Тема: Що таке міф? Міфи Стародавнього Алтаю. Міф про походження Тенгрі. Дата: _______
Мета: З'ясувати, що таке міф, розглянути міфи Стародавнього Алтаю, міф про походження Тенгрі;
Формувати вміння простежувати хід історичного процесу; аналізу і порівняння міфів;
Виховувати повагу до історії своєї країни.
Мати: знання про те, що таке міф, про міфи Стародавнього Алтаю і міфі про походження Тенгрі.
Вміти: аналізувати і порівнювати новий матеріал, робити висновки, умовиводи.
Тип / вид уроку: вивчення нового матеріалу / традиційний
Місце в системі уроків: урок №1, с. 3-9
Обладнання: зошит, книга
Поняття: міф, Стародавній Алтай, Тенгрі.
Хід уроку
-
Орг. момент
-
Підготовка до сприйняття
-
Вивчення нового матеріалу
Міф (грец. Μῦθος, букв. Сказання, переказ) - розповідь, яка передає уявлення людей про світ, місце людини в ньому, про походження всього сущого, про богів і героїв.
Переважання міфологічної свідомості відноситься головним чином до архаїчної (первісної) епосі і зв'язується, насамперед, з її культурним життям, в системі смислової організації якої міф відігравав визначальну, домінуючу роль. У міфах події розглядаються в тимчасовій послідовності, проте часто конкретний час події не має значення і важлива лише відправна точка для початку розповіді.
Як зазначав А. А. Потебня, "мова є головне і первісних знаряддя міфології", її не можна мислити поза слова, а тому вона належить словесності і поезії. Оскільки міфологія освоює дійсність у формах образного оповідання, вона близька за своєю суттю літературі і історично передбачила багато її можливості і зробила на її ранній розвиток всебічний вплив. Міфи дуже довго служили в якості найважливішого джерела відомостей про минуле, складаючи більшу частину відомих історичних праць античності, наприклад Геродота і Тита Лівія.
Міфи - це давні оповіді, які розповідають про походження людини і всесвіту, про таємниці смерті і народження, про чудеса світу і подвиги, про любовні переживання героїв, богів і царів.
Міф і історія
Про реальні події і про героїв минулих епох оповідає історія. А міф розповідає про події доісторичного часу (про створення світу, про первопредметов і перводействіях, про епоху первопредков). Події міфічного часу для стародавньої людини набувають значення прикладу і зразка для наслідування.
Людина з давніх-давен був міфотворцем. Археологи виявили в неандертальських похованнях знаряддя праці, зброю і кістки жертовних тварин - свідчення віри в інший світ, незримий, але схожий з земним. Бути може, неандертальці складали казки про те, як живеться тепер їх покійному побратимові. Але в будь-якому випадку без сумніву, що вони замислювалися про смерть так, як не замислюється про неї жодна тварина. Тварини бачать, як вмирають їм подібні, але, наскільки нам відомо, не намагаються осмислити смерть. Неандертальські ж поховання вказують на те, що, усвідомивши свою смертність, найдавніші люди виробили і систему уявлень, що дозволяла з нею примиритися. Неандертальці, що ховали померлих з такою турботою, цілком ймовірно, вважали, що реальність не обмежується зримим, матеріальним світом. Таким чином, людини з незапам'ятних часів відрізняла здатність породжувати ідеї, що виходять за межі його повсякденного досвіду.
Ми - істоти, спрямовані на пошуки сенсу. Собаки не віддаються болісних роздумів про своє призначення, не турбуються про стан собак у всьому світі і не намагаються поглянути на своє життя під іншим кутом зору. Людина ж, задаючись подібними питаннями, схильний впадати в розпач, зіткнувшись з їх нерозв'язністю. Тому споконвіку ми складали сюжети, які дозволяли людині вписати своє життя в рамки ширшого цілого, виявити якусь структуру, що лежить в основі буття, і відчути, що, всупереч всім невтішним свідченням зворотного, життя зовсім не позбавлена сенсу і цінності.
Ще одна характерна особливість людської свідомості - здатність породжувати ідеї і відчувати стану, що не піддаються раціональному поясненню. Ми володіємо уявою - здатністю міркувати про предмети, які не перебувають в межах безпосередньої досяжності і навіть зовсім не існували до того, як вони виникли в нашому розумі. Саме завдяки уяві виникли релігія і міфологія. В наші дні міфологічне мислення часто засуджується і скидається з рахунків як ірраціональне і придатне лише для потурання людських слабостей. Але не слід забувати, що без уяви вчені не змогли б осягати нові істини і винаходити нові технології, завдяки яким вся наша діяльність стала незмірно більш продуктивною. Уява вчених уможливило польоти в космос і прогулянки по Місяцю - звершення, колись мислимі лише в області міфу. Міфологія і наука спільно розширюють і допомагають реалізувати потенціал людини. І, як ми побачимо, міфологія поряд з наукою і технологією зовсім не закликає до відходу від світу, а, навпаки, робить наше життя в цьому світі більш повної і насиченою.
На прикладі неандертальських поховань нам відкриваються п'ять важливих принципів, що характеризують міфологію.
По-перше, в основі міфу майже завжди лежать досвід зіткнення зі смертю і страх зникнення.
По-друге, кістки жертовних тварин свідчать про те, що поховання супроводжувалося жертвопринесенням. Міфологія, як правило, пов'язана з ритуалом. Багато міфів не мають сенсу поза породив його священнодійства, і в профанної обстановці він незбагненний.
По-третє, ритуал, пов'язаний з неандертальських міфом, відбувався над могилою, у порога людського життя. Найглибші і значущі міфи оповідають про граничні станах, змушуючи нас вийти за межі повсякденного досвіду. Кожному з нас в тому чи іншому сенсі інколи доводиться йти туди, де ми ще ніколи не бували, і робити те, чого ми ще не робили. Міф розповідає про невідомому, про те, для чого ми спочатку не можемо підібрати слів. Таким чином, міф дозволяє заглянути в осередок великого безмовності.
