Команда
Контакти
Про нас

    Головна сторінка


Конспект уроку в 8 класі на тему:





Скачати 19.86 Kb.
Дата конвертації 20.11.2018
Розмір 19.86 Kb.

Урок №6. Тема: Політика уряду Олександра I в 181 5-1 825 рр.

Мета уроку: Формування уявлення про внутрішньої політики Олександра I і характер перетворень.

завдання:

1. Освітні:

2. Розвиваючі:

  • Розвивати уміння використання інформаційних технологій в процесі навчання.

  • Розвивати навички аналізу історичних документів і літературних творів, вчити виділяти головне, порівнювати, вирішувати проблеми.

Форми організації діяльності учнів: індивідуальна, колективна.

Матеріально-дидактичний оснащення уроку:

Обладнання, що використовується: мультимедиапроектор, дошка-екран.

Програмне забезпечення: програма для презентацій «Power Point».

Демонстраційний матеріал: презентація «Внутрішня політика Олександра I»

Роздатковий матеріал:

Нові поняття і дати: Конституція Царства Польського, сейм, військові поселення, аракчеєвщина (поворот до реакції), вікової і майновий ценз, «Статутна грамота Російської імперії».


План уроку:

1. Російське суспільство після Війни 1812р .;

2. Конституція Царства Польського;

3. Ліберальні проекти Олександра 1;

4. Відмова від ліберальних перетворень. Військові поселення;

5. Закріплення матеріалу.

Хід уроку

Тема і мети уроку (слайди 1)

II. Російське суспільство після війни 1812г. Бесіда з учнями

- Які настрої і надії на майбутнє були в російському суспільстві після вітчизняної війни 1812г.? (слайд 2)

Загальна для всіх прошарків Російського суспільства настрій може бути передано словами А. С. Пушкіна.

Одна частина російського суспільства сподівалася на подальші реформи, введення конституції і вирішення питання про скасування кріпосного права. Солдати і офіцери, які брали участь у закордонному поході російської армії в 1813-1814 рр. познайомилися зі змінами, що відбулися в Європі після французької революції кінця XV III ст.

Однак більшість дворян-консерваторів сприйняло перемогу над Наполеоном як доказ переваги російських порядків над західноєвропейськими. Реформи, на їхню думку, були не тільки не потрібні, але й небезпечні.

Таким чином, можна зробити.

- Які дві основні проблеми намагалося вирішити уряд Олександра I до війни? (Селянське питання - указ про вільних хліборобів; проект державного перебудови Сперанського - державна рада; міркування про можливе введення станово-представницької установи.)

III. Конституція Царства Польського

15 листопада 1815р. Олександр I затвердив Конституцію Королівства Польського (слайд 3)

Запис у зошиті:

1815р. - Олександр I дарує Конституцію Царства Польського.

- Яким чином Королівство (Царство) Польське виявилося в складі Російської імперії? (За результатами Віденського конгресу.)

Учитель показує на карті Царство Польське і повідомляє: (слайд 3) Згідно з Конституцією Російський імператор ставав королем польським. Законодавча влада належала Сейму - станово-представницькій установі. Виборче право в нього було обмежено віковим і майновим цензом. За імператором закріплювалося право законодавчої ініціативи, Населенню надавалися свобода друку, віросповідання, право недоторканості особи, вводився рівний для всіх становий суд.

Майновий ценз - вимога виборчого закону, згідно з яким виборче право надається тільки громадянам, які мають майно певної вартості або вносить податки не нижчу від визначеної суми.

Робота з документами

1) Прочитати уривки з промов Олександра I польського сейму і відгуки на них

Бесіда з учнями з питань до документів:

- Як пояснив Олександр 1 причини введення конституції в Царстві Польському?

- Які були подальші наміри Олександра I щодо конституційного устрою?

- Як сприйняло суспільство мова Олександра 1?

висновки

I V. Ліберальні проекти Олександра I

У 1818г. Олександр I дав міністру юстиції Н. Н. Новосильцеву секретне доручення підготувати «Державну статутну грамоту» (проект конституції) для Росії, До 1820г. текст документа був готовий і схвалений царем. Тоді ж цар доручив А. А. Аракчеєву підготувати проект скасування кріпосного права (слайд 4)

Робота з підручником

Прочитати в підручнику про проект конституції Н. Н. Новосильцева і скасування кріпосного права А. А. Аракчеєва. (ДК-2003, с. 37, 42 (перший абзац).

Бесіда з учнями з прочитаного:

- Як називався проект конституції Н. Н. Новосильцева? (Статутна грамота Російської імперії) (слайд 5)

- Які громадянські свободи дарувалися по «Статутний грамоті» населенню? (Свобода слова, віросповідань рівність всіх перед законом, недоторканість особи.)

- З'являлося за проектом в Росії станово-представницька установа? Що це таке?

