Команда
Контакти
Про нас

    Головна сторінка


Конспект заняття з історичного краєзнавства «212 днів і ночей».





Скачати 26.85 Kb.
Дата конвертації 12.05.2018
Розмір 26.85 Kb.
Тип Темочка

Овчинникова Олена Михайлівна
Конспект заняття з історичного краєзнавства «212 днів і ночей»

Тема заняття: «12 днів і ночей»

Мета заняття: Ознайомити учнів з героїчними сторінками історії Воронежа в роки Великої Вітчизняної війни.

розкрити роль і значення бойових дій в місті Воронежі, познайомити учнів з подіями Великої Вітчизняної війни, що відбувалися в нашому місті.

Завдання заняття:

освітні:

• - дати теоретичні знання про події в Воронежі в період Великої Вітчизняної війни;

• - сприяти розширенню знань учнів про героїзм захисників міста Воронежа в роки ВВВ;

• - сформувати уявлення про життя воронежцам в роки ВВВ;

Розвиваючі:

• - розвивати пізнавальний інтерес до вивчення історії рідного краю;

• - формувати розумові вміння і навички, вміння класифікувати і узагальнювати історичні факти і події;

• - вирішувати проблемні завдання, працювати з історичними предметами матеріальної культури;

• - розвивати вміння виступати публічно.

виховні:

сприяти:

• - формування цивільно-патріотичних якостей особистості учнів, гордості за подвиги своїх земляків, за свою країну, край;

• - розвитку самосвідомості учнів, почуття причетності до збереження історії рідного краю;

• - розвитку соціальної активності учнів.

Тип заняття: Навчальне заняття вивчення і первинного закріплення нових знань.

Вид заняття: Комбінований.

Форма заняття: інтегроване заняття, засноване на міжпредметних зв'язках.

Форма організації діяльності: фронтальна, групова, індивідуальна.

Міжпредметні зв'язки: історія, краєзнавство, література.

Методи і прийоми організації навчального заняття: пояснювально-ілюстративний; частково - пошуковий; метод проблемного викладу.

Приватно-предметні методичні прийоми і методи: метод занурення в епоху, метод образного історичного бачення, метод пошуку історичного сенсу, Прийом перевтілення в іншу людину, метод емпатії, метод творчої постановки питань, прийом роботи з предметами матеріальної культури, прийом постановки проблемних завдань, прийом роботи з історичними кіно і фотодокументами, метод образного історичного бачення, метод емоційного занурення в історичну епоху. Прийоми роботи: «ФС фіксую - створюю», з предметами матеріальної культури, формулювання і постановки проблемних питань, постановки логічного завдання, прийом контрастів.

Використовувані технології (елементи): освітні - пояснювально-ілюстративна, технологія проблемного навчання; виховні - технологія виховання духовної культури молодого покоління (по Н. Б. Крилової, технологія суб'єктної соціальної активності людини, технологія виховання в навчанні.

Плановані результати заняття з позиції ФГОС основної загальної освіти: формування універсальних навчальних дій (УУД): предметних, метапредметних, особистісних.

Предметні результати включають:

- знання про події, що сталися в Воронежі в період окупації міста німецько-фашистськими загарбниками, про героїзм воронежцев, про пам'ятні місця часів Великої Вітчизняної війни, про загальний стан Воронежа в ході військових дій 1942-1943 років;

- вміння шукати, вивчати, аналізувати, зіставляти, оцінювати, систематизувати інформацію з історії Воронежа в період окупації міста німецько-фашистськими загарбниками з різних історичних і сучасних джерел;

- розширення досвіду оціночної діяльності на основі осмислення життя і діяльності воронежцев в даний період;

- вміння роботи з історичними предметами;

- вміння працювати з логічними завданнями під керівництвом педагога;

Особистісні результати припускають, що у вихованців будуть сформовані:

- громадянський патріотизм, любов до Батьківщини, почуття гордості за свою країну, край, місто; повагу до історії, військово історичних пам'ятників рідного краю;

- досвід спільної діяльності з іншими учнями під час обговорення презентації;

- вміння висловлювати свої почуття про війну;

Метапредметние результати припускають, що навчаються навчаться:

-самостійне працювати з різними джерелами інформації, в тому числі і історичними предметами і документами; використовувати сучасні джерела інформації, в тому числі матеріали на електронних носіях;

- застосовувати знання з історії Росії та свого краю при складанні описів історичних і культурних пам'ятників свого міста і краю;

- вирішувати творчі завдання, представляти результати своєї діяльності в різних формах (військові листи);

- координувати і погоджувати свою діяльність при роботі з предметами військових років.