По-четверте, міф - це не самодостатня розповідь. Він показує нам, як слід поводитися. Неандертальці нерідко надавали тілам померлих позу зародка - як знак підготовки до переродження; але наступний крок покійному належало зробити самостійно. Правильно інтерпретована міфологія вводить нас в правильне духовне або психологічний стан, що забезпечує надалі правильну дію - в цьому світі або в іншому світі.
І нарешті, всі міфології проголошують існування іншого світу, що є сусідами з нашим і в якомусь сенсі його підтримує. Віра в цю незриму, але більш могутню реальність, іноді звану світом богів, - основна ідея будь-якої міфології. Її називали «вічної філософією», оскільки на неї спиралися міфологія, ритуальна життя і соціальна організація всіх спільнот до зародження сучасної науки, а в більшості співтовариств з традиційним укладом - і в наші дні. Відповідно до цієї вічної філософії, у всього, що відбувається в світі дольнем, у всього, що ми тут бачимо і чуємо, є свій відповідник в Божественному, горнем світі, і воно яскравіше, сильніше і довговічніше свого земного аналога. Вся земна реальність - лише бліда тінь, недосконале подобу свого архетипу, початкового зразка. І тільки участю в Божественного життя смертний, слабка людина може реалізувати свій потенціал. Міфи надавали чіткий образ і чітку форму тієї реальності, яку люди відчували інтуїтивно. Міфи оповідали про те, як живуть боги, - і не заради цікавості або розваги, але для того, щоб люди могли наслідувати цим могутнім істотам і пізнавати Божественне на власному досвіді.
Для сучасної культури, заснованої на наукових уявленнях, характерно вельми спрощене поняття про Божественне. У Стародавньому світі боги рідко мислилися як якісь надприродні і майже знеособлені істоти, які ведуть абсолютно відокремлену метафізичну життя. Міфологія відносилася не до області теології в сучасному розумінні цього слова, а до області людського досвіду. Люди вірили, що боги, самі люди, тварини і природа нерозривно пов'язані один з одним, підпорядковані одним і тим же законам і складаються з однієї і тієї ж Божественної субстанції. Спочатку світ богів ні відділений від світу людей онтологічної прірвою. Говорячи про Божественне, люди зазвичай мали на увазі якісь земні явища. Боги були невіддільні від бурі, моря, річки або потужних людських емоцій - любові, люті, сексуальної пристрасті - на мить немов би переносять людини на інший план існування і дозволяють поглянути на світ новими очима.
Таким чином, міфологія покликана підтримувати нас в скрутних ситуаціях.У давнину вона допомагала людям знайти своє місце в світі і свій істинний шлях. Всім нам хочеться знати, звідки ми прийшли, але оскільки витоки людського роду губляться в імлі доісторичних часів, люди складали міфи про своїх праотців, - міфи, що не мають відношення до історичної дійсності, але допомагали пояснити особливості їх оточення і прийняті в суспільстві звичаї. Точно так же всім нам хочеться знати, куди ми йдемо, - і точно так же ми складаємо міфи про загробне життя (хоча, як ми побачимо, далеко не кожна міфологія обіцяла людині безсмертя душі). І, нарешті, всім нам хочеться знайти пояснення тим особливим миттєвостей в нашому житті, коли нам вдається піднятися над буденністю. Ми відчуваємо, що людина і матеріальний світ таять в собі щось більше, ніж можна побачити очима, - і це почуття знаходить вираз у «вічній філософії».
В наші дні саме слово «міф» часто служить синонімом звичайної неправди. Політик, якого звинувачують в якихось махінаціях, заявить, що все це «міф», маючи на увазі, що насправді нічого цього не було. Коли ми чуємо про богів, які походжають по землі, про мерців, що встають з могил, або про водах морських, чудесним чином розступалися, щоб пропустити обраний народ до свободи, ми просто відмахується від усіх цих «байок»: адже вони абсолютно неймовірні і відверто суперечать всьому, що ми вважаємо реально можливим. З XVIII століття у нас склався науковий підхід до історії, і тепер нас цікавить головним чином тільки те, що відбувалося насправді. Але до настання сучасної епохи, людей, які писали про минуле, перш за все, цікавили не події як такі, а то, що ці події означають. Міф був подія, в якомусь сенсі, що сталося одного разу, але при цьому повторюється постійно. Звичний нам строго хронологічний підхід до історії не дозволяє підібрати слово для опису подібного явища. Але міфологія - це особлива форма мистецтва, спрямована за межі історії до позачасового ядру людського буття, яка допомагає вирватися з хаотичного потоку випадкових подій і вловити відблиск самої суті реальності.
Досвід трансценденції знаком людині з найдавніших часів. Всі ми прагнемо випробувати миті екстазу, що зачіпає в нас якісь глибинні струни і дозволяє хоч ненадовго піднятися над самими собою. У такі моменти ми переживаємо все, що відбувається набагато сильніше, ніж зазвичай. Ми включаємось на повну потужність, проявляємо свою людську природу у всій повноті. Одним з найбільш традиційних шляхів до екстазу колись була релігія; тепер же люди, що не знаходять екстатичних переживань в церквах, синагогах і мечетях, шукають їх де завгодно - в живописі, музиці, поезії, танцях, наркотики, секс, спорт ... Міфологія, як музика і поезії, покликана пробуджувати в людині стан екстазу - навіть перед обличчям відчаю, що охоплює нас при думці про смерть. І якщо міф на це не здатний, отже, він віджив своє і втратив будь-яку цінність.
