Команда
Контакти
Про нас

    Головна сторінка


Голодомор 1932-1933 рр. в Україні





Скачати 103.46 Kb.
Дата конвертації 13.08.2018
Розмір 103.46 Kb.
hello_html_m6d6bd32c.gifhello_html_3c446e29.gifhello_html_m9f55915.gifhello_html_mb65dcc1.gif

Український інститут Вивчення Голокосту «Ткума»

за сприяння Міністерства освіти и науки України



ХІ МІЖНАРОДНИЙ КОНКУРС Творче РОБІТ

«УРОКИ ВІЙН ТА Голокосту-УРОКИ толерантності»





Голодомор 1932 -1933 років в Україні





Кравченко Наталія Валентинівна

Курахівська загальноосвітня

школа І-ІІ ступенів №3, вчитель історії






м.Курахове, 2014 рік


Мета уроку:

- розшіріті знання учнів про Трагічні роки голодомору 1932 -1933 років в Україні та его Наслідки для українського народу;

- розвіваті уміння чітко та логічно вісловлюваті свои думки, працювати з історічнімі Джерело, аналізуваті, делать Висновки;

- виховувати в учнів повагу до історічного Минулого свого народу, до своих земляків, Які вістраждалі и пережили страшні роки геноциду, непримирення Ставлення до насильства над ЛЮДИНОЮ.

Методична мета: організація пошуково та творчого стилю навчання, розвиток творчого та логічного мислення учнів.

Тип уроку: урок - роздум, урок-пам'ять.

Наочність та обладнання: мультімедійній проектор, комп'ютер, презентація до тими «Голодомор 1932 - 1933 років в Україні», карта «Голодомор», опорна таблиця «Голодомор 1932 - 1933 років в Україні».


Хід уроку

Стіл, на дошці намальоване вікно; над вікном висить рушник; на столі стоит старовинна Мальована ікона, свічка, лежати бурячки, колоски, суха трава, лобода, круглий чорний хліб, калина, розсипаний зерно.

Звучить музика Мирослава Скорика Мелодія a - moll, вчитель запалює свічку.


слайд №1

І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ момент.

ІІ. Мотивація навчально-пізнавальної ДІЯЛЬНОСТІ, ПОВІДОМЛЕННЯ тими и мети уроку.

Слайд№2

Вчитель: Сьогодні на нашому уроці ми розшірімо Ваші знання про Трагічні роки голодомору 1932-233 років в Україні та его Наслідки для українського народу;

  • візначімо, что стало причиною та Які МАВ Наслідки голодомор 1932-33 років;

  • Будемо розвіваті уміння чітко та логічно вісловлюваті свои думки, працювати з історічнімі Джерело, аналізуваті, делать Висновки;

  • Будемо разом намагатіся виховати повагу до історічного Минулого свого народу, до своих земляків, Які вістраждалі и пережили страшні роки геноциду, непримирення Ставлення до насильства над ЛЮДИНОЮ.

  • Прошу вас пильно слідкуваті за екранах. Бо все важліве, про что сьогодні буде йти мова, буде відображено на екрані.


1.Вступне слово вчителя.


Сьогодні на нашому уроці ми перегорнемо Сторінки історії прісвячені темі голодомору на Україні.

На сьогоднішньому уроці ми повінні задуматися, що ж відбулося в Україні на качана 30-х рр .., з'ясувати, Які причини та Наслідки того страшного голодомору.

Нехай це буде урок-роздум, урок народної пам'яті.

Читати сторінку за сторінкою чорну хронічку голодомору на Україні 1932-1933 рр. тож перегорнемо скорботні Сторінки народної пам'яті


Фільм «Голод 1932-1933рр.»



2.Робота з епіграфом до уроку.

слайд №3


Про міттєвості стій!

дай хвилин

На Спокута до пам'яті йду,

За хрест я вивчаю батьківщину

Й колосок на надгріб'я кладу.

О.Забарній


питання:

-Як ви розумієте ЦІ поетичні рядки?

-чи можна Сказати, что смороду стосують шкірного українця?


ІІІ. Вивчення нового матеріалу.

1.Вівчення новой термінології.

слайд №4

Перш чем розпочаті роботу, познайомімося з новою термінологією:

Поняття

Слайд№5

ГОЛОД - це стан людини, в якому їй НЕ вістачає їжі для здорового життя и вікліканій несприятливим природніми умів.

ГОЛОДОМОР - це штучно організованій масовий голод. Соціально-господарське явіще, что віявляється в позбавленні населення мінімуму необхідніх продуктів в харчуванні и виробляти до Зміни демографічної и социальной структури населення регіонів, а іноді и стран.


Слайд№6


ГЕНОЦИД - Дії, спрямовані на частковий чи цілковіте знищення якої-небудь национальной, етнічної чи релігійної групи населення.

Голокост - це крайня форма діскрімінації



2.Причини и Наслідки Голодомору

1-й ведучий: 80 років тому нам Хотіли вінесті вирок смерти.

2-й ведучий: 80 років тому Мільйони Синів и доньок України, Мільйони невинних людей, Мільйони наших рідних и близьким були без жалю вініщені Голодомором. Тоталітарній Комуністичний режим Свідомо спланував и здійснів терор нашого народу голодом.

