5 клас Введення в історію Україна Пара № 5
Тема. Перші князі Київської держави. Розквіт Київської Русі.
мета:
-навчальні - дати установку на нову тему; розкрити учням одну з найважливіших сторінок історії України, яку називають княжої епохою; ознайомити з особистостями перших київських князів; ознайомити з періодом розквіту Київської Русі, зв'язавши її з діяльністю Володимира Великого і Ярослава Мудрого;
- розвиваюча - удосконалити вміння працювати з текстом підручника і складати план до нього; формувати навички складання схем і роботи в парі;
- виховна - виховувати інтерес до минулого України.
Основні поняття і терміни: Русь, князь, язичництво, християнство, данина, дитинець, церква.
Тип уроку: вивчення нового матеріалу.
Хід уроку: I Організаційний момент 1а-30 '
Привітати учнів, відзначити відсутніх.
II Вступна частина
1. Аналіз робіт по т \ о. (5 ')
Типові помилки: 1 (1в) Наука, яка вивчає минуле людства (історія);
8 Як ви вважаєте, для чого необхідно вести відлік часу в історії?
2 (2в) Хто раніше заселяв територію України? (Трипільці)
8 Назвіть докази того, що стародавні монети є важливими історичними джерелами.
7 В якому тисячолітті і столітті ви народилися? У якому столітті живете зараз? (2 тис., ХХ ст., ХХІ ст.)
2. Установка на тему «Княжа Русь - Україна» (10 ')
Робота з підручником і технологічною картою.
Вступ до історії України 5 ___ клас
Тема дидактичного модуля «Княжа Русь - Україна»
№
Дата
Тема урока
Стандарт на вході
Стандарт на виході
Домашнє завдання
5
2.12
Перші князі Київської держави. Розквіт Київської Русі.
Назвати, користуючись картою територію розселення українців і племен, які лягли в основу Київської Русі. Як називається правитель Київської Русі. Чому йде таку назву, з чим це пов'язано. Орієнтуватися на карті, які держави були сусідами Київської Русі на півночі, півдні, заході і сході.
Учні повинні добре орієнтуватися по карті, називати особистості в історії і їх заслуги перед державою. Володіти інформацією про монгольську навалу на Київську Русь. Знати і вміти пояснити причини того, чому українські землі потрапили під владу Речі Посполитої і, як склалася доля українського населення в складі Польщі та Литви. Володіти датами: 882 г, 912 г, 945 г, 964 г, 988 г, 1232 р, 1237 р Знати і використовувати поняття: хан, ярлик, православ'я, християнство, орда, Золота Орда, князь, «дитинець», золотник, золотарів.
§§6-7 читати,
завдання 5,6 (с.16-17), 7 (с.20), виписати нові поняття в словник
6
2.12
9.12
Роздробленість Київської Русі. Монгольська навала. Галицько-Волинська держава.
§§8-9 читати, контур. карта (с.6), розповідь С.65-67 і відповісти на питання.
7
9.12
Культурне життя Русі - України. Українські землі в складі Литви та Польщі.
§§10-11 читати й переказувати с.69-72, завдання 2,5 (с. 26-28), 7,8 (с. 32-33)
8
23.12
Повторення теми «Княжа Русь - Україна». Історичний диктант. Робота з контурною картою.
Повторити вивчений матеріал, підготувати до Т \ Про
3. Мотивація навчальної діяльності (10 ')
Хлопці, ви, напевно, не раз чули слово «князь», переглянувши мультфільми, ви могли побачити мультяшного князя ...
Метод «Мікрофон»
- Як ви уявляєте собі князя?
- Про які князів ви чули? (Кий, Володимир Великий, Ярослав Мудрий)
- Чим вони прославилися?
- Де ви могли бачити їх зображення?
Князь Кий згідно з легендою є засновником міста Києва. Володимир Великий запровадив християнство на Русі, його зображення є на одне гривневій купюрі. При Ярославі Мудрому був побудований Софійський собор у Києві, він зображений на двогривнева купюрі.
4.Запісать дату і тему в зошити (2 ')
Висновки.