Таким чином, не слід вважати міф всього лише нижчою формою мислення, яку в століття розуму можна відкинути через непотрібність. Міфологія - це зовсім не примітивний прообраз історії, а описані в міфах події анітрохи не претендують на роль об'єктивних фактів дійсності. Подібно роману, опері або балету, міф - це гра, але гра особлива: вона перетворює наш роздроблений, трагічний світ і допомагає виявити нові можливості, ставлячи собі питання «а що, якщо? ..» - тим самим питанням, якому ми зобов'язані найважливішими філософськими , науковими і науково-технічними відкриттями. Таку саму духовну гру, можливо, вели неандертальці, які готували свого померлого побратима до нового життя: «А що, якщо крім цього світу існує ще щось? І як це може вплинути на наше життя - духовну, побутову, суспільну? Можливо, ми б змінилися? Стали б досконаліше? І якби ми дійсно змінилися, хіба це не означало б, що наш міф в якомусь сенсі правдивий, що в ньому міститься якась важлива для нас істина, хоча ми і не можемо довести цього раціонально? »
Людина - єдина жива істота, що зберігає здатність до гри на все життя [2]. Тварини (за винятком живуть в неволі, в штучних умовах) втрачають властиву дитинчат грайливість, як тільки стикаються з суворою дійсністю в дикій природі. Люди ж і в дорослому віці продовжують грати різними можливостями і, подібно дітям, творити уявні світи. В області мистецтва, вільного від обмежень розуму і логіки, ми створюємо і поєднуємо нові форми, які збагачують наше життя, повідомляють нам щось важливе і в основі своїй «справжнє». А в області міфології ми схожим чином висуваємо гіпотезу, втілюємо її засобами ритуалу, діємо відповідно до неї і осмислюємо її вплив на наше життя - і так нам відкривається ще одна з таємниць болісної головоломки життя.
Отже, міф правдивий, бо ефективний, а не тому, що дає нам якусь інформацію про факти дійсності. Якщо ж він не допомагає нам глибше проникнути в таємниці життя, то він даремний. Істинно цінний міф - це міф працює, тобто вселяє нам нові думки і почуття, що дарує надію та спонукає жити більш повним життям.
Міфологія може перетворити нас лише за умови, що ми будемо слідувати її вказівкам. Міф - це, по суті, наставник: він пояснює нам, що ми повинні робити, щоб збагатити своє життя. Якщо ми не застосовуємо його до своєї життєвої ситуації і не втілюємо його у власному житті, міф залишається таким же незрозумілим і чужим, як правила незнайомій настільної гри, які часто здаються нудними і заплутаними, поки не почнеш грати.
Ніколи ще людина не опинявся так далекий від міфу, як в наші дні. Але в старовину міфологія відігравала виключно важливу роль. Вона не тільки допомагала людям знаходити сенс життя, а й розкривала сфери свідомості, що не досяжні іншими шляхами. Міфологія - це рання форма психології. Перекази про богів і героїв, що спускалися в підземний світ, що проходили лабіринти і билися з чудовиськами, виявляли таємниці підсвідомості, показуючи людям, як справлятися зі своїми внутрішніми кризами. Починаючи прокладати маршрут сучасного мандри в світі душі, Фрейд і Юнг в спробах пояснити свої відкриття інтуїтивно звернулися до міфології і дали нову інтерпретацію старих міфів.
В цьому немає нічого нового. Завжди існували різні версії одних і тих же міфів, що не зводяться до якої-небудь однієї, ортодоксальної. Щоб як і раніше доносити до нас укладену в ньому позачасову істину, міф повинен пристосовуватися до обставин, що змінюються. Цей короткий огляд історії міфології покаже, що всякий раз, коли людство здійснювало стрибок в своєму розвитку, відповідно до нових умов змінювалася й міфологія. Але людська природа багато в чому залишається незмінною, і багато міфів, породжені культурами, які не мають нічого спільного з сучасною, як і раніше закликають до самих глибинних нашим страхам і бажанням.
- А зараз я пропоную вам заповнити наступну таблицю:
Назва
Основна характеристика
Міф це ...
Міфи Стародавнього Алтаю ...
Міф про походження Тенгрі ...
- Після того, як клас заповнить цю таблицю, починається її обговорення. У разі того, якщо клас не встигає її заповнити, то учні будинку повинні будуть дозаполняется таблицю, а на наступному уроці вчитель її перевірить вибірково.
-
Систематизація і закріплення
-
Що таке міф?
-
Що ви знаєте про міфи Стародавнього Алтаю?
-
Що ви знаєте з міфу про просіхожденіі Тенгрі?
-
Домашнє завдання
Тема: Походження божеств. От-Ана. Сини Тенгрі. Дата: _______
Мета: Розглянути історичний процес походження божеств, познайомитися з божествами От-Ана і синами Тенгрі;
Формувати вміння простежувати хід історичного процесу; аналізу і порівняння божеств;
Виховувати повагу до історії своєї країни.
Мати: знання про історичний процес походження божеств, божествах От-Ана і синів Тенгрі.
Вміти: аналізувати і порівнювати новий матеріал, робити висновки, умовиводи.
Тип / вид уроку: комбінований / традиційний
Місце в системі уроків: урок №2, с. 10-13
Обладнання: зошит, книга
Поняття: Тенгрі, От-Ана, Кайсар, Чингіз, Ер-Сайин.
Хід уроку
1. Орг. момент
2. Опитування д / з (перевірка письмового домашнього завдання + усний переказ)
3. Підготовка до сприйняття
4. Вивчення нового матеріалу
Тенгрі - верховне божество неба политеистического пантеону народів Євразії тюрко-монгольського походження. Інша його назва - «Кок Тенгрі / Көк Тәңірі» (Небесний Бог).
Вперше зафіксовано в китайських літописах при описі хуннов як 撑犁:
«匈奴 谓天为撑犁»: Хунну називають Тянь (天 назва неба або Небес по-китайськи) Тенгрі.
- Слово «Тенгрі», написане Орхонский листом
У державах тюркомовних народів Середніх століть, в тому числі у власне древніх тюрків (тюркютов), хани засновували свою владу на ласки Тенгрі.Ці правителі сприймалися як володарі дару Тенгрі, що дав їм особливу благодать - кут, носили тронні імена, що підкреслює їх обраність, такі, як Тенгрікут, Кутлуг або Куталмиш.
