Учитель: Петрик Лариса Олександрівна
Тема: "Дворіччя і Єгипет в Древности»
6 клас
Мета уроку
1.Повторіть і закріпити знання з історії Стародавнього Єгипту і Межиріччя.
2.Виработка вміння розповідати про події, робити висновки, працювати з картами.
3. Виховання інтересу і поваги до культури країн.
Обладнання: карта Стародавній Схід, атласи з історії Стародавнього світу, картки з історичними термінами, жетони.
Хід уроку.
-
Орг.момент.
-
Клас ділиться на 2 команди. Учні вибирають капітанів, придумують назви команд
1 завдання: Історична розминка.
Поясніть значення термінів:
- держава;
- піраміда;
- сфінкс;
- мумія;
- храм;
- жрець;
- міф;
- колонія;
-іерогліф;
- колісниця.
Після розминки починаються тематичні конкурси. команди повинні
виконати завдання, обговорити питання і дати на них відповідь.
Конкурс 1.
Природа, географічне положення, основні моменти історії:
А) Єгипту
В) Дворіччя
1 команда
-
Розкажіть про природу і географічне положення Стародавнього Єгипту.
-
Перерахуйте основні заняття стародавніх єгиптян.
-
Як стародавні єгиптяни тримали в покорі рабів?
4 Покажіть на карті основні політичні центри Стародавнього Єгипту.
5. Про що можуть розповісти піраміди Стародавнього Єгипту?
2 команда
1.Расскажіте про географічне положення і природі Дворіччя.
2.Каково були основні заняття жителів Стародавнього Межиріччя?
3.Покажіте на карті основні політичні центри Межиріччя
4.Який з цих міст був найбільшим центром в 18 столітті до н.е.?
Хто правил в ньому в 1792-1750гг. до н.е.?
5. Про що розповідають гробниці, знайдені в Південному Межиріччя?
конкурс 2
Релігія Єгипту і Дворіччя
1 команда
1.У яких богів і духів вірили єгиптяни?
2.Подберіте ілюстрації, що відображають релігійні уявлення
Древніх єгиптян (використовуються навчальні картини).
3. Яким чином єгиптяни зберігали тіла померлих?
2 команда
1.У яких богів і духів вірили жителі Давнього Межиріччя?
2.Подберіте ілюстрації (навчальні картини), що відображають вірування
жителів Стародавньої Месопотамії.
3. Які висновки можна зробити, вивчаючи поховання в місті Урі?
конкурс 3
Мистецтво, наука та освіта в Єгипті і Месопотамії.
1 команда
1.Як виникла і розвивалася писемність в Єгипті?
2. Які науки там розвивалися?
3.Почему в Єгипті було мало грамотних людей?
4.Кого і як зображували скульптори і художники в Стародавньому Єгипті?
2 команда
1. Які науки розвивалися в Стародавньому Дворіччя?
2.Расскажіте про фінікійському алфавіті.
3.Опишите місто Вавилон.
4. Чому під час древніх війн в Дворіччя збереглися бібліотеки?
Припустімо, про що можуть розповісти збереглися книги.
конкурс 4
Ораторське мистецтво.
1 команда повинна розповісти про піраміду фараона Хеопса.
2 команда повинна розповісти про Висячі сади Вавилона.
В кінці уроку-гри підраховується кількість жетонів, отриманих кожною командою, підводяться підсумки уроку.
Учитель: Петрик Лариса Олександрівна
Урок-змагання за темою: "Стародавній Схід»
6 классс
мета уроку
1.Повторіть і закріпити знання учнів по пройдених тем.
2.Виработка вміння розповідати про події, робити висновки, працювати з картою.
3.Воспітаніе інтересу і поваги до культури країн Стародавнього Сходу.
Обладнання: карти по ДревнемуВостоку, атласи, картки із завданнями, конкурсні листки.
Девіз змагання: "Боротися і шукати, знайти і не здаватися!»
Хід уроку
1.Орг.момент.
Слово вчителя: Хлопці, сьогодні на уроці з історії Стародавнього світу
Ви повинні показати свої знання з пройденим уроків і закріпити
іх.Урок буде проходити у формі різних завдань, відповіді ви будете
відзначати в своїх конкурсних листах умовними значками
-як правильний
- як вірний, але неповний
-як неправильний
1 етап. Конкурс знавців підручника.
2 етап. Назвати не менше трьох творів мистецтва і літератури,
створених на Стародавньому Сході.
3 етап .Неізвестная земля.
По контуру визначити яка країна, місцевість зображена на
схематичному малюнку (Ніл з дельтою, територія Індії при
правителя Ашоке, Фінікія з частиною Середземного моря, Вавилон
при Хаммурапі).
4 етап.Дати.
Що було раніше: об'єднання Китаю або Індії,
2600г.до н.е. або 3000г.до н.е.
Взяття персами Вавилона або перське завоева-
ня Єгипту;
поява перших міст в Індії або повстання
жовтих пов'язок.
5 етап. Вказати, де були зроблені перераховані відкриття та винаходи:
- відкриття пурпурової фарби,
- визначення тривалості року;
- винахід пороху;
- шелкоткачество;
-вирощування чаю;
- гра у шахи;
- винахід компаса;
- алфавіт;
- перші цифри.
6 етап. Визначте, в якій країні з'явилися літературні та фольклорні
твори:
- «Махабхарата»;
-міф «Про Осіріса»;
-епос про Гільгамеша;
- «Повість про Синухете»
- «Рамаяна»
7 етап.Знаменітие люди.
Потрібно назвати країну і час
- Сима Цянь;
- Ашока;
- Тутанхамон;
- Дарій;
- Навуходоносор;
- Тутмос 3;
- Кір;
- Цинь Шихуанді;
- Хеопс;
- Хаммурапі.
8 етап. Четверте зайве.
Потрібно прибрати ім'я (поняття), що випадає з смислового ряду:
А) брахман, шудри, (фараон), недоторканні;
В) Ніл, Тигр, Ганг, (Вавилон).
9 етап. Треба назвати якомога більше термінів, географічних назв,
Інших назв, слів, що позначають давньосхідні
Реалії та починаються на літери х і ч.
Діти повинні скласти ряди:
А) Хеопс, Хань, Хаммурапі, храм, бавовник.
В) чиновник, Чжан, чай, Чорна земля.
10 етап. Учасникам треба визначити, про яку країну йде мова в фрагментах
літературних творів.
А) «Урожаї були такі рясні, такі багаті, що вистачало зерна
і людям, і худобі, і на продаж, і на обмен.Хлеб міняли на мета-
ли, на камінь, (...) на дерево, бо ні металів, ні каменю,
ні дерева в (...) не було.
В) «Дивлячись на це пишне поховання, ІПІ згадав, як в минулому
році, коли він жив ще вдома, в селі, ховали їх соседа.Его
тіло просто завернули в рогожу, і батько ІПІ з двома іншими
землеробами віднесли до місця упокоенія.Как розповідав батько,
поховали сусіда в загальній ямі на самому краю міста мертвих. »
У грі беруть участь всі учні, вчитель не коментує їх відповіді,
Але вони повинні поставити умовний значок в своєму конкурсному
Листку, що характеризує відповідь
- як правильний
- як вірний, але неповний
- як неправильний
В кінці уроку підведення підсумків.