Команда
Контакти
Про нас

    Головна сторінка


Інтегрований урок з історії та суспільствознавства





Скачати 46.59 Kb.
Дата конвертації 10.02.2018
Розмір 46.59 Kb.
Тип інтегрований

МБОУ «ЗОШ с. Ушаковка »























Учитель історії та суспільствознавства

Згібнева Людмила Миколаївна







2015 р





«Право на життя - найважливіше з прав людини»

Урок суспільствознавства в 10-11 класах


Мета уроку:

  • Навчальна - визначити значення права на життя в історії і в сучасності;

  • Виховна - усвідомити цінність людського життя, виховати почуття терпимості і толерантності;

  • Розвиваюча - розвинути вміння працювати з різними видами історичних джерел і нормативно-правовими актами; формувати і розвивати навички ведення дискусії.

Тип уроку: проблемно-розвивальний.


Оформлення уроку:

  • Портрети і ілюстрації подій 30-40-х років XX століття і кінця XX - початку XXI століття

  • Роздатковий матеріал (Конвенція про права дитини, Конституція СРСР 1936 р, Загальна декларація прав людини);

  • Конверти з картками для голосування: чорними, білими і чорно-білими;

  • Повідомлення учнів:

  • «Жертви репресій 30-40-х років»;

  • «Жертви фашизму»;

  • «Екстремістські організації в сучасній Росії»;

  • «Правозахисні організації в сучасній Росії».

  • Музичний супровід:

  • ДДТ, Ю. Шевчук «Не стріляй»;

  • А. Розенбаум «Вальс 1937 року».

  • Малюнки учнів на тему «Що таке життя?»;

  • Таблички: «Право на життя!», «Право на життя?» «Право на життя ...» (вони є змістом кожного етапу уроку);

  • Епіграфи до уроку;

  • Визначення поняття «життя»;

  • Фрагменти з творів учнів:

  • "Що таке життя?";

  • «У якій державі я хотів (ла) би жити?».

  • Результати соціологічного опитування «Чи дотримується право на життя в нашій країні?»;

  • Проектор, комп'ютер, екран;

  • презентації:

  • «Жертви репресій 30-40 років»;

  • «Жертви фашизму»;

  • «Екстремістські організації сучасної Росії»;

  • «Правозахисні організації сучасної Росії».


Учасники: учні 10-х - 11-х класів; учні сидять по групах (у кожній групі є представники і 10-х, і 11-х класів).

План уроку:

  1. Право на життя!

  2. Право на життя?

  3. Право на життя…


Хід уроку

«Збереження життя і здоров'я людини в сучасному глобальному ситуації - одна з найгостріших завдань, що стоять перед світовою цивілізацією».

(Когай Е. А. Екологія і здоров'я людини)

«Чого немає в документах - немає на світі» (Сенека)


1. Право на життя!

Учитель: На уроках історії та суспільствознавства ми не раз говорили про існування різних груп прав людини і громадянина. Перш, ніж оголосити тему нашого уроку, я хочу задати питання - Як ви думаєте, які права належать до природних прав людини, т. Е. До таких прав, які вважаються невідчужуваними, священними, які випливають із самої природи людини?

Невідчужуваними права називаються тому, що ми не можемо нікому їх передати.

Передбачувані відповіді учнів:

  1. Право на життя;

  2. Право на свободу слова і совісті;

  3. Право на власність;

  4. Право на свободу пересування;

слайд 2

питання: Яке право ви вважаєте найважливішим і чому?

Відповідь: Право на життя, тому що з втратою життя для всієї решти права втрачають сенс.

Учитель: Ви маєте рацію. Дійсно право на життя є найважливішим з прав людини.

Тема нашого уроку так і звучить «Право на життя - найважливіше з прав людини». (Учитель відкриває тему уроку). слайд 3

Сьогодні на уроці ми повинні визначити значення права на життя в історії і сучасності, усвідомити цінність людського життя, вміти працювати з різними видами історичних джерел.


Тема обрана не випадково, адже життя людини - найголовніша цінність, піклуватися про збереження якої, має не тільки держава, але і всі навколишні людини люди, та й сама людина в першу чергу.


Підкреслимо ще раз: право на життя - є природне, невід'ємне право кожної людини. Ніхто не може бути безпідставно позбавлений життя. Це право охороняється законом.

Епіграф: «Збереження життя і здоров'я людини в сучасному глобальному ситуації - одна з найгостріших завдань, що стоять перед світовою цивілізацією». слайд 4


Ми відкриваємо першу «сторінку» нашого уроку «Право на життя!».

(Учитель прикріплює табличку на дошку). слайд 5

Учитель: Зверніть увагу! У вас на столах лежать пакети з документами (Додаток №1).

