-
Хто були ці люди?
Тема уроку: «Православна церква на Смоленщині в Литовський період»
(2 години)
Урок №1: урок вивчення нового матеріалу з використанням методу проблемного викладу і роботи з історичним документом по групах.
Цілі: 1) виховання громадянина і патріота своєї Батьківщини.
2) формування духовно-морального світогляду учнів
3) показати, що православні цінності є основою моральної культури в усі часи.
Завдання уроку: 1) ознайомити учнів з історичними діячами та подвижниками в даний період; охарактеризувати стан Православної церкви.
2) розкрити значення понять: Православ'я. Католицтво. Кревська Унія.
3) виховати почуття особистої причетності до історії Вітчизни
4) виробити навички працювати в групах з історичним документом, аналізувати і відповідати на поставлені питання, робити доповнення
Література і обладнання: 1) АВ Карташов. Нариси з історії російської церкві.Т1.-СП .: Изд-во Олега Абишко, 2004; Библиополис (с.562-569)
2) МЮ Андріцова, Д.В. Валуєв, Т.П. Довгий. Історія православної культури землі Смоленської: Навчальний посібник-Смоленськ: Універсум, 2004. (с. 102-104)
Роздатковий матеріал для учнів - друкований варіант уривків з Нарисів історії російської церкви АВ Карташов і доданими питаннями. (Див .в Додатку)
Оформлення дошки: 1) Епіграф.
2) таблиця з опорними словами, яка допоможе підготуватися до наступного уроку для вирішення кросворду по темі. (Див. Додаток до уроку)
Хід уроку:
1 .Мотіваціонная бесіда
2. План вивчення нового матеріалу.
I). Велике князівство Литовське і православ'я (повідомлення вчителя)
2) Як складалися взаємини між православною церквою і владою Литви? (робота учнів по групах з документами і питаннями до них)
3.) бесіда з питань до документів і
вирішення проблемних завдань.
4) рефлексія
5) домашнє завдання
Епіграф: «Знайте, дорогі мої, що молитва за ворогів пом'якшує їх серця, і буває, що вони робляться навіть друзями»
Преподобна Рахіль. Стариця Бородінська.
1 Мотиваційна бесіда.
Хлопці! Мені потрібна сьогодні ваша допомога, так як тема уроку не проста. Ми будемо працювати з додатковими матеріалами і вирішувати історичні завдання разом. Нам знадобиться вміння ці завдання перед собою поставити, злагоджено працювати в групі, шукати відповіді на питання, аналізуючи текст. Цей урок я хочу посвітити (можна взяти інший приклад з соєю життя) директору нашої школи, Соколову Володимиру Миколайовичу, якого вже немає з нами, але саме він запропонував мені взяти на себе відповідальність і вести уроки з історії Православної культури землі Смоленської, адже цей предмет робить всіх людей добрішими, а Православна церква - це наша історія, на відміну від католіческой- допомагає нам жити в мирі та злагоді, і в єдності. В даний час все більше людей усвідомлюють, що Православ'я-це насправді правильне тлумачення нашого способу життя, але так було не завжди. Ключовими словами у нас сьогодні будуть такі слова: Зміцнення православної віри. Запишемо в зошит тему уроку. Я попрошу вас подумати, з якими проблемами могла зіткнутися наша Смоленщина, а точніше, Православна віра, в період, коли мимоволі входила до складу Литовського князівства.
Записи в ЗОШИТИ.
Тема: Православна церква на Смоленщині в литовський період. Перший варіант запису
проблема №1 . Яке було становище православної церкви в Литовській державі. (предполаг. відповів: Чи Ти просте)
Проблема № 2. Але, як знаємо з історії, вона вистояла. Який може бути наступний наш питання? Завдяки чому спроби литовських правителів в XV столітті підпорядкувати Православну церкву Папі Римському і Ватикану закінчилися невдало. (Припускаючи. Відповідь: завдяки стійкості в Вірі простого народу і активного протистояння православної ієрархії)
Другий варіант запису
Що хочу дізнатися на уроці
Що я можу сказати з цього питання в кінці уроку.
1.
2.
План вивчення нового матеріалу.
Зверніть увагу на дошку. По ходу розповіді нам треба з'ясувати, що означають ці дати, написані на дошці 1404-1514, 1385, 1458-1459
Згадати, що означають ці поняття: Православ'я, Католицтво, Кревська Унія, Єпископ
Хто були ці люди: Міндвог, Гедимін, Ольгера, Ягайло, Вітовт, Анна, Софія, Свидригайло; Герасим
-
Велике князівство Литовське і православ'я.
Православна церква піднімалася і мужала з підйомом і возмужанием Русі. Цей шлях разом з церквою виконали святі і подвижники, часом залишилися нікому невідомими.
В самостійне князівство Смоленське князівство відокремилося до 12-го століття.
Що ж являє собою Литва?
Литовські племена, які жили в межиріччі Німану і Вілії, були язичниками. Вони відставали у розвитку від сусідніх руських князівств.