3-й ведучий: 80 років тому наш народ пережив катастрофу, яка могла Зупинити життя всієї нації. Голодомор прініс НЕ лишь страждань и смерть. ВІН посіяв страх среди людей. Тільки правда про геноцид українського народу и чиста пам'ять про усіх полягли здатно звільніті нас від мороку минулого.

1-й ведучий:

Жила Вкраїна. Плакала, стогнали

Проти я твердо свідчіті беруся:

За всі віки безхліб'ям не загнати

Нікого в землю Україна-Русь.

Від тих часів, коли з'явилось рало,

Голодних мук НЕ відало село.

Хай неврожай - та люди не вмирає:

З двадцяти ВІКОМ хвацько це Прийшла.


Слайд№7

вчитель: Хронологічні рамки голодомору:
Грудень 1931 - вересень 1933.

ПРИЧИНИ:

примусове колектівізація

Насільніцьке вилучення зерна.

Боротьба з "ворогами народу»

Слайд№8


вчитель: Пам'ять - Нескінченна книга, в Якій записано все: і життя людини, і життя країни. Много сторінок написано Кривава-чорного кольору. Це Було не стіхійне лихо, а зумісне підготовленій голодомор 1932-33 років. Влада забрала у людей все. Все, до останнього колоска, до останньої зерніні. Це БУВ розбій, Свідомо спрямованостей на Фізичне вініщення селян, українців. Масове голодування почав у грудні одна тисячі дев'ятсот тридцять одна року и трівало до вересня 1933. 22 місяці народ страждав, мучівся, вмирає. Моторошно подуматі, но Навесні 1933 року, коли настав пік голоду, на Україні Щодня вмирає голодною смертю 25 тис. чоловік, щогодіні - 1 тисяча, щохвіліні - 17. Голод забрав в течение 1932-33 років, за різнімі підрахункамі, від 7 до 10 миллионов Людський жіттів.


1-й ведучий: 1933-й рік ... найчорнішій годину между чорними годинами в історії України. У світі НЕ зафіксовано такого голоду, як тієї, что Віпа на частку народу найродючішої и найблагодатнішої землі.

2-й ведучий: Як сталося, что без стіхії, без засухи, без Війни, в самому центрі цивілізованої Європі- в Україні, яка незадовго перед ЦІМ булу житницею континенту, небаченій голод забрав у могилу Мільйони людей ?! Що це Було ?!

1-й ведучий: ЦІ питання в течение десятіліть тривожити Світову громадскістью ніні ми знаємо, як це сталося. Ніні ми знаємо, что це Було. Це БУВ Більшовицький геноцид! Це булу Безкровна, людоморська війна тоталітарної системи проти українського народу.

2-й ведучий: Війна - Задля того, щоб підірваті коріння волелюної нації, вініщіті цілий етнос. Війна - щоб зруйнуватися віковічні основи народної моралі, вітруїті в серцях людяність.

1-й ведучий: І натомість посіяті в душах страх, жорстокість, підозрілість и неміч духовну. Вісім миллионов змореніх голодом дітей України - вісь Наслідки цієї Війни.

2-й ведучий: Їм -неоплаканім и невідспіванім, Їм - поховань у спільніх могильниках. Поховань без труни й молитви, позбавленім могили й шани - прісвячуємо цею урок пам'яті и скорботи.

1 учень:

Чи не нагодує Мати-Україна,

Чи не приголубити діточок своих ...

Яка ж бо перед Богом в нас провина?

Який ми створили гріх?

Чи тієї, что в нас поруйнувалі храми? -

Прийшли в наш край перевертні и хами

Лагодити страшно наруг над людьми.


2 учень:

За жінок, чоловіків, дітей,

За малих, дорослих и старих,

Чи не співала півча похоронна,

Чи не місяць дзвони за впокій ...

Ні труни, ні хрестів, і ні Тризни,

Прямо в яму, навіки віків.

Чорна сповідь моєї Вітчизни,

и ее затамованій гнів.

вчитель: На десятиліття можна засекретіті архіви. Можна Приховати в глибінь спецсховіщ вікрівальні документи. Можна замести сліді злочин. Можна раз, и раптом, и втретє переписати Історію на Догода діктаторів чи ідеології. Та з пам'яттю народу Нічого НЕ вдієш, вона зберігатіме правду.

1-й учень: Сумні події 1933р. відтворено у листах італійського дипломата у м. Харькове - консула С. Граденіго до Королівської амбасади Италии у Москві. - «На базарі мертвих покидали, як купи шмаття, у болото з людського гною. Одна дитина ссала молоко Із грудей мертвої матері, з посірілім Обличчям. Опухли перевозить товарно поїздом у поле и залішають їх за 50-60 км від міста, щоб там помирали, нікім НЕ бачені. ЦІ Відомості достовірні, я получил їх від санітарів ».

2-й учень: Село Рудні, Київська область. «Померли у Міколайчуковіх дід з бабою. Від голоду смороду опухли и здавайся Величезне. Синок вже не ходив, що не говорів. А дівчинка від голоду пальчики свои Почаїв обгрізаті. Побачив мати. Збожеволіла. Напоїла дітей зіллям й сама віпіла. До ранку повміралі всі ».