Дидактичні засоби: Відеофільм «Воронеж - Місто військової слави»

Автор - Віталій Корнєєв

https://www.youtube.com/watch?time_continue=45&v=GRMl7f0lGPE

Запис пісні «В землянці»

Речі часів війни:

-Гільзи від куль і снарядів

-Солдатская ложка

-Штиковая лопата

-Каска

-Пісьмо солдата

Обладнання: дошка, мультимедіа-проектор, презентація до теми, робочі листи - 6штук, ручки 6штук.

Попередня підготовка до заняття:

Попередньо готується три читця, які заздалегідь отримують матеріал від педагога і репетирують виразне читання.

Хід заняття.

I.Організаціонний момент

Педагог: Хлопчики і дівчатка! Сьогодні ми працюємо з темою, яка близька нам, так як ми живемо в Воронежі, а сьогодні - 25 січня - наше місто відзначає 75-у річницю визволення від окупації фашистами в 1943 році. Мета нашого заняття познайомитися з героїчними сторінками історії Воронежа в роки Великої Вітчизняної війни.

II. основний етап

(по ходу розповіді педагога йде презентація)

слайд

Для нашого народу Велика Вітчизняна війна стала важким випробуванням. Це трагічна, скорботна і тріумфальна сторінка історії країни.

Ми повинні знати про подвиг радянського народу в роки війни, про те, які величезні втрати понесла наша Батьківщина на полях жорстоких битв і на окупованих ворогом територіях. Повинні знати про безприкладної стійкості наших співгромадян, які на протязі 1418 військових днів і ночей билися і працювали в ім'я майбутнього, забезпечуючи свій внесок у Перемогу. Ми повинні знати і про тих 212 днів, які наше місто тримав оборону, про те, що шлях до Перемоги почався з берегів нашої річки. Говорити про цю війну можна нескінченно довго, головне знайти спосіб. Я прошу вас допомогти мені.

Велика Вітчизняна війна. ... Скажіть, будь ласка, які почуття виникають у вас при цих словах? Перед вами лежать листочки (листочки розділені на дві колонки) і ручки. Випишіть, будь ласка, ці почуття в першу колонку.

Подивіться на екран.

(Демонстрація 1-го фрагмента відеофільму «Воронеж місто Військової Слави»)

Педагог: (педагог читає вірш, яке супроводжується слайд-шоу)

Є почуття в людській душі,

Якими вона пишатися вправі,

Але не тепер, тепер вони вже,

Як зайвий вантаж на переправі.

Закоханість, ніжність, пристрасна любов,

Коли-небудь ми до вас повернемося знову,

Тепер у нас інше почуття - помста.

Але ми інакше розуміємо це,

Ми відійшли від Старого завіту,

Де смерть за смерть

Нам навіть важко буде порахувати.

З лиця землі вас сотні будуть стерті,

Ворогів за кожного з наших мертвих.

Ми помстимося за дорослих і за юних,

За старих, що зігнулися дугою,

За дитячий труну малесенький такий,

Не більше скрипкового футляра.

Під пострілами в снігову каламуть

На санчатах він продовжував свій шлях.

А якщо ти, Німеччина, - країна

Філософів, обитель музикантів,

Своїх титанів, геніїв, талантів,

Давно вже зневажили імена,

Чи не припиниш кривавий гітлерівський марення,

Тоді тобі рятунку немає.

Пригадується тобі ростовський лід,

Чи не забудеш Клинское заметіль ти,

І в синьому небі Пулковських висот,

Як вітром роздмухувані полум'я,

Переможно майорить прапор.

(авт. В. Інбер)

Які почуття виникли у вас зараз? Відзначте їх, будь ласка, у другій колонці.

- це контраст, який дозволяє різкіше провести грань між миром і війною, між минулим і сьогоденням, Я звертаю увагу на наступний фрагмент фільму «Воронеж - місто військової слави»

(Продовження демонстрації відеофільма- 2-ий фрагмент)

педагог:

Які почуття виникають у вас, при перегляді цього фрагмента?

Допишите їх додати в другу колонку.

