МУНІЦИПАЛЬНЕ освітні установи «СЕРЕДНЯ ЗАГАЛЬНООСВІТНЯ ШКОЛА №1 с.Жовтневе»
Відкритий урок з історії:
«Діяльність
П.А. Столипіна ».
Підготувала: Тотрова Лариса Казбековна,
учитель історії та суспільствознавства
МБОУ ЗОШ № 1 с.Жовтневе
Тема уроку: «Діяльність П. А. Столипіна»
Даний матеріал широко розкриває реформаторську діяльність П.А. Столипіна. Допомагає учням у більш доступній формі зрозуміти сенс реформ початок 20 століття і саме особистість великого реформатора в період 1906 - 1911 років.
Мета уроку: 1) вивчити особистість П.А. Столипіна як політичного і економічного діяча в історичному контексті; 2) розвинути здібності аналізувати узагальнювати і виділяти з тіста важливі факти; 3) прищеплювати учням інтерес до видатних діячів нашої країни, яскравим прикладом яких є П.А. Столипін.
Тип уроку: узагальнення та систематизація знань (Урок дискусія)
Обладнання: ПК, Презентація, підручник, портрет П. А. Столипіна, додаткова література, карта.
ПЛАН УРОКУ: 1. Організаційний момент. 2. Вступна частина А) доповідь на тему: «Особистість П. А. Столипіна». 3. Робота над новим матеріалом. 4. Підведення підсумків. 5. Домашнє завдання.
ХІД УРОКУ; 1. Організаційний момент.
Петро Аркадійович Столипін (2 [14] Квітень Тисяча вісімсот шістьдесят дві, [1] Дрезден, Саксонія - 5 [18] вересня 1911 Київ) - державний діяч Російської імперії. У різні роки займав пости повітового предводителя дворянства в Ковно, Гродненського і саратовського губернатора, міністра внутрішніх справ, прем'єр-міністра.
У російській історії початку XX століття відомий в першу чергу як реформатор і державний діяч, який зіграв значну роль в придушенні революції 1905-1907 років [2] [3] [4]. У квітні 1906 року імператор Микола II запропонував Столипіну пост міністра внутрішніх справ Росії. Незабаром після цього уряд було розпущено разом з Державною думою I скликання, а Столипін був призначений новим прем'єр-міністром.
На новій посаді, яку він займав аж до своєї загибелі, Столипін провів цілий ряд законопроектів, які увійшли в історію як столипінська аграрна реформа, головним змістом якої було запровадження приватної селянської земельної власності. Прийнятий урядом закон про військово-польових судах посилював покарання за вчинення тяжких злочинів. Згодом Столипіна різко критикували за жорсткість проведених заходів. Серед інших заходів Столипіна на посту прем'єр-міністра особливе значення мають введення земства в західних губерніях, обмеження автономії Великого князівства Фінляндського, зміна виборчого законодавства і розпуск II Думи, які поклали край кінець революції 1905-1907 років.
Під час виступів перед депутатами Державної думи проявилися ораторські здібності Столипіна. Його фрази «Не залякаєте!», «Спочатку заспокоєння, потім реформи» і «Їм потрібні великі потрясіння, нам потрібна велика Росія» стали крилатими.
З особистих рис характеру сучасниками особливо виділялося його безстрашність [5] [6] [7]: 150. На Столипіна планувалося і було скоєно 11 замахів. Під час останнього, вчиненого в Києві Дмитром Богровим, Столипін отримав смертельне поранення, від якого через кілька днів помер.
2. Вступна частина. учитель; Історія не складається з випадковостей, історія зі мною не сталося безособовими силами, що виражаються в діях і настроях мас. Історія - безперервне низка вчинків безлічі особистостей, кожна з яких формується в певних суспільних умовах .Очевидно, що в історії Росії за перші роки 20 століття з винятковою силою надійшла особистість саме П.Столипіна. З чого почалася історія його життя, ми зараз дізнаємося з доповіді.
А) ДОПОВІДЬ НА ТЕМУ: «Особистість П. А. Столипіна». Столипін Петро Аркадійович (1862-1911) почав свою кар'єру в Міністерстві внутрішніх справ. У 1899 році Столипін став ковенским губернським предводителем дворянства, а в 1902 році був призначений гродненським губернатором. Поступово нащадок старовинного роду зумів яскраво проявити себе на державній службі. З 1903 року Столипін зайняв пост губернатора однієї з найбільш неспокійних поволжкіх губерній- Саратовської. У розпал революцій 1905 року Столипін проявив себе розумним, розпорядчим адміністратором. Він міг підтримати порядок в губернії і уникнути кровопролиття. Просуваючись по службі, Столипін 26 квітня 1906 був призначений міністром внутрішніх справ в уряді Горемикін. За день до «розгону» думи 8 липня 1906 Столипін був призначений представником Ради міністрів і при цьому зберіг за собою пост міністра внутрішніх справ. Очоливши уряд, Столипін став проводити боротьбу з революцією з ще більш рішуче. 12 серпня 1906 року в нього було скоєно замах на Аптекарському острові (тут проживала його родина). Від вибуху загинули 27 людей і багато хто отримав поранення. Вражений цими подіями, Столипін 19 серпня в екстреному порядку підписав указ про військово-польових судах. Суть якого полягала в тому, що судно виробництво над революціонерами має відбуватися в рамках 48 годин, а виконання вироку - о 24 годині. Таким чином, з серпня 1906 - по квітень 1907 було винесено 1102 смертних вироки. Після неодноразових спроб думи скасувати ці суди Столипін чітко заявив: «Умійте відрізняти кров на руках від крові на руках ката». Потім член ЦК кадетської партії А. Тиркова зазначила: «На цей раз уряд висунув людини сильного і обдарованого. З ним нам доведеться рахуватися ».