3-й учень: Село Пулін, Житомирщина. «До 1932 року в селі НЕ Було почти жодної собаки чи кота. Робілі СПЕЦІАЛЬНІ пастки для пацюків, после дощу черв'яків Збирай, з якіх варили борщі чи супі, заправляли Кропива, іноді Лобода. А з чого хліб пекли, щоб ви только знали! Одне можу Сказати, что борошна пшениці чи жита Там не Було. Делікатесом вважаю, коли в спечених Паляниця булу полова, якові ми намагаємося перетирали на жорна. Похорони настолько часто були, что люди звіклі до них, а іноді даже и заздрю померла «Чим так жити, то краще вмирати», - чулося среди людей ».

вчитель: Если ви думаєте, что ніхто НЕ виступали проти ціх злодійськіх Дій на місцях, то глибока поміляєтесь. Люди виступали и писали вождю про свои проблеми та голод в Україні.

Перегорнемо декілька листів, Звернення до Сталіна.

«Шановний т. Сталін, чи є закон Радянської влади, щоб селянство сіділо голодні, так як ми, колгоспник. Чи не маємо вже з 1 січня 1932р. в своєму колгоспі ні фунта хліба. Ми и вірішілі спитати - что буде далі? Як Ми можемо будуваті соціалістичне будівництво народного господарства, коли ми пріречені на голодну смерть, бо ще до врожаю 4 місяці. Пітаємо: за що ми билися на фронтах: за ті, щоб сідіті Годін, щоб Бачити, як вмирають діти в корчах з голоду? »- с. Горбі, Глобинський район, Дніпропетровська обл ..

«Я хочу жити, але не можу, вмираю з голоду. У нас справжня голодовка. Пуд житньої муки - 100 рублів, пуд картоплі - 20 рублів, і то ніде не купити ». - с. Кріхаєво, Остерський р-н.

Залішаємо ЦІ документи без коментарів. Читайте. Аналізуйте. Думайте.



1-й учень:

У селі весна Повз на ліктях,

Повз по мертвих и живих,

В долоні сонце ловлять діти,

Що дзвінко капає Із стріх.

І п'ють опухли вустами

Оту живицю молоду.

Їм жити и жити, та над полями

Знов ворон каркає біду.

2-й учень: голодні Лихоліття найболючіше враз дітей, - смороду виявило найменша захищений. Смертність дітей, за Деяк підрахункамі, сяга 50 відсотків Загальної кількості померли. Діти значний швідше захворювалі внаслідок трівалого недоїдання и фізічного віснаження. Стали пусткою сільські школи, бур'яном поросли дитячі майданчики, а Відсутність учнівсько-педагогічного колективу сяга подекуді 96-98% уровня попередніх років.

3-й учень:

Про діти, діти, Ангели невінні!

Чом ви так тяжко й страшно мовчить?

Ві Вже Ніколи рідній Україні своих сердець и душ не віддасте.

Вині розцвівші згинули дочасно,

Поклали у землю вас голодомор,

Я ж бачу, як важкий досягли колос,

Схілівся над голодними дітьми.

Вчитель: Голод 1932-33 років чорніє великою плям на демографічній карті України, Втрата від цього щє не удалось повернути - ні матеріальніх, ні тім более Людський.



3. Українське село в 30-х рр ..

Слайд№9

Слово вчителя: У 30-ті роки ХХ ст. український народ змушеній БУВ пройти через Знущання з боку влади, Відчуття постійного страху и голоду. А починалося все Із згортання НЕПу:

- введення індустріалізації, колектівізації;

- щоб відшукаті кошти для індустріалізації, селян прімушеній вступаті до колгоспу;

- здаваті хліб державі;

- Було введено продовольчу розверстку.

Що означає слово продовольча розверстка? (Разом читаємо визначення на слайді)

7 серпня 1 932 року БУВ чинний Закон «Про п'ять колосків»,

Слайд№10

«Про охорону майна державних підприємств, колгоспів та КООПЕРАТИВіВ та про Зміцнення соціалістічної власності за». (за розкрадання майна каралося розстрілом або позбавленням Волі на рядків не менше 10 років).

4. Вправа «логічний ланцюжок» (робота з опорними таблицею «Голодомор 1932-1933 років в Україні»). (таблиця кожному)


1. Які причини голодомору?

2. Які існують точки зору относительно причин голоду?

3. Коли розпочався голод?



Давайте звернемо Рамус на таблицю, яка у вас в руках.

















Голодомор 1932-1933 рр.в Україні


Голодомор - це штучно організованій масовий голод. Соціально-господарське явіще, что віявляється в позбавленні населення мінімуму необхідніх продуктів в харчуванні и виробляти до Зміни демографічної и социальной структури населення регіонів, а іноді и стран.



причини голодомору

Необходимость знищення українського селянства як свідомої национальной верстви, яка загрожувала існуючій власти

Непосільні для селян норми хлібозаготівлі, конфіскація продовольчих запасів; надмірній хлібний експорт

Небажаним колгоспніків працювати в Громадському господарстві

Економічні прорахункі, спроба здійсніті соціалістичне будівництво воєнно-комуністічнімі методами


Бездумна політика Добування коштів на індустріалізацію, коли частка селянства не брали до уваги

Голод БУВ спланованості Й.Сталінім заздалегідь, щоб вініщіті українське селянство, в якому вбачалася опора націоналізму та пріватновласніцької психології

точки зору







Голод почався з грудня 1931 р. и трівав до качана 1934 р. Найбільшого розмахом голод набув у червні 1 933 р.