- Якби проект конституції Н. Н. Новосильцева був прийнятий, чи можна було тоді говорити про ліквідацію самодержавства? (Необхідно нагадати учням, що самодержавство - це необмежена, абсолютна влада монарха в Росії.)

(Частково. Без схвалення парламенту цар не міг видати закон. Однак законодавча ініціатива - право внесення проектів законів для їх обговорення в парламенті - належало імператору. Тому останній міг не пропонувати парламенту не влаштовували його законопроекти. Законодавча влада ділилася між представницьким установою і імператором.)

- Чи був прийнятий проект конституції Н. Н. Новосильцева? Чому? (Конституція так і не була затверджена. Під час розробки проекту відбулися революції в Італії та Іспанії, які стривожили Олександра I. Після деякого коливання цар відклав прийняття Конституції на невизначений час.)

- Чиї інтереси захищав в першу чергу проект скасування кріпосного права А. А. Аракчеєва? (Поміщиків. Продаж селян була для поміщиків справою добровільною, необов'язковим.)

Селяни за проектом звільнялися б з землею? (Кількість землі - 2 десятини які давалися звільненим селянам - було настільки мало, що вони були б змушені орендувати додаткову землю у колишнього поміщика.)

- Чи був реальний проект Аракчеєва в умовах Росії першої чверті ХІХ століття? (слайд 6)

«Наскільки ж реальний був цей проект? Доводиться визнати, що однозначної відповіді, мабуть, просто не існує. Проект був реальний, тому що економічна криза, що вразила країну після Вітчизняної війни 1812г., Привів до різкого занепаду поміщицького господарства. Росла заборгованість, все більше число поміщиків змушене було закладати свої маєтки, проживав і, промативая відсотки по заставних і знову закладаючи маєтку. Щорічно за несплату державних і приватних боргів оголошувалися до продажу з публічних торгів десятки тисяч кріпаків. До речі, з великою часткою ймовірності можна припустити, що, пропонував виділяти на покупку кріпаків 5 млн. Руб. в рік, Аракчеев якраз і виходив з кількості кріпаків, щорічно оголошуються до продажу за борги. Так що навряд чи в перші роки могли б виникнути труднощі в цій справі. Але в подальшому потік неминуче повинен був вичерпатися, а ніяких заходів, які змусили б поміщиків продавати селян, проект не передбачав. Які заходи прийняло б уряд в цьому випадку - невідомо. Але головне навіть не в цьому. Адже і в тому фантастичному випадку, коли всі поміщики добровільно вирішили розлучитися з кріпаками, процес звільнення розтягнувся б не менше ніж на дві сотні років <...> Рухаючись такими темпами, уряд ве звільнило б усіх кріпаків і до 2018 р. Цілком очевидно, що рішення селянського питання в Росії не могло чекати так довго ».

(Мироненко С. В. Сторінки таємницею історії самодержавства. М, 1990. С. 69-70.)

- Чи був прийнятий проект Аракчеєва? Чому? (Проект не був прийнятий. Міністр фінансів заявив, що грошей на викуп селян немає, До того ж в результаті війни держава опинилася у важкому фінансовому становищі. Витрати на війну склали більше 200 млн. Рублів, загальна сума матеріальних втрат - понад 1 млрд. Рублів . Революційні події в Італії, Іспанії, боязнь, що реформи принесуть революцію і в Росію, змусили відмовитися від задуманих змін.)

- Чому проекти конституції і скасування кріпосного права складалися в обстановці секретності? (Конституція і проект звільнення селян готувалися в найбільшу таємницю, т. К. Верховна влада побоювалася як потужного протидію дворянства, так і селянських заворушень.)

В результаті бесіди учні повинні, зокрема, зробити висновок про те, що жоден з питань, на вирішення яких сподівалася частина російського суспільства, не було вирішене. Отже, у цій частині суспільства настає розчарування в здатності влади що - небудь змінити. Надії і розчарування суспільства в політиці влади в 1818г. висловив А. С. Пушкін у своєму вірші «Казки» (N е l):

Від радості в ліжку

Распригалось дитя:

«Невже справді?

Невже не жартома?

А мати йому: «Бай-бай!

Закрий свої ти очі;

Пора заснути вже нарешті,

Послухайте, як цар-батько

Розповідає казки ».

(слайд 7)

Причинами відмови Олександра I від намічених реформ було:

- потужний опір переважної частини дворянства, яке не бажало ніяких змін;

- революції в ряді країн західної Європи лякали і змушували відмовитися від радикальних перетворень, які, на думку багатьох, могли привести до революції в Росії;

- крім того, сам Олександр 1 вважав, що селянство не готове до свободи.

V. Відмова від ліберальних перетворень. військові поселення

Учитель дає завдання учням прослухати розповідь, записати в зошити визначення поняття військові поселення, схематично зобразити дане визначення.

