Федеральне агентство з освіти і науки
Міністерство освіти Російської Федерації
ГОУ ВПО «Борисоглібський державний педагогічний інститут»
Факультет педагогіки та методики початкової освіти
Конспект уроку на тему:
Важкі часи на Руській землі
2010
Тема уроку: «Важкі часи на Руській землі»
Мета: сформувати уявлення про важливі собитіях13 століття.
завдання:
освітня: вивчити навала хана Батия і історичне значення Невської битви, сформувати уявлення учнів про військову справу на Русі; познайомити з героїчними сторінками історії Вітчизни
розвиваюча: розвивати мислення, уяву, пам'ять.
виховна: виховувати любов і повагу до Батьківщини.
Хід уроку
I Орг.момент
Кожен день - завжди, всюди,
На заняттях, у грі
Сміливо, чітко говоримо
І тихесенько сидимо.
Учитель: Тема нашого уроку: «Важкі часи на Руській землі».
II Перевірка домашнього завдання.
Але перед тим як приступити до нової теми уроку. Ми повинні перевірити домашнє завдання.
Індивідуальна робота за картками:
Картка 1. Як було організовано управління в Стародавній Русі?
Картка 2. Які заслуги князя Володимира?
Учитель: Поки двоє учнів будуть відповідати на питання в картках, ми перевіримо домашнє завдання.
Учень: Переказ тексту і на сторінці 53 і завдання під зірочкою.
Учитель: Вам треба розповісти про Стародавньому Новгороді
(Учні відповідають домашнє завдання)
III Робота над новою темою. Слово вчителя:
У XIII столітті на Русь обрушилися важкі випробування. З півдня прийшло монголо-татарське військо. Спочатку з'ясуємо, хто такі монголо-татари. Це кочові (переїжджають з місця на місце) монгольські племена. Вони займалися розведенням худоби: коней, верблюдів, корів, овець, кіз. Худобі потрібні пасовища, тому монголи переходили з місця на місце в пошуках нових пасовищ.
Монголи жили в юртах-легких будинках з жердин і повсті. При переїздах юрти розбирали і вантажили в вози. Монголи були невибагливим і терплячим народом. Вони могли не є по два-три дні і легко переносили холод. Навіть між собою вони рідко жили в мирі та злагоді, а вже з іншими племенами і народами і поготів постійно ворогували. Про них ходила чутка як про жорстокі і лютих людей. Племена монголів були сильні своєю численністю і військовою організацією. Кочове життя робила з кожного монгола вправного наїзника і вмілого війна. Чоловіки багато часу проводили на полюванні, вправлялися у стрільбі з лука. Жінки теж були прекрасними наїзницями і не гірше за чоловіків вміли поводитися зі зброєю. (Показ ілюстрацій із зображенням монголо-татарського війна, і житла монголо - татар).
Учитель: Розгляньте малюнок воїнів: російських і монгольських. Порівняйте їх.
Учень 1: Російські війни одягнені в кольчуги, що складаються з металевих кілець. Зі зброї у них: спис і булава. Монгольський воїн намальований на коні, у нього багато різної зброї: шабля, лук і стріли, спис.
Учень 2: Монгольська воїн має краще спорядження.
(Продовження розповіді вчителя).
Учитель: Пізньої осені 1237 року онук Чингісхана Батий привів до російських кордонів величезне військо. На його шляху лежало Рязанське князівство. У жителів Рязані не було сил, щоб дати відсіч такому сильному ворогу. П'ять днів трималася Рязань, на шостий - впала. Всі жителі загинули. Слідом за Рязанню монголо - татари зайняли Коломну, Москву, Твер, Володимир. Завоювали, зруйнували і спалили прекрасні міста. Маленьке місто Козельськ вороги штурмували 7 тижнів. 4000 ворожих воїнів лягли під стінами Козельська, але і захисники міста загинули. Ворогам дісталися одні руїни. В1240 році був розграбований і зруйнований Київ.
Учитель: Чому ж Русь підкорилася монголо-татарам?
Учень: Тому що не було миру і злагоди між російськими князями.
Учитель: Правильно. Вони змагалися один з одним, так як кожен хотів стати головним серед усіх.
Близько трьохсот років господарювали монголи на російській землі. Дуже багато часу знадобилося російським людям, що б зібрати сили і прогнати ворога зі своєї землі.
Батий до 40м років XIII століття заснував величезну державу - Золоту Орду. Однак з плином часу Золоту Орду стали роздирати внутрішні протиріччя. Численні нащадки Чингісхана боролися за владу. Це призвело до розпаду Золотої Орди. Вона розпалася на декілька князівств: Казанське, Астраханське і Кримське царства. Залежність Русі від татаро-монгольських ханів поступово слабшала. А при великому московському князя Івана III, який перестав коритися владі ханів, звільнилася від чужоземного ярма.
Учитель: Подивіться на текст на сторінці 59-60.Давайте прочитаємо його, а після цього я задам вам питання, на які ви повинні будете відповісти (Учні читають текст і відповідають на питання)
Учитель: Хто напав на Русь в XIII
Учень: Монголо-татари.
Учитель: Який перший місто було на їхньому шляху?
Учень: Рязань.
Учитель: Знайди його на карті.
(Виконання завдання 1 на сторінці 60.)
IV Продовження нової теми
Учитель: Але не тільки монголо-татари нападали на Руську землю. У той час, коли Батий розоряв Русь, в Новгороді княжив Олександр, син великого князя Ярослава Всеволодовича. Новгородці повинні були відстоювати свою незалежність від шведів і ливонских німців. А докладніше про життя і військові битви князя Олександра прочитаємо на сторінці 62 ваших підручників.
(Учні читають текст)
Учитель: Виконайте завдання 2 по карті на сторінці 60
Учитель: А тепер відкрийте ваші зошити на друкованій основі на сторінці 21, виконаємо завдання №3 і №4
V Закріплення вивченого
Учитель: А що б закріпити вивчений матеріал, я зараз поставлю вам запитання по даній темі, а той, хто уважно слухав, легко на них відповість.
ПИТАННЯ:
Хто напав на Русь в XIII? (Моголо-татари)
Хто очолив похід на Русь? (Хан Батий)
Який перший місто було на їхньому шляху? (Рязань)
Скільки днів оборонялися жителі Рязані? (5)
Яке місто надав Батия серйозний опір? (Козельськ)
Що сталося з Києвом? (Захоплений і розграбований)
Як стало називатися держава монголо-татар? (Золота Орда)
Під якою назвою в історію увійшла битва на льоду Чудського озера? (Льодове побоїще)
Як будувалися хрестоносці? З якою метою? (Клином, щоб пробити найміцнішу оборону)
Чим закінчилася битва? (Перемогою Олександра Невського)
VI Підбиття підсумків
Домашнє завдання: стр.59-63 переказ. Відповіді на питання на стор.64 Робочий зошит: стр. 20 №1,2
Виставляння оцінок.
|