Регіони, охоплені голодом: Україна, Кубань, Північний Кавказ, Казахстан. Найбільше голод враз Україну.



Наслідки голодомору

Завершення колектівізації, утвердження колгоспної системи, розорення села

Масові жертви (за різнімі оцінкамі від 2,5 до 8 млн. Осіб). Підрив генофонду Української нації

Придушенням опору українського селянства

Переселення селян із Росії в Україну (Донецька, Дніпропетровська, Харківська, Одеська обл ..)



Вчитель: Радянська влада замовчувала факт голоду. Жодної офіційної згадка про Цю Жахлива трагедію НЕ Було Зроблено. Офіційно голоду не Було.

Це Було не стіхійне лихо, а навмісно підготовленій голодомор.

Було зареєстровано 28 віпадків людоїдства и 13 віпадків трупоїдства.

Вдумайтеся в ЦІ ЦИФРИ:

- Навесні 1933 р. від нестачі продовольства померли 738 населених пунктів;

- в течение лютого-березня 1933 р. померло 1 467 чоловік, Всього від голоду погибли 8-9 млн. чоловік.

Смерть стала звичних. Вона Втрата свою трагічність. Люди спріймалі ее як порятунок від мук. Голод вбиває людину фізично, лама ее морально, позбавляв людської суті. Мертві годувать живих.

Свіжі могили розкопувалісь, сил не Було ні плакати, ні мучить. Смерть стояла поруч, сіділа за столом и ходила подвір'ям. Людина Хотіла Їсти, все інше їй байдуже, даже власна смерть.

1. Україна розглядалася більшовікамі як Величезна ресурсна база. Український хліб и вугілля, сіль и метал - одна з головних причин агресії більшовіцької России проти УНР.

2. Могутня національна еліта, Економічно незалежне и національно свідоме селянство розглядалося в Москві як реальна загроза існуванню СРСР.

3. У грудних тисячу дев'ятсот тридцять два року ЦК партии зобов'язує українське керівництво Опис в рахунок хлібозаготівель вівезлі з українських СІЛ усі наявні зернові запаси, даже посівний матеріал, что й Було Зроблено.

4. Для розправі з селянами влада вікорістовує Захід - занесення на «чорну дошку» районів, СІЛ та колгоспів за невиконання хлібозаготівель. Застосовуваліся репресівні заходь: села блокуваліся, прізупінялося постачання товарів, заборонялася торгівля, Вивезення Із магазинів товари, що не дозволяють перемелювання зерна на борошно. На селян Якуб Накладал натуральні штрафи.

5. Заборонявся виїзд селян за хлібом Із территории УРСР.

Українським селянам пріпіняють продавати квитки на залізничний и водний транспорт.

Фактично вся Україна заносяться на «чорну дошку». На «чорні дошки» Було занесено 85 районів України.





5. Робота з картою "Голодомор" Слайд№_11

A description ...


6. ПОВІДОМЛЕННЯ юних історіків - пошуковців "Голодомор на Україні"

Слайд№12

Кожний учень Вихід з запаленою свічкою, розказує Свідчення очевідців, по закінченні Розповіді ставити свічку на столик, де лежати хліб, зерно, колосся, суха трава, бурячки ....

Звучить La ment for frozen гурту Secret Garden

1-й учень: Свідчіть Віпріцькій Іван Антонович, 1928 року народження, мешканець села Гнідінці Варвинський району Чернігівської області.

Коли я до него прийшла и попрохала розповісті про го лодомор, то ВІН Із сльозами на очах згодних БУВ дати інфор мацію, хоча для него це болючі спогади. ВІН розповідає: моя сім'я на тій годину мешкали у селі Гнідінці Варвинський району. Сім'я булу велика: батько - Антон Якимович, мати - Параска Романівна, три сестри и я. Чи не Було чого Їсти.

Я пам'ятаю, коли сидів на печі, то бачив, як до нас захо дили Активісти, забирали все, что Було в хазяйстві, даже Останню квасолю, что стояла у горщики під лавою. І так хо дили по всех хатах. Забирали даже, что НЕ Звара чи не спеклося ще в печі, ходили з великими шампурами, яки ми прохромлювалі, підрівалі землю, щоб перевіріті, чи не закопали Щось.

Коли батько пріїхав з Донбасу, знову поїхав навчатися на тракториста у Конотоп.У селі БУВ страшний голод. Я став пухнути, не вставав з ліжка. Мати мені давала Їсти лободу, Липовий лист, цвіт з акації.

Батько закінчив курси, и его послали бригадиром трак торної бригади. Йому там давали хліб, борщ. ВІН, чи не доїдаю чи хліб, Складанний его у торбинку и приносить нам. Мати з сльозами на очах давала нам по скібочці хлібця. Я немного ожив и почав ходити у ліс за липових листків, а после обід - у долину за щавлем.

Люди помирали прямо на дорозі, їх хова у вікопаній Ранее ЯМІ. Одного разу я їхав з батьком и бачив, як чоловік ще БУВ живий, его Тягло до ями, а ВІН говорів: "Дайте мені хоч шматочок хліба, я сам дійду". Це Було дуже жахливо.

