Команда
Контакти
Про нас

    Головна сторінка


Конспект уроку історії по темі "Середньовічне місто" (6 клас)





Скачати 32.19 Kb.
Дата конвертації 12.08.2018
Розмір 32.19 Kb.

hello_html_m695a8987.gifhello_html_m695a8987.gifhello_html_40838eaa.gifhello_html_1dec64ab.gifhello_html_m305cb181.gifhello_html_4edda62a.gifhello_html_m518300b9.gifhello_html_5c1c2bbd.gifhello_html_m695a8987.gifhello_html_m695a8987.gifhello_html_m5951b446.gifhello_html_58258ea9.gifhello_html_m481cacbe.gifhello_html_m2b8cc1a.gifhello_html_m6ac2e2f4.gifhello_html_26615174.gif

Урок історії в 6 класі.

Тема: Середньовічне місто і його мешканці.

Тип уроку: повідомлення нових знань

цілі:

  • Формування і розвиток у хлопців знань про середньовічному місті, визначні пам'ятки середньовічного міста, життя і діяльності людей в середні століття.

  • Активізувати пізнавальний інтерес учнів до вивчення історії середніх віків.

  • Закріплення дітьми навичок самостійної роботи з історичними джерелами з метою отримання додаткових знань з теми уроку.

устаткування:

  • підручник; атлас;

  • презентація;

  • «Історія середніх віків» авт. Агібалова, Донський

  • історичні документи

  • Робочий лист по темі.

Технології, що використовуються:

  • інформаційна,

  • індивідуальна,

  • дослідницька.

Методи навчання: словесний (бесіда, пояснення), наочний (комп'ютер), практичний (робота з історичними джерелами).

Плановані результати:

  • учні повинні знати основні умови розвитку міст,

  • учні повинні розуміти структуру середньовічного міста,

  • учні повинні вміти працювати з історичними джерелами і використовувати матеріал, викладений в них при відповідях на різних етапах уроку.

Хід уроку

I .Організаціонний момент.

II. Визначення теми і завдань уроку.

Але урок у нас буде незвичайним. Я пропоную вам здійснити віртуальну подорож в середньовічне місто. Про що б ви хотіли дізнатися, подорожуючи по місту?

Передбачувані відповіді учнів:

  1. Хто жив в місті.

  2. Яке походження назв міст.

  3. Хто керував містами.

  4. В яких будинках жили мешканці міст.

  5. Чим вони займалися.

  6. Як проводили вільний час.

  7. Що їли городяни.

III Нова тема:

Питання 1.Существовалі чи міста в давнину. Назвіть міста, які ви знаєте?

Питання 2. Назвіть причини відродження старих і поява нових середньовічних міст в Західній Європі в X - XI ст. (Робота з підручником; стр.104-105)

Передбачувані відповіді учнів:

1) припинилися набіги норманів, угорців і арабів;

2) більш безпечної стала життя і працю селян; стали розчинятися нові землі, що призвело до збільшення врожайності;

3) вироби ремісників стали користуватися великим попитом;

4) відбулося відділення ремесла від сільського господарства.

5) швидке зростання населення Європи; зниження смертності від голоду і хвороб;

Відповідь приймається. Учитель більш детально пояснює як відбулося відділення ремесла від сільського господарства, тобто робить упор на одну з головних причин утворення міст.

Питання 2.

В яких місцях раніше всього могли виникати нові міста?

Завдання: Робота з історичними джерелами. Учням пропонується уривок з хронік, які повідомляють про виникнення міст, і пропонується відповісти на питання: (документ, робочий лист)

1. В якому столітті почали виникати міста?

2. Де виникло місто Фульда? Як це могло вплинути на його розвиток?

3. Де виникло місто Майнц? Як це могло вплинути на його розвиток?

4. Де ще, на ваш погляд, могли виникати міста?

Відповіді учнів доповнює вчитель - на перехресті торгових шляхів, біля зручної морської гавані;

- біля стін замку або монастиря;

- на пагорбі;

- в закруті річки, мосту.

Відповідь приймається.

