Муніципальне освітній заклад
«Середня загальноосвітня школа № 12»
Колмакова Юлія Леонідівна, вчитель історії і суспільствознавства
Урок суспільствознавства в 6 в класі
«Про доброту, любов і повагу»
Арзамас, 2014
Пояснювальна записка
Сучасне суспільство з його інформатизацією і стресами все частіше характеризується як суспільство підвищену агресивність, екстремізму. Агресивна поведінка стає майже нормою. Тому любов, доброту, взаємоповазі потрібно вчити, нарівні з листом і рахунком, іншими предметами; сприяти розвитку толерантного свідомості.
Формувати потребу в соціально схвалюваної діяльності.
Джерела толерантності - в прийнятті загальнолюдських цінностей, цінностей добра, любові, справедливості. Це те, що прищеплюють вам батьки, про що нагадують вчителя, це те, що ми чекаємо від оточуючих.
Як часто з мови зриваються слова: «Терпіти не можу!». Як часто ми кривимо губи, демонструючи іронію по відношенню один до одного, до чиїхось висловлювань. Як часто ми закочує очі, висловлюючи невдоволення чиїмось поведінкою. Чому? Тому, що їх думка розходиться з нашим. А чому ми впевнені, що наша думка єдино правильне?
Є стара притча: «Прийшли до мудреця двоє людей з проханням розсудити їх. Він вислухав першого і на питання «Хіба я не правий?» - відповів «Ти маєш рацію». Вислухав другого і на питання «Хіба я не правий?» - відповів «Ти маєш рацію». Учень мудреця вигукнув: «Учитель, але так не може бути!». «І ти маєш рацію», - відповів мудрець.
Кожен має право бути правим, але це призводить до протиріч, протиріччя до розбіжностей, розбіжності до нетерпимості. Як же нам домовитися?
Виходячи з вище сказаного, сформулюйте тему і завдання нашого уроку. Тема нашого уроку - «Про доброту, любов і повагу».
Мета уроку:
Завдання уроку:
На даному уроці передбачається групова робота, яка в процесі як підготовчої, так і на уроці є об'єднанням, умінням прислухатися один одному.
Тип уроку: вивчення нового матеріалу
Методи навчання: частково-пошуковий.
Форми організації пізнавальної діяльності: фронтальна, індивідуальна, групова.
Засоби навчання: презентація з відеороликом «Урок доброти», презентація «Які ми?», Біблійні притчі
Хід уроку.
Учитель: Сьогодні ми почнемо наш урок з китайської притчі. Назва притчі «Гарна сім'я».
Фіронов Д. Китайська притча «Гарна сім'я»
Жила-була на світі сім'я. Вона була не проста. Більше 100 чоловік налічувалося в цій родині. І займала ця сім'я ціле село. Так і жили всією сім'єю і всім селом. Ви скажете: ну і що, хіба мало великих сімейств на світлі. Але справа в тому, що сім'я була особлива - мир і злагода панували в цій родині і, отже, на селі. Ні сварок, ні лайки, ні, Боже збав, бійок і чвар.
І вістка про цю родину до самого владики країни. І він вирішив перевірити, чи правду кажуть люди. Прибув він в село, і душа його зраділа: кругом чистота, краса, достаток і мир. Добре дітям, спокійно старим. Здивувався владика. Вирішив дізнатися, як жителі села добилися такого ладу, прийшов до глави сім'ї; розкажи, мовляв, як ти хочеш такого злагоди і миру в твоїй родині. Той взяв аркуш паперу і почав щось писати. Писав довго - видно, не дуже сильний був в грамоті. Потім передав лист владики. Той взяв папери і почав розбирати карлючки старого. Розібрав насилу і здивувався. Три слова були написані на папері: любов, прощення, терпіння.
І в кінці листа: сто разів любов, сто разів прощення, сто раз терпіння.
Почухав владика, почухав, як водиться, за вухом і запитав:
- І все?
- Так, - відповів старий, - це і є основа життя будь-якої гарної родини.
І подумавши, додав:
- І світу теж.
учитель: Чи згодні ви з тим, що написав на аркуші паперу глава сім'ї? Як ви думаєте, про що я хочу сьогодні з вами поговорити (про дружні взаємини в класі)?
учитель: У цього визначення є своє поняття ТОЛЕРАНТНІСТЬ, яке має свою історію.
На рубежі XVIII-XIX століть у Франції жив хтось Талейран Перигор, князь Беневентському. Він відрізнявся тим, що при всіх урядах (і при Наполеоні, і при королі Людовику XVII) залишався незмінно міністром закордонних справ. Це була людина, талановитий у багатьох областях, але, безсумнівно, найбільше - в умінні враховувати настрої оточуючих, шанобливо до них ставитися, шукати рішення проблем способом, найменш шкодить інтересам інших людей. І при цьому зберігати свої власні принципи. Сьогодні сучасна людина повинна бути не тільки освіченою, але й мати почуття самоповаги і бути шанованим оточуючими.
