Команда
Контакти
Про нас

    Головна сторінка


Урок історії 7 клас "Великі географічні відкриття"





Скачати 22.59 Kb.
Дата конвертації 19.01.2018
Розмір 22.59 Kb.
Тип урок

Тема «ВЕЛИКІ ГЕОГРАФІЧНІ ВІДКРИТТЯ»

Мета уроку:

- з'ясувати причини Великих географічних відкриттів, дати їм загальну характеристику; виявити наслідки і значення Великих географічних відкриттів; ознайомити учнів з мореплавцями-першовідкривачами, дати загальне уявлення про завоювання іспанців і португальців і оцінку цим завоюванням;

- розвивати в учнів уміння встановлювати причини, наслідки та значення історичних подій та явищ, вміння конкретизувати події;

- виховання активної життєвої позиції, почуття толерантності;

Результат уроку:

Знати: терміни колонія, метрополія, конкіста; імена мореплавців - першовідкривачів і землі, відкриті ними;

Розуміти: причини, наслідки та значення ВГО;

Вміти: показувати на карті світу держави, відкриті в XVII - XVIII століттях, простежувати причинно-наслідкові зв'язки між ВГО і виникненням колоній;

Обладнання уроку: мультимедійний проектор та екран, карта «Великі географічні відкриття», набір картинок до теми, фліпчарт, картки з додатковим матеріалом.

Хід уроку

I. СТАДІЯ ВИКЛИКУ.

- Перед тим, як ми почнемо вивчати нову тему, давайте згадаємо, який період історії, ми вивчаємо з вами в 7 класі? Які його хронологічні рамки?

- Ви вже знаєте, що Великі географічні відкриття стали одним з подій, від яких веде свій відлік Новий час. І сьогодні в кінці уроку ми повинні будемо пояснити, чому саме Великі географічні відкриття стали відправною точкою відліку нового періоду в історії людства, який, ми називаємо Новий час? І чому їх назвали Великими?

- Заповнюємо таблицю ЗХУ (1 і 2 стовпець)

ЗНАЮ

ХОЧУ ЗНАТИ

ДІЗНАВСЯ







II. СТАДІЯ ОСМИСЛЕННЯ.

  1. ГРУПОВА РОБОТА.

(на партах є конверт з картинками, фліпчарт, маркери, клей, лист з додатковою інформацією).

Завдання 1:

- необхоімо із запропонованого матеріалу зібрати колаж з картинок по темі з поясненням обраного матеріалу. Основна мета роботи: визначити п ому манили нові землі, тобто виявити причини Великих географічних відкриттів? (10хв.)

2. Лідерство в навчанні: спікер озвучує думку групи. Діалог «учень-учень», питання і зауваження між групами; «Учитель-учень» з уточнюючими питаннями: РОМАШКА Блум.

РОБИМО ВИСНОВОК:

  • Поява великих міст, удосконалення знарядь праці, зростання виробництва товарів, пожвавлення торгівлі, збільшення грошового обороту, потреба в сріблі і золоті;

  • Пошук нових шляхів на Схід: навколо Африки прокладали шлях португальці, а на західний шлях більше претендували іспанці.

  • Винахід приладів навігації і карт, нових кораблів;

  • Зацікавленість в відкриттях державних осіб.


Завдання 2. Знаючи причини ВГО, обговоріть в групах, які наслідки принесли ВГО європейцям, індіанцям? (5 хв)

НАСЛІДКИ І ЗНАЧЕННЯ ВГО:

  1. Зміна уявлень про світ і людей

  2. Розвиток наук: географії, історії, астрономії

  3. Розвиток світової економіки

  4. Створення перших колоніальних імперій (Португалія, Голландія, Англія, Іспанія, Франція)

  5. Работоргівля (до середини XIX століття)

  6. Зміна традиційної їжі європейців

III. РЕФЛЕКСИЯ.

ЗНАЮ

ХОЧУ ЗНАТИ

ДІЗНАВСЯ




-Заполняем третій стовпець таблиці.

- Чому їх назвали Великими?

Люди в усі часи подорожували і здійснювали відкриття, але історично період з кінця 15 до середини. 17 ст. був настільки насичений географічними відкриттями, які мали величезний масштаб і виняткове значення для доль Європи й усього світу, що цей період прийнято називати епохою Великих географічних відкриттів.

- Чому саме ВГО стали відправною точкою відліку нового періоду в історії людства, який ми називаємо Новий час?

Нова історія - початок 16 ст. - 20-і рр. 20 в. в цей час відбувається швидкий розвиток європейської цивілізації. Західна Європа перетворилася в регіон, що впливає на долі далеких країн і народів.

Філософ Гвардіні написав: "Великі географічні відкриття зміцнили віру людини в свої сили, відкрили перед ним нові можливості і перспективи. Європа прийшла в рух ". Прокоментуйте це твердження.

Питання і завдання для обговорення.

1. Які причини Великих географічних відкриттів?

2. Яка роль держав в підготовці і здійсненні Великих географічних відкриттів?

Завдання додому.

  1. Прочитати § 42-43

  2. Есе «Великі географічні відкриття: благо чи біда?»

  3. Сінквейн «Метрополія», «колонія».

Робота з термінами.

