на уроці, а команда переможців вся отримує додаткові «п'ятірки».
ДОДАТОК 2
додаток 3
1
Бог світлоносний, шалений, юнак преславний, прекрасний,
Про Мусагет, про танцюрист хороводу, стрілець-дальневержец ...
Златокудрявий, мовник прийдешнього чистих дієслів ...
Про всецветущій, адже ти кіфарою своєї повнозвучній
Живеш? Чи ладнаєш вселенську вісь, то до верхньої струни піднімаючись,
Те опускаючись до нижньої ...
(???????????????)
2
Ти, з бесмертних найславетніший, всесильний і багатойменний,
Тримаєш в своїх ти руках, ніколи поразка не знали,
Блискавки блиск вогневої, сліпучий, вечножівущій,
Блискавки тієї, чий удар в сум'ятті ввергає природу.
(???????????????????)
3
Слався, великий, багатий кіньми Землі колебателя,
Грозний тризубом своїм, простягаючи який,
Ти керуєш стихією морською, що вибрав під час
Миру розділу, коли переможці-боги
Скинули ярмо підступного Крона і разом все стали
Космосом правити, але перш за його поділили.
(??????????????????????)
4
Ти, що Акрополь маєш за жеребом, пагорб неприступний,
Символ твоєї приналежності до вищої ланцюга, про цариця,
Землю - пестуну чоловіків і матір для книг - Возлюби,
Ти, поборовшись святе желанье батьківського брата,
Ім'я своє дарувала землі і розум благородний,
Ось чому, як пам'ять про суперечку богів, перебуває
Там, біля підніжжя пагорба, для науки нащадкам - олива.
(???????????????????????)
5
Перед тобою, русокудрая
Богиня, дочка Зевсового,
Ланебойца, звірів гроза,
Я коліна схиляю.
(????????????????????????????)
6
Галасливого славити почну я тебе, вінчаного хмелем,
Многохвалімого сина Кронида і славної Семели.
Так ось же радій з нами і ти, многогрозний!
Дай і на подальший рік нам в веселощах знову зібратися
(????????????????????)
Додаток 4
-
СПОРТИВНИЙ КЛУБ
-
МУЗИЧНА ВІТАЛЬНЯ
-
МАГАЗИН ДЛЯ НАРЕЧЕНИХ
-
МЕДИЧНИЙ ЦЕНТР
-
ШКОЛА МИСТЕЦТВ
-
ТРЕНАЖЕРНИЙ ЗАЛ