Команда
Контакти
Про нас

    Головна сторінка


Урок з історії Вітчизни в 9 класі по темі "Столипінська аграрна реформа"





Скачати 24.24 Kb.
Дата конвертації 16.04.2019
Розмір 24.24 Kb.

hello_html_m7049d9c6.gifhello_html_m1184dc3d.gifhello_html_601893b.gifhello_html_m5a0eabd8.gifhello_html_m5a80853d.gifhello_html_m6097d74c.gifhello_html_m13acf9b2.gifhello_html_m3cd805.gifhello_html_m2a45a88.gifhello_html_6e7de9d5.gifhello_html_m5f051f38.gifhello_html_m4bb7bf3a.gifhello_html_m3320f146.gifhello_html_m540e09a9.gifhello_html_5260a78a.gifhello_html_md1bf773.gifhello_html_569fd56d.gifhello_html_m39ee702d.gif Урок з історії Вітчизни в 9 класі

Тема: Столипінська аграрна реформа

Дайте державі 20 років спокою внутрішнього і

зовнішнього, і це не дізнаєтеся Росії.

П. А. Столипін

Мета уроку: 1. За допомогою опорних схем-конспектів розкрити політичні, економічні та соціальні завдання столипінського аграрного законопроекту, сутність, результати та значення аграрної реформи П.Столипіна. Усвідомити причини, за якими починання Столипіна не знайшли широкої соціальної підтримки. Показати створення, склад і роботу першого законодавчого органу в Росії - Державної Думи.

Хід уроку.

  1. Організаційна частина.

  2. Повторення і перевірка домашнього завдання:

- У чому суть Булигінської Думи?

- Коли ж був виданий указ про створення справжньої законодавчої Думи?

- Чи всі громадяни Росії отримали виборче право?

- Який ще законодавчий орган, крім Думи, був створений за указом царя? Його роль?

- Назвіть основні партії, що виникли в Росії в ході першої революції?

- На попередньому уроці ми познайомилися з програмами цих п'яти партій. Давайте повторимо. Я викликаю 5 осіб, кожен з яких називає програмні завдання однієї партії:

Назва партії

З а д а ч і

Шляхи вирішення

політичні

економічні

Соціал-демократи

(Більшовики,

меншовики)

Ленін, Мартов

Повалення самодержавства і встановлення демократичної республіки, загальне виборче право, створення місцевого самоврядування, право націй на самовизначення

Конфіскація всіх поміщицьких і церковних земель і передача у власність держави, 8-годинний робочий день, скасування штрафів і надурочних робіт

Спочатку буржуарно-демократична, а потім соціалістична (пролетарська) революція

есери

(Соціалісти-революціонери)

Чернов

Повалення самодержавства, законодавчий орган - Установчі збори, право націй на самовизначення

Конфіскація всієї землі і передача селянським громадам для рівного розділу

Соціальна революція, а для її підготовки - політичний терор

кадети

(Конституційних демократів)

Мілюков

Встановлення конституційної монархії або республіки, скасування станових привілеїв, свобода особистості, слова, зборів

Часткова конфіскація поміщицьких земель і передача її селянам, 8-годинний робочий день

Реформи через Думу

октябристи

(Союз 17 жовтня)

Гучков

Збереження єдності і неподільності Росії, рівняння селян у правах з іншими станами

Часткове відчуження поміщицьких земель як крайній випадок. Продаж селянам державних земель

реформи уряду

монархісти

(Чорносотенці)

Пуришкевич

Захист самодержавної монархії

Погроми з метою задушена революції



- Отже, які ж партії були більш революційними? - менш революційними? - контрреволюційними?

III. Робота за новою темою.

  1. Повідомлення і конкретизація теми уроку.

-Продовжуємо роботу далі. Події 1905 року - першого року першої російської революції ми вивчили досить докладно. Настав 1906 рік, який Росія зустріла на роздоріжжі. Можливо був розвиток подій за трьома напрямками:

- продовження революції;

- остаточне задушеним її;

- проведення реформ.

- Революція в Росії тривала, але вже повільніше, пішла на спад. Влада прагнула придушити її якомога швидше, і в той же час йшли на поступки, створивши законодавчий орган - Думу.

- (по таблиці-схемі, прикріпленою на дошці) 27 квітня 1906 урочисто відкрилося перше засідання 1-ої Державної Думи. Давайте подивимося її складу:


кадети

октябристи

монархісти

«Трудовики»

(Селян.)

есери

Соціал-демократи

1-я Дума

27.04.06 - 09.07.06

153

13

0

107

-

18

2-а Дума

20.02.07 -

03.06.07

98

54

27

104

37

65

3-тя Дума

01.11.07 -

15.11.12

54

154

147

14

-

10

4-я Дума

15.11.12 -

авг.1915 р

58

99

184

14

-

12



- Аграрне питання, питання про землю, зайняв центральне місце в думської діяльності. Трудовики виступали з законопроектом про відчуження поміщицьких земель і рівному її переділі. Їх підтримували багато кадети, яких було більшість в Думі. Уряд оголосив Думу занадто революційної, і 9 липня 1906 царським маніфестом вона була розпущена.

- В цей же день новим главою уряду був призначений П. А. Столипін (показ його портрета в класі на стенді). Підготовлена учениця розповідає його біографію.

- Столипін відразу ж почав діяти методом «батога і пряника». Що це означає? Під «батогом» розумілося проведення реформ, і в першу чергу аграрну. Крім неї, він став готувати ще цілий пакет законопроектів (про свободу віросповідання, про громадянське рівноправ'я, реформу місцевого самоврядування, реформу вищої та середньої школи, про введення загальної середньої освіти, про прибутковий податок і ін.).