Все знову відкриті землі оголошувалися володіннями іспанської та португальської корони. Завойовані країни вони перетворили в колонії. Колонія - країна або територія, що знаходиться під владою іноземної держави, позбавлена самостійності.

Метрополія - країна, що володіє колоніями.

Таким чином, почався період захоплення і колонізації Америки (15-16 ст.) - конкіста. Золото - могутній метал, який змусив іспанських і португальських колонізаторів підкорити величезний континент з населенням, значно вищими за населення Піренейського півострова.

ПИТАННЯ ДЛЯ ПОВТОРЕННЯ

  1. Красиві рослі люди з мідно-червоною шкірою зустрічали Колумба в Індії.Хто вони? (Індіанці, Колумб відкрив Америку, але для нього це була Індія)

  2. Із записок одного учасника експедиції Васко да Гами ": І пробули ми в море три місяці без трьох днів, з причини частого затишності і вітрів противних. Весь екіпаж наш захворів тяжко: ясна розпухли так сильно, що покрили всі зуби, і ми не могли їсти ; розпухли також ноги, а на тілі з'явилися великі нариви, настільки виснажували здоровенних чоловіків, що вони вмирали, хоча ніякої іншої хвороби у них не було: "що це за хвороба? (Цинга)

  3. Які культурні рослини іспанці привезли в Європу з Америки? (Тютюн, картопля, кукурудза)

  4. Європейці відкрили острів Мадейра, частина Азорських островів, острова Зеленого мису і Канарські. Який океан португальці назвав "Море Мороку"? (Атлантичний)

  5. Протока, який зробить більш коротким шлях з Іспанії - в Індію і на острови Пряностей (Індонезію). Назвіть його, якщо через деякий час був названий ім'ям свого першовідкривача. (Магелланова)

  6. Як по-іспанськи можна назвати завоювання нових земель? (Конкіста)

  7. Які країни будуть називати метрополіями? (які мають колонії)

  8. У пошуках цієї землі конкістадори рушили на південь від Панамського перешийка і захопили територію сучасної Колумбії. Як називали казково багату золотом країну по індіанським легендам? (Ельдорадо)

  9. Тисячі європейців кинуться в пошуках кращого життя за океаном. Як одним терміном назвемо Захоплення і заселення будь-якої території, що супроводжувалося пограбуванням і винищенням місцевого населення? (Колонізація)

  10. Колишній свинопас, неписьменний, завоював імперію інків і став володарем казкових багатств, п'ята частина яких була віддана іспанському королю. (Франциско Пісарро)

  11. Чого ніколи не бачили індіанці до вступу на їх землю іспанців? (Зброї і коней)

  12. Що таке арбалет? (Вдосконалений цибулю)

  13. Що таке аркебуза? (Гнотовим рушницю, заряджає з дула)

  14. Що таке конкіста? (Іспанські та португальські завоювання після відкриття нових земель)

  15. Що прийнято називати "Старим Світом" (Європу)

  16. Чому Америка була названа не на честь першовідкривача? (Колумб звітував про подорож тільки перед королем і королевою Іспанії)

  17. За статтею енциклопедії 1751 року - це привілейовані ринки метрополій. Як стануть називатися території, що втратили свою незалежність, в результаті географічних відкриттів? (Колонії)

  18. Про жителів якої країни говорили, що "кожен селянин був рибалкою, а кожен дворянин - капітаном"? (Португалія)

  19. Він досяг Калікути і тільки через два роки повернувся до Португалії, при цьому загинуло 2 корабля і більше половини екіпажу. Однак вантаж в 60 разів перевищував то кількість грошей, які були витрачені на експедицію. Хто він? (В.да Гама)

  20. Як відкриті землі Центральної Америки і північного узбережжя Південної Америки назвав Колумб? (Індія)

  21. Його експедиція остаточно довела, що земля має форму кулі, обігнувши яку можна повернутися в порт відплиття, а також наявність "часових поясів" тобто різниці в часі, що відбувається через обертання Землі. (Фернан Магеллан)

  22. Як назвав нововідкриті землі Амеріго Веспуччі? ("Нове світло")

  23. Він був людиною Нового часу, тому що народившись в Генуї, в родині небагатого ткача, наслідував батьківській спеціальності. Займався географією, зібрав велику бібліотеку, де було багато творів, які доводять кулястість Землі і, живучи в Лісабоні, займався виготовленням морських карт. Саме з ним в 1492 Фердинанд і Ізабелла іспанські підписали договір, згідно з яким в разі успіху він би призначався "Віце-королем всіх островів, які він відкриє". Хто він? (Христофор Колумб)

  24. Що довела експедиція Фернана Магеллана, зробивши кругосвітню подорож? (Земля не має краю)

  25. Хто першим спустив на воду каравели і був організатором морських експедицій, які відкрили шлях на схід, а сам лише раз в житті перетнув Гібралтарську протоку? (Генріх Мореплавець, принц Енріке, молодший син португальського короля)

  26. У 1488 році цей мис Бартоломео Діаш назвав "мисом Бур", тому що матроси на собі відчули силу бурі, були змучені піврічним плаванням і відмовилися плисти далі. Але виявилося, що не зовсім мали рацію і багато наступних назвали зовсім інакше цей мис? (Доброї Надії)



21