Люди, що не володіють цією якістю, виявляються нездатними до змін, яких вимагає наше життя.
учитель: Сьогодні ми поговоримо з вами про те, які ми? Чим ми відрізняємося один від одного? Оцініть індивідуальність ваших товаришів.
Презентація «Які ми?»
-
Чим відрізняються один від одного ваші товариші?
-
Чи можете ви визнати їх гідність?
-
Скажіть, можливо, подобатися всім?
-
А, можливо, щоб всі учні в класі були відданими друзями?
-
Чому ми різні: виховання, характер, вік?
-
Що у нас в класі спільне? Мета: навчання, інтереси, колектив?
-
А щоб досягти цієї мети, нам що потрібно? (Ставитися доброзичливо, по-доброму, терпляче, шанобливо)?
Учитель: Щоб колектив був згуртованим, потрібно ставитися один до одного по-доброму, доброзичливо, терпляче. Іншими словами, діти, що не володіють толерантністю, виявляються поза колективом.
Гра «Чарівна крамниця»
Продавець: Я пропоную вам уявити, що існує чарівна лавка, в якій є незвичайні речі: терпіння, почуття гумору, чуйність, доброзичливість, доброта, повага, співчуття, розуміння, прощення.
Але як плату ви можете розповісти щось веселе.
Продавець: а тепер візьміть свої покупки і наклейте на символічний малюнок Дерева толерантності.
Учитель: Тепер ви точно будете знати, які якості потрібно придбати, щоб стати толерантною людиною.
Учитель: Я хотіла б запропонувати вашій увазі маленьку казку. Подумайте, який сенс укладено в цій казці?
Звучить музика, розповідається казка: «Любов і Доброта»
учитель: Жила-була на землі дівчина на ім'я Любов. Нудно їй було жити на світі без подружки. Ось і звернулася вона до старого, сивого, який прожив 100 років чарівникові:
Любов: Допоможи мені, дідусь, вибрати подружку, щоб я могла дружити з нею всю відпущену мені Богом життя.
учитель: Подумав чарівник і сказав:
Чарівник: Приходь до мене завтра вранці, коли перші птахи заспівають, і роса ще не просохне.
Учитель: Вранці, коли алое сонце освітило землю, прийшла Любов в умовлене місце. Прийшла і бачить: стоять п'ять прекрасних дівчат, одна інший красивіше.
Чарівник: Ось вибирай. Одну звуть радість, іншу - Удача, третю - Краса, четверту - Печаль, п'яту - Доброта.
Любов: Вони все прекрасні. Не знаю, кого і вибрати ...
Чарівник: Твоя правда. Вони всі хороші, і ти в житті ще зустрінешся з ними, а може, і дружити будеш, але вибери одну з них. Вона і буде тобі подружкою на все життя.
Учитель: Підійшла Любов до дівчат ближче і подивилася в очі кожної. Задумалася. А кого б вибрали ви? Чому? (Відповіді). Учитель: Підійшла Любов до дівчини на ім'я Доброта і простягнула їй руку. Чому Любов вибрала Доброту? (Відповіді)
Учитель: Назвіть учнів в нашому класі, які завжди добрі. (Відповіді).
Презентація з відеороликом «Уроки доброти»
Учитель: У житті людина робить різні вчинки. В одних ситуаціях він правильно робить і проявляє свої хороші якості, але іноді буває навпаки.
Оцініть вчинки героїв наступного розповіді
«Перед вами дві дороги.вибирайте »
Молода людина і його дівчина гуляли по місту. На бордюрі сидів погано одягнений чоловік похилого віку. Біля нього ваялась сумка. Він тихенько стогнав. А в очах стояли сльози.
- Почекай, я підійду до нього, - сказала дівчина.
- Навіть не думай. Він брудний, ти підчепити заразу, - відповів молодий чоловік, стиснувши її руку.
- Відпусти. Бачиш, у нього зламана нога. Дивись-дивись, у нього кров на брюках.
- А нам-то що? Він сам винен. Відпусти мою руку. Йому потрібна допомога.
- Кажу тобі: він сам у всьому винен. Працювати треба, а він жебракує, краде, пиячить. Навіщо йому допомагати?
- Я все одно підійду. - Дівчина вирвала руку.
- Я тебе не пущу. Ти - моя дівчина і не смій спілкуватися зі всякими. Підемо звідси. - Він спробував відвести її.
- Знаєш що, так як ти можеш? Йому ж боляче, розумієш? Ні, ти не розумієш! Дівчина відштовхнула хлопця і підійшла до чоловіка. Хлопець ще раз спробував утримати її. Вона рішуче одернула руку.
- Що з вами? - запитала вона чоловіка, - Що з вашою ногою?