- Звертаюся до епіграфа уроку: Дайте державі 20 років спокою внутрішнього і зовнішнього, і ви не дізнаєтеся Росії.

2. Пояснення нової теми.

руйнування

- Зупинимося на аграрну реформу Столипіна і розглянемо її детальніше (по схемі на дошці):





громада

відруб














переселення

х

у

т

про

р




  1. Руйнування громади (вільний вихід з неї селян);

  2. Оголошувалася власність на всю землю, якою володіли селяни;

  3. Чресполосние землі зводилися в одну ділянку, створювався частина;

  4. На земельну ділянку (отруб) переносилася садиба, будинок, виходив хутір;

  5. Малоземельні селяни могли переселятися за Урал, на вільні землі.



- Які ж були головні цілі цієї аграрної реформи Столипіна? (під запис в зошитах):

1) Розігнати громаду як єднання селян під час революції;

2) Створити широкий шар дрібних буржуазних сільських власників (фермерів);

3) Відвернути селян від ідеї відчуження поміщицьких земель;

Шляхом переселення за Урал послабити земельний голод в центральних губерніях і заселити порожні землі.

Висновок: реформа Столипіна за задумом дуже важлива і потрібна для країни!

  1. Закріплення за схемою на дошці.

Викликаний учень за схемою розповідає суть реформи, при скруті - допомогу надають інші учні з місця.

  1. Доля Столипіна.

- На жаль, Столипіна називають одиноким реформатором. Підтримку з боку влади він не отримав. Незабаром їм стали незадоволені:

- селяни, так як не отримали поміщицькі землі;

- дворяни, тому що його називали руйнівником «вікових устоїв»;

- ліберали, через дії військово-польових судів;

- цар, тому що революція йшла до завершення, необхідність у реформах відпала.

- Готувалася його відставка, але у вересні 1911 року Столипін був смертельно поранений анархістом Богровим.

5. Діяльність і доля 2-ий і 3-ій Думи.

- 20 лютий 1907 року почала свою роботу 2-а Гос.Дума. Вона, за своїм складом, виявилася ще більш ліва, ніж 1-я Дума. Депутати відмовилися затвердити аграрну реформу Столипіна, вимагали відчуження поміщицьких земель. Тому цар Микола-2 3 червня 1907 року підписує маніфест про розпуск 2-ий Гос.Думи і змінює виборчий закон на користь поміщиків і буржуазії. Ця подія назвали «третьеиюньского державним переворотом».

- 3-тя Дума почала свою діяльність з 1 листопада 1907 року, проіснувала весь належний для неї термін - 5 років. В її складі переважали октябристи і монархісти (за таблицею-схемою), тобто Проте революційна. Депутати затвердили аграрну реформу Столипіна.

IV. Узагальнення по уроку.

  1. Аграрна реформа Столипіна була для Росії того часу дуже важливою і потрібною, так як була кроком до капіталізму.2) Столипін був особистістю видатної, великим реформатором, якому не судилося здійснити свої задуми. 3) Була створена і діяла Гос.Дума - перший законодавчий орган в стране.4) В Росії встановилася багатопартійна система.

V. Закріплення шляхом тестування.

1. Часткова конфіскація поміщицьких земель - це частина програми:

а) соціал-демократів; б) монархістів; в) кадетів.

2. Хутір - це:

а) ділянку землі, виділений селянину при виході їх громади:

б) земельну ділянку з садибою, будинком;

в) виселені з села безземельні селяни.

3. Переселялися за Урал, в Сибір:

а) малоземельні селяни; б) середняки; в) державні селяни.

4. Мета реформи Столипіна:

а) догодити і уряду, і селянам; б) скасувати викупні платежі за землю;

в) утворити шар дрібних буржуазних сільських власників.

5. Столипіна часто називали:

А) «царський угодник»; б) «самотній реформатор»; в) душитель революції.

6. Самою лівої, революційної за складом була:

а) 1-ша Дума; б) 2-а Дума; в) 4-а Дума.

VI. Підсумок уроку. Оцінки.

Домашнє завдання: параграф 7, записи в зошиті.





<>

Щоб завантажити матеріал, введіть свій E-mail, вкажіть, хто Ви, і натисніть кнопку

Натискаючи кнопку, Ви погоджуєтеся отримувати від нас E-mail-розсилку

Якщо скачування матеріалу не почалося, натисніть ще раз "Завантажити матеріал".

Завантаження матеріалу почнеться через 60 сек.
А поки Ви очікуєте, пропонуємо ознайомитися з курсами відеолекцій для вчителів від центру додаткової освіти "Професіонал-Р"
(Ліцензія на здійснення освітньої діяльності
№3715 від 13.11.2013).
Отримати доступ
дізнатись детальніше
  • Історія
опис:

Даний урок був проведений мною в 9 класі при вивченні теми "Столипінська аграрна реформа" по історії Вітчизни. Були використані дві таблиці: "Перші політичні партії в Росії" (на початку уроку при опитуванні домашнього завдання) і "Діяльність Державної Думи" при роботі за новою темою. Головну допомогу при роботі за новою темою зробила ОСК (опорна схема-конспект) "Столипінська аграрна реформа", розроблена мною (є в конспекті). Уже нескольно років працюю над методичною темою "Застосування опортних схем-конспектів на уроках історії". ОСК дуже допомагають учням розібратися в досліджуваному матеріалі і краще, швидше і надовго його запам'ятати.