Описуючи свою подорож на Волгу в 921-922 рр., Ібн Фадлан писав про кочових тюрків:
А якщо когось із них осягає несправедливість або трапиться з ним що-небудь неприємне, він підніме свою голову до неба і каже: «Бір Тенгрі», а це по-тюркською «[клянусь] богом єдиним», так як «бір» по-тюркською «один», а «тенгрі» на мові тюрків - «бог» [5]
Предки тюркських народів були анімістами, слідуючи шаманським віруваннями, вони почитали небесних богів і сили природи. На думку Махмуда ал-Кашгар, Тенгрі був відомий як творець рослин і громовержець. Тюркомовні народи використовували прикметник «Тенгрі», що означає «небесний, божественний», для позначення всього грандіозного або особливо значущого, як, наприклад, пік Хан-Тенгрі або Кантегир (Хакаський Хан-Тігір) в Західних Саянах (Киргизстан).
Основними божественними сутностями в монгольському тенгріанство були Небесний Отець (монг. Тенгер Ецег) і Мати-Земля (монг. Газар Ееж). Віра у всесвітнього, що дарує перемоги бога служило в Монгольської імперії ідеологічним засобом посилення контролю хана. Так, веління монгольських владик підкріплювалися посиланням на «Силу Вічного Неба».
Ім'я бога, на думку учасників проекту «Етимологічна база Старостіна» походить від общеалтайской лексеми з початковим значенням «клятва, божество».
Походження зв'язується також з шумерським клинописним знаком DINGIR ( «Небо»), з китайським терміном Тянь, в значенні «Небо».
- А зараз читаємо с.10-13 (5-7 хвилин). ОБГОВОРЕННЯ
5. Систематизація і закріплення
-
-
Як відбулися божества?
-
Що ви знаєте про богиню От-Ана?
-
Як звали синів бога Тенгрі?
Домашнє завдання
Тема: Розподіл Всесвіту на світи. Жер-Су. Білий і Чорний боги шляхів. Тенгрі Улкен і Ерклік. Походження демона Еркліка і богатиря Мангдишіре. Душа.
Дата: _______
Мета: Розглянути поділ Всесвіту на світи, познайомитися з Жер-Су, Білим і Чорним богами шляхів, Тенгрі Улкен і Ерклік, розглянути походження демона Еркліка і богатиря Мангдишіре, і зрозуміти що таке душа;
Формувати вміння простежувати хід історичного процесу; аналізу і порівняння божеств;
Виховувати повагу до історії своєї країни.
Мати: знання про поділ Всесвіту на світи, Жер-Су, Білому і Чорному богів шляхів, Тенгрі Улкен і Ерклік, походження демона Еркліка і богатиря Мангдишіре, про те, що таке душа.
Вміти: аналізувати і порівнювати новий матеріал, робити висновки, умовиводи.
Тип / вид уроку: комбінований / традиційний
Місце в системі уроків: урок №2, с. 14-20
Обладнання: зошит, книга
Поняття: Жер-Су, Білий і Чорний боги шляхів, Тенгрі Улкен, Ерклік, Мангдишір.
Хід уроку
1. Орг. момент
2. Опитування д / з (усний переказ)
3. Підготовка до сприйняття
4. Вивчення нового матеріалу
Розподіл Всесвіту на світи.
Крім нашого світу, в якому вдень сяє Сонце - Кун, а вночі світить Місяць - Ай, крім нашого сонячно-місячного світу у всесвіті є 99 світів. Кожен з світів має своє Сонце і Місяць, своє Небо і Землю. Під землею знаходиться Пекло.
Наша всесвіт ділиться на Верхній, Середній і Нижній світи.
Верхній світ називається Кан (Курбустан, Тенгер). Земля тут Алтин Теленгей - Золота Земля. Управляє ним Мангизин-Матмаси за велінням самого Тенгрі Улкена. Пекло Верхнього світу називається Мангис-точірі-там. Головний управитель його - Патпан-Кара.
Середній світ називається Езрен Тенгер. Ним керує Більгейн-кере-Атту-Тяран-мизика-кай - Всемогутній. Земля середнього світу - Алтун шарка. Пекло, їй належить, - ТЕПКО-кара-там. Управитель його - Патпан-каракчі (розбійник, грабіжник).
Світ, в якому живемо ми, люди - найменший і найнижчий. Називається він Кара-Тенгер (Чорне небо). Головний управитель в ньому - Майторе. Небо нашого світу має 33 шару, один вище іншого. Належний нашої Землі пекло називається Таптан-кара-таш. Управляє ним Керей-хан, тобто Лютий.
Жер-Су.
У самому центрі Землі варто світова гора Сумер (або Хан-Тенгрі). Це давньотюркський Олімп. На ній живуть боги і душі наших предків.
На вершині гори Сумер є молочне озеро. Центр гори є осередок Землі і Неба. З нього зростає величезна тополя Байтерек з золотими гілками і широким листям. Верхівка Байтерек знаходиться в Верхньому світі, де мешкає Тенгрі Улкен.
На горі Сумер живе дух - Жер-Су (Єр-Су) - дух землі і води. Він головний з духів.
На сході від молочного (білого) озера розташоване озеро з червоною водою, але його неможливо побачити звичайним зором. В цьому озері живе Кер Балик - господар морських тварин. Усередині нього знаходяться душі-зародки. У міру необхідності Кер Балик передає душі-зародки духу Жер-су, який, в свою чергу, передоручає їх Жайик, посереднику між людьми і духами.
Жайик - дух-небожитель. Але частіше він живе на землі серед людей. Тенгрі Улкен послав його охороняти людину від напастей. Жайик - посередник між людиною і Тенгрі Улкен, оскільки людям не можна бачити Улкена і інших богів на власні очі. Жайик віддає душі-зародки От-Ана (Матері-Вогню), після чого народжуються люди і жвіотние.
Білий і Чорний боги шляхів.
На небі живуть 2 брата, 2 бога: Алажол Тенгрі і Карадоле Тенгрі - Білий і Чорний боги шляхів, божества дороги. Це дуже важливі для кочівників боги. Алажол Тенгрі - син світанку, світлого дня. Каражол Тенгрі - син ночі. Алажол виїжджає вранці. Він розганяє темряву, дає людям світло, жізннную силу, продовжує життя. Каражол слід за своїм братом. Він двіжестя тільки вночі, виправляє огріхи, допущені днем, зцілює хворих, карає ледачих і брехливих. Боги виконують розпорядження Тенгрі, передають людям його волю і накази.
