Тема: «Реформи П.А. Столипіна і їх підсумки ».
Цілі: забезпечити засвоєння учнями цілей і змісту реформ П.А. Столипіна, роз'яснити причини непідтримки реформ.
Завдання: розвинути навички роботи з історичними документами, розвиток пізнавальних умінь.
Тип уроку: комбінований.
Форма проведення уроку: розповідь, бесіда.
Оформлення дошки: дата, тема, план уроку, нові терміни (хутір, відруб, артіль, кооперація)., Дати (9.11.1906-указ про вихід селян з общини, 1907 р Скасування викупних платежів).
Хід уроку.
1. організаційний момент.
2. актуалізація опорних знань: БЕСІДА, ВІДПОВІДІ НА ЗАПИТАННЯ, ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ.
Який документ ознаменував початок російського парламентаризму?
Які зміни відбулися в устрої держави після прийняття Маніфесту 17 жовтня?
Дайте характеристику роботи першої Державної думи, її голова, терміни роботи, склад, основні питання? (Друга і третя Державні думи)
3. вивчення нової теми.
План.
-
Аграрна реформа П.А. Столипіна. Цілі, реалізація реформи.
-
Підсумки аграрної реформи.
-
Інші реформи П.А. Столипіна.
-
Росія на передодні першої світової війни (самостійне вивчення).
Для того, щоб приступити до вивчення реформ, що проводяться П. А. Столипіна, ми прослухаємо невелике повідомлення про життя голови Ради міністрів П.А. Столипіна, познайомимося з його долею і долею його близьких.
1) Щоб перейти до вивчення нової теми, давайте сформулюємо цілі проведення аграрної реформи в країні. (Після коригування відповідей учнів, вони фіксуються в зошиті).
завдання: на основі висловлювань П.А. Столипіна сформулюйте основні цілі проведення аграрної реформи.
Документ 1:
«Дика напівголодне село, яка не звикла поважати ні свою, ні чужу власність, не боялася, що діє світом, ніякої відповідальності, завжди буде представляти горючий матеріал, готовий спалахнути з кожного приводу». (Мета: заспокоєння країни, відволікання селян від прагнення до примусового відчуження поміщицької землі).
Документ 2:
«Не в великому землеволодінні сила Росії. Великі маєтки віджили свій вік. Їх, як безприбуткові, самі власники почали продавати Селянському банку. Опора Росії не в них, а в царя. Одноосібне господарство дрібних землевласників - основний осередок держави, що є противником будь-яких руйнівних теорій ». (Мета: створення соціальної та економічної опори монархії в особі заможних селян).
Документ 3:
«Головне багатство і міць держави не в казні і в казенному майні, а в багатіють і міцному населенні». (Мета: продовження модернізації Росії).
Під запис в зошит: цілі:
.
Учитель: далі ми з вами безпосередньо перейдемо до основних заходів аграрної реформи. Основні положення аграрної реформи:
1.разрушеніе селянської громади і закріплення землі в приватну власність.
2.оказаніе фінансової допомоги селянству.
3. Створення і висівок.
4.переселеніе безземельних і малоземельних селян до Сибіру і Ср. Азію.
2) вчитель: після того, як ми з вами розглянули основні положення аграрної реформи, нам необхідно підвести її підсумки і дати їм оцінку. До позитивних результатів реформи можна віднести те, що в країні почали з'являтися фермерські господарства, хоча їх відсоток був і невеликий, також слід зазначити, що в країні почалося зростання продуктивності сільськогосподарської продукції, так валовий збір зерна зріс в 1, 7 рази, в сільське господарство почали впроваджуватися нова агротехніка, в результаті чого зріс експорт хліба. Але незважаючи на всі ці плюси, реформа мала також негативний характер. Так. Громада не була зруйнована, з неї вийшло тільки близько 25% селянських господарств, в основному заможні і бідні (чому найбідніші селяни прагнули вийти і з громади?). зросла майнове розшарування селянства, прискорилася пролетаризація села. Селянство в цілому негативне ставлення до приватних власників, в результаті чого до протиріччя між селянами і поміщиками додалося протиріччя між заможними і бідними селянами.
3) але П.А. Столипін був стурбований не тільки аграрним питанням, він намагався модернізувати Росію і за його ініціативою в країні почали проводитися перетворення в таких сферах як:
-
Введення свободи віросповідання
-
Встановлення громадянської рівноправності (згадати виборчий закон)
-
Поліпшення побуту робітників
-
Реформа місцевого самоврядування
-
Реформа вищої і середньої школи
-
Введення загального початкового навчання
-
Поліпшення матеріального забезпечення народного учительства
-
Поліцейська реформа.
4. домашнє завдання. § 5, записи в зошиті, написати своє ставлення до висловом П.А. Столипіна «Все для народу - всупереч народу».
5. підведення підсумків, виставлення оцінок.