Були Такі сім'ї, что їли дохлу коней и даже дітей. Біль Шість людей Збирай гнилу картоплю и робілі з неї оладки.

Петровський Григорій Іванович Із Москви захищали інте ресі селян, и за це его звільнили з роботи.

Іван Антонович розповідає Цю Жахлива Історію зі сльозами на очах,

12 квітня 2007 року

Слайд№13

2-й учень: Свідчіть Івасенко Маруся Григорівна, 1932 року на родження, мешканка села Шатура Ніжінського району Чернігівської області.

Те були страшні часи. Розповідала мені про голодомор 1932-1933 рр. Маруся Григорівна. Вона в тій годину булу ще зовсім маленька, но їй розповідала мама. Люди пухли та вмирає від голоду. Матері не знали, як Їм прогодуваті своих дітей. На вулиці даже пташки НЕ співали того, что люди ловили їх та їли. їли все, что можна: листя дерев, насіння буряка, гнилу картоплю ...

Були Такі випадки, что жінка Хотіла з'їсти дитину, яка Граля на вулиці. Вона Схопи дитину й понесла до хати. Дитина не могла кричати, бо в неї від голоду не Було сил. А це побачим мати дитини и врятував ее.

Діти в тій годину ходили покусані, смороду кусали один одне го, бо Хотіли Їсти.

Моя бабуся розповідає: Маруся Григорівна булу прікута до ліжка. У нас не Було чого Їсти, то вона брала покривало й жували. Так і померла з покрівалом у роті.

20 квітня 2006 року

Слайд№14

3-й учень: Свідчіть Марченко Микита Іванович, 1922 року народження, мешканець села Лугвіця Сумської області.

У нас булу маленька хатка в селі. Вістачало Всього: і їжі, и зерна. Жилося дуже добре, затишно. У сім'ї Було се меро. Мені Було десять років, и я БУВ п'ятою дитиною. Одне го разу Пішов у поле, а коли вернулся, мати сіділа біля вікна и плакала. Вона говорила, что забрали весь хліб и харчі, батька побили за ті, что ВІН Нічого НЕ віддавав. Я БУВ дуже наляканій: чому, за що? Мати мовчала. Тиждень ми прожи чи, як могли. Та дуже хотілося хліба та юшки.

І знову приходили якісь озброєні люди: смороду ходили по хатах, забирали все до останнього. Мій тато закопавши мішок зерна у садку, но ті озброєні люди ходили з довгими мета левімі Палиця и заганяє їх в землю. Батько молився, Щоб не нашли зерна. Пощастило, що не нашли. Мати пекла паляніці, які ми їли крадькома. Альо зерно закінчілося и через голод ми начали Їсти лободу ту, на Якій пасли худоба.

Чорез три неділі померла моя сестра Галинка, Якій Було нсього Шість років. А потім один за одним три мої брати.

Я дуже захворів, и батько, рятуючі мене, роздобув для мене м'яса.Я так наївся, что Ледь НЕ лопнув. Урятувала сто су и сестричка, віддала свою пайку, а через кілька днів по мерла.

Голод забирав людей Із нашого села все более и более. Село пропадало. Залишились только ми та ще декілька сімей.

Бувало я Вихід Із хати, сідав на прізьбі, плакав и ду МАВ про шматок хліба, а мати втішала.

Я Ніколи не забуду ті прокляті дні голодомору, Які за брали в мене все: мою душу и мою кров.

15 квітня 2006 року

4 - й учень. Зі спогадів Катерини Рябко, село Дорожнє Гуляйпільського району Запорізької області: "Служила я тоді Наймичка в заможніх євреїв. Через день рано вранці ходила по молоко. Проходячи через базарну площу, я всегда бачила там МАЖАР, в якові чоловіки знос й вікідані померли з голоду дітей. Живі - просили в перехожих Їсти, плакали, а деякі только жалібно простягалі руки. Чи не можу досі забути одну дитину років 6 - 7. Воно простягало до мене руки й Прохаєв, благаю: "Тьотя, дорогесенька, не проходить! Дай мені Щось поїсті! .. ". Я погладила его по голівці й сказала, что зараз Щось принесу. Це Було недалеко, то я вернулася, взяла з дому, де служила, трошки супу, что остался від сніданку. Принесла Йому й трошки хліба. Воно, бідне, їло, аж давілося. Я Пішла по молоко, вірішівші забрати миску, як повертатімусь. Яким БУВ мій жах, коли я, повернувшись, побачив, что воно вже мертве. Поклало голівку на камінчік и лежало отак під лотком базару ... "

У липні 1 933 року у Львові - тодішня територія Польщі - був Створений Український центральний комітет допомоги Україні. Велику поміч нада Йому українці Канади, організація "Золотий Хрест", Створена українцями Америки. Альо перевезти закуплене для голодних зерно через кордон НЕ удалось. Радянський уряд не давши на це дозволено.

Слайд№_15

5-й учень Зі спогадів Хміля Федора Федоровича, село Бреусівка Козельщинського району Полтавської області: "Ми з Ванею будяки їли чи крашанку у гав и сорок на деревах Дерлей. А коли й крашанок не стало, ПІШЛИ до дядька Андріяна на хутір. Заходимо - а в хаті такий дух, Ніби Щойно вішкваркі з печі вітяглі! Тут Андріян мов озвірів: -

- Ви що тут забули, щенята ?! - Хотів мене за рукав ухопіті.

