Бюджетне освітня установа
«Ермаковска середня загальноосвітня школа»
Урок історії
9 клас
Тема: «Перша світова війна. Військові дії 1914-1918гг. »
Урок вивчення нового матеріалу з фрагментами дослідницької роботи
( другий урок)
Учитель: Васильєва Наталія Іванівна
УМК:
1. Данилов А.А., Косулина Л.Г. Історія Росії XX - початок XXI століття
2. Сороко-Цюпа О.С. Загальна історія. Новітня історія.
Конспект уроку в 9 класі
Тема: «Перша світова війна. Військові дії 1914-1918гг. »
Мета: познайомити учнів з ходом військових дій і підсумками війни, з'ясувати, як жилося людині на війні, що відчували фронтовики, як у свідомості російських солдатів і офіцерів співіснували патріотичні устремління.
завдання:
Навчальні: знати цілі і плани учасників війни; як була розв'язана Перша світова війна, представляти загальну картину бойових дій, знати основні битви Першої світової війни.
Розвиваючі: розвивати вміння учнів аналізувати, зіставляти узагальнювати фактичний навчальний матеріал, робити висновки; розвивати навички роботи з додатковими джерелами; продовжити формування навичок застосування ІКТ при виконанні перевірочних завдань.
Виховні: сприяти формуванню негативного ставлення до війни як способу вирішення конфліктів, підвести учнів до усвідомлення згубного, дестабілізуючого впливу Першої світової війни на життя народу.
Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу з фрагментами дослідницької роботи (другий урок).
Форми роботи учнів: фронтальна, індивідуальна, в парах.
Обладнання: комп'ютери, мультимедійний проектор.
Хід уроку
I. Організаційний момент.
- Хлопці, на початку уроку я пропоную вам переглянути невеликий фрагмент кінохроніки, визначити, до якого періоду історії відноситься цей фрагмент, поставити мету і завдання нашого уроку.
* Перегляд кінохроніки «Перша світова війна» (1хв).
Формулювання цілей і завдань уроку учнями
II. Актуалізація опорних знань. Вхідний контроль.
- Перш ніж приступити до вивчення нового матеріалу ...
- Назвіть причини війни
- Згадайте, що послужило приводом до початку Першої світової війни.
- Назвіть цілі головних учасників війни.
- Коли і чому Росія вступила в Першу світову війну?
- Висновок: напередодні війни найбільш гострі протиріччя існували між Великобританією і Німеччиною, інтереси яких стикалися в багатьох районах земної кулі, особливо в Африці, Азії, на Близькому Сході. Їх суперництво перетворювалося в запеклу боротьбу за панування на світовому ринку, за захоплення чужих територій.
III. Вивчення нового матеріалу
- Перша світова війна, про причини і передісторії якої йшлося на попередньому занятті, стала трагічним прологом глобальних потрясінь XX століття. У подіях 1914-1918 рр. кореняться витоки багатьох процесів, які визначили вигляд сучасного світу.
Тому так важливо уважно вдивитися в те, що відбувалося на фронтах Першої світової війни, скласти уявлення про масштаби військових дій, про те, як розгорталися найбільші операції. Не менш важливо зрозуміти, що відчували пересічні учасники цих подій, що ховається за цифрами втрат і стрілками на картах.
- Тема нашого уроку «Перша світова війна. Військові дії 1914-1918 рр. »Слайд 1
- План уроку Слайд 2
1. Військові дії в 1914р. Зрив німецького плану блискавичної війни.
2. Військові дії в 1915-1916 рр. Роль російської армії в зриві планів німецького командування.
3. Військові події 1917 - 1918 рр. Вихід Росії з війни.
4. Людина на війні.
- На минулому уроці вам дано було випереджаюче завдання: познайомитися з подіями Першої світової війни на фронтах, виділити з них найбільш значущі.
1. Військові дії в 1914 р
- Розкажіть про події, що розгортаються на фронтах в 1914 році.
висновок:
- Отже, головні військові операції і підсумки 1914 р Слайд 3
2. Військові дії в 1915-1916 рр. Роль російської армії в зриві планів німецького командування. слайд 4
- Які основні військові операції 1915-1916 рр. ви можете назвати?
Слайд 5. Дати кампанії 1915-1916гг.
3. Військові події 1917 - 1918 рр. Вихід Росії з війни.
слайд 6
- Розкажіть про основні події 1917-1918 рр.
Слайд 7.
Слайд 8.
Слайд 9.
- Висновок. Підсумки війни. слайд 10
Перша світова війна тривала понад 4 роки (з 1 серпня 1914 по 11 листопада 1918). У ній брало участь 38 держав, на її полях билося понад 74 млн. Чоловік, з яких 10 млн. Було убито і 20 млн. Покалічено. Перша світова війна за своїми масштабами, людським втратам і соціально-політичних наслідків не мала собі рівних у всій попередній історії. Вона справила величезний вплив на економіку, політику, ідеологію, на всю систему міжнародних відносин. Війна призвела до краху самих могутніх європейських держав і складання нової геополітичної ситуації в світі.