Тенгрі Улкен і Ерклік.
Два початку керують світом: добре - Тенгрі Улкен (Великий бог), і еговечний ворог - Ерклік (божество зла, демон). Обом їм підпорядковується безліч духів. Тенгрі Улкен підкоряються чітсие духи - ару немее. Еркліку підкоряються нечисті духи - кара немее.
Тенгрі Улкен дуже добрий і Милостливим бог. Він не здатний зробити щось неприємне для людини.
Демон Ерклік - вічний ворог Тенгрі Улкена. Він не може не злодействовать, лише відкладає свої підступи проти людини на деякий час, а потім починає їх знову. Все зло на Землі - від Еркліка.
Походження демона Еркліка і богатиря Мангдишіре.
Коли на Землі ще не було людей, тобто вони ще не були створені, Тенгрі Улкен (Великий бог) угледів на море масу землі, плаваючу, як крижина, і до неї прирослий шматок глини, схожий на обриси людини. Тенгрі Улкен відрізав цей шматок глини від плаваючою маси, як відрізають матерію, і сказав: «Що це таке бездушне? Нехай це буде розумною істотою! »
І стала глина якимось розумним істотою ...
Тенгрі Улкен назвав цю першу створену їм розумну тварину Ерклік, що означає «мужній, сміливий».
Інша маса, оскільки до неї доторкнулися руки і дихання бога Тенгрі Улкена, стала великою рибою. Тенгрі Улкен назвав її пель - риба таймень.
Демон Ерклік, прокинувшись розумним, озирнувся навколо, отвскал Тенгрі Улкена і став його вірним другом і молодшим братом. Але через деякий час велика заздрість охопила його, він став рівняти себе з богом Улкен і навіть в думках своїх підніматися над ним. Він став зарозуміло думати: «Якби я був бог, я створив би тварюк краще, ніж Тенгрі Улкен!» І демок Ерклік все більше і більше заздрив Тенгрі Улкен за те, чтот той був першим і все створював на світлі. І, нарешті, стане нам противником і ворогом Тенгрі Улкен і всім створеним богом створінням.
Побачивши, що Ерклік хоче ворогувати з ним (а це було неприпустимо), Тенгрі Улкен створив собі іншого друга, богатиря Мангдишіре (Вічна Влада, Вічна сила, Вічний престол), щоб він завжди був з ним, проітвоборствовал і бився з демоном Еркліком.
Щоб створити богатиря Мангдишіре, Тенгрі Улкен витягнув з каменю сік і з нього зробив метал (суміш чавуну з сріблом) і виліпив скульптуру богатиря Мангдишіре. Так що став він міцніше каменю. У цю брилу він вдихнув душу, і богатриь ожив. Не було на Землі істоти більш могутнього, ніж богатир Мангдишіре (Вічна влада і Вічна сила).
душа
Людина складається з тіла і душі. За життя душа людини наділена 4 властивостями, необхідними для існування. Властивості ці: кут, дзига, тин і сур. Кут - це зародок, а також життєва сила, що підтримує життя людини. На дев'ятому небесному шарі у Тенгрі Улкена і його синів зростає священна береза, а гілках якої, немов лист, висить кут - життєва сила людини. Коли настає час кому-небудь народитися, з волі Тенгрі кут падає зі священної берези і потрапляє через димохід в будинок. При цьому Тенгрі визначає майбутню долю людини. Творцем людського кута є - Умай. Кут людини через От-Ану втілюється в утробі матері і приймає вид червоного черв'ячка. Цей зародок і надалі переходить по природному розвитку в звичайний плід людини. Разом з кутом на землю опускається і Умай, яка охраяет його навіть в утробі матері. При пологах вона допомагає дитині з'явитися на світло, вступає в боротьбу зі злим духом, посланцем Еркліка, який перешкоджає народженню і тягне дитину до себе.
Тенгрі Умай не тільки охороняє дитину, але і доглядає за ним, миє личко, прочищає вії. Вона розважає, виховує його, розмовляє з ним по-своєму. Вони добре розуміють один одного. Тенгрі Умай знаходиться біля дитини і опікується його, поки він не почне ходити, бігати і, головне, розуміти мову, легко говорити, тобто до 5-6 років. Потім спілкування дитини з Умай припиняється, і він зростає самостійно.
Кут тварин - їх зародок і життєва сила, що підтримує дельнейшее існування.
Кут рослин теж розуміється як зародок.
Юла - це той же кут, але вийшов з тіла людини, блукаючий і що не може потрапити назад. По виходу з тіла дзига живе в просторі, на волі. У цей час людина, якій вона належить, страждає хворобливою сплячкою: де сидить, там і спить. Під час свого мандрівки дзига може потрапити до злим духам, і тоді вони можуть з'їсти її. Людина в таких випадках довго і тяело хворіє, а потім помирає.
Тин - духовне властивість, здатність дихати. Воно притаманне людині, худобі, звірам, птахам, траві і деревах. Цією здібності позбавлені камені. У рослинному світі тин розуміється, як здатність рости. Життя рослини безсмертна і постійна, тому що корінь залишається в землі, і рослина вічно можна підтримувати своє буття. Не слід без потреби рубати дерева і рвати траву, щоб не заподіяти їм біль.
Сур - є образ людини, його вигляд. Наприклад, Сурет в перекладі з казахської мови - малюнок, живопис, зображення.
Суром наділені також і тварини. Відділення сура від людини відбувається з волі Умай. Таку свою волю Умай записує в книгу Теенгрі Улкена «Савбир-бітіг». Якщо сур повинен відокремитися від людини, тоді запис в книзі про нього стає чорною. Відокремлюючи сур від людини, Умай тим самим кладе початок кінця його земного існування. Сур починає жити поза людиною і є як би смертної тінню його. Сур може відокремити від людини за 7 або 10 років до його смерті. Після смерті людини його сур направляється до того духу, від якого людина отримала кут на своє земне існування.
