Надія Нікіфорова
Конспект заняття «Дорога без небезпеки! Історія виникнення ПДР »
Історія виникнення ПДР
«Дорога без небезпеки!»
Мета: познайомити дітей з історією виникнення правил дорожнього руху, закріплюючи назви і призначення дорожніх знаків.
завдання:
• виховувати у дітей бажання знати і дотримуватися правил дорожнього руху;
• навчити визначати, які знаки призначені для водіїв, а які для пішоходів;
• закріпити знання сигналів світлофора у дітей; виконувати руху, відповідно до кожного сигналу;
• виховувати інтерес до вивчення правил дорожнього руху;
• розвивати дрібну моторику дітей, акуратність в процесі роботи; навчати вирізати по контору (коло, прямокутник, трикутник, закріпити знання геометричних фігур, продовжуємо навчати працювати з ножицями, клеєм.
устаткування:
• Проектор, екран.
• Клей, ножиці, папір.
• Сигнали.
• Макет міської вулиці.
Хід заняття:
ВОСПИТАТЕЛЬ: Хлопці, відгадайте загадку:
Він на посаді завжди варто,
Рухом керує.
Тільки паличкою махне
Машини їдуть все вперед. (Поліцейський, інспектор ГИБДД)
ВОСПИТАТЕЛЬ: Вірно, подивіться хто до нас прийшов!
Давайте послухаємо, що нам розповість інспектор з безпеки дорожнього руху.
ІНСПЕКТОР: Доброго дня, дорогі хлопці. Мене звати …
ВІДПОВІДЬ ДІТЕЙ: Здравствуйте.
ІНСПЕКТОР: У нас сьогодні дуже важлива зустріч. Я хочу познайомити вас з важливими і потрібними правилами дорожньої безпеки. Чи знаєте ви що це таке?
ВІДПОВІДЬ ДІТЕЙ: Так.
ВОСПИТАТЕЛЬ: Діти, давайте розповімо інспектору, які правила ми знаємо.
Читання віршів з дітьми про ПДР:
1. Світлофор спалахнуло червоним,
І пішов потік машин,
Значить стане шлях небезпечним!
На дорогу не поспішай!
2. На машини, на дорогу
Уважніше дивись!
І постій ще трохи:
Буде жовтий попереду.
3. Ну а після загориться,
Як трава, зелене світло!
Потрібно знову переконатися,
Що машини поруч немає.
4. Якщо ж під перехрестям
Є підземний перехід,
По ньому через дорогу
Ходить кожен пішохід.
5. Шосе - не місце для гри.
Для ігор - майданчики і двори.
6. Всім знайомі смужки
Знають діти, знає дорослий.
На ту сторону веде
Пішохідний перехід.
7. Щоб дорогу бачити зліва
І машини пропустити,
І тролейбус, і автобус
Треба ззаду проходити.
8. Спереду трамвай обходять
Пішоходи, знаючи,
Що небезпека їм загрожує
Від зустрічного трамвая.
ІНСПЕКТОР: Молодці! Я хочу вам розповісти веселу історію виникнення правил дорожньої безпеки.
презентація:
Проводимо за допомогою проектора і екрана, показ картинок до тексту.
Багато років тому, в Давньому Римі, за першими дорогами їздили вершники, вози й вози.
І поки не придумали як правильно роз'їжджатися зустрічному кінного транспорту, частенько зустрічалися маленькі аварії та з'ясування хто правий, хто винен.
Щоб подібних суперечок не виникало, розумні римляни ввели лівосторонній рух, щоб права рука зі зброєю, про всяк випадок, була вільна.
Через кілька століть в Росії, при імператорі Петрові Великому, було прийнято роз'їжджатися, тримаючись правого боку.
З появою перших автомобілів (або як їх раніше називали - самохідні вози) на дорогах вулиць з'явилися плутанини. Для руху без аварії потрібні були суворі і розумні правила.
Не такі смішні, як на приклад: попереду автомобіля повинен бігти хлопчик з гучними криками, які сповіщають про наближення екіпажу, щоб перехожі змогли відійти в сторону.
Час минав, з'явилися тротуари і бордюрні камені, які відокремлюють пішохідну доріжку від бруківки.
Яку незабаром змінила асфальтова дорога, виникла дорожня розмітка, з'явилися перші знаки.
На перехрестях встали поліцейські-регулювальники з білими жезлами, які пізніше перетворилися в смугасті, так помітніше.
І нарешті, люди на початку 20 століття, винайшли перший електричний світлофор, у якого було спочатку два сигнали: червоний і зелений.
Першому світлофора навіть поставили пам'ятники, настільки важливим було це винахід.
Перша розмітка, що позначає на дорозі пішохідний перехід, з'явилася в 1953 р, її відразу назвали зеброю.
Здогадайтеся самі чому?
ВІДПОВІДЬ ДІТЕЙ: Тому що смугаста.
ІНСПЕКТОР: Вірно.
Прийшов час пограти. Скільки сигналів на світлофорі ви знаєте?
ВІДПОВІДЬ ДІТЕЙ: Три.
ІНСПЕКТОР: Які?
ВІДПОВІДЬ ДІТЕЙ: Червоний, жовтий, зелений.
ІНСПЕКТОР: Що вони означають,
ВІДПОВІДЬ ДІТЕЙ: Стоп, попередження, можна переходити дорогу.
Гра «Світлофор»
ПРОВІДНІ: Інспектор і три дитини.
ІНСПЕКТОР: Коли загориться зелений сигнал світлофора - починаємо ходити на місці.
Жовтий - ляскаємо в долоньки.
Червоний - стоїмо нерухомо.
Провідні діти по черзі, за допомогою інспектора, піднімають колірні символи світлофора, основна група виконують відповідні рухи.
ІНСПЕКТОР: Які ви молодці, хлопці! Ви добре знаєте правила дорожнього руху! Тепер я за вас спокійний. Я знаю точно, що з вами нічого не трапиться. І кожному я дарую медаль «Я знаю правила дорожнього руху».
ІНСПЕКТОР: А мені пора далі, в дорогу, до інших хлоп'ят, яких я повинен навчити, як потрібно себе вести на дорозі. До побачення.
Практична робота:
ВОСПИТАТЕЛЬ: Хлопці, сьогодні разом з інспектором ми дізналися, як з'явилися правила дорожнього руху, розмітка і дорожні знаки. Зараз ми зробимо дорожні знаки самі.
Діти вирізають знаки, приклеюють на стовпчик (заздалегідь заготовлені шпажки потрібного розміру).
ВОСПИТАТЕЛЬ: Зараз кожен з вас, назве свій знак і встановить його на наш макет.
ПІДСУМОК: Молодці, хлопці! Ми з вами сьогодні добре попрацювали. Ми сподіваємося, що ви будете дотримуватися правил дорожнього руху, а саме головне - правильно переходити вулицю за сигналами світлофора.