Учитель: Наша подорож триває. Що б час в дорозі пролетів швидше, я познайомлю вас з назвами середньовічних міст. Назви багатьох міст виникли в Середньовіччі. Пам'ять про них збереглася і дійшла до наших днів. Страсбург (фортеця на дорозі). Едінбург - фортеця Едвіна. Кембридж (міст через річку Ким).

Пояснення вчителя: Назва міст із закінченням «берг» говорить про те, що місто виникло на горі або пагорбі; закінчення «бург» говорить про якомусь початковому зміцненні; закінчення «Фурт» означає - брід; міста із закінченням на «бридж» або «брюг» означає про виникнення міста біля мосту; назва міста на Сан -, Сент-, Сент (що означає святий) свідчить про те, що місто виникло біля стін монастиря.

Завдання по рядах. Гра «Хто швидше». Кожному ряду потрібно знайти на політичній карті Європи міста з однаковим закінченням. I ряд на «бург»; II ряд на «Фурт»; III ряд на «берг».

Бург: Макдебург, Бургос, Аугсбург, Регенбург

Фурт: Франкфурт,

Берг: Нюрнберг

Учитель: Отже, ми біля воріт середньовічного міста.

Перед нами розкинулося місто у всій своїй красі: потужні кріпосні стіни з вежами, гостроверхі дахи, шпилі церков і соборів. Місто добре укріплений. Кам'яні стіни не тільки надійно захищають місто, це символ могутності і свободи. Місто з населенням 10 тис. Жителів вважається великим, а з населенням 40 - 50 тис. - величезним. Їх в Європі налічувалося близько 15: Париж, Флоренція, Кельн, Прага, Лондон і ін. Щоб нам відкрили ворота середньовічного міста потрібно виконати завдання.

Завдання: Знайдіть на карті місто Лондон королівства Англії і опишіть його місце розташування. Що ви знаєте про сучасний Лондоні. (Досить буде, якщо діти скажуть, що зараз це столиця Великобританії) (робота з картою на стр.106-107 підручника)

Учитель: Центром міського життя була ринкова площа Тут весь день було людно і гамірно. Жителі міста робили покупки, обговорювали важливі питання. Неподалік знаходилися собор або головна церква міста, а також будівля міської ради - ратуша. Ці споруди були символами міста і визначали вигляд середньовічного міста і іменувалися його серцем, мозком і душею.

Виконайте завдання 3 в робочому аркуші.

Що б ми побачили, опинившись на вулицях міста? (повідомлення учнів стор. 116-119)

Виникали міста на землі, яка належала сеньйору. Міста приносили великі доходи сеньйору, тому вони захищали міста від ворогів, дарували привілеї. Але з часом, міста, зміцнівши, не бажали підкорятися сваволі сеньйорів, і починав боротьбу за свої права. Нерідко містах вдавалося повалити владу сеньйорів і знайти самоврядування. Міста, що звільнилися від влади сеньйора, називалися комунами (від латинського слова «коммуніс» - загальний)

Учитель: Отже, ми продовжуємо подорож по середньовічному місту.Серед мешканців міст можна зустріти сеньйора і єпископа, купця і ремісника, слуг і жебраків. Склад міського населення був дуже складним.

Склад міського населення

Міські багатії - купці, власники міських земель і великих будинків - управляли містом



Цехові майстри і дрібні торговці - власники майстерень і крамниць




Міські бідняки - «вічні» підмайстри, жебраки, чорнороби





Управління містом (заповнити першу частину схеми, §13 стор. 108, абзац 3)

МЕР

1)


Міська рада




порядок

Ринок, ремесло, будівництво

Казна, податки

військо

суд





«Міське повітря робить вільним»

2)


Жителем міста міг стати і кріпак. А за яких умов могли стати городянами навіть кріпаки? У цьому нам допоможуть історичні джерела.

Робота з джерелами. Завдання: Прочитайте історичне джерело і дайте відповідь на питання: (робочий лист, документ №2, заповнення другої частини схеми)

1.При яких умовах навіть кріпак ставав вільним?

Учитель: Наша подорож триває. Ми у будинку ремісника. Як ви поясните слова ремесло і ремісник. Передбачуваний відповідь:

- це виготовлення різних виробів кустарним способом;

- це люди займаються ремеслом.