Суна - душа людини. Душу створив демон Ерклік і наділив нею людини всупереч волі Тенгрі Улкена і інших богів.
У момент смерті сунна виходить з тіла і до поховання залишається в будинку померлого. Завдяки присутності Суни (душі) небіжчик продовжує чути і розуміти все, що відбувається навколо нього. Після поховання суна (душа небіжчика) деякий час жівте будинку, а потім йде на суд до Еркліку.
5. Систематизація і закріплення
-
Як сталося поділ Всесвіту на світи?
-
Що ви знаєте про Жер Су?
-
Що нового ви сьогодні для себе дізналися?
Домашнє завдання
-
с. 14-20 читати, переказувати
-
приготувати додатковий матеріал з пройденої теми у вигляді невеликого оповідання
Тема: Як була створена людина. Історія собаки. Створено першої жінки. Як Ерклік хотів забрати до себе душі людей.
Дата: _______
Мета: Розглянути, як була створена людина, історію собаки, створення першої жінки, як Ерклік хотів забрати до себе душі людей;
Формувати вміння простежувати хід історичного процесу; аналізу і порівняння божеств;
Виховувати повагу до історії своєї країни.
Мати: знання про те, як була створена людина, про історію собаки, створення першої жінки, про те, як Ерклік хотів забрати до себе душі людей.
Вміти: аналізувати і порівнювати новий матеріал, робити висновки, умовиводи.
Тип / вид уроку: комбінований / традиційний
Місце в системі уроків: урок №3, с. 21-30
Обладнання: зошит, книга
Поняття: Майторе
Хід уроку
1. Орг. момент
2. Опитування д / з (усний переказ + захист додаткового матеріалу з пройденої теми у вигляді невеликого оповідання)
3. Підготовка до сприйняття
4. Вивчення нового матеріалу
- Робота проходить по рядах. Кожен ряд отримує свою підтему і розкриває її у вигляді творчого проекту. Після чого відбувається сумативне взаімооценіваніе вторческіх проектів групами.
Як була створена людина
Крім Еркліка і Мангдишіре Тенгрі Улкен створив безліч інших істот, щоб вони служили йому, і розпорошилися їх в інших світах.
ТЕГРА Улкен сотвеоріл кістки людини з очерету, а тіло його з глини. Потім він дмухнув у вуха і в ніс людини, і стала людина живою і розумний. Коли Тенгрі Улкен дмухнув у вуха, в тіло людини разом з божественним диханням пройшло в. А коли дмухнув у ніс - в голову людини увійшов розум - розум.
Так Тенгрі Улкен створив сім чоловіків. Потім, не відходи від місця творіння, Тенгрі Улкен звернувся до Сходу, де знаходиться Алтин Тау - Золота Гора (Алатау, Алтай), і створив ще одного чоловіка і одне дерево і поставив їх на Алтин Тау - Золоту Гору особою на Захід. Але перш ніж вдихнути в восьмого людини душу і розум, Тенгрі Улкен сказав йому: «Ти знай: все, що я створю, гарне чи, погане чи, над усім цим ти будеш володарем. Ти будеш розпоряджатися, кому померти від голоду, кому від ситості померти, кому хворим бути, кому бути здоровим. Ти все знай! ».
Епізод із створенням світу цілком можна порівняти з уривком з дуже древньою шумеро-вавилонській книги «Сказання про Атрахасисе» 2 тис. До н.е., в якій сказано: «У перший же місяць, в дні сьомий і п'ятнадцятий, Він (Енкі) здійснив обряд очищення. «Премудрого» бога, що має розум, Вони (боги) вбили в своєму собранье. З його тіла на його крові намесіть богиня Нинту глини ... відламати 14 скибок глини, Сім вона поклала направо, Сім вона поклала наліво, Цегла - посередині між ними. Зібралися в мудрості і познанье Богині народження - сім і сім їх, Сім мужів вони створили, Сім вони створили жінок ... ».
Історія собаки. Створено першої жінки.
Створивши 8 осіб і 8 дерев, Тенгрі Улкен пішов у своїх справах і протягом семи років не відвідував своїх творінь. Через 7 років він відвідав їх і з подивом виявив, що, як було 8 чоловік, так і є: потомства від людей не додалося. Тільки на 8 деревах виросло по великій новій гілці. Тоді Тенгрі Улкен запитав: «Тому це так: дерева множаться, в люди не мають потомства?» На це 8-й чоловік, який стояв на Алтин Тау (Золотий Горе), відповів богу так:
- З чого вирости? Поясни, як розмножуватися?
Тенгрі Улкен сказав йому:
- При створенні тебе я ж казав: «Ти знай: все, що я створю, гарне чи, погане чи, над усім цим ти будеш володарем. Ти будеш розпоряджатися, кому померти від голоду, кому від ситості померти, кому хворим бути, кому бути здоровим. Ти все знай! »Тепер іди до решти 7, а я за тобою прийду через 3 дня.
Коли 8-й людина з гори Алтин Тау прийшов до решти 7 людям, він подумав:
- Мені ж Тенгрі Улкен пояснив: «Ти знай: все, що я створю, гарне чи, погане чи, над усім цим ти будеш володарем. Ти будеш розпоряджатися, кому померти від голоду, кому від ситості померти, кому хворим бути, кому бути здоровим. Ти все знай! »Тепер я знаю, що робити!
І він почав творити жінку, як Тенгрі Улкен створив його самого, людини. З очерету він зробив кістки, з глини виліпив тіло. Але коли він зібрав все це разом, тіло стало розвалюватися на частини. Тоді 8-й людина з Алтин Тау зірвав траву чудотворну, зім'яв її в руках і, тримаючи в долонях, дмухнув на неї. З цієї трави стала змія. Людина взяв змію і обвілш нею тіло сотверенного їм істоти, щоб воно не розпадалося. В цей час прийшла послана Тенгрі Улкен собака з запискою в зубах. 8-й чоловік, взявши записку, прочитав: «Нехай твоє ім'я буде Майторе. Ти над усіма володарюй ».
