Команда
Контакти
Про нас

    Головна сторінка


Вавилонський цар Хаммурапі та його закони.





Скачати 39.26 Kb.
Дата конвертації 30.12.2017
Розмір 39.26 Kb.

Урок 17. Вавилонський цар Хаммурапі та його закони

Цілі: ознайомити учнів зі змістом законів царя Хаммурапі, показати значення їх для жителів Вавилона; продовжити формування вмінь аналізувати історичні документи, робити висновки, самостійно будувати розповідь, давати усний відгук на відповіді інших учнів.

Хід уроку

    1. організаційний момент

    2. Актуалізація опорних знань учнів по темі «Давнє Дворіччя»

1. Підготовка усної відповіді по картці № 14


КАРТКА № 14

Підготуй розгорнуту відповідь на питання: «Що спільного і відмінного в природних умовах Єгипту і Дворіччя?» Для цього згадай:

  • Які природні явища відбувалися з річками в цих країнах?

  • Як називаються ці річки?

  • Чому говорять, що обидві ці річки давали можливість займатися землеробством?

  • Які ще заняття існували у жителів цих країн?

  • Які ознаки цивілізації існували тут? Зроби висновок.


Приблизний відповідь учня

Загальна: в Дворіччя, як і в Єгипті, відбувалися розливи річок Тигр і Євфрат, залишаючи після цього родючий шар мулу на полях. Жителі цих країн займалися землеробством і ремеслом. Будували зрошувальні канали для своїх полів. Практично в один і той же час з'явилися держави, міста, релігійні вірування, писемність.

Різниця: розливи річок Тигр і Євфрат проходили дуже бурхливо, змиваючи все на своєму шляху. Будували все з глини, писали ієрогліфами, а клинописом, що не на папірусах, а на глиняних дощечках.

2.Індівідуальная робота. Виконання письмово на листочках спеціального завдання (5 осіб).

а) У народів Межиріччя були поширені такі приказки та прислів'я: «Бідняк в борг займає - собі турбот наживає», «Бідняк з'їдає своє срібло», «Не всі сім'ї бідняків однаково покірні», «У слуги, приставленого до одягу господаря, одяг завжди брудна ».

  • Хто, на вашу думку, створив ці прислів'я - бідні чи багаті? Які висновки можна зробити на підставі цих прислів'їв? Свої відповіді доведіть. (Якщо людина брала в борг, то він потрапляв в залежність від пана, так як урожай у нього міг не піти.)

б) Складіть розповідь про один день з життя школяра в Стародавньому Дворіччя. Чому він навчався? На що писав? За що і як було покарано?

3.Решеніе завдань з класом на вибір вчителя.

а) У місті Урі було досліджено понад дві тисячі гробниць. Кілька гробниць різко відрізнялися від інших. У них були поховані десятки слуг, конюхів, музикантів. Тут же знайдені золоті шоломи, вінки, намиста та ін.

  • Які висновки можна зробити на підставі цих поховань? Обгрунтуйте свою думку. (По-перше, у жителів стародавнього міста Ура існували релігійні вірування, так як віра в загробне життя змушувала їх ховати разом з господарем і слуг, і конюхів, і музикантів. По-друге, наявність нерівності серед людей, поява багатих і бідних, так як з 2000 року гробниць всього лише кілька відрізнялися від інших. Але чим! Золотими прикрасами і знаходженням там слуг, конюхів і т. д.)

б) У документі написано про хлопчика, який запізнився на заняття, погано вчився і був кілька разів покараний ударами палиці. А коли він увечері розповів про це батькові, той дуже занепокоївся. На другий день батько запросив вчителя. Його посадили на почесне місце, пригостили хорошим вином, потім подарували вчителю ошатний одяг і наділи на палець кільце.

- Подумайте, чим був стурбований батько учня? Чому він брав вчителя як високого гостя і зробив йому дорогі подарунки? (Батько був стурбований тим, що з сина при такому ставленні вийде поганий переписувач, а писарі в той час дуже цінувалися, так як вони були помічниками царів.)

4. Усна відповідь учня по картці № 15 і відгук на нього однокласників (план відкликання см. Урок № 10).

III. Вивчення нової теми

план

1.Вавілон - головне місто Дворіччя.

2.Закон царя Хаммурапі.

На дошці: тема уроку.

1.Рассказ вчителя.

Міста Дворіччя довго воювали між собою за право бути головним. Переміг у цій боротьбі Вавилон, під владою якого об'єдналося все Дворіччя. (Знайдіть місто на карті.)

Вавилон був найбільшим містом Передньої Азії.Його вулиці були чітко розплановані. Місто прикрашали величні ворота, будинки, храми. Біля воріт стояв царський палац з висячими садами, які вважалися одним із семи чудес світу; в центрі Вавилона височіла девяностометровая храмова вежа. З вежі жерці спостерігали за рухами зірок і планет. Наймогутнішим і знаменитим царем Вавилонського царства був Хаммурапі. Він правил з 1792 по 1750 р. До н.е. е.

