Особистісно-орієнтований урок по темі: «Епоха Петра I»
7 клас
Мета уроку:
-
Розвивати індивідуальні здібності учнів
-
Створити умови для прояву пізнавальної
-
активності учнів
-
Вчити діалогу, працювати парами, групою
-
Розвинути інтерес до особистості Петра I; сприяти
формування вміння висловлювати своє ставлення до
історичної особистості.
устаткування:
1 Карта «Росія з кінця 17 ст. до 60-х років 18 ст. »
-
Навчальні картини: «Петро I» (художник Сєров), «Ранок стрілецької страти» (художник Суріков)
-
Великий крейдяний малюнок на дошці - вітрильник
-
В. Артемов «Робочий зошит з історії Вітчизни» (завдання для груп)
-
Виставка книг: поеми Пушкіна «Полтава», «Мідний вершник»; Павленко «Петро Перший» (Життя чудових людей); Алексєєв «Небувале буває» (розповіді); Кончаловская «Дар безцінний»; Краснов «Бесіди з мистецтва в середній школі»
оформлення дошки
На дошці написана тема уроку, поміщені навчальні картини, карта. Під картою написано завдання: Ким були ці люди?
Апраксин Р.М., Шереметєв Б.П., Ягужинський П.І., Меншиков А.Д.
Мелом намальований вітрильник, в стовпчик записані дати: 1672-1725, 1682-1725, 1698, 1700, 1703 1714, 1700-1721, 1724
Хід уроку
учитель:
Повідомляє учням тему, мету, форми організації їх діяльності.
На початку уроку ми будемо брати участь в ігровій прес-конференції. Ви задасте свої питання «Петру I», в ролі якого сьогодні виступить (учитель називає ім'я учня, що має здібності лідера). Я думаю, він успішно впорається з цією роллю (готувався заздалегідь). Потім вам будуть запропоновані різні завдання, а в Наприкінці уроку ви дасте свою оцінку особистості і діяльності Петра I.
I Прес-конференція
Учні задають питання «Петру I» (готують заздалегідь)
При необхідності він користуються карткою.
Можливі варіанти питань:
-
Хто був першим вашим учителем, чого він вас навчив?
-
В які ігри ви грали в дитинстві?
-
З якою метою ви поїхали за кордон, під яким ім'ям?
-
Які країни ви відвідали?
-
Скільки кораблів було посторить за час вашого правління?
-
За що ви покарали стрільців?
-
Коли ви отримали титул «імператор»?
-
Які реформи ви провели?
-
Які битви Північної війни ви програли, а які виграли?
-
Що ви найбільше цінуєте в людях?
-
Які товари ви дозволяли вивозити, а які ввозити?
-
Хто міг відвідувати асамблеї, ніж там займалися?
-
З якою метою ви наказали розширити посіви льону і конопель?
-
Які європейські звичаї ви ввели?
і т.д.
Учитель дякує учня, який відповідав на питання і задавали запитання учнів.
II Завдання класу
1. Що означають ці дати?
2. Які з них мають відношення до картин, поміщеним на дошці і крейдяного малюнку?
1672-1725 Роки життя Петра I
1682-1725 Роки правління Петра I
1698 Повстання стрільців
1700 Введення європейського літочислення
1703 Підстава Санкт-Петербурга
1714 Гангутское бій
1700-1714 Північна війна
1724 Указ про заснування Академії наук
3. Ким були ці люди? (карту зняти, завдання на дошці під картою):
Апраксин Федір Матвійович, Шереметєв Борис Петрович, Ягужинський Павло Іванович, Меншиков Олександр Данилович
4. Про кого і чому Пушкін писав:
«І щастя пестунчик безрідний,
Полудержавний господар »
III Виступ учениці
Учениця, яка відвідує художню школу, розповідає про картину Сурікова «Ранок стрілецької страти» (література: Краснов «Бесіди з мистецтва в середній школі», Кончаловская «Дар безцінний»)
Учитель дякує ученицю за цікаву розповідь.
