Інтегрований урок (інформатика + історія)
по темі "Росія в період Смути" 7-й клас
розділи: Історія і суспільствознавство, Інформатика
Тип уроку:
Форма уроку:
Час проведення:
Мета уроку:
-
Використання різноманітних форм і методів контролю знань, умінь і навичок.
-
Реалізація міжпредметних зв'язків (історія і інформатика).
-
Розвиток творчих здібностей учнів і відпрацювання умінь і навичок роботи з історичними поняттями, датами, подіями і картами за допомогою ІКТ.
Завдання уроку:
-
Контроль знань основних подій, історичних особистостей і практичне знання карт.
-
Закріплення вміння і навичок роботи з кодованої інформацією, робота в текстовому редакторі MSWord і з презентацією PowerPoint, графічному редакторі Paint.
-
Продовжити роботу над розвитком творчого мислення учнів, самостійності, здібностей до аналізу, систематизації та узагальнення.
-
Виховувати сумлінне ставлення до праці, вміння працювати в групах, вміння прислухатися до інших.
устаткування:
-
персональні комп'ютери,
-
мультимедиапроектор,
-
екран,
-
шкільна дошка.
Програмне забезпечення:
-
текстовому редакторі MSWord,
-
графічний редактор Paint,
-
програма Microsoft Office Power Point.
Демонстраційний матеріал:
-
мультимедійна презентація,
-
підготовлені матеріали (контурні карти, картини) на мережевому сервері,
-
закодовані тексти.
Підготовка до уроку
учителем:
-
Підготовка демонстраційного матеріалу;
-
Формірованіетрех команд учнів (команди формуються за кольором карток роздають при вході в кабінет).
учнями:
-
Придумати назву команди, вибір капітана.
План уроку.
-
Організаційна частина.
-
Оголошення теми уроку і постановка мети учням.
-
Контроль і закріплення знань.
-
Підведення підсумків, виставлення оцінок.
Хід уроку
1. Організаційна частина
2. Тема: Росія в період Смути.
мета: повторити і узагальнити знання, отримані на уроках історії та інформатики.
3. Вступне слово викладача інформаційних технологій: "Ми зустрілися з вами сьогодні в кабінеті історії, будемо говорити про історію Росії XVII століття і застосовувати знання, отримані на уроках інформаційних технологій".
Вступне слово викладача історії: "Сьогодні ми будемо згадувати події XVII століття, узагальнювати і аналізувати історичні факти, використовуючи комп'ютерні програми. Командам належить послідовно пройти 6 етапів. Отримані результати за кожен етап вносяться в таблицю капітаном, і в кінці уроку визначається переможець-команда і переможець-учасник. А зараз виза одну хвилину, повинні придумати назву команд і капітанів представити свої команди ".
1 етап.
"Чи знаєш ти цих людей" (див. Слайд 4 - 9 презентації).
За кожну правильну відповідь - 3б. Учасникам кожної команди пропонуються завдання, в яких містяться описи того чи іншого історичного діяча, за яким потрібно визначити про яку людину йдеться. Вітаються додаткові відомості про цю історичну постать. Отримавши правильну відповідь, учитель за допомогою гіперпосилання відкриває портрет цього діяча.
1 команда. У ці роки уряд Годунова зіткнулося ще з однією несподіваною небезпекою: на південних рубежах країни з'явилася людина, який оголосив себе врятувалися. Більшість вчених сходиться на тому, що це був збіднілий галицький дворянин, слуга в будинку одного з бояр Романових. Після падіння цього роду він постригся в ченці, бродив по монастирях, служив при дворі Патріарха переписувачем книг. Один з російських істориків зауважив, що випечений він був в Польщі, але замішаний з московського тесту. (Лжедмитрій I).
2 команда. Цар і великий князя всієї Русі 1606-1610 рр. Коронація імператора Новгородським митрополитом Ісидором; крестоцеловальная запис, що обмежує його владу. Введення государем нового військового статуту в Росії. (Василь Шуйський).