Ваня крикнувши: "Тікаймо! "

Побіглі ми до "буксира" краплену, розповілі все. Тієї ще "буксірів" узявсь и ПІШЛИ до Андріяна. А у него в казані его чотірірічна донька варілася ... Забрали и его и тітку Тетяни - и по цею день про них чутки в селі немає ... "

У серпні 1933 го архієпископ Відня кардинал Інніцер звернув до європейської громадськості Із Заклик помочь Україні, де від голоду страждаюіть Мільйони людей и є даже випадки канібалізму. На це радянські дипломати заявили з претензією на дотепність: "У нас немає ні канібалів, ні кардіналів!

6 - й учень У нас на хуторі Біївка, - згадує Канівець Володимир Васильович Із села Олександрівка на Полтавщині, - хлопчика й дівчинки не стало ... Почали люди шукати дітей. Полізлі до батьків їхніх на горище - а там м'ясо дитяче на бантіні висить. Мати та не годилася Вже нікуді и в тій же день на лежанці сконала, а батька й до міліції в Козельський НЕ дотяглі: по дорозі помер. "

зі спогадів польського селянина, жителя села Богорія: "Коли в 33-му дійшлі чуйні про страшний голод на Україні, начали збіраті пожертвує - грішми и продовольством - на допомогу голодуючім. У мене гріш не Було, то я пожертвував два мішки зерна. Альо Згола стало відомо, что ваш уряд від Нашої допомоги отказался, заявил, что Ніякого голоду в Україні нема. "


7-й учень: Я пам'ятаю все. Мама поклали на піч вузлики з квасолю, горохом, сочевіцею и оклунок суржику (пшениця, змішана з житом). Веліла нам, ЧОТИРИ своим дітям, на них сідіті. Ті НЕ допомогло. Віліз до нас один у будьонівці, розкідав по кутках и згріб усе з печі. Мама, ставши на колена, просила, Щоб не позбавлялі дітей останньої надії. Та все Було даремно.

І Почаїв для нас тяжкі дні. Щоб Вижити, лішався один способ - іти просити. Попервах ЩАСТЯ: нам Із меншим братом давали хто буряк, хто прігорщу вісівок. Альо чім далі, то ставало нас усе более и более з Торбинка на вулицю. Усе Частіше Чули ми відповідь: «Дітки, Нічого вам дати. У самих Нічого Вже немає ».

Прінесемо, бувало, прігорщу вісівок, то мама розподіліть їх на дні. У кіно ложку вісівок у воду, а ми стоїмо коло плити и дивимось на чавунець. Сліна котитися клубком. Так хочеться Їсти, до плачу.

Поділіть мама ту юшку по мисках нарізно, побоюючісь, что зі комунальної старші все Вміти проковтнути, а меншим Нічого не позбутися. Сяде навпроти нас и дивуватися, а сльози так и Котя по щоках.


8-й учень: Схудла мама. Ми теж Щодня танулі. Просити Вже не ходили, бо в людей стало Нічого давати. Дерло померла Вірочка. Ручки й ніжки Поробуйте в неї, мов соломинки, - так вісохло дитя. Перегодом и Володя помер. Через два дні после него - Гриша. Пішов просити, під чужою хатою и помер. Принесла мама Гришу додому, а в его затиснута кулачку шкурінка з печеного буряка. Якась добра душа поділілась Із моїм братиком. Спасибі тій людіні.

Вмирали люди. Дохла худоба, якові нічім стало годувати. Вже даже покрівлю з хат Було зняти. Солому згодувалі - на хатах Самі крокви стірчалі. Лишилися ми з мамою вдвох. Пустка кругом. Були діжкі хороші дубові - обмінялі їх на прігорщі пшоно: ПІШЛИ ще з осені. Стала мама ходити до сестри, котра хоч чімось булу багатшою від нас. Бувало, дасть то жменю ячменю, то жменю жита, то буряк. Приніс мама ті зерніні, порахує поштучно и розділіть на тиждень уперед. Купка на день.

9-й учень: Навесні ми начали пухнути. Поналівалісь ноги, руки. Як у мами, так и в мене. Не стало сили даже ходити. Тягнули впасти и лежать. Здебільшого так и робілі. Сестра теж более Нічого не могла нам дати. Хоч ее чоловік и працював комірніком, но в коморах Було порожнє.

Прочулі ми, что люди ходять до старої скирти соломи, яка Вже булу напівгнілою. Опіраючісь один на одного, дістатися и ми до скирти, начали віяті напівгніль. Навіялі прігорщу Зеленої пшениці. Вдома помілі, но цвіль НЕ відпала. Звара. Хоч яка булу гидота, ми Ковтало. Альо перегодя вілілось ті Варивши назад.

Ми Вже відміралі, но тут прийшла Спасіння - від сусіда. У колективі від сібіркі здохла коняка. Сусід дізнався, де ее закопали, и поволік мене з собою. Коли ми наблізіліся до місця, то здохлятину Вже різалі и рвали. Дотовпівся и сусіда. Відшматував шматок мені, а потім насилу Собі встіг віхопіті, хоча й руку Йому Було порізано.

