Інтегрований урок історії і суспільствознавства по темі
«Підсумкове повторення з історії середніх віків 6 клас» (2 години)
Мета уроку:
Систематизувати, узагальнити, закріпити знання учнів з історії середніх віків.
Формування в учнів переконання в пов'язаності предметів, цілісності світу
Розвивати уміння аналізувати і узагальнювати дані, зіставляти факти, будувати розповідь, продовжити формування умінь працювати з історичною картою, формулювати висновки.
Сприяти підвищенню в учнів інтересу, любові і поваги до історії.
Тип уроку: закріплення знань і вмінь учнів.
Форма проведення: гра-турнір.
Устаткування: до а рота, тексти із завданнями, історичні картини, комп'ютер, презентація
План уроку:
Організаційний момент.
Вступне слово вчителя. Оголошення цілей уроку і правила гри.
Проведення гри.
1-й тур: Разминочний "Що? Де? Коли? "
2-й тур: Історична подорож.
3-й тур: Чи знаєш ти де знаходишся? (карта)
4-й тур: Крилаті вирази.
5-й тур: "Люди і події"
6-й тур: Історичні завдання.
7-й тур: "Чи знаєш ти історичні терміни?"
8-й тур: Загадки хроноса.
Підведення підсумків, виставлення оцінок.
Хід уроку
Організаційний момент.
Вступне слово вчителя.
Оголошення цілей уроку і правила гри.
-Отже, ми закінчили вивчати історію Середніх віків, ще один з періодів Загальної історії.
У всі часи і завжди в людині цінувалися не тільки відвага, сміливість, щедрість, честь і гідність, а й такі якості, як допитливість, розум, кмітливість.
Сьогодні ми проводимо турнір, на якому ви повинні показати свої знання з історії середніх віків. Головним завданням цього турніру буде: виявити, повторюючи вивчений матеріал, основні риси середньовічного суспільства.
Правила гри.
У турнірі беруть участь команди (кожен ряд - команда), але відповідати буде кожен за себе.
Відповіді оцінюються різнокольоровими жетонами:
Червоний - повний відповідь (наприклад: розповідь), 2 бали.
Зелений - коротка відповідь, 1 бал.
Чорний - штрафний бал "- 1 бал", за неправильну відповідь, за порушення дисципліни.
Переможе та команда, яка набере більше балів (сума балів всіх членів команди). Оцінки виставляються індивідуально.
Тож почнемо. Але спочатку повернемося до головної задачі.
Щоб все поставити на свої місця згадаємо, що таке суспільство? Відповідають учні, вчитель роздає жетони. (Це сукупність людей об'єднаних історично сформованими формами спільного життя і діяльності).
Давайте згадаємо, на які сфери ділиться суспільство? (Відповідь учнів:
Економічну - виробництво необхідних для людей речей і розподіл їх.
Політичну - управління, держава.
Соціальну - повсякденні взаємини людей.
Духовну - культура, релігія, наука, освіта.)
Щоб виявити риси середньовічного суспільства ми повинні дати коротку характеристику всіх сфер суспільства, характерні для середньовіччя. В кінці уроку ми з допомогою основних понять заповнимо схему: основні сфери суспільства.
Визначимося з тимчасовими рамками, тобто виявимо який відрізок часу ми повинні охарактеризувати (кінець V - XV ст).
почнемо турнір
Проведення гри.
Тур перший: Що? Де? Коли? (розминку).
слайди 2-4
Учитель задає питання, на які за бажанням відповідають учні.
питання:
-
Як називається епоха масових переміщень племен, що призвели до загибелі Західної Римської імперії? (Велике переселення народів кінець IV - VII століття)
-
Де спалахнуло селянське повстання Жакерія і чому воно отримало таку назву? (На північному сході Франції в 1358 році. Жакамі презирливо називали селянську бідноту французькі феодали).
-
Як звали Папу Римського, який виступив із закликом до хрестових походів? Коли і де це сталося? (Урбан II, французький місто Клермон, 1095 рік).
-
Як звали короля, якого Папа Римський Лев III проголосив імператором, коли це було? (Карл Великий, 800 рік).
-
Яке селянське повстання відбулося в період Столітньої війни в Англії, коли? (Під проводом Уота Тайлера, 1381год).
