Команда
Контакти
Про нас

    Головна сторінка


Урок в 5 класі «Олімпійські ігри в давнину»





Скачати 36.24 Kb.
Дата конвертації 01.01.2019
Розмір 36.24 Kb.

Урок «Олімпійські ігри в давнину»

Клас: 5 клас

Технології: комп'ютер, проектор, екран

Мета уроку:
1.Познакоміть учнів з історією Олімпійських ігор в давнину і показати їх значення в житті Стародавньої Греції.
2. Продовжити формування умінь працювати з текстом підручника, його ілюстраціями, виділяючи головне.

3. Розширити кругозір учнів, підкреслити миротворчу роль Олімпійських ігор.

4. Пробудити в дітях бажання серйозно займатися яким-небудь видом спорту.


Хід уроку:

I. Організаційний момент.

III. Визначаємо тему уроку і мети уроку

Перехід до вивчення нової теми і постановки теми і завдань уроку.
Учитель: Давньогрецький філософ Піндар багато років тому написав ці рядки. Скажіть мені про яких змаганнях він говорив? "Немає іншої зірки благородніше Сонця, зірки, що дає стільки тепла і блиску в пустелі світу. Так і ми прославляємо ті змагання, що всіх ігор благородніше, - Олімпійські ігри".

Перед глядачами з'являються посли Олімпії зі свистками в руках.

1 посол: Всім! Всім! Всім!

2 посол: Наближається велике свято благословенній Еллади - Олімпійські Ігри!

1 посол: На честь Бога Зевса влаштовуємо ми це торжество через кожні чотири роки.

2 посол: Оголошується священний світ у всій Елладі!

1 посол: Всі військові дії повинні припинитися!

2 посол: Горе тому, хто піднімає меч на подорожнього, що йде в

Олімпію! Навіть пірати - гроза морів, не наважаться перед гнівом Зевса і

Посейдона на сусіда!

1 посол: Прокляття і величезний штраф на той поліс, що наважиться

піти війною на сусіда!

2 посол: Всім! Всім! Запрошуємо громадян вільної Еллади на

священні гри!

презентація

Посли йдуть. Слідом за ними з'являються троє еллінів, учасників бесіди між собою. Вони зупиняються і звертаються до глядачами.

Геродор: Подорожні! Ви, знаю, прибули до нас з далекого Пантікапея. Так, зберігають боги вас і ваш поліс! Я, Геродор, з славного міста Сіракузи. Тричі мені довелося побувати на священних Іграх. Тричі я переживав за атлетів з славних Сіракуз! Багато міст можуть похвалитися своїми олімпіоніками, в тому числі і наш. З малих років будь-який хлопчик знає імена наших чемпіонів! Хвала їм!

Адімантом: Я, Адімантом, з найпрекрасніших Афін трохи в образі за одного мого Геродор. Занадто він расхвастался! Сіракузи! Звичайно, я шаную цей благословенний місто, але краще Афін міста немає! І олімпіоніків у нас більше. Наш поліс не шкодує грошей на будівництво гімнастів і палестр. Всі наші хлопчики з дитинства захоплені спортом і з них виростають прекрасні атлети, воїни і мореплавці. І зараз наші атлети цілих дев'ять місяців тренувалися в палестрах Афін, а потім разом з усіма тренувалися в місті Еліді.

Ликон Друзі мої, негоже нам так поводитися перед гостями. Я, Ликон з Коринфа, розповім вам про Олімпійські Ігри і ми разом побуваємо там.

Ось ми і в мальовничій долині Олімпії. Ви бачите, як яскраво світить сонце, як пахне зелень. Перед нами стоять прекрасні будівлі, храми і портики з білого каменю.

Увійдемо в храм Зевса. Нехай боги дадуть нам благословення, здоров'я і заступництво! Принесемо і ми в дар Зевсу міру оливкового масла. Ось бронзові ворота храму, а далі в глибині сидить на троні величний Зевс. Великий Фідій відчинив статую з золота і слонової кістки. Трон бога Зевса оброблений дорогоцінними каменями. Немов живий сидить він перед нами! На душі у нас світло і радісно; йдуть всі прикрощі та тривоги!

Ферамен: Дай, Ликон, і мені, Фераменом з Платей, сказати слово. Свято триває п'ять днів. У перший день - відкриття Ігор. Парадна хода. Яке це красиве видовище! Попереду йдуть в пурпурних шатах судді-елладонікі. Потім величаво виступають атлети: візники і бігуни, метальники дисків і панкратіону, стрибуни і борці. Всі вони вільні елліни! Немає серед них чужинців - варварів і мерзенних рабів. В Іграх беруть участь тільки чоловіки.

