Урок ....
КУЛЬТУРА ВИЗАНТИИ
цілі:
-
Ознайомити учнів з історичними умовами, що вплинули на розвиток культури Візантії.
-
Дати учням уявлення про найважливіші досягнення візантійського мистецтва в архітектурі, мозаїці, іконопису.
♦ Основні поняття і терміни: ікона, іконопис, мозаїка, фреска, смальта, темпера.
Обладнання: ілюстрація «Собор Св. Софії в Константинополі», репродукція ікони «Володимирська Богоматір».
Хід уроку
I. Перевірка домашнього завдання.
питання:
=> Розповісти про природні, географічні умови Аравійського півострова, населення і його спосіб життя.
=> Порівняти системи державного управління норманів і арабів.
=> Охарактеризувати об'єднуючу роль ісламу.
=> Основні обов'язки мусульман.
=> Розповісти про основні завоювання арабів.
II. Вивчення нового матеріалу.
ПЛАН
-
Історичні умови розвитку культури Візантії.
-
Освіта, наукові знання.
-
Мистецтво: архітектура, іконопис, мозаїка.
4. Вплив культури Візантії на сусідні країни.
1. Історичні умови розвитку культури Візантії.
Учитель починає пояснення нового матеріалу з постановки проблемного завдання:
=> Подумайте, які історичні особливості Візантії могли сприяти високому рівню культурного розвитку?
Учні, спираючись на отримані знання по темі «Візантія при Юстиніані I», можуть відповідати приблизно так:
- Міста залишалися центрами торгівлі, ремесла, сильної влади і культури.
- Візантія стає спадкоємицею античної культури.
- Християнство вплинуло на культурний розвиток Візантії.
2. Освіта, наукові знання.
Учитель звертає увагу учнів на те, які знання були потрібні для будівництва, розвитку ремесел, торгівлі, подорожей, для збору податків і управління державою.
Держава потребувало грамотних чиновників, утворених державних діячів. Освічені люди досягали влади, високих посад і багатства. Потреба в грамотності та освіті була не тільки в столиці Візантії, але і в провінціях, серед селян і ремісників зустрічалися грамотні й освічені люди.
Були організовані церковні, державні та приватні школи. У школах навчали читання, письма, рахунку, церковного співу. Вивчали святе письмо, праці стародавніх вчених. В Константинополі в IX столітті при дворі імператора відкрилася вища школа. У вищій школі викладали риторику, міфологію, історію, географію, літературу.
В XI столітті був відкритий перший в Європі університет.
Розкриваючи питання про розвиток наукових знань, рекомендується скласти таблицю «Наукові знання в Візантії».
Наукові знання в Візантії
Математика
Медицина
хімія
Географія
Історія
Введено буквене позначення в
алгебри. ці знання
знайшли застосування в астрономії,
будівництві, обчисленні збору
податків.
В XI столітті в
Константинополі при монастирі
була відкрита
лікарня.
Для навчання
Медицині створено медичне
училище.
Складено посібники з медицини.
винайдено
«грецький
вогонь »- суміш
з нафти і смоли.
застосовувався в
боях на
море і на суші.
складалися,
риси
карти, плани
міст. Мандрівники складали описи країн і
народів.
історичні
твори
складалися
на основі
документів,
особистих спостережень,
розповідей очевидців.
Учитель задає такі питання:
=> Чим була викликана потреба знати життя і звичаї інших народів, креслити карти?
=> Що сприяло розвитку історії як науки в V - VII ст.? Учні можуть дати приблизно такі відповіді:
-
Війни, торгівля, мореплавання.
-
Війни Юстиніана, вивчення праць античних істориків.
3. Мистецтво: архітектура, іконопис, мозаїка.
Розкриваючи питання про особливості візантійського мистецтва, вчитель характеризує деякі його види - архітектуру, мозаїку і іконопис.
архітектура
Учитель звертає увагу учнів на ілюстрацію підручника «Храм Св. Софії в Константинополі» (с. 66).
=> Яке враження собор Св. Софії виробляє на нас, що живуть в XXI столітті?
Розповідь вчителя:
Зовні храм не здається ні великим, ні ошатним. Але увійшли всередину він вражає величезним простором, величністю інтер'єру. Чому? Християнство змінило призначення
храму, його архітектуру і інтер'єр. У християнському храмі віруючі збиралися на богослужіння всередині. Отже, внутрішнє оздоблення храму Візантії нарядно, ніж зовнішній його вигляд.
У X - XI ст. замість витягнутого прямокутного будівлі затверджується хрестово-купольний храм. У плані цей храм мав вигляд хреста з куполом посередині, встановленим на круглому підвищенні - барабані.
Далі вчитель розповідає про собор Святої Софії в Константинополі в обсязі матеріалу підручника (с. 65-67).
мозаїка
Важливим завданням візантійських архітекторів був розподіл в храмі світла і тіні. Різнокольорові кубики смальти (сплав скла і фарби) зміцнювалися в грунт з різним нахилом, поверхня смальти робили трохи шорсткою. При русі віруючих в храмі шматочки смальти мерехтіли, іскрилися, переливалися, відбивали падаюче світло своїми гранями.