-
Як в період середньовіччя називався парламент у Франції, коли він був створений? (Генеральні Штати, 1302г).
-
Яким правилом поведінки підкорявся кожен лицар? (Кодекс лицарської честі).
-
Світ якої цивілізації розширився після підпорядкування Візантії турками? Коли це відбулося? (Ісламська цивілізація, 1453 рік - падіння Константинополя).
-
Який стала Франція в кінці XV століття? (централізовану державу з сильною королівською владою).
-
Яка держава створили на території Малої Азії турки? (Османську державу).
-
Хто був керівником і організатором військових загонів табарітов? Як його називали вороги? ( "Страшний сліпець", Ян Жижка).
-
Про кого йде мова?
-
"І я увійшла, і я сказала: - Здрастуй.
Пора, король, до Франції, додому!
І я знову веду тебе на царство,
І ти знову обдуриш, Карл Сьомий! "
(народна героїня Франції Жанна д? Арк)
-
Хто такі вільні стрілки? (Швидкі англійські селяни, що стріляли в дичину в королівських лісах і нападники на феодалів).
-
Хто такий король фальшивомонетник? (Так подані прозвали французького короля Філіпа IV Красивого (1285-1314г), який заради покриття своїх боргів вдався до псування королівської монети, замінивши в ній частина срібла дешевими металами, що призвело до знецінення монети).
-
Хто такі "пси господні"? (Члени ордена домініканців, який заснував Домінік де Гусман в 1216 році, вони відігравали головну роль в діяльності інквізиції).
Тур другий: "Історичне подорож".
слайд 5
Уявіть уявне історичне подорож.
Спочатку ми потрапимо в Середньовічну село.
Уявіть, що ви житель середньовічної села розкажіть нам про своє життя.
Уявіть, що ви житель середньовічного міста. Опишіть один день в середньовічному місті.
Уявіть, що ви студент середньовічного університету. Розкажіть про ваше життя і навчанні.
Тур третій: "Чи знаєш ти де знаходишся?" (Історична карта).
слайди 6-7
Відомо, що без знання карти важко орієнтуватися на місцевості, особливо якщо ти вирушаєш в подорож. Перевіримо, чи добре ви знаєте карту. (На дошці карта Європа в XIV - XV ст.)
Питання до роботи з картою:
Показати на карті країни - учасниці Столітньої війни. (Англія, Франція).
Держава, утворене турками після розгрому Візантійської імперії. (Османська імперія).
Країна, в якій відбувалися Гуситські війни. (Чеське королівство).
Показати країну, в якій відбувалася Реконкіста. (Відвоювання території Піренейського півострова у арабів.) (Іспанія).
Найбільш сильні слов'янські країни, що потрапили під владу турків. (Болгарія і Сербія).
Покажіть місто, звільнення якого зіграло вирішальну роль в Столітній війні. (Орлеан).
Покажіть місто, в якому був страчений Ян Гус. (Констанц).
Покажіть місце битви, в якому було вирішено долю Сербії в 1389 році. (Косово поле).
Яка держава очолило боротьбу з Тевтонським орденом. (Королівство Польща).
Де знаходилася резиденція глави католицької церкви. (Рим - папська область).
Яке держава не стало централізованим в середні століття. (Священна Римська імперія - Німеччина).
Тур четвертий: "Крилаті вислови".
слайд 8
Поясніть крилаті вирази.
"Ходити в Каноссу". (Німецький імператор в XI столітті, який виступив проти папи, був відлучений від церкви. Він повинен був вимолювати прощення, стоячи на колінах перед Каноссі, де в замку перебував папа. Вживається в разі приниженого виманювання чого-небудь.)
"Кинути рукавичку" (Вираз пішло з часів середньовічного лицарства. Викликаючи на поєдинок, лицар кидав противнику рукавичку. Піднімати рукавичку приймав виклик. Зараз вживається в значенні "викликати на суперечку, змагання".)
Купці везли товар на ярмарок. Раптом зламалося колесо фургона. Вміст випало на землю. Купці розвели руками і гірко вигукнули: "Що з воза впало, те пропало". (Ця приказка виникла в середні століття, коли земля і все що знаходилося на ній належало феодалу. Якщо падав товар з воза, він переходив у власність власника землі).
Тур п'ятий: "Люди і події".