3. Робота над новим матеріалом.
Учитель: Так, Столипін - людина енергійна. Завдяки цим якостям він зміг придушити революцію. Але він був переконаний, що для стабілізації становища в Росії недостатньо каральних заходів «Революція, - вважав він, - хвороба ненаружная, а внутрішня, і одними зовнішніми ліками її не вилікувати». Столипін вважав, що здійснюючи програму перетворень, він зможе «вилікувати» Росію. Яка була розстановка політичних сил в цей період?
Учень: Столипін, проводячи новий політичний курс «порядок і реформи», потрапив в складну ситуацію. З одного боку, революція була пригнічена, але хвилювання в суспільстві залишилися. Велика частина населення не довіряла влади. Також були незадоволені з боку революціонерів і буржуазної опозиції. Останні виступали проти каральних дій уряду. З іншого боку Столипін піддавався великої критики з боку чорносотенців. Він не давав чорносотенців повної волі, тримав їх під контролем, щоб уникнути погромів і кровопролиття. Столипін був позбавлений підтримки. Октябристи глибоко вірили в його курс. Це були багаті і впливові люди: великі підприємці, поміщики. У підсумку вийшло, що ліві і праві критикували Столипіна, а центр був готовий надати найпотужнішу підтримку.
Учитель: Яким чином розвивалася ситуація навколо Державної Думи?
Учень: У подібній складній ситуації навколо Державної Думи головним стало питання про долю думи. Чорносотенці, що підтримують розгін Другої Думи, наполягали на необхідності остаточно позбутися від цієї установи. Вони прагнули повернутися до самодержавства. Столипін, навпаки, вважав, що дума надзвичайно корисна для підтримки порядку в країні. Вибори депутатів, думські дебати давали зрозуміти масам, що про них думають і піклуються. Але дума повинна стати керованою з боку влади, потрапити під її контроль. Для того щоб здійснити ці плани Столипін 3 червня 1907 року бере новий виборчий закон.
Учитель: Третьеиюньский державний переворот; Які відбулися зміни в думі завдяки новому закону?
Учень 3 червня 1907 року новий виборчий закон повністю перерозподілив число вибірників на користь поміщиків і буржуазії. Тепер один голос поміщика прирівнювався до 4 голосам великої буржуазії, 68 дрібної буржуазії, 260 голосам селян і 543 голосам робітників. 1 листопада 1907 року. На своє перше зібрання зібралася Третя Державна Дума. У новій думі за складом перевершували Октябристи (154) і монархісти (147). Кадети отримали 54 мандати, соціал-демократи - 19. Тепер, коли склад думи став найкращим уряд зміг представити аграрний законопроект на затвердження.
Учитель: Розглянемо аграрну реформу Столипіна. Які її основні напрямки і підсумки?
Учень: Основна спрямованість аграрної реформи - руйнування громади. У нових указах з'являються в період з 1907 - 1911 рік; уряд чітко позначило свої цілі - землі закріпити за окремими господарями громади. Великих господарів націлювали на перетворення своїх господарств в незалежні один від один хутора. За 1907 - 1914 року через громади виділилося 2,5 млн селян (22% всіх селянських господарств). Ще один напрямок, який також було націлене на зміцнення заможних селян, - це створення Селянського банку. Він був посередником між поміщиками, які хотіли продати свої землі, і селянами, які хотіли купити їх. Так, банк сприяв переходу поміщицьких земель в руки сільській буржуазії. Причому це здійснювалося у вільній формі, шляхом купівлі - продажу і на вигідних умовах для поміщиків. А селянам банк надавав на пільгових умовах суди для цієї покупки. Ще одна проблема стояла перед Столипіним - сільська біднота. На його думку, вирішення цієї проблеми полягала в масовому переселення людей. Цим Столипін розраховував з одного боку, послабити нестачу земель в центральних губерніях, а з іншого - перемістити запеклу частина населення на околиці Росії, подалі від поміщицьких маєтків. Велика частина людей переселилася до Сибіру.
Учитель: Як ми бачимо, Столипіну вдалося багато зробити за своє життя, але багато так і не встиг.Він не вирішив головне своє завдання - розширити соціальну опору за рахунок заможних селян. У 1911 році Столипін був убитий у Києві. Ще за життя глави уряду стало зрозуміло, що його політика, заспокоїти тільки на час Росію, не могла запобігти нового революційного вибуху. Уже 1910 року знову з'явилася страйковий рух, яке посилилося до 1911 року. Теж і відбувалося і в середовищі студентства і демократичної інтелігенції. Пройшла великий страйк на Ленських копальнях в 1912 році, розстріляна військовою командою. Почалися заворушення в армії і на флоті. Як підсумок-повстання в Троїцьких таборах під Ташкентом. Надалі революційний рух продовжувало нестримно наростати.
4. Підведення підсумків.
Учитель: На сьогоднішньому уроці ми дізналися Столипіна, як сильну особистість і хорошого політичного діяча. Для закріплення матеріалу дайте відповідь на наступні питання:
А) Дайте характеристику Столипіну, як політичному діячеві?
Б) Які цілі переслідувала аграрна реформа?
В) Чому Столипінська політика в підсумку зазнала невдачі?
5. Домашнє завдання
Міні-есссе по темі: «Реформи П.А. Столипіна ».