А як давно виникло ремесло? Передбачуваний відповідь: ремесло виникло в далекій давнині. Які ви знаєте ремесла?

Учитель: Давайте зайдемо в майстерню ремісника і подивимося - як влаштоване життя ремісника? Розповідь вчителя.

. (Робочий лист завдання 4) Розставити поняття до визначень. (Цехи, статут, майстер, підмайстер, шедевр, учень)

......... .- союзи ремісників однієї спеціальності

.......... - правила життя цеху

.......... - господар майстерні

.......... - працівник, вивчив ремесло і отримував за свою працю заробітну плату

.......... - хлопчик, що віддають в навчання до майстра

.......... - кращий зразок вироби

Завдання «Статут ткачів вовни» (документ 3, робочий лист)

Хто мав право стати ткачем?

  1. Ніс чи ремісник відповідальність за учня?

  2. Які обов'язки були у ткача?

  3. У ремісника було більше прав або обов'язків?

I V Закріплення:

1). На питання потрібно відповісти «так» або «ні».

  1. Місто - це обгороджене місце? (Та)

  2. Ратуша - це місце засідання міської ради? (Та)

  3. Мер - це глава міста (та)

  4. Ринок - це місце постійної торгівлі? (Та)

  5. Собор - це головна міська церква? (Та)

  6. На вулицях середньовічного міста було електричне освітлення? (Немає)

  7. Вулиці середньовічних міст були широкими? (Немає)

  8. Посильні передавали повідомлення від однієї людини іншій по стільниковому телефону? (Немає)

  9. Місто - це поселення ремісників і торговців? (Та)

  10. Щоб стати вільним селянин повинен прожити в місті один рік і один день? (Та)


V Підведення підсумків. Рефлексія. Виставляння оцінок.

V I. Домашнє завдання. §13 (п 1-6), §14 (п 1-2) Підготувати розповідь про подорож в середньовічне місто. вивчити визначення

Документи для роботи на уроці по темі

«Середньовічний місто і його мешканці»

1. АЛ-Казвін.

"ПАМ'ЯТНИКИ МІСТ" (уривок належить до міст Х ст. В Німеччині і Нідерландах.

Фульда - велике місто в країні франків, збудований з каменю. Населений він тільки ченцями ... Місто цей - велика церква, вельми шанована у християн. Утрехт - велике місто у франків, з великою територією. Країна їх - соляне болото, на якому не ростуть ні злаки, ні дерева. Живуть вони скотарством, від молока і вовни. В їхній країні немає дров для палива, а лише земля, яка замінює їм дрова ... Вони вирізають її на своїх луках у вигляді цегли.

Майнц - дуже велике місто. Частина його заселена, а інша засіяна. Лежить він в країні франків на річці, званої Рейн, і багатий він пшеницею, ячменем, житом, виноградниками та фруктами. Є там дирхеми самаркандської карбування 923 і 924 рр. з ім'ям государя і роком випуску ... Далі слід зазначити, що є там прянощі, які зустрічаються лише на самому далекому Сході, хоча сам Майнц лежить на найдальшому Заході. Є, наприклад, перець, імбир, гвоздика, Лавенда, кост, галанга. Вони привозяться з Індії, де ростуть у великій кількості.

3. ПОСЛАННЯ про Магдебурзьке "ПРАВО

Магдебург як місто бере початок з 805 року. Він виник в місці, де німецькі ремісники продавали свої вироби слов'янам з племені вендов.

Пізніше магдебурзькі порядки були записані і широко поширилися в містах Центральної та Східної Європи.


2. міське повітря РОБИТЬ ЛЮДИНИ ВІЛЬНОЮ

За яких умов кріпак міг стати жителем міста?

а) З хартії міста Сент-Омера (1168 г.)

32. Якщо кріпак якогось сеньйора стане городянином, його не можна буде схопити в місті, і якщо який-небудь сеньйор захотів би взяти його до себе в якості власного кріпосного, то нехай приведе його найближчих спадкоємців, його дядьком і тіток по матері для розбору цієї справи; якщо ж цього не зробить, повинен відпустити його на волю.