Давайте згадаємо про ті героїчні і скорботних дні окупації нашого міста:

(по ходу розповіді читців йде презентація)

Читець 1:

У перший же день війни Воронежская область виявилася на військовому положенні. Згідно з Указом Президії Верховної Ради СРСР була оголошена мобілізація. На призовні пункти, не чекаючи офіційних повісток, надсилалося тисяча заяв. Створювалися загони народного ополчення, в які вже в перші дні війни вступило 60 тис. Чоловік. Був сформований добровольчий полк, який у складі 1-ї гвардійської стрілецької дивізії пройшов бойовий шлях від Воронежа до Відня.

Умови воєнного часу вимагали перебудови всього життя. Підлітки працювали нарівні з дорослими. Мета була одна - зміцнити оборонну міць Батьківщини.

Влітку 1941 р підприємства Воронежа налагодили масове виробництво військової продукції. Завод імені Комінтерну випускав реактивні установки - «Катюші». Авіаційний завод будував літаки - Штурмовики ІЛ-2. Отрожскій вагоноремонтний завод впускав зенітні бронеплощадки і бронепоїзди.

Наступальна операція гітлерівців на Воронезькому напрямі отримала кодову назву «Синя», і почалася з боку Курська. Наступ було стрімким. Фашисти вважали, що з узяттям Воронежа зуміють добитися вирішального успіху в ході літньої компанії. У листівках, звернених до німецьких солдатів, закликали: «Солдати. Примусьте схилитися Воронеж - це кінець війни. Це відпочинок. Вперед! ».

28 червня 1942 почалося наступ фашистів на воронезькому напрямку.

слайд 33

Читець 2: Воронеж протягом тривалого часу піддавався масованим повітряним нальотам. Особливо сильними вони стали до червня 1942 року, коли за ніч на місто обрушувалися тисячі бомб. Але промисловість міста продовжувала працювати, частина її була евакуйована, жителі міста залишалися на своїх місцях і героїчно боролися з сотнями пожеж. Над містом протягом багатьох днів стояли чорні клуби диму і вогняне зарево.

У такому положенні місто зустріло ворога. Він зустрів його наполегливим опором у донських переправ на захід від своїх околиць, де гітлерівці зазнали величезних втрат. Зустрів вигадкою своїх зенітників, опускається стволи гармат і били по новим важким танкам, вперше введеним в бій на східному фронті, прошиваючи їх наскрізь. Зустрів героїзмом льотчиків 2-ї ударної авіаційної армії, що вступали в нерівні бої з армадам німецьких бомбардувальників. Зустрів люттю народних ополченців, про незвичайну стійкості яких писав самі німці.

Педагог: Звертаючись до наших бійців і командирів, які билися за Воронеж, поет

А.Безіменський писав:

Ворога втопиш ти в Дону,

Спалиш вогнем, в могилу вганяючи!

Боєць, рятуючи всю країну,

Ти повинен відстояти Воронеж!

Чтец3: 212 днів і ночей йшли запеклі бої за Воронеж. Фашисти не змогли захопити Воронеж повністю.

У місті залишалося, по крайней мере, половина (близько 200 тис.) Жителів. У цих умовах розгорнулися запеклі вуличні бої. Через кілька днів велика частина правобережної частини міста перейшла під фашистський контроль. Виняток склав лише район сільськогосподарського інституту, де багатоденні бої носили страхітливий характер, в більшій мірі переходить в рукопашні сутички за кожен будинок. Мости через річку Воронеж були підірвані. Наші підрозділи закріпилися в лівобережній частині міста. Вже 7 липня фон Вейхс оголосив солдатам про остаточне захоплення Воронежа, але це був тільки початок. В цей же день був утворений Воронезький фронт. Протягом декількох тижнів не повідомляли країні страшну правду про биткому місті, замінюючи її словами «. запеклі бої в районі Воронежа ».

Читець 1: В самому місті спалахнула партизанська війна і фашистський терор. Німці вирішили вигнати з міста всіх жителів, для чого був виданий спеціальний наказ. Тих, хто не міг покинути місто протягом 24 годин, чекав розстріл. На центральних вулицях і площах міста, на деревах скверів і огорожах парків, на світлофорах і ліхтарних стовпах, на пам'ятниках висіли трупи страчених городян. З лікарень, де проходили лікування поранені від повітряних нальотів цивільні особи, фашисти забрали всіх і в місці, званому Піщаний Лог, на південній околиці міста розстріляли 453 чоловік, в тому числі - 35 дітей.