розповідь вчителя

Військові поселення (слайд 8,9) масово почали вводитися в 1817-1818 рр. з метою скорочення витрат на армію в економічно важкий повоєнний час. Ініціатива установи військових поселень виходила від Олександра I, який доручив їх розробку, заснування та управління А. А. Аракчеєва. Спочатку Аракчеев заперечував проти запровадження додаткових мит, але як тільки це питання було остаточно вирішене царем, став самим завзятим і послідовним провідником цього заходу.

Вирішено було частина армії перевести на «самоокупність»: посадити солдатів на землю, щоб вони разом з несенням військової служби займалися землеробством і таким чином утримували себе.

Формування військових поселень проходило наступним чином. Жителі місць, призначених під військові поселення, зверталися в військових поселян і отримували найменування «поселян-господарів», До них поселяються солдати діючої армії - по два солдата на сімейство. Все життя військових поселян строго регламентувалася: по команді військові селяни повинні були вставати, запалювати вогонь, топити піч, виходити на роботу, що докорінно ламало їх колишній звичний побут. Особливо важким для військових поселян виявилися великі будівельні та дорожні роботи, що поглинали масу праці, здоров'я і часу. Введення військових поселень сприймалося суспільством як важка, реакційна міра і призводило до опору з боку селян і козаків (повстання військових поселян влітку 1819р. В Чугуєві). Незважаючи на те, що ініціатива створення військових поселень виходила від Олександра 1, суспільство пов'язувало їх з ім'ям Аракчеева. З пристроєм військових поселень багато в чому було пов'язано поява терміна «аракчеєвщина», який символізує все реакційне і жорстоке. Ставлення суспільства до Аракчеєва і проводиться ним курсу знайшло яскраве відображення в епіграмі А. С. Пушкіна:

Всією Росії гнобитель,

губернаторів мучитель

І Ради він учитель,

А дарую він - друг і брат.

Полон злоби, полов помсти,

Без розуму, без почуттів, без честі.

Хто ж він? Відданий без лестощів, копійчаний солдатів.

Зверніть увагу на організацію праці у військових поселеннях. Як ви думаєте, чи була вона ефективною? (Праця військових поселян не був ефективним, так як більша частина часу була присвячена військовій муштрі, що відривало їх від роботи на землі. Сільськогосподарські роботи проводилися за вказівкою офіцерів, які нічого не розуміли в цій справі.)

V I. Закріплення матеріалу Бесіда з учнями

- Які реформи намагалося провести уряд Олександра I після війни?

- У чому причини відмови від проведення реформ?

- дайте загальну оцінку внутрішньої політики Олександра I.

Висновок: Прагнення Олександра до реформ і усвідомлення їх необхідності очевидно. Польська конституція, скасування кріпосного права в Прибалтиці доводить, що влада була готова проводити реформи, але при їх підтримці здебільшого населення. Опір дворянства, що був опорою царської влади, а також події в Європі привели до відмови від політики реформ і посилення реакції.

Домашнє завдання

ДК-2001 - §5, с. 35-38, §6 (до с. 43).










<>

Щоб завантажити матеріал, введіть свій E-mail, вкажіть, хто Ви, і натисніть кнопку

Натискаючи кнопку, Ви погоджуєтеся отримувати від нас E-mail-розсилку

Якщо скачування матеріалу не почалося, натисніть ще раз "Завантажити матеріал".

Завантаження матеріалу почнеться через 60 сек.
А поки Ви очікуєте, пропонуємо ознайомитися з курсами відеолекцій для вчителів від центру додаткової освіти "Професіонал-Р"
(Ліцензія на здійснення освітньої діяльності
№3715 від 13.11.2013).
Отримати доступ
дізнатись детальніше
  • Історія
опис:

Урок №6. Тема: Політика уряду Олександра I в 181 5-1 825 рр.

Мета уроку: Формування уявлення про внутрішньої політики Олександра I і характер перетворень.

завдання:

1. Освітні:

  • Ознайомитись з основними напрямками політики Олександра 1 в 1815-1 826 рр.,
  • З'ясувати причини відмови від подальших реформ;

2. Розвиваючі:

  • Розвивати уміння використання інформаційних технологій в процесі навчання.
  • Розвивати навички аналізу історичних документів і літературних творів, вчити виділяти головне, порівнювати, вирішувати проблеми.

Форми організації діяльності учнів: індивідуальна, колективна.

Матеріально-дидактичний оснащення уроку:

Обладнання, що використовується: мультимедиапроектор, дошка-екран.

Програмне забезпечення: програма для презентацій «Power Point».

Демонстраційний матеріал: презентація «Внутрішня політика Олександра I»

Роздатковий матеріал:

Нові поняття і дати: Конституція Царства Польського, сейм, військові поселення, аракчеєвщина (поворот до реакції), вікової і майновий ценз, «Статутна грамота Російської імперії».

План уроку:

1. Російське суспільство після Війни 1812р .;

2. Конституція Царства Польського;

3. Ліберальні проекти Олександра 1;

4. Відмова від ліберальних перетворень. Військові поселення;

5. Закріплення матеріалу.