Атлети приносять жертви богам і дають клятву боротися чесно і за правилами, не користуватися забороненими прийомами. А судді клянуться виносити справедливі рішення.

У другій, третій, четвертий дні - змагання, а на п'ятий -награжденіе переможців. Отже, починаються Олімпійські ігри!

1. П'ятиборство починалося з бігу. Дистанція бігу дорівнювало одному стадію - 191 м (звідси наше слово -стадіон) .Бегуни розвивали неймовірну швидкість. Якщо вірити стародавнім письменникам. один бігун наздогнав зайця, інший обігнав коня. Громадянин міста Аргос після своєї перемоги в бігу втікав з Олімпії додому і повідомити про свою перемогу і повернутися в Олімпію щоб взяти участь в змаганнях наступного дня. Всього за кілька годин він пробіг 100 км.

2. Наступним видом змагання були стрибки в довжину. Для збільшення довжини стрибка атлети користувалися гантелями з каменю або металу. У момент стрибка руки з гантелями різко викидалися вперед. Стрибки супроводжувалися музикою. Музика була обов'язковою для змагань. Вона допомагала атлетам дотримуватися ритм.

3. Боротьба - панкратіон. Хто перемагав у боротьбі?

У боротьбі в стійці перемагав той, хто тричі противника кидав на землю. Боротьба на землі велася до тих пір, поки один із супротивників не здавався. Панкратіон велася до повної перемоги, поки противник вже не міг рухатися. Не можна було кусати, вибивати очей.

-Чому, як ви думаєте, греки боролися оголеними?

Ще одна хитрість борців, вони намагалися вивалити в пилу суперника, щоб краще обхопити його адже перед сутичкою вони обмазувалися оливковою олією. Самим прославленим серед борців був Мілон. Ще підлітком він щодня піднімав теляти і носив його на плечах. Згодом теля перетворився на бика, а Мілон в першого силача.

4. На біговій доріжці влаштовувалися змагання з метання диска і списа. Диски були кам'яними або бронзовими, найбільші важили більше 5 кг.

5. Захоплююче видовище представляло змагання колісниць, запряжених четвіркою коней. Це змагання відбувалося на спеціально влаштованому іподромі - кінський біг. За сигналом труби колісниці спрямовувалися вперед, щоб зробити дванадцять кіл близько 13 км. У двох місцях іподрому, що мала овальну форми, стояли поворотні стовпи. Щоб скоротити відстань кожен прагнув на повороті проїхати якомога ближче до стовпа. Нерідко колісниця, зачепивши стовп переверталася, колісниці стикалися візника отримували каліцтва і рани. Брати участь в гонках колісниць могли тільки дуже багаті люди: мати стайню скакових коней коштувало дуже дорого. При цьому власник упряжки міг сам не управляти кіньми в будь-якому випадку перемога присуджувалася йому, а не візника. Але не меншою славою користувалися і візника. Візник Поліамід міг утримати колісницю і упряжку з чотирьох коней однією рукою тому у нього інша рука була понівечена. І про нього складали легенди як про переможця.

Незмінний інтерес глядачів на Олімпійських іграх викликав кулачний бій, які проводилися поза обов'язкових змагань. У кулачному бою греки цінували спритність і вміння, а не грубу силу. Кулачний бій був небезпечним і важким справою. Нерідко борці теж отримували серйозні каліцтва.

5-й день Олімпіади. У цей день ігор перед храмом Зевса, в якому знаходилася знаменита статуя, визнана сучасниками одним з семи чудес світу. Створена великим грецьким скульптором Фідієм зі слонової кістки і золота, вона вражала величчю і красою. Перед храмом ставили стіл з золота і слонової кістки. На ньому лежали нагороди - вінки з гілок оливи. Переможці один за одним підходили до головного судді, який покладав на їхні голови нагородні вінки. Глашатай оголошував ім'я атлета і називав його рідне місто. А глядачі захоплено кричали: «Слава переможцю!» Олимпионик, який переміг в змаганнях тричі, отримував право поставити в Олімпії свою власну статую. Жителі міста, який представляв переможець, обдаровували його дорогими подарунками, звільняли від податків, призначали довічну пенсію, надавали безкоштовне місце в театрі. Повернення переможця до себе на батьківщину перетворювалося в справді тріумфальний хід. Греки вели облік досягнень прославлених атлетів. На їх прикладі виховувалася молодь. Деякі з них шанувалися нарівні з богами.



