конфлікт
«Кожне сказане слово і кожен зроблений крок повинен ставати цеглинкою у фундаменті взаєморозуміння».
М.Л.Кінга
Мета уроку: Виховання правової культури, необхідність і цінність толерантності в міжособистісних стосунках.
Методи: Мозкова атака, робота в групах, смислові та рольові ігри, вправи зі зворотним зв'язком, обговорення.
Обладнання: Картки-завдання, рукавиці, фломастери, папір.
Хід заняття:
Учитель повідомляє тему уроку, мета. Роздає учням, які сидять парами, кожному по аркушу паперу і 1 фломастер на стіл. Завдання - за 1 хвилину намалювати улюблена домашня тварина (тільки тим фломастером, який дав вчитель).
Через 1 хвилину вчитель запитує:
* Кому вдалося виконати завдання?
* Як вам вдалося зробити за 1 хвилину?
* Що завадило іншому виконати завдання?
* Як ви назвете цю ситуацію?
* Чи можна назвати цю ситуацію конфліктною?
* Між ким і ким склалася конфліктна ситуація?
(Можна виконати і таке завдання: пришити до тряпочку гудзик. На стіл кладе 1 голка ниткою, 2 гудзики і 1 ганчірочка).
Мозковий штурм.
Які асоціації викликає у вас слово «конфлікт»?
Учасники протягом 1 хвилини записують на листку, дошці, плакаті: сльози, сварка, образи, переживання, невдоволення, образи, бійка, серцевий напад і т.д.
Робота груп:
Учасники захищають свої завдання. Після обговорення питання для всіх.
А Б В
1. Виробити визначення 1. Виробити визначення 1. Назвати, які види
поняття «конфліктна поняття« конфлікт »: конфліктів зустрічаються
ситуація »: в житті:
На виконання завдань відводиться 5 хвилин
П редполагаемие відповіді:
Це слово походить - Внутрішній або
від латинського «конфлік- особистісний;
тус », тобто зіткнення - Між двома людьми;
протилежних цілей, - Між групами;
інтересів, поглядів. - Сімейний;
Конфліктна ситуація - Виробничий;
тоді переходить в конф- - Глобальний;
ЛІКТ, коли одна зі сторін - Національний;
починає діяти.
Наведіть приклади конфлікту, учасником або свідком якого ви були.
-
Чим закінчився конфлікт?
-
Що ви при цьому відчували?
-
Визнач джерело конфлікту?
-
Що може стати джерелом будь-якого конфлікту?
Завдання групам. 2 хвилини на захист.
Проаналізувати і перерахувати, які види конфліктів можуть виникнути, якщо джерелом конфлікту виявилися наступні обставини:
А - Спотворена інформація, «зіпсований телефон»
Б - Забобони.
В - Дискримінація.
Аналіз оголошення в газеті: «Приму на роботу жінку до 30 років, без дітей, європейської національності».
Пограємо в «Зіпсований телефон».
Покажемо можливість спотворення усній інформації.
Умови гри: Уважно вислухай і передай іншому.
3-х чоловік просять вийти за двері. На запрошення заходять по одному. Передають йому інформацію, а він передає наступному, потім наступний передає іншому. Решта спостерігають.
Текст: Макарова Женя отримала від вчителя математики Олени Олександрівни новий підручник. І раптом він зник. Вона подзвонила ввечері Юлі Корель. Юлина мама, така добра жінка, порадила Жене подзвонити Куянову Віті, т.к вона чула випадково розмову своєї дочки Юлі по телефону з Любою, де вони згадували ім'я Віті. У Віті немає підручника, сказала по телефону Марина. Катя бачила два підручника на парті Толі і Максима.
Після того, як 3 людини розкажуть, задаю питання:
-
Як ви думаєте, в чому сенс цієї історії?
-
Чи виникає конфліктна ситуація?
-
Чи можете ви навести приклади з життя, коли спотворювалася інформація, що стала джерелом конфлікту?