Організовується робота по групах. слайд 6

«Червоні» - Конституція РФ (прийнята всенародним голосуванням 12 грудня 1993 року). слайд 7

«Зелені» - Загальна декларація прав людини (прийнята на третій сесії Генеральної Асамблеї ООН 10 грудня 1946 г.). слайд 8

«Жовті» - Конвенція про права дитини (Нью-Йорк, 20 листопада 1989 г.). слайд 9


Питання: Зробіть висновок про те, що в цих документах відображено право на життя.

Відповідь: Всі документи визнають найвищою цінністю право на життя. На державу покладено обов'язок визнати, дотримуватися і захищати це право.


2. Право на життя?


Учитель: Але чи завжди так було? І щоб відповісти на це питання нам треба звернутися до історії. Цьому присвячується друга «сторінка» нашого уроку «Право на життя?» (Вчитель прикріплює табличку на дошці). слайд 10

Згадаймо історію нашої країни в 30-ті - 40-ті роки XX століття. В країні діяла Конституція 1936 року, «сталінська» Конституція.

Організовується робота з документом: уривком з Конституції 1936 роки (додаток №2, роздатковий матеріал, робочий лист №1, документ №1). слайд 11


Питання: Які права проголошувала Конституція 1936?

Відповідь: В Конституції проголошувалися багато права, ніколи раніше не звучали в документах: право на працю, право на відпочинок, право на отримання освіти, право на матеріальне забезпечення в старості і т.д. Ці принципи заслужено здобули необхідну історичну популярність. Але серед таких прав як свобода слова і друку, недоторканість особи, житла, ми не знаходимо права на життя.


учитель: (Слайд 12) Сенека говорив: «Чого немає в документах, того немає на світі». Ми можемо припустити, що право на життя, якого немає в Конституції 1936, року не дотримувалося

Питання: Чи так це?

Відповідь: Так. Чи не дотримувалися і багато інших прав, які проголошувала Конституція 1936 року. Більшість з цих прав залишилися тільки на папері. Тому даний документ часто називають «паперової» Конституцією.

Питання: Який політичний режим був встановлений в СРСР в 30-і роки XX століття?

Відповідь: Тоталітарний.

Питання: Назвіть основні риси тоталітарного політичного режиму.

відповідь:

  • Політична система спирається на ретельно розроблену ідеологію, якою пронизані всі сфери життя суспільства;

  • Існує єдина масова партія (однопартійна система);

  • Знищення внутріпартійної опозиції;

  • Злиття партійного і державного апаратів;

  • Культ вождя;

  • Існування масових громадських організацій, які сприяють встановленню контролю над суспільством;

  • Надцентралізація управлінням економікою, панування державної власності;

  • Масові репресії та терор як основні засоби політики, боротьба з «ворогами народу» і т.д. слайд 13


Учитель: Однією з рис тоталітаризму ви назвали боротьбу з «ворогами народу». Хто ж були ці так звані «вороги»?


Організовується робота над уривком з повісті А. Рибакова «Страх». Портрет Тухачевського М. Н. - начальник штабу РККА, маршал СРСР, автор праць з питань військової теорії та військового мистецтва. (Додаток №2. Роздатковий матеріал. Робочий лист №1, документ №1). Слайд 14 (читає Дуброва А.)

Учитель: Але репресії були спрямовані не тільки проти військових.


Організовується робота з уривком з листа Мейєрхольда В.Е. Молотову В. М. (Додаток №2, документ №3). Портрет Мейєрхольда В.Е. - режисер і новатор театрального мистецтва, репресований в кінці 30-х років. Слайд 15 (читає Митинському Про.)

Учитель: Звернімося до статистики.

Організовується робота з таблицею, в якій наводяться дані про соціальний склад і кількість репресованих за роками (Додаток №2, документ №4-5).

слайд 16-17


Учитель: Ми бачимо, що репресії були спрямовані проти вихідців із різних соціальних груп і категорій населення, а пік їх припадає на 1937 рік.

Я думаю, тут доречно познайомити вас з уривком з доповіді Л. М. Кагановича в інституті радянського будівництва і права: (Слайд 18)

«У нас є закони. Наші закони визначають функції і коло діяльності окремих органів державної влади. Але наші закони визначаються революційною доцільністю в кожен даний момент ».

Питання: Як автор пояснює характер радянських законів? Чи були вони покликані захищати права людини?

Відповідь: Закони в СРСР, на думку Кагановича, визначалися «революційної необхідністю».Їх мета - не захистити права і свободи людини, а відстояти існуючу в країні ідеологію. Це дозволяло державі позбавляти людину права на життя. Репресії, виправдані законами, створювали атмосферу страху. Страх «скріплював» суспільство, давав можливість державі безперешкодно керувати людьми в своїх інтересах.