Геродор, Адімантом, Ликон і Ферамен сідають на лавки в глибині сцени і стають глядачами Ігор.Один за одним на сцену виходять переможці змагань.

Діан: Я, Діон з міста Дельфи, переможець перегонів! З дитинства я мріяв про цей щасливий день! Багато років я доглядав за своїми кіньми. І вони не підвели - промчали швидше вітру! Ви бачите, мій візник АВКОН править колісницею, запряженій четвіркою коней. Вони пройшли коло, другий, третій. Ось - сьомий, восьмий, дев'ятий! І ось уже дванадцятий коло! Останній! Ви бачите, як дві колісниці моїх суперників розбилися об поворотний стовп. Хвала богам, що не моя!

Леонід: Я, Леонід з геройською Спарти, не відрізняюся красномовством. Нас, лакодемян, вчать з дитинства говорити лаконічно! Але ми відрізняємося хоробрістю, витривалістю, стриманістю і силою.

Я, Леонід з Спарти, стрибнув найдалі, пробіг найшвидше, метнув спис і диск сильніше і далі всіх, а в боротьбі мені не було рівних! Я пишаюся, що відтепер в битві я буду битися поруч з нашим царем! Це почесне право олімпіоніка з Спарти!

Фокион: сьогодні йшов третій день змагань. Ви, зайнявши з ранку зручні місця на стадіоні, з трепетом і гордістю милувалися нами! Ми, атлети-воїни, вірні сини і захисники прекрасної Еллади змагалися з бігу в шоломах і зі щитами. Земля тряслася під нашими ногами! Стрімко і грізно пройшли ми дистанцію я, Фокион з незрівнянних Афін, переможець цих змагань. Я пишаюся, що прославив моє місто Афіни і ім'ям моїм, назвуть ці Олімпійські Ігри! Слава Афіні!

Креон: А я, Креон з Мілета, переміг в важкому, красивому виді змагань - панкратії. Такою була воля богів!

Спочатку ми тягнули жереб, розбилися попарно. Панкратії - це боротьба і кулачний бій. Дуже жорстокий і красивий бій! Подивіться на мої руки і обличчя! Численні шрами говорять про десятки виграних боїв. Тут дозволені всі прийоми і удари. Не можна тільки кусати і калічити один одного. До вечора, перемігши всіх, ми залишилися удвох з Тимний з Ефеса. Наші тіла блищали від поту і оливкового масла. Ми довго боролися, обмінювалися ударами, заламували один одному руки і, нарешті, я уклав Тимна! Я був сильний як лев і хитрий як лисиця. Нехай буде благословенний мій ... Мілет! Хвала Зевсу!

Діокл: Я, Діокл, головний елладонік священних олімпійських Ігор! Я нагороджую переможців і покладаю на їхні голови вінки з оливкових гілок зі священного дерева храму Зевса. Слава олімпіоніка.


Учитель: На Олімпійських іграх дозволялося бути присутніми тільки чоловікам і підліткам. Заміжні жінки не сміли відвідувати Ігри під страхом смерті. Давньогрецький автор Павсаній в книзі "Опис Еллади" повідомляв, що поблизу Олімпії, на березі Алфея, височіла величезна скеля, з якої повинні були скидати жінок, які проникли на священні Ігри. Правда, це вдалося тільки одній жінці. Мова йде про легендарну Калліпатере або, як її багато хто називає, Ференіка. Вона, уродженка острова Родос, що дав багато олімпійських чемпіонів, сама навчала свого сина Посейдора кулачному бою. Прибувши в Олімпію і не сумніваючись в тому, що юнак переможе, Калліпатера хотіла за всяку ціну побачити його тріумф. Одягнувшись в чоловічий одяг, вона змішалася з групою педотрібов (тренери) і потрапила на стадіон. Коли Посейдор одного за іншим переміг п'ятьох суперників і став Олімпіоніком, щаслива мати не витримала: забувши про все, перестрибнула через бар'єр, кинулася до сина, обняла його ... але в стрімкому бігу втратила чоловіче вбрання. Згідно із законом, Калліпатеру слід скинути зі скелі. Судді помилували жінку, оскільки вона була дочкою олімпіоніка, сестрою олімпіоніків і, нарешті, матір'ю олімпіоніка. Щоб надалі подібне не повторилося, постановили: тренерам, які перебувають в безпосередній близькості від учасників змагань, бути присутнім на Іграх оголеними

Учитель: Отже, Олімпійські ігри закінчувалися і всі поверталися додому, в тому числі і переможці. У Стародавній Греції Олімпійські ігри відбулися 293 рази. У 394 р н.е., коли Греція перебувала під владою Риму, вони були заборонені римським імператором Феодосієм I.

