Тема уроку «Рахунок років в історії. Стрічка часу »
13 вересня 2013 рік
Клас - 5 «Б»
Учитель - Коренєва Наталія Георгіївна
Мета уроку:
-
Знайомство учнів з літочисленням різних країн, епох;
-
Розвиток уваги, логіки. Здібності до аналізу і порівнянню інформації;
-
Виховання допитливості, інтересу до предмета, розширення кругозору.
№
етап уроку
1.
організаційний момент
Підготовка учнів до роботи на уроці
Повна готовність до початку роботи на уроці
2.
Перевірка виконання домашнього завдання
Встановлення повноти засвоєння навчального матеріалу минулого уроку
Мета: перевірка здатності учнів застосовувати понятійний апарат історичного знання, вміння працювати з навчальною інформацією та вирішувати творчі завдання.
Питання перевірки:
-
Дайте визначення «історії».
-
Доведіть, що історія - це наука.
-
Що необхідно вченому-історику, щоб повно описати події минулого?
-
Перерахуйте види історичних джерел і дайте їм коротку характеристику.
-
Розкрийте поняття «архів», «пам'ятник», «музей». Назвіть відомі вам музеї нашого міста.
-
Що зайве в рядах слів? (відповідь письмовий)
А) ложка, плаття, залізний наконечник, молоток, легенда.
Б) берестяну грамоту, міф, літопис, хроніка, лист.
В) прислів'я, билина, листівка, обрядові пісні, народні традиції.
3.
Підготовка до основного етапу уроку
Готовність учнів до активної навчально-пізнавальної діяльності
Спільна з учнями робота з опрацювання та прийняття цілей уроку і постановці навчальних завдань.
результат:
- розуміння культурного різноманіття світу, повагу до культури свого та інших народів;
- здатність вирішувати творчі завдання, використовувати сучасні джерела інформації;
- оволодіння цілісними уявленнями про історичний шлях людства, вміння вивчати і систематизувати інформацію.
Учитель - Записуємо в зошит число. Звідки ми знаємо дату сьогоднішнього дня?
Учні - Дізнаємося з календаря.
Учитель - Як з'явився календар?
Учні намагаються відповісти на питання.
Учитель - У мене в руках два клубка ниток. Подумайте, що означає нитку, натягнута між двома точками?
Учні висловлюють припущення.
Учитель викликає 5 осіб до розтягнутої нитки і просить розвісити картки з датами на цю нитку: «10000 років тому - землеробство», «5000 років тому - виникнення Єгипту», «988 м - прийняття християнства на Русі», «1941-1945 рр . - Велика Вітчизняна війна »,« День Знань ». Перевіряється правильність розподілу та ставиться питання: «Чому виникла проблема з карткою« День Знань »?».
Учні дають відповідь і намагаються сформулювати тему уроку.
Учитель коригує і спрямовує їх відповіді в потрібне русло і записує тему на дошці.
Учитель - Давайте визначимо питання, які необхідно розглянути на уроці (на дошці під керівництвом вчителя складається і записується план уроку).
4.
Засвоєння нових знань
Осмислення і первинне запам'ятовування знань і способів дій
мета:
- навчитися визначати послідовність і тривалість найважливіших подій історії;
- пояснювати сенс історичних понять і використовувати їх в практичній діяльності;
- розвиток монологічного мовлення.
Учитель - Крім вміння використовувати історичні джерела історику важливо добре орієнтуватися в часі. Є така наука як ХРОНОЛОГИЯ (пояснити).
Починаємо працювати з презентацією «Рахунок років в історії» (учні відповідають на запропоновані запитання і завдання при вивченні нового матеріалу).
5.
Первинна перевірка розуміння нового матеріалу
Встановлення правильності засвоєння навчального матеріалу
Мета: перевірити засвоєння навчального матеріалу шляхом вирішення завдань з використанням стрічки часу.
Критерії: працюють з рахунком історичного часу, розуміють, як виконувати завдання на тему, розуміють необхідність послідовності своїх дій, використовують нові історичні поняття, відповідаючи.
Учні працюють в зошиті, де на стрічці часу відзначають пропоновані вчителем дати, виконують творчі завдання, знають послідовність рішення історичних завдань і коментують їх рішення.
6.
Закріплення нових знань і способів дій
Закріплення нових знань і способів дій на уроці
Мета: перевірка самостійності вирішення практичних завдань.
Учні самостійно виконують завдання на сторінці 33 і 35 підручника, а також придумують і записують в зошити завдання на рахунок років в історії.
7.
Узагальнення і систематизація знань
Формування цілісної системи знань по темі
Активна діяльність учнів по формуванню і систематизації всередині предметних і міжкурсовому зв'язків
Учні самостійно роблять висновки з вивченого матеріалу.
8.
Контроль і самоперевірка знань
Виявлення якості та рівня оволодіння знаннями і способами дій.
Мета: звернути увагу учнів на правильність роботи зі стрічкою часу, послідовність дій при вирішенні завдань, повторення вивчених термінів.
9.
Підбиття підсумків
Аналіз і оцінка успішності досягнення мети
Озвучування оцінок за урок.
Оцінка ставиться залежно набраних балів за урок:
«5» - 5 і більше балів
«4» - 3-4 бали.
10.
Домашнє завдання
Закріплення отриманих на уроці знань шляхом повторення (робота з підручником)
Параграф 3, знати основні поняття, підготувати завдання по темі із записом її в зошити.