На третій день Тенгрі Улкен пішов провідати людини з Алтин тау, названого іменем Майторе, а той на знак уваги до бога поспішив до нього на зустріч. Майторе доручив собаці охороняти бездушне своє творіння.
Злий демон Ерклік тільки і чекав цієї помилки.Він прийшов до незакінченим творінню, дмухнув йому в ніс із залізної труби на 7 ладах і в обидва вуха дмухнув, граючи на цьому залізному інструменті з 9-ю язичками, і вклав, таким чином, душу і розум в тіло людини жіночої статі. Але людина цей, оскільки в нього вдихнув життя і розум демон зла Ерклік, виявився не таким, як має бути: душа у нього виявилася злісна, як у змії, і завжди на 7 ладів, розум на 9 різноголосих мов. І до всього - тіло було смердюче.
Майторе, не знаючи цієї події, зустрів Тенгрі Улкена і скзал: «Ти мені говорив, знай: все, що я створю, гарне ле, погане чи, над усім цим ти будеш володарем. Обнадежанний цим, я створив людину-жінку. Але душі в ній ще немає. Я прийшов запитати у тебе, продовжувати мені творити чи ні? »
Тенгрі Улкен, передчуваючи недобре, відповів: «Іди швидше, біжи назад!»
Майторе швидко повернувся і, бачачи свою людину вже жвавим, сказав своєму сторожу - собаці: «Собака ти і є собака! Навіщо ти допустила Еркліка? Як він зміг тебе обдурити? »
Собака на це відповідала:
- Ерклік пообещл мені: «Я дам тобі шубу, яка не буде влітку зсихатися від води, Зімрі від холоднечі НЕ буде мерзнути, дам тобі взуття з підковами, яка ніколи не зноситься, дам смачну їжу, при якій ти не помреш з голоду і, насичуючись, не будеш жирної ».
Майторе сказав на цю дурну собачу мова:
- Шуба, яку обіцяв тобі Ерклік, - це шерсть, виросте на шкурі твоєї; взуття з підковами - це будуть кігті на лапах своїх, смачна твоя їжа, якою ти будеш, рада від голоду, - це буде будь-яка худа їжа.
(додаток)
5. Систематизація і закріплення
Кожна група готує по 3 питання своєї підтеми для інших груп і пооиереді їх задають. Після чого відбувається формативного взаімооценіваніе з коментарями.
6. Домашнє завдання
Тема: Перша людина, його дружина, і як був проклятий змій. Людина після вигнання з Золотих палаців. Явище смерті.
Дата: _______
Мета: Розглянути історію першої людини, його дружини, і як був проклятий змій; розглянути, що було з людиною після вигнання з Золотих палаців; розглянути, як з'явилося явище смерті;
Формувати вміння простежувати хід історичного процесу; аналізу і порівняння божеств;
Виховувати повагу до історії своєї країни.
Мати: знання про історію першої людини, його дружини, і як був проклятий змій; про те, що було з людиною після вигнання з Золотих палаців; про те, як з'явилося явище смерті.
Вміти: аналізувати і порівнювати новий матеріал, робити висновки, умовиводи.
Тип / вид уроку: комбінований / традиційний
Місце в системі уроків: урок №4, с. 31-35
Обладнання: зошит, книга
Поняття: Алтин Тау, Ер-Таргин-намиа, Ургашіагаш, Арун-Сюдун, жарги
Хід уроку
1. Орг. момент
2. Опитування д / з (усний переказ + захист додаткового матеріалу з пройденої теми у вигляді невеликого оповідання)
3. Підготовка до сприйняття
4. Вивчення нового матеріалу
- Робота проходить по рядах. Кожен ряд отримує свою підтему і розкриває її у вигляді кластера, який потім вони відображають на інтерактивній дошці. Після чого відбувається сумативне взаімооценіваніе творчих проектів групами.
(текст додаток)
5. Систематизація і закріплення
Кожна група готує по 3 питання по своїй підтеми для інших груп і по черзі їх задають. Після чого відбувається формативного взаімооценіваніе з коментарями.
6. Домашнє завдання
Тема: 18 адов Ерлік. Міф про чарівному камені отрути-тас. Відділення дівчат від рідних сімей. Тяран Мизикай і Жалмаус. Походження різнокольорових каменів і комах. Передбачення Тярана мизика. Дельбеген.
Дата: _______
Мета: Розглянути 18 адов Еркліка; міф про чарівному камені отрути-тас; відділення дівчат від рідних сімей; особистості Тяран Мизикай і Жалмаус; походження різнокольорових каменів і комах; познайомитися з прогнозом Тярана мизика; розглянути особистість Дельбеген;
Формувати вміння простежувати хід історичного процесу; аналізу і порівняння божеств;
Виховувати повагу до історії своєї країни.
Мати: знання про 18 адах Ерлік; міфі про чарівному камені отрути-тас; відділенні дівчат від рідних сімей; особистостях Тяран Мизикай і Жалмаус; походження різнокольорових каменів і комах; прогнозі Тярана мизика; особистості Дельбеген.
Вміти: аналізувати і порівнювати новий матеріал, робити висновки, умовиводи.
Тип / вид уроку: комбінований / традиційний
Місце в системі уроків: урок №5, с. 36-46
Обладнання: зошит, книга
Поняття: тас, Тяран Мизикай, Жалмаус, Дельбеген
Хід уроку
1. Орг. момент
2. Опитування д / з (усний переказ + захист презентацій)
3. Підготовка до сприйняття
4. Вивчення нового матеріалу
- Робота проходить по парам. Кожна пара отримує свою підтему і розкриває її у вигляді схеми, яку потім вони відображають на інтерактивній дошці. Після чого відбувається сумативне взаімооценіваніе творчих проектів групами.
(текст додаток)
5. Систематизація і закріплення
Кожна група готує по 3 питання по своїй підтеми для інших груп і по черзі їх задають. Після чого відбувається формативного взаімооценіваніе з коментарями.
6. Домашнє завдання
Тема: Повалення Еркліка і слуг його. Підступність Еркліка. Подвиги Кайсара. Подвиги Ірена-Сайина.