б) З міського права, дарованого імператором Фрідріхом 11 місту Г6слару 13 липня 1219 р

1. Якщо хто-небудь проживав в місті Госларе і за життя своєї ніким не був помічений в рабському стані, то після смерті його ніхто так не посміє називати його рабом або зводити в рабський стан.

2. Якщо ж який-небудь чужинець прийшов жити в названий місто і так залишався там протягом року і дня, причому жодного разу йому не ставили на вигляд рабського стану, що не викрили його в цьому і сам він в цьому не зізнавався, то нехай він користується загальною з іншими громадянами свободою; і після смерті його ніхто так не посміє оголошувати його своїм рабом.

в) Бремен: право міської межі

Імператором Фрідріхом 1 Барбароссой 28 листопада 1186 був виданий указ про затвердження прав за містом Бременом.

Якщо який-небудь чоловік і жінка пробуде безперешкодно в місті Бремені в межах того, що в просторіччі називається Weichbild (міська межа), протягом року і дня і якщо хто-небудь після цього надумає оскаржувати його свободу, то, наклавши мовчання на скаржника, нехай буде надано тому довести свою свободу посиланням на вищевказаний термін; вилучаються всі люди Бременські церкви і всіх церков, що примикають до неї по правовому своїм становищем.








3. КНИГА РЕМЕСЕЛ


У 1268 за розпорядженням французького королівського чиновника Етьєна Буало були записані звичаї 100 паризьких цехів, зведені в «Книгу ремесел». Наводимо одну з цих записів.

Статути паризьких ткачів вовни


1. Ніхто не може бути в Парижі ткачем вовни, якщо не купить ремесло у короля. І його продає від імені короля той, хто купив його у короля, одному дорожче, іншому дешевше, як йому заманеться.

2. Жоден ткач вовни і ніхто інший не повинен мати майстерню в межах Паризького округу, якщо не вміє власноруч займатися ремеслом, якщо він не син майстра.

3.Каждий паризький ткач вовни може мати в своєму будинку два широких станка і один вузький, а не вдома він не може мати ніякого, якщо він не хоче мати його на тих же правах, на яких міг би мати його чужак ....

5. Кожен ткач вовни може мати в своєму будинку одного зі своїх братів і одного зі своїх племінників, і для кожного з них може мати в своєму будинку два широких станка і один вузький з тим, щоб брати і племінники працювали власноруч, і як тільки вони перестануть працювати, майстер не може тримати верстати. Брати і племінники не зобов'язані купувати ремесло у короля, ні нести нічну сторожову службу, ні платити талью, поки вони знаходяться під опікою свого брата і дядька.

8. Кожен ткач вовни в своєму будинку може мати не більше однієї учня, але він не може мати його менше, ніж на 4 роки служби і за 4 паризьких лівра, або на 5 років служби за 60 паризьких су, або на 6 років служби за 20 паризьких су, або на 7 років служби без грошей.

9.Майстер-ткач може взяти учня на більший термін служби і за велику плату, - але за меншу він його взяти не може.

10. Учень може викупитися зі служби, якщо завгодно майстру, але лише в тому випадку, якщо він прослужив 4 роки. Але майстер не може ні продати його, ні розлучитися з ним, якщо він не прослужив чотири роки.

12. Якщо учень втече від свого майстра по нерозсудливості або легковажності, він повинен повернути майстру всі витрати і збитки, які той поніс внаслідок його провини.

13. Якщо учень піде від свого майстра з вини майстра, він або його друг повинні прийти до старшини ткачів і це перед ним засвідчити; і старшина протягом двох тижнів повинен закликати до себе майстра учня, зробити йому догану і сказати, щоб він гідно містив учня, як сина шанованої людини, одягав і взував. І якщо він цього не зробить, учневі підшукають іншого майстра ...

47. Ніхто з вищезгаданого цеху не повинен починати роботу раніше сходу сонця під загрозою штрафу в 12 деньє майстру і в 6 денье підмайстра, якщо тільки не в силу необхідності закінчити штуку сукна; в цьому випадку підмайстер може прийти (завчасно), але лише протягом одного дня ...