3 команда. Прийшов до влади в дуже ранньому віці. Після повстання в Москві 1547 роки правив за участю кола наближених осіб, який князь Курбський назвав «вибраних радою». При ньому почався скликання Земських соборів, складений Судебник 1550 року. Проведено реформи військової служби, судової системи і державного управління, в тому числі впроваджені елементи самоврядування на місцевому рівні (Губна, Земська і інші реформи). У 1560 р Вибрана рада впала, її чільні діячі потрапили в опалу, і почалося повністю самостійне правління царя. (Іван Грозний).
2 етап.
Другий етап складається з двох частин: конкурсу капітанів і роботи команди над текстом, що містить історичні помилки, які необхідно виправити. Файли з текстами знаходяться на жорсткому диску «D: \ Смутное_время \ Заполніть_ пропуски. doc »(см.приложение № 1). Максимальне число балів - 5.
Завдання для команди:
Встав в текст пропущені слова. Придумай назву цього тексту і допиши його закінчення.
Перші роки 17 століття в історії Росії називають ____________. Військо з простих людей-городян і селян, яке створили для захисту Батьківщини від іноземних загарбників, це ___________. За часів Московської держави збори представників всієї російської землі: бояр, дворян, священиків, купців, ремісників і селян, які скликаються для вирішення найважливіших державних питань, називали ___________________________.________________________________________.
(1.Першою роки 17 століття в історії Росії називають Смутні часи.
2.Войско з простих людей-городян і селян, яке створювалося для захисту Батьківщини від іноземних загарбників, це народне ополчення.
3. .Під часи Московської держави збори представників всієї російської землі: бояр, дворян, священиків, купців, ремісників і селян, які скликаються для вирішення найважливіших державних питань, називали- ЗемскойСобор.1549-1653годи.)
Конкурс капітанів: «Відповідай-ка...». Максимальне число балів - 6.
1. Які з перерахованих термінів і понять не належать до смутному часу: (1 бал)
1) крестоцеловальная запис
3) опричнина
2) певні літа
4) самозванець
2.Приведіть у відповідність дані 1-й і 2-й колонок (1 бал)
1) І. І. Болотников
А) патріарх
2) Гермоген
Б) мати царевича Дмитра
3) Василь Шуйський
В) дружина самозванця
4) Марія Нагая
Г) ватажок повстання
5) Марина Мнішек
Д) цар
6) Лжедмитрій I
Г) самозванець
3. «На престолі московських государів він був небувалим явищем. Багато обдарований, з жвавим розумом, легко разрешавшим в Боярської думи найважчі питання. Він абсолютно змінив порядок життя старих московських государів, порушував звичаї, не спав після обіду, не ходив у лазню, з усіма звертався просто, ввічливо, не по-царськи »:
1) Про яке історичного діяча йде мова? Вкажіть дату його правління?
3) Чому цей правитель був скинутий із престолу? Назвіть не менше трьох причин? (2 бали)
4. Порівняйте діяльність Першого (1611 г.) і Другого (1612 г.) народних ополчень. Виберіть і запишіть в першу колонку порядкові номери рис подібності, а в другу - порядкові номери рис відмінності. (1 бал)
1) боротьба проти польських інтервентів 2) участь Дмитра Пожарського
3) центр формування ополчення - Рязань 4) участь Кузьми Мініна
Риси подібності: ____________ риси відмінності: __________
-
1. Покладіть в хронологічному порядку наступні події. Вкажіть відповідь у вигляді послідовності цифр обраних елементів: (1 бал)
1) прийняття крестоцеловальной записи; 2) початок смути;
3) обрання на царство Михайла Романова; 4) поява «тушинського злодія»
Лжедмитрія 2.
3 етап.