4. Людина на війні. слайд 11
- Війни залишаються в пам'яті прийдешніх поколінь своїми битвами. Але для солдата, де б він не воював, ні голодував, ні мерз, війна була буденністю, і кожен її день здавався довшим життя ...
- Ми познайомилися з вами з самими найважливішими військовими операціями Першої світової війни, у подіях яких головну роль зіграв людський фактор, тому нам зараз належить зрозуміти (уявити), як жилося людині на війні, простежити, як змінювалося ставлення солдатів до війни.
- Я пропоную вам провести невелику дослідницьку роботу, вивчивши документи і матеріали підручника, згадавши переглянуту на початку уроку кінохроніку. Вам потрібно скласти портрет людини на війні.
IV. Самостійна дослідницька робота. Робота в парах.
Завдання для групи №1. Додаток 1.
На основі відомих фактів і наведених уривків з документів складіть портрет людини на війні (це може бути і солдат, і воєначальник)
З листів прапорщика-артилериста Ф. Степуна, 1015-1916гг .: «У нас в бригаді недавно отриманий пріказ- стріляти по своїм, якщо стрілки будуть відступати без наказу. В Н-ської дивізії знову заворушення і знову розстріли. Все свідчить про такий ступінь падіння духу російської армії, при якій продовження війни стає майже неможливим ...
У госпіталях я не раз дивувався тому, з якою великою любов'ю і вдячною пам'яттю люди заново переживають те, що всім їм завдало біль і страждання, багатьох позбавило ноги або руки ...
Нескінченно цінними здаються мені зараз місяці, проведені на фронті; як перше кохання, згадуються перші осінні бої. Затишними здаються звідси стоянки і окопи ».
З матеріалів військових архівів: «Підпрапорщик Мізен в багнетною сутичці показав видатне мужність і хоробрість»; «Прапорщик К.І., Недодаєв, командуючи взводом, відбив атаки переважаючих сил противника».
Завдання для групи № 2. Додаток 2.
На основі відомих фактів і матеріалу підручника. Складіть портрет людини на війні, дайте відповідь на питання: яке було ставлення російського солдата до участі Росії в Першій світовій війні.
відповіді учнів
Слайд 12.
V. Закріплення вивченого матеріалу.
Отже, хлопці ми підійшли з вами до завершення вивчення теми «Перша світова війна», протягом двох уроків ви познайомилися з подіями Першої світової війни, з цілями і планами учасників військових дій. Тепер нам належить перевірити, як ви засвоїли пройдений матеріал.
Я пропоную вам виконати перевірки тест за комп'ютерами.
* Виконання інтерактивного тесту в програмі «My Test»
* Оцінки за тест.
VI. Підсумок уроку.
-
Сьогодні на уроці ви попрацювали .......
-
Оцінка за усну роботу на уроці ......
-
Таким чином, оцінки за урок наступні
VII. Домашнє завдання: повторити § 4 підручник «Загальна історія» і § 9 «Історія Росії», підготуватися до контрольного тесту.
Список використаної літератури для підготовки уроку.
1. Велика енциклопедія Кирила і Мефодія 2010. CD - ROM
2.Данілов А.А., Косулина Л.Г. Історія Росії XX - початок XXI століття - М .: «Просвещение», 2012
3. Контрольно-вимірювальні матеріали. Історія Росії: 9 клас. Перше півріччя / Упоряд. К.В. Волкова. - М .: ВАКО, 2010. - 112с.
4. Контрольно-вимірювальні матеріали. Загальна історія. Новітня історія: 9 клас / Упоряд. К.В. Волкова. - М .: ВАКО, 2012. - 112с.
5. Корілла В.В., Чернова М.Н. Історія Росії 1800-2002гг. Поурочні методичні розробки та сценарії уроків / Серія «Книга для учителя». - Ростов н / Дону, Фенікс, 2002. - 512с.
6. Сороко-Цюпа О.С. Загальна історія. Новітня історія. 9 клас: навч. для загальноосвіт. установ / О.С. Сороко-Цюпа, А.О. Сороко-Цюпа. М .: Просвещение, 2012. - 303с.
Додаток №1.
Фронтового життя СОЛДАТ І НАУКИ ІМПЕРАТОРСЬКОЇ АРМІЇ В РОКИ ПЕРШОЇ СВІТОВОЇ ВІЙНИ
Додаток 2.
Фронтового життя СОЛДАТ І НАУКИ ІМПЕРАТОРСЬКОЇ АРМІЇ В РОКИ ПЕРШОЇ СВІТОВОЇ ВІЙНИ