IV Завдання групам
Спочатку працюємо парами, потім обговорюємо в групі. Разом готуємо відповідь.
Завдання I групи
Розподіліть по колонках наступні явища (деякі з них можна помістити відразу в кілька колонок): Арифметичні школи, Морська академія, «Ведомости», Кунсткамера, «Лексикон», публічна бібліотека, асамблеї 1 січня, відкриття корисних копалин, Історія Північної війни », «бородовой знаки», гірські училища, «Юності чесне зерцало», гарнізонні школи, видання карт, винахід нових токарних верстатів, Акадедемія наук
Освіта
книговидавнича справа
Наука і техніка
європейські звичаї
Завдання II групі
Впишіть слова в позначені цифрами клітинки і в виділених клітинках прочитаєте прізвище першого «прібильщікі», кріпосного графа Шереметєва, який став завдяки своїм проектам з вишукування доходів для держави великим чиновником і поміщиком.
1. Вивезення товарів за кордон.
2. Велике промислове підприємство.
3. Ввезення товарів з-за кордону.
4. Людина, вишукують нові джерела державних доходів.
5. Головний морський порт Росії до Петра I.
6. Політика перевищення вивезення товарів з країни над їх ввезенням.
7. Назва податків в Росії.
8. Назва перепису населення.
1 Е
До
З
П
Про
Р
Т
2 М
А
Н
У
Ф
А
До
Т
У
Р
А
3 І
М
П
Про
Р
Т
4 П
Р
І
Б
И
Л
Ь
Щ
І
До
5 А
Р
Х
А
Н
Г
Е
Л
Ь
З
До
6 М
Е
Р
До
А
Н
Т
І
Л
І
З
М
7 П
Про
Д
А
Т
Ь
8 Р
Е
В
І
З
І
Я
Завдання III групі
Виправте не менше п'яти помилок в тексті:
Повернувшись з першої подорожі за кордон, Петро став завзято боротися за введення одягу російського крою. Городянам було заборонено голити бороди і носити одяг західноєвропейського зразка. Лише селяни і священнослужителі могли голити бороди. Іншим дозволялося голитися тільки після сплати спеціального мита.
відповіді учнів
Учитель оцінює виступив від групи учня і тих, хто активно працював в групі.
V Виступи учнів
Читання напам'ять уривків з поем Пушкіна «Полтава» і «Мідний вершник».
Завдання класу:
-
Визначте, як Пушкін ставився до Петра I?
-
А як ви ставитеся до особистості і діяльності Петра I?
учитель:
Пушкін ставився до Петра I з глибокою повагою. Петро став героєм його «Полтави», «Мідного вершника», «арапа Петра Великого». Ставлення своє до перетворень Пушкін висловив влучно і образно: «Росія увійшла в Європу, як спущений корабель - при стукоті сокири і громі гармат». Але Пушкін завжди пам'ятав, чиїм потом і кров'ю оплачувалися перемоги і успіхи петровського держави. Суворий цар, за його словами, «вуздечкою залізниці Росію підняв на диби». Протягом багатьох років висловлювалися різні оцінки особистості і діяльності. При всій їх несхожості, не можна не погодитися з тим, що Петро I - першокласний полководець, флотоводець, дипломат, державний діяч, реформатор. Він вірив у можливості Росії, його не зупиняли невдачі. Найяскравішою рисою його особистості було вражаюче працьовитість. Пушкін називав його «вічним працівником». Настільки ж примітна постійна тяга до знань і навчання інших. У зверненні з іншими був простий, але суворий, часом до жорстокості. У повсякденному житті був невибагливий, хоча любив розваги з приводу військових перемог. У великому і малому він залишався натурою цільної, діяльної. У нашій історії він по праву залишиться Петром Великим.
Домашнє завдання: написати твір про Петра I.