Учитель привертає увагу учнів до ілюстрації «Візантійська мозаїка» в підручнику (с. 70).
іконопис
Найголовнішим досягненням культури Візантії даного періоду стала іконопісь.В храмах, будинках з'являлися ікони - зображення Ісуса Христа, Богоматері, сюжети зі Святого Письма.
Учитель обов'язково повинен пояснити учням основні відмінності ікони від картини.
ікона
картина
Ікона - одкровення Боже.
Світогляд іконописця -міровоззреніе Церкви.
Ікона - поза часом, вона символ інобуття в нашому світі.
Авторство іконописця навмисно ховається, так як ікона -
Кисть іконописця безпристрасна: особисті емоції не повинні мати місця.
Ікона - засіб для спілкування з Богом і святими.
Для ікони характерна зворотна перспектива. творіння соборну.
Картина - це творчий образ, створений фантазією художника, він є формою передачі його власного світогляду.
Картині властива індивідуальність автора, характерне колірне рішення, своєрідна живописна манера. Картина емоційна, вона належить духовному світу художника.
Картина - місце для спілкування з автором і його ідеями.
Картина побудована за законами прямої перспективи.
Учитель повинен пояснити наступне: основна відмінність стилістики ікони від реалістичної картини - принцип зображення простору. (Для прикладу треба показати учням репродукцію будь-якої картини.) Для кращого розуміння прямого і зворотного перспективи треба намалювати або показати учням зображення залізничного полотна.
Учні бачать, що рейки сходяться в одній точці, розташованій на лінії горизонту. Це пряма перспектива.
На іконі ж точка сходу розташовується не в глибині картинній площині, а в що стоїть перед іконою людині, і паралельні лінії на іконі не сходяться, а навпаки, розширюються в просторі ікони.Це зворотна перспектива.
Пряма перспектива Зворотній перспектива
Ікони писали на дерев'яній основі - дошці. В основному для цього використовувався кипарис, а також і інші породи дерева -береза, сосна, дуб, осика, ялина.
Якщо зробити поперечний розріз ікони і подивитися на неї збоку, то можна виявити на ньому 4 шари.
Шар перший - ікона дошка. Іноді на іконну дошку наносили тканину - паволоки.
Шар другий - грунт, тобто основа під фарбу. Ґрунтова основа має білий колір і називається левкас.
Шар третій - барвистий. Для написання ікони використовуються темперні фарби.
Темпера - фарба, зроблена на основі порошкоподібних кольорових пігментів, сполучною речовиною яких служить емульсія, складена з води і яєчного жовтка.
Шар четвертий - захисний - натуральна оліфа.
Ознайомивши учнів з основними особливостями іконопису, доцільно уявити репродукцію ікони «Володимирська Богоматір».
Ця ікона була створена в Константинополі в першій третині XII століття і привезена на Русь в 1131-1132 рр., А в 1155 перенесено до Володимира, звідки й походить її назва. У візантійської іконографії вона називається «Богоматір Елеуса», тобто милосердна, в російській - «Богоматір Розчулення». Богоматір Розчулення - самий ліричний образ Богородиці.
Учитель звертає увагу учнів на наступне: Немовля Христос на руках Діви Марії довірливо охоплює її ручками і ніжно притискається своєю щокою до її щоки. Це пов'язано з трагічною долею Божого сина і скорботної про нього матері.
Учитель, показуючи ікону, акцентує увагу учнів на тому, що ікона знаходиться в Москві в Третьяковській галереї.
Поверхня ікони сильно спотворена численними реставраціями, однак лики Богоматері і Немовляти збереглися, і це дає уявлення про зміст образів і стилі письма.
Очі Богородиці овіяні смутком, її образ написаний темними фарбами. Весь її вигляд виконаний великий людської скорботи і тому так душевно близький всім.
Фігура Немовля світла, зворушлива і безпорадна, так як він знаходиться на зорі свого життя.
Ікона досі хвилює нас, так як в ній втілено загальнолюдське почуття - велика материнська любов.
4. Вплив культури Візантії на сусідні країни.
На закінчення вчитель розповідає про вплив культури Візантії на духовний розвиток інших країн і народів.
Держави, що прийняли християнство від Візантії, - Болгарія, Сербія, Київська Русь, Вірменія, Грузія - значною мірою зазнали впливу візантійської культури. Досягнення візантійської культури і мистецтва ці країни і народи примі нили творчо, поєднуючи їх з власними національними традиціями.
III. Закріплення вивченого матеріалу.
?! Запитання і завдання:
=> Поясніть, чому в Візантії були затребувані освічені, грамотні люди?
=> Вкажіть, в яких напрямках розвивалися наукові знання. => Який існував канон в оформленні християнського храму?
IV. Підсумок уроку.
Домашнє завдання: § 5, відповісти письмово на запитання 2, 4.
* Підготувати повідомлення: «Собор Святої Софії в Константинополі», «Ікона« Володимирська Богоматір ».