Читець 2: Воронеж виявився єдиним містом Європи, де окупаційний фашистський режим не зміг встановити свою адміністрацію і призначити бургомістра. На заклики німців записуватися в поліцію не прийшов жоден чоловік. З кожного під'їзду, кожного віконного отвору, кожного підвалу фашистам загрожувала смерть. Особливо мстилися за те, що сталося 13 червня. Тоді, в недільний день, в міському дитячому парку було як звичайно багато дітвори. Раптово саме на парк був здійснений масований авіаналіт. Загинули сотні маленьких воронежцев. Поодинці і в складі десятків партизанських загонів городяни безжально мстили ворогові.

Читець 3. В кінці серпня і вересні 1942 року командування Червоної Армії робить спроби закріпити за собою плацдарм на правому березі Воронежа. Чи не з першого разу, але нашим військам це вдалося. Чіжовскій плацдарм, прозваний у солдатів «долиною смерті».

Педагог: Для форсування Воронежа, наші солдати ночами споруджували підводний переправу з бетонних уламків і битої цегли, на півметра прикриту водами річки і невидиму з повітря. За нею в одну з ночей на правий берег перейшла техніка і піхота і несподівано вдарила по ворогу. Зав'язалася страшне битва, що тривала кілька тижнів, в результаті якого маленька частина міста залишилася за нашими бійцями. Бій на Чижівці не припинялося і далі, обидві сторони намагалися поліпшити свої позиції. Німці встигли перетворити цей район в найпотужнішу смугу оборони з фортами і опорними пунктами. Билися за кожен будинок, за кожен поверх, за кожну кімнату, за кожен підвал. Руїни переходили з рук в руки. У воронезьких музеях зберігаються передсмертні записки наших героїв і свідчення очевидців їх подвигів, що говорять про високий стані духу, глибокому патріотизмі і самовідданої вірності. Вони не були «гарматним м'ясом», вони приносили себе в жертву на вівтар нашого життя і нашої свободи. Десятки тисяч радянських солдатів віддали свої життя за маленький клаптик цієї землі. Всі вони спочивають в «братській могилі №1» меморіалу «Чіжовскій плацдарм». Братських могил у Воронежі більше двохсот.

Педагог: Саме з цього плацдарму почалося і звільнення міста, до якого було ще кілька місяців наполегливих вуличних боїв, артобстрілів, авіанальотів, снайперської війни. Ветерани згадують, що в боях за Воронеж не було поранених, їх дострілювали, тому що місто постійно горів.

В ніч з 24 на 25 січня 1943 року на лівому березі міста зосередилися потужні ударні групи радянських військ. На світанку погода різко погіршилася і без підтримки авіації і прицільної артпідготовки, під акомпанемент «Катюш піхота і танкісти перейшли в наступ. Воронеж був очищений одним потужним ударом, сили якого вистачило і на те, щоб лінія фронту відкотилася далеко за Дон. Місто горіло, але вперше за сім місяців безперервних боїв настала тиша.

Місто Воронеж виявився третім, після Ленінграда і Севастополя, за тривалістю перебування на лінії фронту. За всю війну було тільки два міста - Сталінград і Воронеж, де лінія фронту проходила через саме місто. Воронеж увійшов в число 12 міст Європи, які найбільше постраждали у Другій світовій війні і в число 15 міст СРСР, які потребують негайного відновлення. У воронезьких операціях було знищено 26 німецьких дивізій, 2-а угорська (повністю) і 8-а італійська армія, а також румунські частини. Кількість полонених було більше, ніж під Сталінградом. У боях на воронезької землі загинуло близько 400 000 радянських воїнів.

Чтец1: Вже 26 січня в місто з навколишніх селищ стали повертатися його жителі. Воронеж зустрів їх купою каменів і загравою пожеж. Але вже до березня їх кількість досягла 10 000 чоловік. Комунальний фонд міста був знищений на 92%. На раді уряду ставилося питання про недоцільність відновлення міста і його ліквідації. Але воронежці наполегливо поверталися на батьківщину. Ось спогади очевидця від зустрічі з улюбленим містом:

«Перед своїм відступом з міста німці зруйнували заводські корпуси, підірвали кращі громадські будівлі: державний університет, вокзал, будівля обкому і облвиконкому, Палац піонерів. Зруйнований був Мітрофаньевского монастир і його дзвіниця - пам'ятка творчості Кваренги. Покалічено прекрасна будівля філармонії (колишнє Дворянське збори, розбита колонада старовинного будинку Тулінова. Два з половиною століття стояв на острові свідок петровських часів, мовчазний, але багато говорив нашої пам'яті цейхгауз. Ні вогонь, ні час, ні людина не чіпали його потужних стін. Фашисти перетворили їх на купу цегли. Вони відвезли на переплавку і бронзовий пам'ятник Петру з міського скверу ».