На початку XIII ст. Литовські племена об'єдналися в союзи, що б захищатися від агресії німецьких лицарів. Литовським князем став Міндвог.
На початку XIV ст. Литва зуміла підпорядкувати собі майже всю територію Білої Русі, за винятком Смоленських земель.
Королем ВКЛР став князь Гедимін.
У новій державі вже поклонялися християнським святиням. І населення усвідомлювало себе православною Руссю. Князі ВКЛР одружилися на російських княжна.
Син Гедиміна Ольгерд в 1375 р раттю до Смоленська ходив.
«Всю землю Смоленську повоював і захопили вони».
Син Ольгерда- Ягайло одружився з польською принцесою і став королем Польщі. Він обіцяв ввести католицтво в усіх своїх землях і дати католикам особливі привілеї. Це було записано в Кревської Унії 1385 року. На другий рік після шлюбу Ягайло, в 1387 р виконує обіцянку. Хрестить до 30 тис. Чоловік в католицтво. Затверджуються латинські єпархії
У 1395 литовські війська вперше взяли Смоленськ. При в'їзді в Смоленськ великого князя Вітовта перед ним несли католицький хрест і виконували гімни на латині. У 1404 р Вітовт остаточно захопив Смоленськ. Сам він був одружений на дочці смоленського князя Ганні, а свою дочку Софію видав заміж за Великого князя Московського Василя Дмитровича. До Православ'ю Вітовт ставився дбайливо З 1404 року- по 1514 рік Смоленськ знаходився під владою Литви.
У 1458-1459гг. Російська Православна церква розділилася на 2 митрополії: Московську та Київську, в яку увійшли єпархії Великого князівства Литовського і Смоленська в тому чісле.С
Свідченням складності взаємовідносин між Православною Церквою і владою Литви служить наступний приклад.
ЗАВДАННЯ: У нашому параграфі №2 стор. 103 останній абзац першого пункту про це нам повідомляє. Зачаття.
Висновок: поряд з руйнуваннями храмів у воєнний час можуть від влади постраждати і єпископи, які захищали віру.
-
Як складалися взаємини між Православною церквою та владою Литви? Відповідь на наші проблеми знайдемо всі разом, працюючи по групах, кожен принесе свою соломинку.
Додаток до розробки.
Роздатковий матеріал для першої групи або декількох груп. (На розсуд учителя використовувати диференційований підхід)
«......... Головним перешкодою для імперської єдності Польщі, по середньовічним державним поняттям, було різновірними. Потрібно було якось зводити Православ'я нанівець. Найбільш ранній в цьому напрямку, сміливою мірою є Городельський постанову 1413 р підписане королем Ягайлом з литовським великим князем Олександром Вітовтовічем (по-польськи Вітольдович), щоб надалі на вищі державні посади в Литві призначалися тільки особи римо-католицького віросповідання. Іншим симптоматичним пунктом цієї постанови було відкрите заборона знову будувати і навіть відновлювати православні храми. Само по собі це образливе для православної сторони постанову загострювалося ще негайно відкрилися претензіями розширюється латинства до отиманію порівняно малолюдних парафіяльних православних храмів і передачі їх, під різними приводами, римо-католикам. Така процедура не могла пройти без конфліктів і навіть насильств з латинської сторони. Започатковано прямому гонінню на Православ'я ...... .. »
Запитання до тексту:
1. Як називався документ 1413 року підписаний Ягайло і Олександром Вітовтовічем.
2. За умовами цього документа на державні посади в Литві можна було призначати тільки будь осіб?
3. Чи можна було будувати православні храми?
4. Яка доля вже існуючих Православних храмів?
Відповіді: 1) Городельський постанову
2) Осіб римсько-католицького віросповідання
3) Ні.
4) Передавалися католикам.
Висновок вчителя: «Започатковано прямому гонінню на Православ'я.»
Роздатковий матеріал для другої групи.
