Історична гра «Колесо історії» (для 8 класу)
Тема: Великі географічні відкриття. Їх значення в житті Європи.
Мета: закріпити вивчений матеріал по темі «Великі географічні відкриття»;
вчити робити висновки, вчити бачити зв'язок між подіями в різних країнах; використовувати додаткову літературу при підготовці до уроків; давати характеристику історичним подіям;
розвивати пам'ять, зв'язне мовлення, творче уяві;
виховувати інтерес до історичних наук.
Обладнання: кросворд «Першовідкривачі», зображення технічних «новинок» 15 - 19 століть, фотопортрети мандрівників 15 століття, фішки з цифрами (15), карта ВГО.
хід гри
I Організаційна частина
-
Привітання.
-
Розподіл учнів на 3 групи.
-
рішення кросворду «Першовідкривачі»
4. Повідомлення теми і мети гри.
II Основна частина
1. Розминка (12 питань):
- Скільки подорожей зробив Колумб до Америки? (5).
- Хто першим здійснив навколосвітню подорож? (Магеллан).
- Хто такі конкістадори? (Іспанські завойовники).
- Чиї землі завоював Ернан Кортес? (Ацтеків).
- Що допомогло іспанцям утвердитися на землях ацтеків? (Голод, епідемія віспи, війна з сусідніми племенами).
- Хто відкрив морський шлях до Індії? (Васко да Гама).
- Нове вогнепальну зброю 16 століття (аркебуза).
- Хто такі ідальго? (Іспанські дворяни).
- Дайте визначення абсолютизму (необмежена влада монарха).
- Виступ-якої людини вважається початком Реформації? (Мартін Лютер).
- Корабель конкістадорів (каравела).
- Яка легенда пояснювала наявність великої кількості золота в Мексиці? (Легенда про Ельдорадо).
2. Що? Де? Коли?
1) Що позначають вирази?
- «Чия влада, того і віра ...»
- «Війна годує війну»
- «революція цін»
2) Де відбувалися події?
а) Плавання тривало 3 місяці. Погода була чудовою, дув попутний вітер, океан, по якому просувалися суду, був спокійним. Магеллан назвав цей океан ... (Тихий);
б) ацтеки вперто оборонялися і тільки голод і віспа змусили їх здати їх Великий місто ... (Теночтітлан);
в) Мартін прибив на дверях церкви список з 95 тез, в яких гостро розкритикував ганебну торгівлю індульгенціями (Віттенберг, Німеччина);
г) місто, з якого вирушив корабель, який шукає морський шлях до Індії (Антверпен).
д) зростання цін на продукти харчування в 4, 5 рази (Іспанія);
ж) країна, в якій в ході Реформації з'явилася своя церква (Англія).
3) Коли (в якому столітті) відбувалися події?
а) перша подорож Колумба до Америки (15 в.);
б) створення першої колонії на території Мексики (16 в.);
в) кінець епохи середньовіччя (15 ст.).
3. Особа в історії (дізнатися історичну особистість, про яку читає вчитель).
а) ... народився в Генуї. Високий, сильний, виглядав старше свого віку, рано посивів. Ходив на португальських кораблях, займався торгівлею самоосвітою; створював географічні карти.
Здійснив 4 подорожі до Америки, намагався знайти морський шлях до Індії. Його ім'ям назвали країну. В якій він ніколи не був. Помер у злиднях, усіма невизнаний і забутий, хоча і мав двох синів. (Христофор Колумб)
б) 1519 -1521 рр - ватажок загону конкістадорів в Мексиці, де брав участь в облозі Теночтітлана.
У 14-річному віці був відправлений батьками здобувати освіту юриста, але жага вражень і подорожей змусила круто змінити життя. Довелось жити на острові Куба, Сантьяго - де- Бараноа (де був суддею) ... 9 Ернан Кортес);
в) «Той, хто пускає в небо стріли» - так перекладається його ім'я. Вождь об'єднаного племені Центральної Мексики.
Почав «квіткові» війни. Саме йому належать слова «Правитель - божество». (Монтесума).
4.Соответствіе імені і фотографії:
- Монтесума
- Ернан Кортес
- Христофор Колумб
5. «Пройти» по карті шлях:
а) відкриття морського шляху до Індії;
б) кругосвітню подорож Магеллана;
в) перша подорож Колумба.
6. «Зайвий» предмет (знайти серед фотозображень на дошці предмет, що належить не середньовіччя):
- фотоапарат; - колесо;
- золота гривня князя Володимира; - каравела;
- млин; - олівець;
- компас;
- Скло;
- паровий котел.
7. «Мікрофон»: виступ представників команд - що не потрапило в завдання (додаткові відомості про історичних особистостях 15-го століття, про країни та континенти).
III Заключна частина.
1. Підрахунок балів.
2. Підсумки журі.
3. Нагородження переможців.