Зачитується уривок з п'єси А. Афіногенова «Страх»: (Іванова Т.)

«80% ... живуть під вічним страхом окрику або втрати соціальної опори. молочниця боїться конфіскації корови, селянин - насильницької колективізації, радянський працівник - безперервних чисток, партійний працівник боїться звинувачення в ухилі, науковець боїться звинувачення в ідеалізмі, працівник техніки - звинувачення у шкідництві. Ми живемо в епоху великого страху ».

учитель: (Слайд 19) Анна Ахматова згадувала: «У страшні роки єжовщини я провела сімнадцять місяців у тюремних чергах в Ленінграді. Якось раз хтось «упізнав» мене. Тоді, що стоїть за мною жінка з блакитними губами, прокинулася від властивого усім заціпеніння і запитала на вухо: «А це ви можете описати?». Я сказала: «Можу».

Учитель зачитує уривок з вірша А. Ахматової «Реквієм»:

Це було, коли посміхався

Тільки мертвий, спокою радий.

І непотрібним доважком бовтався

Біля в'язниць своїх Ленінград.

І коли, збожеволівши від борошна,

Йшли вже засуджених полки,

І коротку пісню розлуки

Паровозні співали гудки.

Зірки смерті стояли над нами,

І безвинна корчилася Русь

Під кривавими чобітьми

І під шинами чорних марусь. слайд 20


Олександр Розенбаум написав пісню «Вальс 1937 року», яку присвятив жертвам репресій 30-х років в СРСР.

Звучить пісня А. Розенбаума «Вальс 1937 року».

Повідомлення учня (Черепанова К.) «Жертви репресій 30-40-х років».

Слайд 21- 41


Учитель: Але наша держава була не єдиною країною, яка «позбавляла» людини права на життя. 1 вересня 1939 року розгорілася Світова війна, в якій знищували просто тому, що у них інший колір очей або шкіри, вони іншої національності, мали інші переконання. І автор цього знищення - фашизм. (Слайд 42).

«Спочатку вони прийшли за євреями. Я мовчав - я не був євреєм. Потім вони прийшли за комуністами. Я мовчав - я не був комуністом. Потім вони прийшли за профспілковими працівниками. Я мовчав - я не був профспілковим працівником. Потім вони прийшли за мною. Не залишилося нікого, хто міг би допомогти мені »(пастор Мартін Німеллер, в'язень нацистських концтаборів).

Учитель: Німецькі солдати отримували пам'ятки, які «звільняли» їх від загальнолюдської моралі: «Пам'ятай і виконуй: у тебе немає нервів, серця, жалості - ти зроблений з німецького заліза ... Знищ російського, якщо перед тобою старий або жінка, дівчинка або хлопчик ... ми поставимо на коліна весь світ ... Німець - абсолютний господар світу. Ти будеш вирішувати долю Англії, Росії, Америки ... Уничтожай все живе, що чинить опір, на твоєму шляху. Жодна світова сила не поступиться перед німецьким напором. Завтра перед тобою на колінах буде стояти весь світ ».


Про це ж пише Рауль Гільберг: (Слайд 43)

«Ви не маєте права жити серед нас як євреї. Ви не маєте права жити серед нас. Ви не маєте права жити ».

Повідомлення учня «Жертви нацизму». (Костюкова В.) Слайд 44 - 69

Хвилина мовчання слайд 70

Учитель: (71) В 1945-1946 рр. - відбувся Нюрнберзький процес над головними нацистськими злочинцями, яким було пред'явлено звинувачення в злочинах проти світу, організації примусової праці населення окупованих територій, в злочинах проти людяності (масові вбивства і депортації, примусові переселення цивільного населення і т.д.).


З заключній промові обвинувача від США Роберта Джексона в Міжнародному трибуналі в Нюрнберзі 26 липня 1946 р Слайд 72

«..Нікогда протягом півстоліття не відбувалося такої кількості кривавих убивств і в такому масштабі, не здійснювалося таких жорстокостей і нелюдських вчинків, не проводилося такого масового викрадення людей в рабство, такого знищення національних меншин ... Ці дії увійдуть в історію як незаперечні факти, по яким майбутні покоління будуть судити про наше десятилітті. Якщо ми не зуміємо знищити причини і запобігти повторенню подібного варварства, можна буде з повним правом сказати, що XX століття призведе до загибелі цивілізації ».


учитель: (Слайд 73) Закінчилася Друга світова війна. Закінчився час тоталітарних режимів. Як показала історія, тоталітарні режими довго не тримаються. Німецький фашизм - нацизм проіснував як політичний режим 12 років. Італійський - на 10 років більше. Тоталітаризм в СРСР переріс в авторитаризм, і цей режим тривав 70 з невеликим років.


3. Право на життя ...