III Вивчення нового матеріалу (2а-30 ')
1. Розповідь вчителя про князів Аскольда, Олега, Ігоря та складання схеми «Правління князів київських». (5 ')
Про нащадків князя Кия практично нічого не відомо, в літописі збереглися лише імена Дір і Аскольд. З цих двох князів більше знаємо про Аскольда, що прославився своїми військовими походами проти могутньої держави Візантії зі столицею в Константинополі. Русь і Візантія мали давні зв'язки, перш за все торговельні. Аскольд зробивши вдалий військовий похід на Візантію в 860г., Уклав вигідне торговельну угоду, крім цього він був християнином.
882г. Влада в Києві захопив князь Олег, який прибув з півночі, з Новгорода, привізши з собою малолітнього Ігоря з князівського роду Рюриковичів. Про його діяльності збереглося мало свідчень, літописець лише зберіг легенду про загадкову смерть Олега від укусу змії.
Після смерті Олега в 912г. повновладним київським князем став Ігор. З тих пір в Києві правил княжий рід Рюриковичів. Він теж зробив військові походи на Візантію, але вони були менш вдалими. Загинув він під час полюддя в землях древлян в 945г.
2. Рубрика «Жива історія» (княгиня Ольга) с. 42. Прочитати і продовжити складання схеми. (5 ')
3. Розповідь вчителя про князя Святослава, продовжити складання схеми. (5 ')
В 964г. київським князем став Святослав. З п'ятнадцяти років почав брати участь у військових походах через це дуже рідко бував у Києві. Перш ніж напасти на противника він його попереджав, посланням наступного змісту «Іду на Ви!», Загинув в битві з печенігами в 972г.
схема:
Правління князів київських
Аскольд
(? -882г.)
Олег
( 882-912гг.)
Ігор
( 912-945гг.)
Ольга
( 945-964гг.)
Святослав
(964-972гг.)
Перші князі Київської Русі значно розширили межі держави і встановили дипломатичні відносини з сусідніми державами.
Особливого розквіту Русь досягла під час правління князя Володимира Великого і його сина Ярослава Мудрого.
Физминутку. Вправи для очей.
4. Колективне читання відповідного тексту підручника (с. 46-49) і складання плану до нього. (15 ')
План (зразок)
-
Розширення меж держави.
-
Перші давньоруські монети - златники і срібники.
-
Боротьба з ворогами - печенігами.
-
Будівництво «міста Володимира».
-
Введення християнства в 988 р.
Висновки.
(3-тя-30 ')
5. Робота в парах. Переглянувши відеофільм скласти 3 пропозиції, що характеризують князя Ярослава Мудрого
IV Закріплення нових знань
Завдання в зошиті 3, 4 (с.16)
V Домашнє завдання
1. Прочитати §§ 6-7;
2. завдання 5,6 (с.16-17), 7 (с.20);
3. виписати нові поняття в словник;
4. творче завдання: намалювати князя, підготувати повідомлення про князя.
VI Підсумки уроку
Я дізнався…
Я навчився…
Мені сподобалося…
Першу державу на наших землях іноземці називали Руссю. Так називається ее й літописець. Від літопісної назви держави з центром у Києві Вчені-Історики утворілі Назву Київська Русь.
Першу державу на наших землях іноземці називали Русь. так називав її і літописець. Від літопісного назви держави з центром у Києві вчені-історики утворили назву Київська Русь.
Язичництво - сил природи.
Язичництва - обожнювання сил природи.
Християнство - віра в Ісуса Христа.
Християнство - віра в Ісуса Христа.
Данина - обов'язкове представлення князю підвладнім Йому населення зерна, меду, хутра и т.п.
Данина - обов'язкове надання князю підвладним населенням зерна, меду, хутра та п.т.
Дитинець - центральна укріплена частина міста (замку).
Дитинець - центральна укріплена частина міста (замку).
Церква - (Дім Божий) святе місце, де християни проводили богослужіння и молилися, а такоже громада віруючіх.
Церква - (Дім Божий) святе місце, де християни проводили богослужіння і молилися, а також громада віруючих.