Варили и їли ті падло. Згідно дідусь, мамин свекор, наловивши ховрашків. Прініс нам Шість штук - тиждень прожили. А далі я і сам навчився «виливати» звірків.

10-й учень: Підросла лобода - ее начали Їсти. Рвали Гірчак, молочай. Зірвеш, а з него Виступає біле молочко. Хоча и гіркуватій, но їстівній. Спершись їли неочищені. Коли вже жівіт БУВ повний, тоді починаю чістіті від листків и шкіркі.

Мама відтухла, и я теж вже не БУВ набрякли. Почали ходити в колектив, де їли даже м'ясо. З першого обмолоту дали всім Колгоспник по відру муки. Пам'ятаю, Несе мама ту муку, ступає Обережно, щоб не впасти и не розсіпаті. Я іду за нею - посліню палець, устромлю в борошно и облізую. Я за свой довгий вік переїв Усього, но такой Смакота, як та мука, больше не знав.

У ті страшні роки ми всі були пріречені на вімірання. Український народ, Який більшовікам НЕ підкорявся, треба Було зніщіті.

Слайд№16

11 учень: Хрести ... Хрести ...

І крик дитини: - Мама! ...

Це я ... синочок! ...

- Мамо, хлібця дай! ...

Лише місяць відгукує так само ...

На цвинтарі могилок через край...

У моїх долонях Запашний хліб.

Якби я могла простягті цею хліб маленькому хлопчику, Який помер від голоду 33-го року біля поля, маленькій дів чінці, жінці чи чоловікові.

До болю и щему в серці я Хотіла б цею хліб податі и життя без бабусі Ганні, яка померла від великого голоду, разом зі сво єю великою родиною в 1932 году. Я Хотіла б цею хліб пере дати сотням, тисячам містечок и СІЛ України.

Я могла б через десятиліття простягті цею хліб селах, в якіх люди вімерлі почти до одного. Смороду гінулі щохвилі лини, щогодіні, щодобі.

Які Великі жнива Збирай голод в Україні. А Якою могла б стати Україна, та Україна, де смороду б залишилась жити ...

Як Важко згадуваті дідові Прокопа ті страшні роки, Які ВІН переживши. Ті страшні дні и ночі, коли не Було что Їсти. А як НЕ хотілося поміраті, а хотілося жити. Як страшно Було віходити на вулицю и Дивитися на трупи, Які валялися Скрізь, їх Збирай и скидали до ями, посіпалі Білим Вапно и не закопувалі, бо туди ще треба Було кідаті. Як Важко згадуваті дідові про тих мертвих жінок, что Ніколи НЕ наро дять дітей; про тих, хто не ставши чіїмось братом; про тих, хто не давши світу онуків; про тих, хто одгріз комусь ногу, бо по тьмарілася свідомість у канібалів, якіх Бог не пустивши на тій світ, бо таких туди НЕ пускають. Жінки дітей НЕ ма ють Їсти, а Чомусь, кажуть, более жінки їли дітей ...

Важко згадуваті, як гнали з Кубані втікачів-українців назад, щоб оточіті їх тут заслоненного загонами на хуторах, щоб віміралі. А тих невільніків, якіх гнали на базар, щоб продати з себе все, что на них Було и заробіті квиток на смерть, додому. Той, хто це бачив, казав: рабів гнали.

Як по містах валялися ті, хто доповз Із навколішніх СІЛ. У декого в руках були мішечки з хрестиком - только на золото можна Було віміняті немного хліба ...

Люди віміралі сім'ямі. А на ЦІ спустошені землі знову завозили людей - заселяті пусті хати. Що відчувалі ті лю ди, Які були прівезені? І хто смороду були? А смороду заходили до тих пустих хат, де пахло смертю, и їли з тих обгрізеніх чу жих тарілок, и спали на тих одрах. Не знаю, як можна Було там жити, Щоб не Бачити и не спотікатісь про чіїсь ноги чи руки, что їх вітяглі потім собаки.

Пізніше, бо спочатку собак, як и котів, там не Було - бо це ж м'ясо ... Можна згадуваті много и багато, но дідусь відмовляється, бо розболілася голова и щемить серце від спо гадів про страшний жах, Який пережили люди. ..

Мене обпікає Запашний цею хліб. Крізь годину я Відчуваю, як тягти до него душі наших братів и сестер, я відчув аю тепло цього Дотик ...


7. Тема голодомору в українській літературі.

Слайд№17

Слово викладача: тему голодомору у своих творах вісвітлілі Такі українські письменники:


- Євген Маланюк;

- Андрій Малишко;

- Микола Руденко;

- Іван Кагуровській;

- Аркадій Любченко;

- Микола Московка;

- Павло Тичина.



Олександр Міщенко в життя без Книзі «Безкровна війна» записавши Свідчення тих, кому довелося пережитого голод. З тих далеких тридцяти років до нас промовляє сам народ, его правда, розіп'ята на хрест частка.

Василь Барка, Який сам переживши голод, відтворів народну трагедію в Романі «Жовтий князь».

У повісті «Мор» Борис Хандрос зібрав спогади своих земляків про голод.

Руденко - поема Хрест - вбивство дітей.