слайд 9-11
Завдання: З ім'ям якого історичного діяча пов'язано ту чи іншу подію (показати стрілками).
1.Карл Великий
1.Гусітскіе війни
2.Жанна д Арк
2.Образованіе франско імперії
3.Іоганн Гуттенберг
3.Освобожденіе Орлеана від облоги англійців
4.Уот Тайлер
4.Восстаніе селян в Англії
5.Ян Жижка
5.Начало друкарства
Завдання: З ім'ям, якого історичного діяча пов'язана та чи інша дата (показати стрілками).
1.622 рік
1.Ян Гус
2.863 рік
2.Мухаммед
3.1066 рік
3.Папа Інокентій III
4.1198-1216 рік
4.Кірілл і Мефодій
5.1415 рік
5.Вільгель Завойовник
Тур шостий: "Історичні завдання"
слайди 12-14
завдання:
Кому належить цей вислів: "Якщо зраджу своєму слову, якими очима дивитимусь на свій народ, який я завжди вчив говорити правду?" (уривок з промови Яна Гуса на Констанцським соборі).
Кому належить цей вислів: "Ми, тата, покликані панувати над вами, народами, і царювати" (Інокентій III, Папа римський).
3. "Як довести?" Середньовічні писарі на замовлення своїх господарів нерідко виготовляли фальшиві документи - грамоти, які повинні були служити обгрунтуванням прав монастиря або барона на ту чи іншу село, щоб уникнути подібних підробок, в деяких країнах в середні століття документи про передачу землі переписували два рази у вигляді двох стовпців на одному аркуші пергаменту. Припустімо, що потрібно зробити, щоб в разі спору довести справжність документа? (Лист розрізали надвоє зиґзаґоподібної лінією, одна половина йшла покупцеві, а інша залишалася у продавця)
На малюнках зображені два храми визначте, який з них романський, а який готичний. За якими ознаками ви це встановили?
Тур сьомий: "Чи знаєш ти, історичні терміни?"
слайд 15
Дати визначення поняттям: натуральне господарство, станова монархія, феодал, стан, повинності, оброк, панщина, ієрархія, церковна десятина, гуманізм, товарне господарство, залежні селяни.
Тур восьмий: "Загадки хроноса" (Чи знаєш ти, дати?)
слайд 16
1054 рік, тисячу дев'яносто шість -1099 роки, 1265 рік, 1337 рік, 1358 рік, 1302 рік.
Підбиття підсумків. Виставляння оцінок.
Повернемося до нашого завдання: виявити основні риси середньовічного суспільства (учні за допомогою понять вивчених в курсі середньовіччя заповнюють схему)
слайд 18
Учні разом з учителем роблять висновок по уроку. (Які історичні факти ілюструють життя середньовічного суспільства)
Перемогла команді - вручаються медалі і кожному учню, виставляється оцінка.
література:
-
А.А. Вагін. Методика викладання історії в середній школі. М. "Просвещение» 1968 р
-
М.В. Короткова. Дидактичні матеріали з історії середніх віків. 6 клас. М. "Іспит" 2004р.
-
В.А. Ведюшкин, Н.І. Шевченко. Методичні рекомендації до підручника "Історія середніх віків" М. "Просвіта" 2006р.
-
Історія. Позакласні заходи 5-11 класи. Волгоград "Учитель" 2005р.
-
Програмно-методичні матеріали. історія 5-9 класи. м. "Дрофа" 2004р.
-
Предметні тижні в школі. Історія. випуск 2. Волгоград "Учитель" 2005р.
-
Нестандартні уроки історії 5-6 класи. Волгоград "Учитель" 2004р.
-
Історія середніх віків у 6 класі. М. "Просвіта" 2006р.
-
С.Г. Смирнов. Задачник по історії середніх віків. М. "Мирос" 1995р.
-
Н.А. Горбачов. Тести з історії для 6 класу середньої школи. М. Юнвес 1997р.
-
Е.Е. Вяземський, О.Ю. Стрелова. Методика викладання історії в школі. М. "Владос" 2000р.
-
Г.М Донський. Завдання для самостійної роботи з історії середніх віків. М. "Просвіта" 1987р.
-
А.І.Кравченка. Суспільствознавство 6 клас. М. "Русское слово" 2010р.