- Коли ж відродилися знову Олімпійські ігри?

Відродження Олімпійського руху пов'язано з ім'ям П'єра де Кубертена -французький історика, літератора, педагога і громадсько-політичного діяча. У 1894 році Міжнародний спортивний конгрес за його пропозицією прийняв рішення про створення Міжнародного Олімпійського комітету і проведення в 1896 році I Олімпійських ігор за прикладом античних. У програму Перших Олімпійських ігор 1896 року увійшли 12 видів з легкої атлетики.

У 1913 році з'явилася олімпійська символіка у вигляді 5 переплетених кілець і священного вогню, який за традицією запалюють в Греції.

- Хто знає, що зображують ці кільця? А як перекладається девіз? (Переплетені кільця символізують об'єднані в Олімпійський рух п'ять континентів. Кольори континентів: блакитний - Європа, черний- Африка, червоний-Америка, жовтий - Азія, зелений-Австралія. "Швидше, вище, сильніше")

Відкриваємо нові знання: олімпійські ігри давали можливість громадянам грецьких полісів проявляти свої можливості, відчути себе одним народом, прославити свій поліс.

-Хлопці, давайте з вами згадаємо, коли в нашій країні будуть проходити Олімпійські ігри? Столицею ХХII зимових Олімпійських ігор і ХI Паралімпійських зимових ігор 2014 року обрано місто Сочі. Період проведення з 7 по 23 лютого 2014 року.

VII. Застосування нових знань.

1. Перші Олімпійські ігри були в 750-й році до нашої ери.

2. Олімпійські ігри греки присвячують богині Гері.

3. З настанням ранньої весни, десь в березні, біля підніжжя гори Олімп починаються Олімпійські ігри.

4. Ці ігри особливо любили жінки, які складали не менше третини глядачів, які з'їхалися на Олімпійські ігри.

5. Купивши квиток в першому ряду на іподромі, можна було спостерігати змагання атлетів в п'ятиборстві.

6. Так як в цей день було холодно, атлети були в білих вовняних одязі, облягаючих тіло і не утрудняють рухів.

7. Вперше на змагання в Олімпії переможцем в боксі виявився молодий перс, який перевершив у майстерності інших юнаків.

8. Переможцю в бігу дісталася головна нагорода - вінок із золотого листя.

9. На все життя я запам'ятав ті незабутні десять днів, протягом яких тривали Олімпійські ігри.

VIII. Рефлексія. Хлопці розповідають про свої враження (слайд 22):

Я дізнався...

Я навчився...

Я зрозумів, що можу ...

Мені сподобалося...

Для мене стало новим ...

Мене здивувало ...

У мене вийшло...

Я купив...

Мені захотілось...

Мене надихнуло ...


IX. Виставляння оцінок за урок

X. Домашнє завдання: п. 33, переказ; творче завдання по вибору: придумайте розповідь про Олімпійські ігри від імені користувача або глядача.

Учитель: Дякую за урок, хлопці. До побачення .


<>

Щоб завантажити матеріал, введіть свій E-mail, вкажіть, хто Ви, і натисніть кнопку

Натискаючи кнопку, Ви погоджуєтеся отримувати від нас E-mail-розсилку

Якщо скачування матеріалу не почалося, натисніть ще раз "Завантажити матеріал".

Завантаження матеріалу почнеться через 60 сек.
А поки Ви очікуєте, пропонуємо ознайомитися з курсами відеолекцій для вчителів від центру додаткової освіти "Професіонал-Р"
(Ліцензія на здійснення освітньої діяльності
№3715 від 13.11.2013).
Отримати доступ
дізнатись детальніше
  • Історія
опис:

Олімпійські ігри ... Ці два слова знають зараз у всіх куточках нашої величезної землі. Історія олімпійських ігор - одна з найдивовижніших історій, яка ось уже не одне століття привертає увагу поетів, письменників і вчених.

Урок допомагає здійснити подорож в глибину століть, з'ясувати як і коли з'явилися Олімпійські ігри, допомагає переміститися в Олімпію і познайомитися з героями античних стадіонів.

Сучасні Олімпійські ігри були відроджені в кінці XIX століття французьким громадським діячем П'єром де Кубертеном. Олімпійські ігри, відомі також як літні Олімпійські ігри, проводилися кожні чотири роки, починаючи з 1896 року, за винятком років, що припали на світові війни.