«...... ..Особенно руйнівним, навіть розтліваючим спосіб на всю мораль ієрархії і кліру діяло право« подавання »саме єпископських кафедр. У московській частині Російської церкви, за винятком специфічно демократичного Новгорода, абсолютно чітко в татарський період склався, умовно кажучи, адміністративно-бюрократичний порядок заміщення єпископських кафедр. Спочатку місцевий, а потім і один тільки великий московський князь скликав біля себе «освячений Собор» з найголовніших духовних сановників і предизбірал кандидата на архиєрейство, який і поставлявся «мучить князя і освяченого Собору». Народ-маса не висловлював ніяких претензій втручання в цю справу вищої влади. У Литві це процес носив в собі, умовно кажучи, риси широкого демократизму. Великий князь, за участю інших князів, бояр, ігуменів, священиків і всього «людства» єпархії, обирав кандидата. Щоправда, з плином часу «людство», т. Е. Мирянських маса, було усунуто, і тільки король разом зі знатними особами теж адміністративно -бюрократіческі замінював колишню «соборність». '' Православна єпископська кафедра і архімандрічье місце великого монастиря стали розглядатися в атмосфері патронатскіх права як просто одне з почесних і хлібних місць годування і винагороди за заслуги державні та військові. Забуття прямого сенсу і призначення цих церковних посад як органів чисто церковних доходило до того, що ці місця в деяких випадках католицьким урядом продавались просто за великі гроші, що вносяться до королівської скарбниці. Чисто фінансовий інтерес до цієї справи вів до того, що купив кафедру або жалуемой нею за військові і державні заслуги був православний шляхтич (дворянин), який за своїм Позашлюбний і вдів станом міг би отримати священний сан, в даному випадку єпископський. Обидві сторони підходили до цього питання з суто фінансової сторони і тому створювалося тимчасове положення: шляхтич, який мав документом осіб на володіння даною кафедрою, отримував звання «нареченнаго владики». Наречений іноді і не думав ставати священнослужителем і просто продавав своє право на все це прибуткове майно іншій особі за гроші, як нерухому господарську власність. Ця купівля-продаж єпархіальних постів вела до того, що ще зайняті живими єпископами єпархії через клопотання у верховної королівської влади передавалися в руки інших претендентів. А королівська канцелярія за хабарі, а може бути, і просто для приниження Православ'я, продавала право на єпископські кафедри одночасно двом претендентам. І останнім надавалася можливість насильницьким, військовим шляхом захоплювати продану ним кафедру і битися між собою, як пси через кинуту кістки. Нижче ми розповімо про війну двох претендентів на Брестську кафедру: Феодосія Лозовського з Іоною Красненській ............ »
Питання до тексту. 1. Продовжте речення. «Особливо руйнівним навіть розтліваючим чином на всю мораль ієрархії діяло ......................»
2.Участвовал чи народ в Литовській державі в
обрання кандидата на місце єпископа?
3.Найдіте докази в тексті, що підтверджують, що склався порядок подачі, то є призначення єпископів. не заради віри, а заради наживи -сприяти моральному розкладанню, а не зміцненню віри.
Відповіді. 1) ... .Право «подавання» саме єпископських кафедр
2) Спочатку - так, згодом - немає.
3) А королівська канцелярія за хабарі, а може бути, і просто для приниження Православ'я, продавала право на єпископські кафедри одночасно двом претендентам. І останнім надавалася можливість насильницьким, воєнним шляхом захоплювати продану ним кафедру і битися між собою, що пси через кістки.
Висновок: Карикатурний спосіб заміщення єпископських кафедр - цього мозку церковної влади, став для латино - польського уряду найкращим шляхом приниження і ослаблення Православ'я.
Роздатковий матеріал для третьої групи.
«Смоленщина і православна церква на межі XV-XVI ст.»
Рубіж XV-XVI ст. був часом дуже суворих випробувань для православного населення Литовського князівства. У цей період робляться особливо активні спроби ввести католицтво в Смоленських землях. У 1500 р єпископ Віленський навіть випросив у папи римського особливу грамоту (буллу), котра дозволяла католицькому духовенству стратити смертю єретиків і язичників (нерідко під це визначення підпадали православні). Бували випадки, коли насильно хрестили дітей з православних сімей в католицьку віру ..
Все це викликало активний опір з боку Православної церкви і місцевого населення. Багато в чому подібна політика Ватикану та великокнязівської влади в Литві сприяла посиленню тяги смолян до переходу під владу Великого князя Московського.
Церква залишалася берегинею кращих традицій культури нашого краю. Про це свідчить «Літопис Авраамки», складена при дворі Смоленських єпископів ченцем Авраамки. Автор добре був знайомий зі священним писанням і працями таких богословів, як Опанас, Іларіон Новий ... Це говорить про те, що зберігається духовна православна школа. »
Запитання до тексту. 1) Чому кордон XV- XVI ст був найнебезпечнішим для православного населення.
2) Як в 1500 г єпископ Віленський чинив з єретиками, язичниками, православними?
3) Що свідчить про збереження православ'я?
Відповіді: 1). Активні спроби ввести католицтво. 2). Стратив дітей або насильно хрестив у католицьку віру. 3) .Летопісь Авраамки.
Оформлення дошки.
Ключове слово: Затвердження Православної віри.
3.Обсужденіе з питань після підготовки по групах.
4. Вирішення проблемних завдань з подальшими записами в табличку: Що я можу сказати з цього питання в кінці уроку? (Див. Таб. В нач. Уроку)
5. Рефлексія.
-понравілась така форма роботи?
-на якому етапі відчув втому?
-який матеріал запам'ятався найлегше?
-який внесок ти вніс в роботу класу?
-на яку оцінку сьогодні працював?
-що заважало працювати краще?
6.Домашнє завдання: §2, п. 1-2 стор. 102-104. Записи в зошиті: рішення проблемних завдань; складання кросвордів і Презентацій до уроку за бажанням.