51. Підмайстри-ткачі повинні залишати роботу, як тільки продзвонить перший удар дзвону до вечерні, в якому б прихід вони не працювали, але складати роботу вони повинні після дзвону до вечерні.

1.Кто може стати ткачем? Хто може працювати в майстерні у майстри?

2.Каково положення учня в будинку майстра? Як статут захищає інтереси учня і майстра?

3. Як обмежується робочий день?

Робочий лист за темою «Подорож в середньовічне місто» §13, 14

1.Прічіни відродження старих і поява нових середньовічних міст в Західній Європі в X - XI ст. (Робота з підручником; стр.104-105)

1)

2)

3)

4)

5)

2. Місця виникнення нові міст

1)

2)

3)

4)


3. Місто і його життя.

1) Зіставте:

А) ринкова площа Мозок міста

Б) собор або головна церква міста Серце міста

В) ратуша Душа міста.


2) Комуна -

3) Склад міського населення















4) Управління містом (заповнити першу частину схеми, §13 стор. 108, абзац 3)

А)




Б)

5) Реміснича майстерня. Розставити поняття до визначень: шедевр, майстер, статут, підмайстер, цехи, учень

__________________ - союзи ремісників однієї спеціальності

__________________ - правила життя цеху

__________________ - господар майстерні

__________________ - працівник, вивчив ремесло і отримував за свою працю заробітну плату

__________________ - хлопчик, що віддають в навчання до майстра

__________________ - кращий зразок вироби

4. Закріплення: Відповісти на питання. На питання потрібно відповісти «так» або «ні».
  1. Місто - це обгороджене місце?

  2. Ратуша - це місце засідання міської ради?

  3. Мер - це глава міста

  4. Ринок - це місце постійної торгівлі?

  5. Собор - це головна міська церква?

  6. На вулицях середньовічного міста було електричне освітлення?

  7. Вулиці середньовічних міст були широкими?

  8. Посильні передавали повідомлення від однієї людини іншій по стільниковому телефону?

  9. Місто - це поселення ремісників і торговців?

  10. Щоб стати вільним селянин повинен прожити в місті один рік і один день?

V I. Домашнє завдання. §13 (п 1-6), §14 (п 1-2) Підготувати розповідь про подорож в середньовічне місто. Вивчити визначення.



<>

Щоб завантажити матеріал, введіть свій E-mail, вкажіть, хто Ви, і натисніть кнопку

Натискаючи кнопку, Ви погоджуєтеся отримувати від нас E-mail-розсилку

Якщо скачування матеріалу не почалося, натисніть ще раз "Завантажити матеріал".

Завантаження матеріалу почнеться через 60 сек.
А поки Ви очікуєте, пропонуємо ознайомитися з курсами відеолекцій для вчителів від центру додаткової освіти "Професіонал-Р"
(Ліцензія на здійснення освітньої діяльності
№3715 від 13.11.2013).
Отримати доступ
дізнатись детальніше
  • Історія
опис:

Тип уроку: повідомлення нових знань

цілі:

  • Формування і розвиток у хлопців знань про середньовічному місті, визначні пам'ятки середньовічного міста, життя і діяльності людей в середні століття.
  • Активізувати пізнавальний інтерес учнів до вивчення історії середніх віків.
  • закріплення дітьми навичок самостійної роботи з історичними джерелами з метою отримання додаткових знань з теми уроку.

устаткування:

  • підручник; атлас;
  • презентація;
  • «Історія середніх віків» авт. Агібалова, Донський
  • історичні документи
  • Робочий лист по темі.

Технології, що використовуються:

  • інформаційна,
  • індивідуальна,
  • дослідницька.

Методи навчання: словесний (бесіда, пояснення), наочний (комп'ютер), практичний (робота з історичними джерелами).

Плановані результати:

  • учні повинні знати основні умови розвитку міст,
  • учні повинні розуміти структуру середньовічного міста,
  • учні повинні вміти працювати з історичними джерелами і використовувати матеріал, викладений в них при відповідях на різних етапах уроку.