Учитель: У 1945 році була організована ООН, одним із завдань, які ставилися перед цією організацією, є саме захист прав людини на життя. Людство усвідомило необхідність захисту цього права.


Ми працювали сьогодні з документами, в яких зафіксовано право людини на життя, як невід'ємне право. Але чи дотримується право на життя в наші дні?

Ми переходимо до третьої «сторінці» нашого уроку «Право на життя ...». слайд 74

Учням було дано завдання провести соціологічне опитування «Чи дотримується право на життя в нашій країні зараз?»

Виступ учня, який знайомить з результатами соціологічного опитування. (Дуброва А.)

Було опитано - 51 осіб.

Право на життя в нашій країні не дотримується - 17 осіб.

Право на життя дотримується - 23 людини.

Право на життя в нашій країні дотримується не завжди - 11 осіб.


(Слайд 75) Е. Берк говорив: «Скажи мені, які настрої переважають в умах молодих людей, і я скажу тобі про характер наступного покоління».

Учитель: Здавалося б, людство, переживши страшну війну, мало усвідомити всю цінність людського життя, засудити будь-які прояви екстремізму і фашизму. Але навіть в нашій країні, яка втратила у Великій Вітчизняній війні 25 млн. Чоловік, є прихильники ідеології нацизму. За даними статистики в 2000 р серед молоді кількість людей, які поділяють принципи націоналізму, налічується 1,5 - 2% і ці показники зростають. Що таке фашизм сьогодні?


Повідомлення учнів «Екстремістські організації в сучасній Росії».

(Меньшакова А.) Слад 76 - 89

учитель: Слід зазначити, що альтернатива фашизму є. В останні роки в нашій країні були створені організації і рухи, покликані боротися з фашизмом і за дотримання права на життя.

Повідомлення учня «Правозахисні організації в сучасній Росії».

(Тютюнова А.)

Слайди 90 - 94

Таким чином, ми бачимо, що тільки саме суспільство, усвідомивши загрозу фашизму і цінність людського життя, в стані захистити свої права. Таке самоорганізуються, що володіє високою правовою культурою суспільство називається громадянським суспільством. Це суспільство можливо тільки в правовій державі, тобто державі, яке визнає цінністю права і свободи людини. Більшість держав світу, в тому числі і Росія, в своїх конституціях закріпили право на життя та інші права. Правова держава - це ідеал, до якого повинні прагнути всі народи і держави.

Я просила вас написати есе на тему: «В якій державі я хотів (ла) би жити?». Ось деякі витяги.

(Учитель зачитує деякі витримки з твору.)


Вам було запропоновано дати своє визначення поняттю «життя». Ось деякі визначення (учитель зачитує деякі визначення поняття «життя», які дали самі хлопці).

Ось яке визначення поняття «життя» дала Ріва Гольцман, школярка з Дніпропетровська. Вона була поранена під час розстрілу 25 жовтня 1941 року і захована вчителькою Катериною Григорівною: (Слайд 95)

«« Життя - це наше безкрає небо і яскраве сонце, це вічно квітуча земля ... Вбивати людей - це значить погасити сонце. Життя дане людині природою, і люди не мають права її відбирати, тому що це проти природи, розуму людини ... ».

Подивіться, як співзвучні її слова з вашими думками.

Це вселяє надію, що в нашій країні живуть люди, які розуміють важливість дотримання права на життя. Але, все-таки, одного усвідомлення цінності людського життя недостатньо, важливо реальну участь в конкретних справах, спрямованих на реалізацію цього права в нашій країні.


Юрій Шевчук, лідер групи ДДТ, написав пісню «Не стріляй», якій мені хотілося б закінчити наш урок (звучить музика).

На пам'ять про нашу розмову ми хочемо подарувати вам символ життя зі словами Ріви Гольцман.


(Слайд 97) На будинок ви отримуєте завдання - напишіть есе на тему «Що повинні зробити громадяни Росії для того, щоб право на життя стало реальністю?».


Учитель: Нам дуже цікава ваша думка з питання - «Чи дотримується право на життя в нашій країні?».

У вас на столах лежать конверти з картками для голосування. Якщо ви вважаєте, що право на життя дотримується, то підніміть картку зеленого кольору, якщо немає - червоного, якщо вважаєте, що право на життя дотримується не завжди - жовтого кольору (проходить голосування).

В результаті голосування виявляються групи учнів:

  • Право на життя в нашій країні не дотримується

  • Право на життя дотримується

  • Право на життя дотримується не завжди.

Між групами вчитель організовує дебати, в ході яких учні обмінюються думками і аргументами, наводять приклади на захист своєї точки зору.


Учитель: Б езусловно, ми не можемо дати однозначну відповідь на питання - Чи дотримується право на життя в нашій країні зараз? Це питання дуже складне.
































11