Робота з контурними картами. Всі члени команд сідають за свої комп'ютери, знаходять файл на жорсткому диску D: «D: \ Смутное_время \ Карта. jpg »(см.приложение № 2) .Откривают його в графічному редакторі Paint і виконують завдання, використовуючи інструменти: кисть, олівець, заливка. Максимальне число балів - 8
-
Відзначити жовтим кольором і підписати назву міста Подна карті цифрою 1.
-
Відзначити червоним кольором на карті підписати назву міста під цифрою 2.
-
Відзначити зеленим кольором і підписати назву міста під цифрою 3.
Після 20 хвилин від початку уроку проводиться Физминутку (див. додаток № 3).
4 етап
«Кодування»: вчитель оголошує, що кожній команді прийшли зашифровані листи. Завдання: дешифрувати текст і пояснити його (див. додаток № 4). Максимальне число балів - 8.
Відповідь: 1 команда.
«Повстання під керівництвом Болотникова було викликано посиленням експлуатації селян, наслідками неврожайних років, голодом і загальним ослабленням центральної влади. Це був перший великий селянське повстання, громадянська війна, анти феодальне рух »
Відповідь: 2 команда.
«У січні на Земський собор в Москву з'їхалися виборні представники всіх станів Росії - бояри, дворяни, діячі Церкви, посадські люди, козаки, чорносошну і палацові селяни. Інтереси селян-кріпаків і холопів на Соборі представляли власники земель. Ніколи ще в країні не було представницького органу настільки широкого складу. »
Відповідь: 3 команда.
«Пробираючись в Кострому поляки попросили селянина села Домніна Івана Сусаніна показати дорогу. За народною легендою, Сусанін погодився, але послала до царя попередження про небезпеку. А сам завів поляк в болото, з якого вони не зуміли вибратися. Усвідомивши обман, вони вбили Сусаніна, але і самі загинули в частіше від голоду і холоду. »
5 етап
«Дізнайся картину»: Учитель пояснює завдання:
- створити презентацію, в якій буде 4 слайда. 1-й слайд - назва картини; 2-й слайд, 3 -й слайд - відомості про художника (ім'я, фотографія, коротка біографічна довідка); 3-й слайд - портрети головних героїв картини; 4-й слайд - зібрати картину з фрагментів. Показуючи презентацію, хлопці розповідають про історичні події, описаних художником. Всі члени команд сідають за свої комп'ютери, відкривають мережеву папку, знаходять папку «Картина», відкривають її і знаходять необхідні відомості для презентації. Підбір картин на задану тему вчитель підбирає самостійно (можна використовувати картину «Вбивство Федора Годунова», «Облога Трійці - Сергієвої лаври» та «Останні хвилини життя Лжедмитрія I»). (Картини-додаток 5)
Максимальне число балів - 10.
6 етап
«Створення блок-схеми» (даний етап виконується одночасно з 5 етапом): Учитель пояснює завдання:
- даний етап виконується в текстовому редакторі MSWord;
- на жорсткому диску: «D: \ Смутное_время \ Построй_схему \ схема. doc »вам пропонується частково заповнена блок-схема в якій ви повинні внести дані, після заповнення блок-схеми ви повинні проявити свої творчі здібності і оформити блок-схему. (додаток 6)
4. Підведення підсумків.
Учитель задає питання командам:
-
Чим знаменитий XVII століття?
-
Як інформаційні технології можуть допомогти у вивченні інших предметів?
Учитель просити капітанів вирахувати в розрахункових таблицях загальний бал. Потім оголошується команда-переможниця та учасник-переможець. Виставляються оцінки.
-
рефлексія
Необхідно підкреслити, що ви вважаєте за потрібне (додаток 7)
1. На уроці я працював
активно / пасивно
2. Своєю роботою на уроці я
задоволений / незадоволений
3. Урок для мене видався
коротким / довгим
4. За урок я
не втомився / втомився
5. Мій настрій
стало краще / стало гірше
6. Матеріал уроку мені був
зрозумілий / неполезен
марний / зрозумілий
цікавий / нудний
7. Домашнє завдання мені здається
легким / важким
цікавим / нецікавим