2. Робота з історичним документом.

Закони царя Хаммурапі

§ 7. Якщо людина купить з руки сина людини (повноправний житель Вавилонського царства) або з руки раба людини без свідків і договору або візьме на зберігання або срібло, або золото, або раба, або рабиню, або вола, або вівцю, або осла, або що б там не було, (то) ця людина - злодій, його має вбити.

§ 53. Якщо людина лінується зміцнити греблю свого поля і (внаслідок того, що) гребля була укріплена їм, в його греблі станеться прорив, а водою буде затоплена оброблена земля (громади), то людина, в греблі якого стався прорив, повинен відшкодувати хліб, який він погубив.

§ 59. Якщо людина зрубає в саду людини дерево без (відома) господаря саду, (то) він повинен відважити 1/2 міни (міра ваги і грошового рахунку - близько 0,5 кг) срібла.

§ 229. Якщо будівельник побудує людині будинок і зробить свою роботу неміцно, так що побудований будинок обвалиться і заподіє смерть господаря дому, (то) цього будівельника має вбити.

§ 274. Якщо людина наймає будь-якого ремісника, (то) плату ... 5 ше (0,05 г) срібла, плату землекопа, кравця, каменеріза, коваля, столяра, кожум'яки, теслі, будівельника, (в) день ( він повинен) давати.

§ 48. Якщо людина має на собі процентний борг, а Адад затопить його поле, або повінь знесе (жнива), або внаслідок посухи в полі не виросте хліб, (то) він може в цьому році хліб своєму позикодавцю не повертати і знищити свій документ , також і відсотки за цей рік він може не віддавати.

§ 205. Якщо раб людини вдарить (по) щоці когось з людей, то потрібно відрізати йому вухо.

§ 26. Якщо редум або баирум (категорії воїнів), якому наказано виступити в царський похід, не піде, або найнявши найманця, пошле його в заміну себе, (то) цього редума або баірума треба вбити; найнятий ним може забрати його будинок.

Крушкол Ю.С. Хрестоматія з історії Стародавнього світу.

М., 1987. С. 59-63.

3. Бесіда з питань до документа.

  • На які групи поділялося населення Вавилонського царства? (Раби, люди (повноправні мешканці), ремісники і хлібороби.)

  • Які метали обробляли жителі Вавилонського царства? (Золото, срібло.)

  • Яких домашніх тварин розводили жителі Вавилона? (Волов, овець, ослів.)

  • Що вміли робити жителі цієї країни? (Обробляти землю, розводити сади, будувати будинки і греблі, шити одяг, виготовляти знаряддя праці, обробляти шкіру, торгувати.)

  • Якщо людина не має коштів для існування, як він може вийти з цього положення? (Взяти землю в оренду (на тимчасове користування) під відсотки.)

  • Як карали рабів? (Наносили каліцтво - відрізали вухо, але не вбивали.)

  • Як карали воїнів, які відмовлялися виконати наказ воєначальника? (Вбивали.)

  • З якою метою вводилися такі жорстокі порядки в армії? (Хаммурапі потрібна були сильна боєздатна армія для підтримки порядку в країні, для зміцнення власної влади.)

ВАРІАНТ 2

Учням після ознайомлення з витягами із законів Хаммурапі пропонується написати твір «Хаммурапі як мудрий

правитель »(на це завдання слід дати 20 хвилин, підручниками і записами учням дозволено користуватися).

  1. Закріплення вивченого матеріалу

  • Яке значення мали ці закони для жителів Вавилона? (Це були правила, за якими жили мешканці цієї держави.)

  • Яке значення ці закони мають для нас, людей, що живуть в XXI ст.? (Вони дають нам інформацію про те, як жили мешканці Вавилона при Хаммурапі, чим займалися, як їм дозволяв чинити закон в тій чи іншій ситуації.)

  1. Підведення підсумків уроку: д / з параграф № 14 в. 1-3 (усно) стор. 70



КАРТКА № 14

Підготуй розгорнуту відповідь на питання: «Що спільного і відмінного в природних умовах Єгипту і Дворіччя?» Для цього згадай:

  • Які природні явища відбувалися з річками в цих країнах?

  • Як називаються ці річки?

  • Чому говорять, що обидві ці річки давали можливість займатися землеробством?

  • Які ще заняття існували у жителів цих країн?

  • Які ознаки цивілізації існували тут? Зроби висновок.


2.Індівідуальная робота. Виконання письмово на листочках спеціального завдання

а) У народів Межиріччя були поширені такі приказки та прислів'я: «Бідняк в борг займає - собі турбот наживає», «Бідняк з'їдає своє срібло», «Не всі сім'ї бідняків однаково покірні», «У слуги, приставленого до одягу господаря, одяг завжди брудна ».