Читець 3. Але фашистським божевільних не вдалося відкинути Воронеж на триста років тому, хоча їх гордовита пропаганда пророкувала, що місто не відновитися і за 50 років. Уже через місяць після звільнення міста вступили в дію тимчасові електроустановки, тимчасова насосна станція. Населення отримало і воду і світло. Водопровід був повністю відновлений на 1 вересня 1943 року, ВОГРЕС дала струм в січні 1944 року.

У березні 1944 року Воронеж відвідала урядова комісія з оцінки збитків. Педагог: Після огляду міста її представники поставили тільки два питання: чому так чисто і де живуть люди?

Де ж, справді, жили люди? Поки йшла війна, поки не було вуличних ліхтарів, проходячи вночі по місту, можна було спостерігати якийсь відблиск на тротуарах, біля самої підошви покалічених будинків. Це пробивалося слабке світло з вікон підвалів. Підвали були заселені в першу чергу, відразу ж після звільнення міста.

Коли розмінували будиночки, вцілілі головним чином в прирічкових, порізаних ярами районах міста, багато сотень сімей перебралися туди. Але підвали не залишилися незаселеними. Їх зараз же знову займали воронежці, які повернулися на рідне попелище. Придатних до ремонту будинків було так мало - вісім-десять із сотні, а населення міста все збільшувалася. Стали пристосовувати під житло кожну випадково збережену осередок зруйнованих будівель. У центрі міста, у великому будинку, зяючому усіма своїми поверхами, на самому верху - не під дахом, тому що даху не було, а, здається, ніби прямо під покрівлею неба - світилося одне вікно. Хтось жив на цьому дивовижному маяку! Була в місті дзвіниця, обладнана під квартиру. Кімнатки, відновлені в різних поверхах непокритих, недобудованих будинків, походили на шпаківні на голих ще деревах. Тисячі воронежцев повернулися в рідне місто, знаючи заздалегідь, як тут важко і важко. Мужні російські люди дали клятву підняти Воронеж з попелу згарищ, з уламків і руїн. Робітники, службовці, жінки-домогосподарки, підлітки брали участь у відновлювальних роботах.

читець. Поет Костянтин Гусєв писав:

«Але немов в гори входиш ти

в своє місто.

Камені, купи щебеню,

руїн похмурі хребти,

розбитих стін косі гребені.

. Дивиться господинею місяць

з вікон випаленого будинку.

Б'є вітер в жерсть. І ніч сповнена

залізного глухого грому.

Тут світла немає і немає тепла -

твоє місто темний і сумний.

І опівночі на плечі лягла

безмірною вагою руїн ».

Воронеж відновився за п'ять повоєнних років. Збиток, нанесений окупантами Воронезької області, дано Надзвичайної Державної комісією. Він дорівнює 15 284 846 тис. Руб. (в старому обчисленні грошей).

Фашисти говорили, що потрібно 100 років, щоб відновити місто і господарство. Більше 300 000 хв гітлерівці залишили в Воронежі.

Але вже через три роки (1943-1945) в області було відновлено 122 заводу союзного значення, 139 підприємств, 12 електростанцій і найважливіші залізничні лінії.

Сотні тисяч воронежцев билися на різних фронтах, в різних видах військ. Вони захищали Москву і Ленінград, брали участь у Сталінградській і Курській битвах, визволяли Польщу і Прагу, штурмували Берлін. Прапор над рейхстагом підняли бійці 150-ї стрілецької дивізії, командиром якої був Воронезької області Герой Радянського Союзу генерал - майор В. М. Шатилов.

300 воронежцам присвоєно звання Героя Радянського Союзу. Юні мешканці Воронезької області допомагали дорослим в боротьбі із загарбниками в тилу і на фронті (були зв'язковими партизанських загонів). Їх називали червоними орлятами воронезьких сіл і міст.