(Розповіді учнів)
Інсценування «Рукавиці».
Варто дівчинка Світу в рукавицях. Виходять дві дівчинки. Одна - Катя - говорить інший - Соні: «Треба ж, вона до цих пір носить мої рукавиці». (Вона колись подарувала їх Світі на день народження). Перша йде. Друга дівчинка говорить сама собі: «Украла рукавиці і без жодних проблем носить». Потім вона підходить до дівчинки в рукавицях і каже їй: «Катя сказала, що ти в неї вкрала рукавиці і носиш їх. У тебе немає совісті".
Давайте поговоримо про те, коли джерелом конфлікту стають забобони.
Які вам відомі забобони? Упередження - помилковий, забобонний погляд на щось.
- чорна кішка перебігла дорогу;
- розсипали сіль;
- порожні відра;
- номер автобусного квитка і т.д.
Читання вірша С. Маршака «Прикмети»
Збираючись на іспит, Валя говорила:
«Якщо тільки палець мамин занурити в чорнило,
Якщо я перед дошкою як-небудь крадькома
Ухитрився однією рукою взяти себе за п'яту,
Якщо, знявши черевик в школі, повторю закляття,
А потім мішечок солі прикол на плаття,
Якщо я в тролейбус новий сяду на содовий,
А в тролейбусі вожатий буде бородатий,
Якщо я в дорозі не зустріну жодної кішки
Або вчасно зауважу і зверну з доріжки,
Чи не здасться священик в нашому провулку,
І дадуть мені вдома грошей на кіно і булки,
Якщо я зашию монети в фартух під оборки,
Тоді по всіх моїх предметів
Отримаю з усіх предметів круглі п'ятірки.
Але ледве встигла Валя закінчити цю фразу,
Балаканину її перервали три подруги відразу:
«Добре, давай посперечаємося! вір свої прикмети,
Ну, а ми поки повторимо шкільні предмети ».
Нарешті настав екзамен, мама поступилася.
І нещасний мамин палець занурений в чорнило.
І не зустрівся священик по дорозі в школу.
І дістала Валя грошей, щоб пришити до подолу.
І вона в тролейбус новий села на содовий
М в вагоні був вожатий дуже бородатий.
І перед класною дошкою вдалося крадькома
Їй вільною рукою взяти себе за п'яту,
Але інші учениці здавали всі предмети,
А у Валі - одиниці ... ось вам і прикмети.
Чому вчить вірш С. Маршака «Прикмети»? У чому тут конфлікт?
Учитель: Якщо джерелом конфлікту стали забобони, такі конфлікти можна розв'язати, але треба поміняти мислення, а для цього потрібен тривалий час. Забобони створюють внутрішній дискомфорт і можуть привести до конфліктної ситуації. Людина, схильний до впливу забобонів, готовий до конфлікту, він готовий до нього внутрішньо.
Забобони означає - думка, що передує розуму, засвоєння того, що відбувається навколо без роздуми, некритично. Забобони - це традиційні компоненти суспільної та індивідуальної свідомості - забобони, упередження. Це визначається рівнем розвитку суспільства і тими цінностями, до яких суспільство схильне. Особливо живучі національні упередження.
Групи отримують завдання. 10 хвилин.
А Б В
П рідумать і розіграти Намалювати «У чому конфлікт?»: Скласти розповідь
сценку, в якій забобон 1. Батько, стіл, син, щоденник ... «Коли забобони
призводить до конфлікту в 2. Або магазин, ваги, продавець, призводять до
сім'ї. продукти. конфлікту? »
(на вулиці).
Висновок: Учасники роблять самостійно.
закріплення:
-
Що таке конфлікт?
-
Що може стати джерелом конфлікту?
-
Чи можна уникнути конфлікту, а часом, чи потрібно його уникати?
-
Якщо конфлікт стався, чи можна будь-яким способом його дозволити?
-
Що може завадити нам вирішити конфлікт?
Підведення підсумків заняття.