- Я зламав її ... кров у мене. Я не знаю, що робити і де в цьому місті лікарня. Я не звідси. Мені дуже боляче.
- Зараз, зараз. Потрапити. Потрібно викликати «швидку».
- Дякую, дівчина, спасибі.
- Послухай, - звернулася вона до хлопця, - у тебе немає «мобільника»? Хлопець промовчав (гидливо дивиться на чоловіка). Дівчина піднялася і, наблизившись до хлопця, сказала:
- Йди звідси! Ніколи більше не дзвони мені і не приходь. Я більше знати тебе не хочу.
- Невже ти через якогось бомжа, алкоголіка можеш так вчинити? Дурна! Ти пожалкуєш про це!
Дівчина знизала плечима і знову опустилася на коліна. Хлопець пішов геть.
- У вас відкритий перелом. Я піду викличу лікаря. Терпіть. (Виходить)
- Дівчино! - гукнув її чоловік. - Спасибі вам! Дівчина обернулася і посміхнулася.
- Ви обов'язково знайдете щастя!
учитель: Чому молодий чоловік відмовився допомогти? Як би ви вчинили в цьому випадку?
Висновок: Зробивши добро, людина сама стає краще, чистіше, світліше. Якщо ми будемо уважні до будь-якій людині - це буде прояв доброти.
Заключне слово вчителя
Молитва про зустріч:
Я прийшов в цей світ
Чи не для того, щоб виправдовувати твої надії,
Чи не для того, щоб відповідати твоїм інтересам,
Чи не для того, щоб відповідати твоїм очікуванням.
І ти прийшов в цей світ
Чи не для того, щоб відповідати моїм очікуванням,
Чи не для того, щоб відповідати моїм інтересам,
Чи не для того, щоб виправдовувати мої надії.
Тому що я - це я, а ти - це ти.
Але якщо ми зустрілися і зрозуміли один одного - то це прекрасно!
А якщо немає - ну що ж, сумно.
Тест (соціальна толерантність)
"Перевір себе, проявляєш ти толерантність"
-
Ти бачиш дорослого, який погано одягнений
а) Це неважливо.
б) Ти підсміюється над ним.
-
Колір шкіри у іншого учня відрізняється від твого ...
а) Ти прагнеш краще пізнати його.
б) Обижаешь і дражниш
-
Літня працівниця нашої школи повільно йде по двору
а) Ти допомагаєш їй і притримувати двері.
б) Ти відштовхуєш її, щоб обігнати.
-
Твій однокласник погано відповідає біля дошки :.
а) Піднімаєш руку, щоб відповісти самому
б) Ти підсміювалися і радієш його майбутньої «двійці»
-
На твоїх очах ображають людини
а) Ти намагаєшся захистити його.
б) Ти робиш вигляд, що нічого не помічаєш.
-
Твій одноліток порвав твою зошит:
а) Ти його прощаєш.
б) Ти справедливо також як він.
-
Ти посварився зі своїм другом або подругою.
а) Ти спробуєш порозумітися з ним / нею /.
б) Ти ображаєшся і мстиш.
-
По відношенню до тебе жорстоко надходять.
а) спробувати поговорити, висловити свою думку без жорстокості.
б) Ти відповідаєш також жорстоко.
9. Ти незадоволений собою.
а) Ти кажеш, що людей без недоліків не буває.
б) Ти все звалюєш на інших.
10. Ти соромишся своїх близьких родичів на вулиці.
а) Ти йдеш з ними гуляти.
б) Ти не ходиш з ними гуляти і т.д ..
аналіз:
Якщо відповів «а» від «2» - до 3 - толерантна людина
«2» - до 5 - менш толерантний
«2» - понад 5 - нетерпимий, немилосердний по відношенню до інших.
Дані, отримані під час опитування, озвучуються і робляться висновки.
Заключне дію - «Техаські обійми»
Всі стають в коло обличчям всередину дуже тісно один одному. Потім кладуть один одному на плечі руки, піднімають праву руку і витягають її до центру кола і по команді ведучого всі роблять крок всередину.
Домашнє завдання: підібрати прислів'я і приказки про доброту, любов і взаємоповазі.
Література.
-
Амонашвілі Ш.А. "Школа життя" Видавництво "Будинок Шалви Амонашвілі", Москва, 2000 рік.
-
Андріанов М.А. "Філософія для дітей в казках і оповіданнях". Посібник по вихованню дітей в сім'ї та школі. Видавництво "Сучасне слово", Москва, 2003 р
-
Куклачов Ю. "Школа доброти". Рекомендації та пропозиції вчителям і психологам.
-
Лопатина А. "Початок мудрості" 50 уроків про добрих якостях. Видавництво "Амріта - Русь", Москва, 2005 р
-
Соколов Я.В. "Граждановедение" 6 клас. М., НВЦ "Громадянин", 2001.
-
Презентації: «Які ми?», «Уроки доброти» з відеороликом.