Микола Луків «Пам'ять про 33 рік».

Тамара Коломієць «Весільна балада».


Виступ чітця:

Чим яскравіш Кремля світілі зорі,

Чим дужче вождь про щастя дув у вуса,

Народ Вкраїни від голодомору

Мільйонамі в землі перевернувши.

Вовк вила ніч холодну тугу,

Холонулі обледенілі дзбани.

А Голод взявши найвищу ноту фуги,

Заклацав дико ікламі-зубами.

Стріляло в печах осені баділля,

І зорями кіпіла ніч над нами.

Під музику скімліву Божевілля

Варилися діти в селах чавуна.

Вовки Із сумом вили в глухомані,

Жаліліся на частку свою Вовча ...

Була віки Вкраїна у омані ...

А Вже про людоїдство я помовчу.

(Микола Московка, співає Ічнянщіні)


І V .Закріплення Нових знань.

бесіда:

Слайд№18

  1. Які Наслідки голодомору?

Слайд№19

    1. Назваті області, де рівень смертності БУВ Найбільший, перевіщував у 9 разів, у 6 разів, у 4 рази.



V. Підсумки уроку.

Слайд№20

КОЖЕН Із нас повинен знати масштаби цієї трагедії - голодомору 1932-1933 рр., Внаслідок якої померли Мільйони людей і не тільки знаті и пам'ятати, а й передаваті це іншім. Шанувати пам'ять померла, делать все можливе, аби подібні трагедії не могли повторити.

Український народ заслуговує и шани, и поваги. А пам'ятником жертвам хай буде наша пам'ять про минуле, небайдужих Ставлення до национальной трагедії.

- Який Висновок ви можете сделать Із сьогоднішнього уроку?

- Чим ВІН вас схвілював?


Заключний слово викладача:

Звучить Лакрімоза В.А.Моцарта

Тепер, после того, як минуло Вже много років, Ми можемо відповісті на запитання: чого Хотіли досягті організаторі голодомору? кому Було вігідно «підрубаті» нашу хліборобську націю під корінь?

В українців віймалі хліборобську душу, ламали хребет нації, Свідомо провокувалі Канібалізм.

А тому наш обов'язок сегодня - Зберегти пам'ять про всех невинно закатованіх, пам'ять про тих, хто не доживши, пам'ять про тих, хто НЕ долюбить, пам'ять про живих и ненародженіх. Ніхто НЕ має права про це забути. Тяжко Повертає Собі народ України духовне здоров'я.


Вчитель запалює свічку


Кожного року в цею день я запалом свічку на вікні, щоб Додати до 25 тисяч теплих вогніків - у пам'ять про 25 безневинних жіттів, Які Щодня забирав Голодомор. Усю ніч горять свічки на майданах та на вулиця, на підвіконнях Людський осель, и на моєму вікні горить свічка аж до ранку. Я запалю, щоб вшануваті пам'ять миллионов співвітчізніків, Які стали жертвами Голодомору 1932-1933 років в Україні, вшановуючи всех громадян, Які пережили Цю страшну трагедію в історії українського народу.


Україна пам'ятає, Україна не забуду, не забуду и я.


Хрести ... хрести ...

Померло так багато,

что НЕ усіх земля и прийнять ...

за убієнних на весь світ кричати

нам треба. Пам'ятати все про них

и Кожне имя злотом Написати

прийдешнім на скрижалях кам'яних.


Я призвал вас сегодня згадаті у ваших молитвах усіх тих, хто страждав и помер під час великого Голодомору.

Підведіться, Вшануймо пам'ять усіх Загибла хвилин Мовчаном ...


Хвилина Мовчаном. Відео-кліп "Свіча"

Слайд№21

VI. Домашнє завдання.

1.Усній твір - роздум «Ті говориш, что НЕ Було голодомору ...».

2. Лист-звернення, лист-застереження, лист-прохання, лист-сповідь від хлопчика чи дівчинки, Які жили у 1932-1933рр.




22


<>

Щоб завантажити матеріал, введіть свій E-mail, вкажіть, хто Ви, і натисніть кнопку

Натискаючи кнопку, Ви погоджуєтеся отримувати від нас E-mail-розсилку

Якщо скачування матеріалу не почалося, натисніть ще раз "Завантажити матеріал".

Завантаження матеріалу почнеться через 60 сек.
А поки Ви очікуєте, пропонуємо ознайомитися з курсами відеолекцій для вчителів від центру додаткової освіти "Професіонал-Р"
(Ліцензія на здійснення освітньої діяльності
№3715 від 13.11.2013).
Отримати доступ
дізнатись детальніше
  • Історія
опис:

Методична мета: організація пошуково та творчого стилю навчання, розвиток творчого та логічного мислення учнів.

Мета уроку: розшіріті знання учнів про Трагічні роки голодомору в Україні (1932-1933) та его Наслідки для українського народу; розвіваті уміння чітко и логічно вісловлюваті свои думки, працювати з історічнімі Джерело, аналізуваті, делать Висновки; виховувати в учнів повагу до історічного Минулого свого народу, до своих земляків, Які вістраждалі и пережили страшні роки геноциду, непримирення Ставлення до насильства над ЛЮДИНОЮ.

Методи й прийому: «робота в групах», «Індивідуальна творча робота учнів».