Дата: _______
Мета: Розглянути повалення Еркліка і слуг його; підступність Еркліка, подвиги Кайсара, подвиги Ірена-Сайина;
Формувати вміння простежувати хід історичного процесу; аналізу і порівняння божеств;
Виховувати повагу до історії своєї країни.
Мати: знання про поваленні Еркліка і слуг його, підступність Еркліка, подвиги Кайсара і подвиги Ірена-Сайина.
Вміти: аналізувати і порівнювати новий матеріал, робити висновки, умовиводи.
Тип / вид уроку: комбінований / традиційний
Місце в системі уроків: урок №6, с. 47-57
Обладнання: зошит, книга
Поняття: Кайсар, Ірен-Сайин
Хід уроку
1. Орг. момент
2. Опитування д / з (захист презентацій)
3. Підготовка до сприйняття
4. Вивчення нового матеріалу
- Робота проходить по парам. Кожна пара отримує свою підтему і розкриває її у вигляді схеми, яку потім вони відображають на інтерактивній дошці. Після чого відбувається сумативне взаімооценіваніе творчих проектів групами.
(текст додаток)
5. Систематизація і закріплення
Кожна група готує по 3 питання по своїй підтеми для інших груп і по черзі їх задають. Після чого відбувається формативного взаімооценіваніе з коментарями.
6. Домашнє завдання
Тема: Звільнення 18 адов.Про всесвітній потоп. Праведник хан Жайик. Міф про всесвітній потоп.
Дата: _______
Мета: Розглянути звільнення 18 адов; Всесвітня повінь; праведник хан Жайик; міф про всесвітній потоп;
Формувати вміння простежувати хід історичного процесу; аналізу і порівняння божеств;
Виховувати повагу до історії своєї країни.
Мати: знання про звільнення 18 адов; всесвітній потоп; праведника хані Жайик; міф про всесвітній потоп.
Вміти: аналізувати і порівнювати новий матеріал, робити висновки, умовиводи.
Тип / вид уроку: комбінований / традиційний
Місце в системі уроків: урок №7, с. 58-69
Обладнання: зошит, книга
Поняття: Жайик
Хід уроку
1. Орг. момент
2. Опитування д / з (рішення тестів, приготованих учня)
3. Підготовка до сприйняття
4. Вивчення нового матеріалу
- Робота проходить по парам. Кожна пара отримує свою підтему і розкриває її у вигляді схеми, яку потім вони відображають на інтерактивній дошці. Після чого відбувається сумативне взаімооценіваніе творчих проектів групами.
(текст додаток)
5. Систематизація і закріплення
Кожна група готує по 3 питання по своїй підтеми для інших груп і по черзі їх задають. Після чого відбувається формативного взаімооценіваніе з коментарями.
6. Домашнє завдання
Тема: Походження шаманізму. Праведник Жайик-нама і його старший син. Надулуша. Змішання мов.
Дата: _______
Мета: Розглянути історію походження шаманізму; праведника Жайик-нама і його старшого сина; Надулуша; змішання мов;
Формувати вміння простежувати хід історичного процесу; аналізу і порівняння божеств;
Виховувати повагу до історії своєї країни.
Мати: знання про історію походження шаманізму; праведника Жайик-нама і його старшого сина; Надулуше; змішування мов.
Вміти: аналізувати і порівнювати новий матеріал, робити висновки, умовиводи.
Тип / вид уроку: комбінований / традиційний
Місце в системі уроків: урок №8, с. 70-76
Обладнання: зошит, книга
Поняття: Надулуша, З, Кі-гу, Шу-сі, Басі-чу Сі-ши, тюрків, Булига
Хід уроку
1. Орг. момент
2. Опитування д / з
-
Розкажіть про звільнення 18 адов?
-
Що ви знаєте про всесвітній потоп?
-
Хто такий праведник хан Жайик?
3. Підготовка до сприйняття
4. Вивчення нового матеріалу
- Робота проходить за варіантами. Кожен варіант отримує свою підтему і розкриває її у вигляді схеми, яку потім він розповідає іншим варіантом. Час для робіт за варіантами - 10 хвилин. На захист по 2 хвилини. Після чого відбувається сумативне взаімооценіваніе творчих проектів групами.
(текст додаток)
1 варіант - С.70-71
2 варинат - с.72-76
5. Систематизація і закріплення
Кожна пара (одна парта) готує по 3 питання за новою темою для інших груп і по черзі їх задають. Після чого відбувається формативного взаімооценіваніе з коментарями.
6. Домашнє завдання
Тема: Тенгрі Тедигеч.
Дата: _______
Мета: Розглянути історію про Тенгер-Тедигечі - книзі і громовержця;
Формувати вміння простежувати хід історичного процесу; аналізу і порівняння божеств;
Виховувати повагу до історії своєї країни.
Мати: знання про історію Тенгер-Тедигечі - книзі і громовержця.
Вміти: аналізувати і порівнювати новий матеріал, робити висновки, умовиводи.
Тип / вид уроку: комбінований / традиційний
Місце в системі уроків: урок №9, с. 76-91
Обладнання: зошит, книга
Поняття: Тенгер-Тедигечі
Хід уроку
1. Орг. момент
2. Опитування д / з
3. Підготовка до сприйняття
4. Вивчення нового матеріалу
- Робота проходить за варіантами. Кожен варіант отримує свою підтему і розкриває її у вигляді схеми, яку потім він розповідає іншим варіантом. Час для робіт за варіантами - 10 хвилин. На захист по 2 хвилини. Після чого відбувається сумативне взаімооценіваніе творчих проектів групами.
(текст додаток)
1 варіант - С.76-81
2 варинат - С.82-85
3 варінт - с.85-88
4 варіант - с.89-90
5 варіант - с.91-92
5. Систематизація і закріплення
Кожна пара (одна парта) готує по 3 питання за новою темою для інших груп і по черзі їх задають. Після чого відбувається формативного взаімооценіваніе з коментарями.
6. Домашнє завдання