  • Хто, на вашу думку, створив ці прислів'я - бідні чи багаті? Які висновки можна зробити на підставі цих прислів'їв? Свої відповіді доведіть?

  • б) Складіть розповідь про один день з життя школяра в Стародавньому Дворіччя. Чому він навчався? На що писав? За що і як було покарано?

3.Решеніе завдань

а) У місті Урі було досліджено понад дві тисячі гробниць. Кілька гробниць різко відрізнялися від інших. У них були поховані десятки слуг, конюхів, музикантів. Тут же знайдені золоті шоломи, вінки, намиста та ін.

  • Які висновки можна зробити на підставі цих поховань? Обгрунтуйте свою думку.

б) У документі написано про хлопчика, який запізнився на заняття, погано вчився і був кілька разів покараний ударами палиці. А коли він увечері розповів про це батькові, той дуже занепокоївся. На другий день батько запросив вчителя. Його посадили на почесне місце, пригостили хорошим вином, потім подарували вчителю ошатний одяг і наділи на палець кільце.

- Подумайте, чим був стурбований батько учня? Чому він брав вчителя як високого гостя і зробив йому дорогі подарунки?


Закони царя Хаммурапі

§ 7. Якщо людина купить з руки сина людини (повноправний житель Вавилонського царства) або з руки раба людини без свідків і договору або візьме на зберігання або срібло, або золото, або раба, або рабиню, або вола, або вівцю, або осла, або що б там не було, (то) ця людина - злодій, його має вбити.

§ 53. Якщо людина лінується зміцнити греблю свого поля і (внаслідок того, що) гребля була укріплена їм, в його греблі станеться прорив, а водою буде затоплена оброблена земля (громади), то людина, в греблі якого стався прорив, повинен відшкодувати хліб, який він погубив.

§ 59. Якщо людина зрубає в саду людини дерево без (відома) господаря саду, (то) він повинен відважити 1/2 міни (міра ваги і грошового рахунку - близько 0,5 кг) срібла.

§ 229. Якщо будівельник побудує людині будинок і зробить свою роботу неміцно, так що побудований будинок обвалиться і заподіє смерть господаря дому, (то) цього будівельника має вбити.

§ 274. Якщо людина наймає будь-якого ремісника, (то) плату ... 5 ше (0,05 г) срібла, плату землекопа, кравця, каменеріза, коваля, столяра, кожум'яки, теслі, будівельника, (в) день ( він повинен) давати.

§ 48. Якщо людина має на собі процентний борг, а Адад затопить його поле, або повінь знесе (жнива), або внаслідок посухи в полі не виросте хліб, (то) він може в цьому році хліб своєму позикодавцю не повертати і знищити свій документ , також і відсотки за цей рік він може не віддавати.

§ 205. Якщо раб людини вдарить (по) щоці когось з людей, то потрібно відрізати йому вухо.

§ 26. Якщо редум або баирум (категорії воїнів), якому наказано виступити в царський похід, не піде, або найнявши найманця, пошле його в заміну себе, (то) цього редума або баірума треба вбити; найнятий ним може забрати його будинок.

Крушкол Ю.С. Хрестоматія з історії Стародавнього світу.

М., 1987. С. 59-63.

ЗАВДАННЯ! написати твір «Хаммурапі як мудрий

правитель »(на це завдання слід дати 20 хвилин, підручниками і записами учням дозволено користуватися).


Щоб завантажити матеріал, введіть свій email, вкажіть, хто Ви, і натисніть кнопку

Натискаючи кнопку, Ви погоджуєтеся отримувати від нас email-розсилку

Якщо скачування матеріалу не почалося, натисніть ще раз "Завантажити матеріал".

Завантаження матеріалу почнеться через 60 сек.
А поки Ви очікуєте, пропонуємо ознайомитися з курсами відеолекцій для вчителів від центру додаткової освіти "Професіонал-Р"
(Ліцензія на здійснення освітньої діяльності
№3715 від 13.11.2013).
Отримати доступ
дізнатись детальніше
  • Історія

опис:

Вавилонський цар Хаммурапі та його закони.

У розробці є цілі, картка для розгорнутої відповіді учнів, історичні завдання. а так же матеріал для вивчення нової теми. Дано приблизні відповіді учнів.

план уроку:

1. Вавило головне місто Дворіччя.

2. Закони царя-Хаммурапі.

Є робота з історичним джерелом.

Дані основні параграфи з законів Химурапі.

Потім йдуть питання до закону, і приблизні відповіді учнів.

Закріплення уроку з основних питань.

- Яке значення мали ці закони для жителів Вавилона? (Це були правила, за якими жили мешканці цієї держави.)

- Яке значення ці закони мають для нас, людей, що живуть в XXI ст.? (Вони дають нам інформацію про те, як жили мешканці Вавилона при Хаммурапі, чим займалися, як їм дозволяв чинити закон в тій чи іншій ситуації.)