День Перемоги - 9 Мая 1945 р жителі Воронежа та області радісно зустрічали з усім народом. У рік 30-річчя перемоги за мужність і героїзм, проявлені в роки війни, успіхи в розвитку народного господарства м Воронеж був нагороджений орденом Вітчизняної війни I ступеня. слайд 39

У 2008 році за мужність, стійкість і масовий героїзм, проявлені захисниками міста в боротьбі за свободу і незалежність Вітчизни, місту присвоїли почесне звання Російської Федерації «Місто військової слави». слайд 40

Скільки років не минуло б з першого ранку перемоги, тема війни залишиться сучасної завжди.

Педагог: Ви дізналися про основні події битви за Воронеж. Давайте перевіримо, як ви засвоїли матеріал: Дайте відповідь на питання:

- Коли гітлерівці увірвалися в межі міста Воронежа?

- Хто очолив Воронезький фронт?

- Назвіть імена героїв - захисників м Воронежа.

- Скільки днів тривала битва за г. Воронеж?

- Про які злодіяння фашистів на воронезької землі вам відомо?

- У чому полягає роль Воронезького фронту у Великій Вітчизняній війні?

(відповіді учнів)

Педагог: Давайте продовжимо наш емоційний занурення в ту епоху. Подивіться на експозицію. Назвіть предмети, які ви бачите?

(Ті, що навчаються називають предмети: гільзи від куль і снарядів, солдатська ложка, штикова лопата, каска, лист солдата)

Педагог: Ці речам більше 75 років. Візьміть, розгляньте ці предмети, що ви можете сказати про них? Що могли б розповісти нам ці речі?

(Відповіді учнів. Під час огляду речей і відповідей вихованці встають, ходять, міняються предметами, повертаються до інших столів, щоб розглянути предмети, що замінює динамічну паузу.)

Педагог: Ми доторкнулися до історії через ці предмети, які тримали в своїх

руках солдати нашої армії.

Давайте уявимо, що ми - солдати і випало нам короткий час відпочинку. Що намагалися зробити бійці в ці хвилини затишшя? Звичайно, написати листи своїм близьким, щоб заспокоїти їх, вселити впевненість, що ворог буде розбитий, часто запевняли їх, що воювати не так вже й страшно. ... Але, бувало, лист ще йде, а солдата вже немає в живих. А як чекали вісточки з фронту в тилу! Ці трикутнички були дорожче всього на світі. Вони приносили радість, що близька людина живий і надію, що повернеться з фронту. Тепер ми представили, що ми солдати, у нас є кілька хвилин поки хтось тихо співає улюблену пісню «В землянці», ми можемо написати лист своїм рідним.

(Звучить пісня «У землянці», які навчаються пишуть листи)

Педагог: Наші листи написані, залишилося тільки скласти їх трикутником, як це робили солдати в роки війни ...

(Педагог показує і навчаються згортають свої листи за зразком)

III. Підбиття підсумків. рефлексія

Педагог: Перевтілення в іншої людини допомагає зрозуміти його думки, вчинки, зрозуміти історичну епоху .... не тільки навчає, а й виховує нас. Наші почуття стали особистісно-значущими, емоційно-забарвленими, так давайте продовжимо заповнювати наш листок:

Прошу вас виписати в другу колонку почуття і відчуття, які є у вас зараз.

(навчаються заповнюють другу колонку)

Давайте, зачитаємо, що ви написали.

(навчаються зачитують слова з другої колонки)

Ви написали цілий ряд почуттів: Співпереживання, відповідальність, громадянськість, героїзм, захист, гордість, самопожертва ...

(відповіді учнів)

Педагог: А тепер давайте порівняємо ваші записи в колонках, з тими, які на екрані - (на екрані слайд)

Любов до Батьківщини патріотизм

доброта відповідальність

співчуття громадянськість

співчуття захист

Милосердя повагу

радість допитливість

Восторг цікавість

захоплення героїзм

співпереживання наслідування

гордість віра

страх боягузтво

обман жалість

жах сміливість

відраза самозбереження

зрада самопожертву

Які почуття з цієї таблиці ви б хотіли б виписати в свій листок.

(відповіді учнів)

Хлопці, як ви думаєте, які почуття з перерахованих в таблиці можна назвати патріотичними?

Що таке патріотизм?

Ви - патріоти? Вас можна так назвати? Чому?

Ми багато знаємо про війну, пам'ятаємо, зберігаємо і готові передати це підростаючому поколінню.

(Заключна частина відеофільму «Воронеж - місто Військової Слави)